Myftiu Tërnava priti në takim z. Sabri Akpolat, anëtarin e Këshillit të Lartë për Çështje Fetare në Dijanetin e Turqisë

13 nëntor 2019 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, priti në takim z. Sabri Akpolat, anëtar i Këshillit të Lartë për Çështje Fetare në Dijanetin e Turqisë, i... Read more »

Daputetja Austriake Bissman mbron grate e mbuluara myslimane

Ne fjalen e saj deputetja e Parlamentit Austriak Martha Bissman perballe kolegeve te saj pasi ka uruar myslimanet per muajin e ramazanit duke thene “Ramadan mubarek!” ka protestuar ndalimin e shamise se... Read more »

ITALI: DEKLARATË PËR OPINION

Kryesia e Bashkësisë Fetare Islame e Italisë, shpreh indinjatën e thellë dhe dënon ashpër rastin e sulmit teroristë dhe makabër që ka ndodhur në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, dënon ashpër,... Read more »

Këshilli Botëror i Komuniteteve Myslimane uron kryetarin e KMSH-së

Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit Vëlla i dashur Bujar Murat Spahiu – Zoti ju ruajttë – ju përshëndes miqësisht. Në emrin tim personal, si Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Botëror të... Read more »

Organi më i lartë fetar për fetva- dekrete fetare ka publikuar qëndrimin e tij ndaj festave të fundvitit

Në prag të vitit të ri, organi më i lartë fetar për fetva- dekrete fetare në Egjipt ( Darul-iftai) në faqen zyrtare në facebook, ka publikuar qëndrimin e tij ndaj festave të... Read more »

“MISIONI I JUAJ I VËRTETË ËSHTË QË MUSLIMANËT T’I LARGONI NGA ISLAMI”‎.

Ne nga ju nuk kërkojmë që t’i konvertoni muslimanët në krishterim.‎ Misioni juaj i vërtetë është që t’i largoni muslimanët nga Islami. Mos kërkoni prej tyre që ‎ta përdorin kryqin dhe të... Read more »

Kreu i KMSH-së zgjidhet si anëtar i Këshillit të Lartë Drejtues të Ligës Botërore Islame

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Skënder Bruçaj, është përzgjedhur për një mandat pesëvjeçar si anëtar i Këshillit të Lartë Drejtues të Ligës Botërore Islame (Rabita). Ky këshill përbëhet nga liderët... Read more »

Coca Cola bën reklamë për Ramazan (Video)

Muaji i Ramazanit është shumë i rëndësishëm për besimtarët myslimanë. Këtë e di edhe një nga kompanitë më të mëdha në botë, Coca Cola, e cila i ka kushtuar një nga reklamat... Read more »

Amerikani fiton titullin e recituesit më të mirë të Kuranit (Video)

Ahmed Burhan Muhammad, një shtetas amerikan me prejardhje nga Somalia, ka fituar konkursin e 22-të ndërkombëtar të Kur’anit në Dubai. Trupa e jurisë e zgjodhën atë si fitues nga 103 pjesëmarrës nga... Read more »

Politikani i njohur britanik shërben iftar, ja cfarë fjalësh i ka përzgejdhur për besimtarët e vendit të tij (Foto-Video)

Politikani britanik Jeremy Corbyn, i cili sherben edhe si kreu i Partisë Laburiste, ka qenë i pranishëm në një mbledhje iftar në Londër. Në një postim në Facebook, Corbyn ka shkruar: “Ishte... Read more »