24 Skurt 2021, 98-Vjetori i Kongresit të I-rë Mysliman Shqiptar

Sot, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë përkujton një nga ngjarjet më të rëndësishme kombëtare që prej shpalljes së pavarësisë së vendit, mbajtja e Kongresit të Parë Mysliman Shqiptar, më 24 shkurt 1923.
Ky Kongres përfaqëson organizimin fetar mbi baza kombëtare të shumicës mbizotëruese të popullsisë shqiptare.
Është me vend të theksohet për mbarë opinionin publik shqiptar rëndësia që ka mbajtja e këtij Kongresi dhe largpamësia e prijësve myslimanë shqiptar, pasi është i pari kongres në mbarë botën islame, në historinë moderne.
Në kontekst historik, ky Kongres nuk ka marrë vëmendjen historike që i takon nga studiuesit dhe historianët.
Ishte iniciativa e klerikëve myslimanë thirrja e këtij Kongresi më 23 shkurt 1923.
Qeveria e kohës lejoi mbledhjen e tij për formimin e Këshillit të Myslimanëve Shqiptar.
Kjo ngjarje nuk kishte vetëm vlera fetare apo shpirtërore, mbledhja e Kongresit i kapërcente së tepërmi interesat e fushës përkatëse.
Për vetë kushtet në të cilat ndodhej vendi ynë dhe vetë organizimi i besimeve fetare në Shqipëri, nisma të tilla, edhe pse në rrafsh fetar, merrnin ngjyresa të theksuara politike kombëtare me rëndësi të veçantë për të ardhmen jo vetëm të islamit në Shqipëri, por dhe për konsolidimin e shtetit shqiptar dhe për ardhmërinë e mbarë kombit shqiptar.
Me këtë bindje rrethet e besimtarëve myslimanë i hynë punës për organizimin e Kongresit, synimi i të cilit ishte mëvetësimi.
Myslimanët shqiptarë kanë një kontribut të pa zëvëndësueshëm në ruajtjen e identiteti tonë gjeografik dhe kombëtar.
Bashkësia islame shqiptare ishte e vetëdijshme se domosdoshmëria e marrjes së masave për organizimin e saj mbi baza kombëtare dhe sa më përparimtare, kushtëzohej, veç të tjerash edhe nga pozita gjeopolitike e vendit tonë.
Nën udhëheqjen e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, në të cilën dijetarët myslimanë luajtën një rol parësor, popullsia myslimane shqiptare gjithashtu dhe mbarë populli ynë, doli nga sundimi i Perandorisë Osmane me identitetin e vet kombëtar të njësuar, të përcaktuar dhe të shprehur pa kurrfarë mëdyshjeje.
Nismëtarët, organizatorët dhe drejtuesit e këtij kongresi morën pjesë në atë kuvend me ide dhe koncepte të qarta dhe plotësisht të vetëdijshëm për vendimet që do të merrnin.
Kështu, sipas Statutit të miratuar nga Kongresi i Parë vihet re qartë largpamësia dhe qartësia që ata dijetarë kishin.
Disa nga Detyrat e Këshillit të Sheriatit (Divanit):
1- “Të sigurojë njisin ndërmjet muhamedanëve, duke respektuar doket, dogmat e tarikateve dhe të shfaqë shpirtin liberal dhe njerzuer të muhamedanizmës, me një zhvillim modern e kombëtar, duke bërë reforma.”
2- “Të ngrejë institute fetare për me nxjerrë imamë, hatiba, vaiza, myftij, myderrizë, shejhë e teologë dhe të përmirësojë medresetë mbas reformave të reja…”
Këto ide e kanë udhëhequr gjatë gjithë veprimtarisë së tij Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, deri në ditët e sotme.
Në atë Kongres, atdhetari i mirënjohur Vehbi Agolli në fjalën e tij nënvizonte fitoren e madhe historike të shqiptarëve në Kuvendin e Vlorës me Shpalljen e Pavarësisë, si dhe vulosjen përfundimtare më pas në Kongresin e Lushnjës.
Gjithashtu në atë kongres u vendos:
ORGANIZIMI DHE FUNKSIONIMI I “BASHKËSISË ISLAME TË SHQIPËRISË” DO TË ISHTE I PAVARUR PREJ NDONJË QENDRE TJETËR FETARE TË HUAJ, CILADO QOFTË AJO.
Asnjë reformë e ndërmarrë në këtë kongres nuk prekte themelet e fesë islame, Kuranit dhe Sunnetit të Profeti (a.s.).
Detyrë parësore e Këshillit të Lartë të Sheriatit shtrohej, gjithashtu, përmirësimi i arsimit fetar mbi baza kombëtare shqiptare dhe moderne, siç thuhej shprehimisht, “mbas reformave të reja”, “simbas shekullit të sotshëm”.
Përgatitja e literaturës dhe tekste në gjuhën amtare.
Kongresi sanksionoi me statut karakterin etnik shqiptar të përbërjes së Këshillit të Lartë të zgjedhur prej tij.
Me vendimet e Kongresit “Bashkësia Islame Shqiptare” u shkëput, tashmë edhe juridikisht, nga qendra e saj botërore në Stamboll, plot një vit më parë se ajo të abrogohej nga Mustafa Qemali.
Kongresi programoi shqipërimin e veprave fetare islame, duke mos përjashtuar edhe vetë Librin e Shenjtë, Kuranin Famëlartë.
Një masë e tillë shënonte aso kohe një hap të madh përpara.
Në realizimin e kësaj detyre u angazhuan teologë të mirënjohur, fetarë dhe laikë. Midis tyre shquhet mbi të gjithë kleriku atdhetar Hafiz Ibrahim Dalliu.
Komuniteti Mysliman i Shqipërisë është krenar për të gjithë prijësit e tij ndër vite dhe besimtarët myslimanë, të cilët historikisht kanë ditur të jenë në rreshtin e parë sa i përket çështjes kombëtare, tolerancës, ruajtjes së paqes dhe kohezionit social në vend, ashtu siç është edhe vetë feja islame.

