U mbajt program festiv me rastin e ditëlindjes së Muhamedit a.s.

Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe Diyaneti i Turqisë, në hotelin Emerald , me rastin e ditëlindjes së Muhamedit a.s. u mbajt program artistik fetar (Kur’an, ilahi dhe ligjëratë)... Read more »

Reisul Ulema i BFI vizitoi Myftiun e sapozgjedhur të BIK-ut

Prishtinë, 07 nëntor – Reisul Ulema i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Haxhi Sulejman Rexhepin, me bashkëpunëtorët e tij, myftinj, drejtori i Medresesë dhe dekani i FSHI-së, kanë vizituar sot BIK-un, me... Read more »

MYFTIU SAQIPI: URON TËRNAVËN PËR RIZGJEDHJE NË KRYE TË BIK-Ut

Kryetari i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Myftiu Nexhmedin ef.  Saqipi, uron rizgjedhjen për të katërtën herë të Myftiut Naim Tërnava, në krye të Bashkësisë Islame të Kosovës, duke i... Read more »

Naim Tërrnava fiton mandatin e katërt në BIK

Sërish në krye të Bashkësisë Islame të Kosovës do të jetë Naim Tërrnava, njofton Klan Kosova. Ai mori 52 vota nga trupi zgjedhor i cili përbëhej nga 28 delegatë të Kuvendit, 28... Read more »

KMSH dhe BIK bashkëpunojnë në ringjalljen e trashëgimisë kulturore Islame në trevat shqiptare

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Haxhi Skender Bruçaj priti sot në një takim pune Myftiun e Kosovës z. Naim Ef. Tërnava, i cili shoqërohej nga sekretari i përgjithshëm i Bashkësisë Islame... Read more »

Ministri i Jashtëm i Turqisë, z. Mevlut Çavusoglu vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava priti sot në takim ministrin e Jashtëm të Turqisë, z. Mevlut Çavusoglu. Myftiu Tërnava falënderoi ministrin Çavusoglu për këtë vizitë, duke shprehur falënderimet... Read more »

Kush mbjell erë, korr furtunë !

Në vend të reagimit   Kampanja shpifëse dhe denigruese e disa personave të papërgjegjshëm kundër institucionit më të lartë fetar në Kosovës, siç është Bashkësia Islame dhe Medreseja “Alauddin”, ka ngritur shqetësimin... Read more »

Haradinaj uron Fitër Bajramin: E gëzofshim siç është më së miri

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj me rastin e Festës së Fitër Bajramit ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës. Haradinaj i shoqëruar nga zëvendëskryeministri, Behgjet Pacolli e disa ministra të kabinetit qeveritar, u... Read more »

Haradinaj uron Fitër Bajramin: E gëzofshim siç është më së miri

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj me rastin e Festës së Fitër Bajramit ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës. Haradinaj i shoqëruar nga zëvendëskryeministri, Behgjet Pacolli e disa ministra të kabinetit qeveritar, u... Read more »

Reagim: Bardhyl Mahmuti si pjesë e shërbimeve serbo-sllave

Ia bëjmë me dije mbarë kombit shqiptar se, kohëve të fundit, ka filluar një fushatë antinjerëzore kundër Reisul Ulemasë, H. Sulejman ef. Rexhepit. Fatkeqësisht, kësaj fushate i është bashkangjitur edhe Bardhyl Mahmuti,... Read more »