T’i ruajmë vatrat e dijes dhe t’i dëbojmë keqbërësit

“Ata dëshirojnë ta fikin dritën (fenë) e Allahut me gojën e tyre, por Allahu ka vendosur vetëm që ta përsosë dritën e Vet, edhe sikur mohuesit ta urrejnë këtë gjë”.  (Et Teube,... Read more »

Myftinia e Berati shtron iftar për besimtarët

Myftinia e Beratit shtroi mbrëmjen e djeshme iftar me rastin e muajit të bekuar të Ramazanit. Në këtë iftar ishin të pranishëm, Kryetari i Komunitetit Mysliman z. Skender Bruccaj, Kryeministri i Republikës... Read more »

Myftinia e Kavajës organizon simpoziumin “Ramazani, muaji i mirësive”

Myftinia e Kavajës me rastin e muajit të bekuar të Ramazanit organizoi simpoziumin me titull: “Ramazani, muaji i mirësive”. Në këtë aktivitet merrnin pjesë kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Skender Bruçaj, nënkryetari,... Read more »

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, deklaroi të shtunën se shkollat e FETO-s janë radikale dhe të zvetënuara…

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, deklaroi të shtunën se kolegjet e organizatës terroriste gyleniste/struktura paralele në shtet (FETO/PDY) janë radikale dhe të zvetënuara. I ftuar në një emision... Read more »

Komuna e Sarajit dhe Myftinia e Shkupit shtrojnë iftar të përbashkët

Komuna e Sarajit dhe Myftinia e Shkupit kanë shtruar iftar të përbashkët. Në këtë iftar ishin të pranishëm kryetari i Komunës së Sarajit Blerim Bexheti, kryetari i BFI-së Sulejman Rexhepi, nënkryetari i... Read more »

Iftari i përbashkët i Myftinisë dhe i Komunës së Tetovës

Më datë 18.05.2018 (e premte), në kuadër të aktiviteteve të Myftinisë dhe Komunës së Tetovës, u organizua iftari i përbashkët për hoxhallarët, mutevelinjtë dhe talebet e Myftinisë së Tetovës me rrethinë. Në... Read more »

Mesazh urimi i kryetarit të BIPBM-së, me rastin e agjerimit të muajit të Ramazanit

Kreu i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, H. Nexhmedin ef. Saqipi  ua uron të gjithë besimtarëve  të Kosovës Lindore, diasporë si dhe mbarë besimtarëve kudo që gjinden, muajin e  bekuar... Read more »

Teologu zviceran Dr. Hans Küng: “Nuk mund ta mohojmë se Muhamedi është udhëzimi i vërtetë për shpëtim”

Teologu bashkëkohor zviceran dr. Hans Küng, i cili ndër të tjera është i njohur për pretendimet dhe bindjet e tij se Isai (Jezusi) ishte vetëm një njeri dhe Profeti i zgjedhur i... Read more »

Myftiu Saqipi merr pjesë në prezantimin e “Kalendari Kombiar 1897-1928”, në Prishtinë

Të enjten e 29 marsit, në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës, u bë prezantimi “Kalendari Kombiar 1897-1928”, të botuar nga Fondacioni “ALSAR” nga Tirana. Në këtë eveniment të lartë kulturor të... Read more »

Myftiu Saqipi: Kërkon Përqindje Në Kontributet E Rrugës Së Kombit Për Zhvillimin E Luginës Së Preshevës

Çështja e Rrugës së Kombit dhe taksës mbarë-kombëtare, nuk ka lënë pa prekur edhe shqiptarët e Luginës së Preshevës, të cilët jo rrallë e kalojnë këtë rrugë me makina, qoftë për pushime... Read more »