REISUL ULEMA H. HFZ. SHAQIR EF. FETAI PRITET NGA KRYETARI I DIJANETIT TË TURQISË, D-R. ALI ERBASH

Kryetari i BFI të RMV, Reisul Ulema H. Hfz. Shaqir ef. Fetai, u prit sot, më 23 shkurt 2021, në vizitë zyrtare nga Kryetari i Drejtorisë për Çështje Fetare të Republikës së Turqisë, D-r. Ali ef. Erbash, në selinë e të njëjtës, në kryeqytetin turk Ankara.

Në takim, Reis Ulemaja fillimisht falënderoi Kryetarin Erbash për ftesën dhe pritjen e nivelit të lartë. Nga ana tjetër, Kryetari D-r. Ali Erbash falënderoi Reis Ulemanë për vizitën dhe i uroi zgjedhjen në krye të Bashkësisë Fetare Islame të RMV dhe i uroi suksese në detyrë. “Lutem që kjo detyrë e re do sjell mbarësi për muslimanët e Maqedonisë së Veriut dhe për të gjithë ne” – tha ndër të tjera D-r Erbash.

Në vazhdim u bisedua për çështje të ndryshme të përbashkëta dhe projektet e shumta që Dijaneti i kryen në Maqedoninë e Veriut në bashkëpunim me Bashkësinë Fetare Islame, projekte këto që vijnë si rezultat i bashkëpunimit vëllazëror mes dy popujve dhe mes dy institucioneve në veçanti.

Kryetari i BFI të RMV, H. Hfz. Shaqir ef. Fetai, shprehu mirënjohjen e tij për projektet e realizuara deri tani në Maqedoninë e Veriut dhe theksoi se, në frymën e miqësisë dhe unitetit mes dy institucioneve bashkëpunimi duhet të vazhdojë në të mirë të muslimanëve dhe shoqërive të dy vendeve.

Në takim, Reis Ulemaja u shoqërua nga Sekretari Gjeneral i BFI të RMV, H. Irsal ef. Jakupi dhe Muftiu i Muftinisë së BFI – Shkup, Dr. Qenan ef. Ismaili. D-r. Ali ef. Erbash-in e shoqëruan dy nënkryetarët e Dijanetit Erdal Atalay dhe Selim Argun.

Në shenjë respekti, Kryetarit Erbash iu dhurua një mirënjohje nga Bashkësia Fetare Islame.

Pas këtij takimi, Reis Ulemaja me shoqëruesit vizituan edhe hapësirat e Dijanetit dhe zyrtarët e lartë, të gjithë drejtorët e përgjithshëm të Drejtorive të Dijanetit si dhe TV Diyanet-in për të cilin Reisi dha një intervistë speciale.

725 Comments

 1. Useful info. Fortunate me I found your website by accident, and I am stunned why this coincidence did not took place earlier! I bookmarked it.

 2. What i don’t understood is actually how you are not really much more well-liked than you might be now. You’re so intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 3. BTC may be the latest or last chance to get rich in this era. It will reach $200000 next year or the next year.

  Think about only $2 a few years ago. Come to the world’s largest and safest virtual currency exchange to reduce the handling fee. Don’t miss the most important opportunity in life

  https://hi.switchy.io/5dyf

 4. С любовью для вас пять самых популярных сериалов
  для истинных ценителей дедективов.

  Чики смотреть онлайн смотреть онлайн, сезон, сериала.
  Скачивайте по намеченой дате выхода, Сериалы жанра “Комедия”.

  Вдобавок все мы даёт список телеканалов Eurosport 1, HD Наше новое кино, 4K СТС Love, прямой эфир Мир, трансляция 2+2.

 5. У нас девятнадцать свежих сериалов для фанатов тайны.
  Тайсон Фьюри – Деонтей Уайлдер прямая трансляция. сериал, сезон, все серии.
  Выбирайте по предпологаемой дате
  выхода, Сериалы жанра “Криминал”.

  Кроме того тут мы дает каталог различных каналов Интер, HD ТНТ,
  4K Россия, прямой эфир Киносерия, трансляция Наше новое кино.

 6. С любовью для вас пятнадцать последних сериалов для ценителей романтических комедий.

  Бумажный дом 5 сезон 7 серия смотреть онлайн новый сезон, новые серии.
  Скачивайте по премьере, Сериалы жанра “Драма”.
  Кроме того тут мы всегда готова предоставить меню телеканалов К1,
  HD Киномикс, 4K Культура, прямой эфир
  Пятница, трансляция Первый канал.

 7. Вот двенадцать свежих сериалов для поклонников хорора.
  Когда выйдет новый сезон полицейского с Рублевки все серии, сериал, сезон.
  Сортируйте по жанру, Сериалы
  жанра “Фэнтези”. Кроме того
  тут мы выдает каталог каналов Звезда,
  HD ТЕТ, 4K Пятый канал, прямой
  эфир СТБ, трансляция Дом кино.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.