Mbështesim institucionet e BFI të RMV në krye me reisin H. Sulejman ef. Rexhepin

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon ashpër tentimin për destabilizimin e Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Bashkësitë fetare janë autonome në organizimin e tyre, andaj tentimi që,... Read more »

KMSh-ja dënon përpjekjet për destabilizimin e Bashkësie Fetare me në krye, Reisin H. Sulejman ef. Rexhepi.

Deklaratë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë në lidhje me ngjarjet e fundit në Bashkësinë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Nisur nga ngjarjet e fundit të ndodhura në Bashkësinë Fetare... Read more »

Drejtori për Diasporë priti në takim drejtorin e Arsimit të Ankarasë z. Tamer Kirbac

Në Prishtinë, më18 prill 2019, Drejtori për Diasporë në Kryesinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, z. Ekrem Simnica priti sot në takim drejtorin e Arsimit të Ankarasë z. Tamer Kirbac, i cili... Read more »

Kryetari i KMSH-së, H. Bujar Spahiu viziton Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, vizitoi sot Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta. Në fjalën e tij, Presidenti Meta e përgëzoi Kryetarin Spahiu me rastin e zgjedhjes së... Read more »

Mblidhet Këshilli i Presidencës i Këshillit Ndërfetar

Këshilli i Presidencës të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2019. Në mbledhjen e zhvilluar, merrnin pjesë krerët e pesë komuniteteve fetare në vend,... Read more »

Promovohet libri “Ilmihal i zgjeruar”

Në amfiteatrin e Fakultetit të Studimeve Islame në Kosovë është promovuar vepra “Ilmihal i zgjeruar”, me autorë: Ali Zaimi, Resul Rexhepi dhe Jusuf Zimeri. Ky botim është rezultat i bashkëpunimit të Komunitetit... Read more »

Myftiu Saqipi, në vizitë zyrtare Komunitetit Mysliman të Shqipërisë

Të enjten e 14 marsit, Myftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe zëvendësreis i Rijasetit të Bashkësisë Islame në Serbi, i shoqëruar nga pjesëtarët e kabinetit... Read more »

Kryetari i KMSH-së H. Bujar Spahiu priti në një takim Kryetarin i BFI të RMV-së H. Sulejman ef. Rexhepin

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë H. Bujar Spahiu priti në një takim Kryetarin e Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, H. Sulejman ef. Rexhepi bashkë me një delegacion... Read more »

Këshilli Botëror i Komuniteteve Myslimane uron kryetarin e KMSH-së

Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit Vëlla i dashur Bujar Murat Spahiu – Zoti ju ruajttë – ju përshëndes miqësisht. Në emrin tim personal, si Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Botëror të... Read more »

Kryetarit të porsazgjedhur të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Bujar ef. Spahiut

I nderuar vëlla Bujar! Më lejoni që në emrin tim, në emër të institucioneve të Bashkësisë Islame dhe në emrin e besimtarëve myslimanë të Kosovës t’ju përgëzoj e uroj me rastin e... Read more »