Nëna, mëshira në duart e saj, parajsa nën këmbët e saj

Në kuadër të 8-Marsit, Zyra e Gruas pranë Komuniteti Mysliman të Shqipërisë zhvilloi gjatë javës së shkuar panairin e bamirësisë, “Nëna, mëshira në duart e saj, parajsa nën këmbët e saj”, panair... Read more »

Ambasadori i ri i Spanjës në Shqipëri viziton KMSH-në

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, priti në një takim mirëseardhjeje ambasadorin e ri të Spanjës në vendin tonë, z. Marcos Alonso. Kryetari Spahiu e njohu ambasadorin me institucionin... Read more »

24 Skurt 2021, 98-Vjetori i Kongresit të I-rë Mysliman Shqiptar

Sot, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë përkujton një nga ngjarjet më të rëndësishme kombëtare që prej shpalljes së pavarësisë së vendit, mbajtja e Kongresit të Parë Mysliman Shqiptar, më 24 shkurt 1923. Ky... Read more »

REISUL ULEMA H. HFZ. SHAQIR EF. FETAI PRITET NGA KRYETARI I DIJANETIT TË TURQISË, D-R. ALI ERBASH

Kryetari i BFI të RMV, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetai, u prit sot, më 23 shkurt 2021, në vizitë zyrtare nga Kryetari i Drejtorisë për Çështje Fetare të Republikës së... Read more »

Përurohet Instituti për Hulumtime dhe Studime Islame

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ka përuruar sot Institutin për Hulumtime dhe Studime Islame. Në ambientet e Kryesisë, para shumë personaliteteve dhe mysafirëve, është përuruar themelimi i këtij instituti i cili... Read more »

Paralajmërimi i rrezikut nga komunat boshnjake në Kosovë, vlen edhe për Luginën e Preshevës

Kryetarja e Unionit Socialdemokrat, Duda Balje, në një prononcim për publik, paralajmëron rrezikun e krijimit të komunave boshnjake në Kosovë, të motivuar nga Lista Serbe, në mënyrë që bashkërisht të bëhen faktorë... Read more »

Përgëzime me rastin e emërimit të Reis-ul-ulema, Haxhi Hafiz Shaqir Efendi Fetahut në pozitën e nderit të Shefit Suprem të Bashkësisë Fetare në Maqedoninë e Veriut

Me rastin e emërimit të Reis-ul-ulema, Haxhi Hafiz Shaqir Efendi Fetahut në Bashkësinë Fetare  të Maqedonisë së Veriut, Reis-ul-ulema Akademik dr. Sead Efendi Nasufoviq, kryetar i Bashkësisë Islame në Serbi e ka... Read more »

Mendja sundon, kurse fuqia i rrokullis trungjet

Autor: Dr. Mustafa Cerić, reisul-ulema (1993 – 2012) Bota po flet për ta. Çifti i martuar Uğur Şahin dhe Özlem Türeci janë një fenomen i pazakontë. Şahini i lindur në Turqi, u... Read more »

Myftiu Naim ef. Tërnava uron Hfz. Shaqir ef. Fetahun

Letër Urimi Reis ulema, Hfz. Shaqir ef. Fetahu Selamun alejkum, I nderuari vëlla Hfz. Shaqir efendi! Më lejoni që në emrin tim, në emër të institucioneve të Bashkësisë Islame dhe në emrin... Read more »

BASHKËSIA FETARE ISLAME NË RMV ZGJODHI REISU’L ULEMA H. HFZ. SHAQIR EF. FETAHUN

Sot, më datë 18 nëntor 2020 në selinë e BFI në Shkup, një ditë pas përfundimit të afatit për dorëzimin e kandidaturave për Reisu’l Ulema të BFI në RMV, nën mbikëqyrjen dhe... Read more »