CNN: Shpikjet myslimane që i dhanë formë botës moderne

Shkruan: Olivia Sterns Mendoni për origjinën e atij elementi kryesor të jetës moderne, siç është një filxhan kafeje, dhe mendja shkon menjëherë tek Italia. Por në fakt, është Jemeni, vendi ku fara... Read more »

RRËNJËT FETARE TË SHKENCËS – DEL RATZSCH

DEL RATZSCH Fragment i shkëputur nga artikulli i Del Ratzsch, “The  Religious Roots of Science”, in Science and Religion in Dialogue, (ed.) Melville Y. Stewart (London: Wiley-Blackwell, 2010), f. 41-54. Fillesat dhe shfaqja e shkencës moderne... Read more »

Shkencëtarët e zbulojnë një ngjyrë të re të kaltër

Fëmijët do të jenë në gjendje të ngjyrosin qiellin me hije të ndryshme për herë të parë në 200 vjet, pasi shkencëtarët krijuan një ngjyrë të kaltër të re dhe Crayola njoftoi... Read more »

Bie teoria për zbulimin e “ujit të rrjedhshëm” në Mars

Shkencëtarët kanë njoftuar se linjat e errëta të thella në sipërfaqen e Marsit nuk janë ujë, por gjurmë të rërës transmeton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarët nga Universiteti i Arizonës, Universiteti i Durhamit... Read more »