15 228 Comments

 1. Can you win prize on online casinos?
  Yes, playing online casino games are legal as a service to Australian players. … When online gambling repayment for authentic cash, it is necessary to induce a put away into your casino account. The finery online casinos advance their players a encyclopedic choice of honourable banking options to consign and go back on their legal tender
  Try this website
  her response

 2. İnstagram Takipçi Satın Al
  İnstagramda ürün satışları sıklıkla tercih edilen imkanlardan biridir.
  Firmalar marka bilinirliğini arttırmak amacıyla da İnstagramı
  tercih etmektedir. Peki, İnstagram takipçi satın al seçenekleri nelerdir?

  instagram takipçi satın al ucuz
  instagram takipçi satın al 1 tl paketi, en ucuz fiyat ile instagram takipçi sayısı arttırma
  fırsatını size sunan bir pakettir. Ancak kısa zaman içerisinde
  takipçi sayısında düşüş gözlemlenmektedir.
  Bunun dışında instagram bot takipçi, instagram 20 K
  takipçi veya instagram takipçi satın al 5 tl gibi kampanyalar ile karşılaşmanız mümkündür.

  instagram türk takipçi satın al
  Tamamen Türk kullanıcıların sizi takip etmesini istiyorsanız
  yapmanız gereken işlem İnstagram Türk takipçi satın al işlemi olacaktır.
  Bu paketlerin kimisinde ekstra olarak instagram gerçek takipçi
  satın al olanağı da bulunur.

  Sayfanızı büyütebilmek için en iyi seçenek instAGRam takipçi satın al işlemidir.

 3. Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the excellent work!

 4. İnstagram’da Keşfete Düşmek İçin Takipçi Yada Beğeni Satın Al

  İnstagram hesabınızın daha fazla kullanıcı tarafından keşfedilmesini ve takipçi sayınızın daha hızlı artmasını ister
  misiniz?
  Bunun için size önerimiz kesinlikleinstagram takipçi SATIN AL hizmetinden faydalanmanız olacaktır.

