Zhvillohet aktiviteti “Feja në shoqëri: Modeli Shqiptar”

Instituti i Bashkëpunimit për Integrimin dhe Zhvillimin në bashkëpunim me komunitetet fetare të vendit tonë, zhvilluan sot në ambientet e “Muzeut Historik Kombëtar” aktivitetin me titull: “Feja në shoqëri: Modeli Shqiptar”. Ky eveniment, i... Read more »

Reisul Ulema Rexhepi: Vizita e Papës në RMV është mision i paqes, tolerancës dhe humanitetit

Lidhur me vizitën e Papës Françesku në RMV,me të cilin patën takim krerët e bashkësive fetare, në një deklaratë për Radio Shkupin, Reisul Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, u shpreh: “ Po... Read more »

Myftiu Saqipi: Mesazh urimi me rastin e agjërimit të muajit të shenjtë të Ramazanit

Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, kryetar i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë dhe njëherit zëvendës reis i Rijasetit në Serbi,  ua uron të gjithë besimtarëve  të Luginës... Read more »

Mbështesim institucionet e BFI të RMV në krye me reisin H. Sulejman ef. Rexhepin

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon ashpër tentimin për destabilizimin e Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Bashkësitë fetare janë autonome në organizimin e tyre, andaj tentimi që,... Read more »

KMSh-ja dënon përpjekjet për destabilizimin e Bashkësie Fetare me në krye, Reisin H. Sulejman ef. Rexhepi.

Deklaratë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë në lidhje me ngjarjet e fundit në Bashkësinë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Nisur nga ngjarjet e fundit të ndodhura në Bashkësinë Fetare... Read more »

Drejtori për Diasporë priti në takim drejtorin e Arsimit të Ankarasë z. Tamer Kirbac

Në Prishtinë, më18 prill 2019, Drejtori për Diasporë në Kryesinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, z. Ekrem Simnica priti sot në takim drejtorin e Arsimit të Ankarasë z. Tamer Kirbac, i cili... Read more »

Kryetari i KMSH-së, H. Bujar Spahiu viziton Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, vizitoi sot Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta. Në fjalën e tij, Presidenti Meta e përgëzoi Kryetarin Spahiu me rastin e zgjedhjes së... Read more »

Mblidhet Këshilli i Presidencës i Këshillit Ndërfetar

Këshilli i Presidencës të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2019. Në mbledhjen e zhvilluar, merrnin pjesë krerët e pesë komuniteteve fetare në vend,... Read more »

Promovohet libri “Ilmihal i zgjeruar”

Në amfiteatrin e Fakultetit të Studimeve Islame në Kosovë është promovuar vepra “Ilmihal i zgjeruar”, me autorë: Ali Zaimi, Resul Rexhepi dhe Jusuf Zimeri. Ky botim është rezultat i bashkëpunimit të Komunitetit... Read more »

Myftiu Saqipi, në vizitë zyrtare Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Të enjten e 14 marsit, Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe zëvendësreis i Rijasetit të Bashkësisë Islame në Serbi, i shoqëruar nga pjesëtarët e kabinetit... Read more »