Përurohet Instituti për Hulumtime dhe Studime Islame

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ka përuruar sot Institutin për Hulumtime dhe Studime Islame. Në ambientet e Kryesisë, para shumë personaliteteve dhe mysafirëve, është përuruar themelimi i këtij instituti i cili do të merret me çështjet studimore dhe hulumtuese të fushave të ndryshme të Islamit.
Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu, Naim ef. Tërnava, theksoi se për një institut të tillë gjithmonë ka pas nevojë, por që deri më tani ka qenë e pamundur të realizohet, e që sipas tij është njëri ndër projektet më të mëdha të Bashkësisë Islame të Kosovës.
“Themelimi i Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame është vazhdimësi e institucioneve arsimore të Bashkësisë Islame të Kosovës, suksesi i të cilave nëpër vite dhe dekada ka bërë të mundur krijimin e kuadrove përgatitjen me potencialin e duhur për të qenë sot bartës dhe realizues të një ndërmarrje të këtij niveli kërkimor shkencor. Instituti për Hulumtime dhe studime islame është projektuar dhe është paraparë që të jetë institucioni më i lartë kërkimor dhe shkencorë në Bashkësinë Islame të Kosovës rreth të cilit do të mblidhen dhe do të japin kontributin e tyre studiues të shumtë të fushave fetar, kulturore, e historike, gjithnjë në shërbim të ndriçimit të së vërtetës fetare dhe kombëtare”, u shpreh Myftiu Naim ef. Tërnava.
Jusuf Zimeri nga Riaseti i Bashkësisë Islame në Maqedoninë e Veriut vlerësoi lartë themelimin e këtij instituti për çka potencoi se në një përurim të tillë, shumë personalitete të larta do të donit që ishin pjesë e këtij përurimi, por që tashmë nuk janë në mesin tonë.
“Ndihem i privilegjuar që sot po marr pjesë në këtë përurim të cilin jam shumë i sigurt se shumë njerëz dashamirës të shkencës, të dijës dhe të islamit, ndoshta edhe kanë kaluar në botën tjetër duke menduar për këtë institut, por ja që fati paska qenë që një ëndërr e dikurshme të shndërrohet sot në realitet”, deklaroi Zimeri gjatë kësaj ceremonie..
Hysen Matoshi, drejtor i Institutit të Albanologjik, potencoi se një institute i tillë, i ka munguar trevave shqiptare.
“Në dijeninë time është instituti i parë i tillë në mbarë hapësirën shqiptare, është lajm i gëzueshëm që Republika e Maqedonisë së Veriut do të ndjekë të njëjtë praktik të Bashkësisë Islame të Kosovës që pastaj të bashkëpunojnë me njëra tjetrën. Instituti Albanologjik i ka kushtuar një interes të veçantë dimensionit shpirtëror e kulturor të shqiptarëve në këtë hapësirë”, tha drejtori i Institutit Albanologjik të Kosovës.
Profesor Fetih ef. Mehdiu, thotë se në këtë vit janë bërë 70 vite që prej se është mësuar feja islame, por që thotë që nga sot falë punës së Myftiut Tërnava, feja Islame edhe do të studiohet.
“Në këtë vit janë bërë 70 vite që mësohet islami në këtë vend, nuk është studiu, por është mësuar feja islame, ajo meritë i ka taku Hfz Bajrim ef. Aganit, e njëjta meritë tash e tutje do t’i takojë Myftiut Naim ef. Tërnava, i cili është i privilegjuar që në këtë ditë të jetë në këtë funksion që aktualisht është”, potencoi profesori Fetih ef. Mehdiu
Në anën tjetër, drejtori i këtij institutit, Sabri ef. Bajgora u shpreh se detyra e re që i është dhënë atij është nder dhe privilegj, por njëkohësisht edhe sfidë e madhe që të avancoi sa më lartë këtë institut.
“Besimi që më është dhënë, përveç se është nderë dhe privilegj, për mua më shumë është një obligim me përgjegjësi, është një amanet i rëndësishëm dhe një mision fisnik, prandaj e them para jush me plotë përgjegjësi që do të angazhohem me tërë potencialin tim në ngritjen e institutit për ta bërë këtë institut të mirëfilltë kërkimor e shkencor”, deklaroi drejtori i Institutit për Hulumtime dhe Studime Islame, Sabri ef. Bajgora.

114 Comments

 1. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Internet
  explorer. I’m not sure if this is a format issue or something to do with
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get
  the problem solved soon. Cheers

 2. I constantly emailed this website post page to
  all my associates, because if like to read it after that my friends will too.

 3. Attractive element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account your blog posts. Any way I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment you get entry to consistently fast.

 4. Pingback: keto stroganoff
 5. naturally like your web-site however you need to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality however I will certainly come back again.

 6. Great post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Many thanks!

 7. Spot on with this write-up, I truly believe that this site needs far
  more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the information!

 8. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so
  much, However I am encountering troubles with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone who knows the answer will you
  kindly respond? Thanx!!

 9. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable activity
  and our entire group will probably be thankful
  to you.

 10. whoah this blog is great i like reading your
  posts. Keep up the good work! You understand, a lot of people are
  searching around for this info, you can aid them
  greatly.

 11. That is very interesting, You’re an overly skilled blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for in search of extra of your excellent
  post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 12. Its like you learn my mind! You seem to grasp
  a lot about this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I feel that you simply can do with some % to drive the message
  home a little bit, but instead of that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

 13. I believe that is among the so much important information for me.
  And i’m happy studying your article. However should observation on few
  basic things, The site taste is great, the articles is truly excellent : D.
  Excellent task, cheers

 14. Thanks for another great article. Where else may anybody get
  that type of info in such a perfect method of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the search
  for such info.

 15. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your web site, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a appropriate deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
  transparent idea cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 16. I was very pleased to find this web-site.I wanted to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 17. Woah! I’m really loving the template/theme of
  this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads super fast for me on Safari.
  Excellent Blog! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis
  surgery

 18. I don’t even understand how I stopped up here, however
  I thought this post was once great. I do not recognise who you are
  however definitely you are going to a well-known blogger should you aren’t already.
  Cheers! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 19. I have been browsing online more than 4
  hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.
  ps4 games https://bit.ly/3nkdKIi ps4 games

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.