  1000 instagram takipçi satın al, türk beğeni satın al gibi
  paketleri ile başlayan beğeni hizmetleri birbirinde faydalı içeriklere sahiptir.

  Beğeni hizmetleri kullanıcı kalitesine ya da beğeni gönderim şekline göre birbirinden ayrışmaktadır.

 5. You can certainly see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers such as you
  who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 6. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely
  useful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution &
  help different users like its helped me. Good job.

 7. Good post but I was wondering if you could
  write a litte more on this topic? I’d be very grateful if
  you could elaborate a little bit further. Bless you!

 8. Retinol SERUM

  HC Retinol Serum: Bir A vitamini formu olan Retinol,
  ince çizgilerin ve yaşlanma belirtilerinin görünümünü azalttığı klinik
  olarak
  kanıtlanmış güçlü bir aktiftir.

  Retinol aynı zamanda leke oluşumuna ve ciltteki ton eşitsizliklerine karşı mücadele eder.

  Canlı, taze ve daha genç bir cilt görünümü kazandırmaya
  yardımcı olur.

  HC Retinol Serum’un, en ileri düzeyde konsantre edilmiş
  saf Hyaluronik Asit, Pentavitin (Saccharide Isomerate), Anadenanthera Colubrina Bark
  Extract ve Bisabolol ile güçlendirilmiş aktif
  içeriği, güçlü nemlendirici ve canlandırıcı özelliği
  sayesinde cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur.

  HC Retinol Serum akneli ve yağlı ciltlerde, lekelerde ve ciltte
  oluşan A Vitamini eksikliğinde kullanılır.

  Bu tür ciltlerde daha iyi bir etki alınabilmesi için HC Çay Ağacı (Tea Tree) Temizleme Jeli ile
  birlikte kullanılması tavsiye edilir.

  https://rebrand.ly/retinolserum

 9. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you create this
  web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my
  very own site and would love to learn where you got
  this from or exactly what the theme is called.

  Many thanks!

 10. I must thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my
  own, personal blog now 😉

 11. What’s up every one, here every person is sharing these kinds of know-how,
  so it’s fastidious to read this blog, and I used to pay a visit this webpage
  daily.

 12. Thank you for another informative blog. The place
  else may just I am getting that kind of info written in such an ideal way?
  I have a challenge that I am just now operating on, and I’ve
  been on the glance out for such info.

 13. Hello my family member! I want to say that this article is awesome, great written and include approximately all significant infos.
  I would like to see extra posts like this .

 14. Somebody essentially help to make severely posts I’d state.
  This is the first time I frequented your website page and so far?
  I surprised with the analysis you made to make this particular
  post amazing. Wonderful activity!

 15. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  cover the same subjects? Thanks a ton!

 16. Great post however , I was wanting to know if you could write a litte
  more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a
  little bit more. Many thanks!

 17. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out
  much. I hope to give one thing again and aid others such as you helped me.

 18. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable info to work
  on. You have done a formidable job and our whole community will be
  thankful to you.

 19. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

  Please let me know where you got your theme. With thanks

 20. Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is great blog. A great read.

  I’ll definitely be back.

 21. It is the best time to make some plans for the longer term and it is time to be happy.
  I have learn this publish and if I may I want to recommend you
  few attention-grabbing issues or tips. Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.

  I wish to learn more issues about it!

 22. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and
  in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 23. Hi! This is my first comment here so I just
  wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks a lot!

 24. I was extremely pleased to uncover this page.
  I want to to thank you for ones time for this wonderful read!!
  I definitely liked every little bit of it and i also have you saved to fav
  to check out new things on your web site.

 25. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 26. I am really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A handful of my blog readers have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any recommendations to help fix this problem?

 27. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided
  to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not
  even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!

 28. Thank you for some other magnificent post. The place else may just anyone get that type of info in such an ideal manner of
  writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for such information.

 29. Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how
  could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable
  deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear concept