Porositë e larta të sures El-Huxhuratë

Hfz. Mehas Alija

Falënderimi i takon Zotit të botëve, salavatet dhe selamet i takojnë të Dërguarit të Tij, familjes, shokëve dhe gjithë atyre që e pasojnë për të mirë deri në ditën e gjykimit.

“O ju që keni besuar, largohuni prej dyshimeve të shumta, meqë disa dyshime janë mëkat dhe mos hulumtoni për zbulimin e të metave të njëri-tjetrit, dhe mos përgjoni njëri-tjetrin; a mos ndonjëri prej jush dëshiron të hajë mishin e vëllait të vet të vdekur? Atë pra e urreni! Kini frikë nga ndëshkimi i All-llahut, e All-llahu është mëshirues, Ai pranon shumë pendimin.” (El-Huxhuratë, 12).

Sureja El-Huxhurat është sureja 49 e Kur’anit, ka 18 ajete, dhe quhet ndryshe edhe si sureja e ahlakut dhe edebit.

Ka shumë arsye se pse sot u përcaktova të sjellë disa porosi nga kjo sure, por më kryesorja është se kjo sure i kushtohet thelbësisht rregullimit të raportove dhe lidhjeve midis njerëzve, si dhe paraqet modelin e një morali të shëndosh shoqëror.

Gjendja sot në botë, por edhe në vendlindjet tona, tregon qartë për vuajtjet që kanë njerëzit si pasojë e problemit të lajmit, gjuhës dhe të sëmundjeve të saj. Xhami thehet lehtë dhe zhurma e tij mbaron shpejt, por ajo që ngel janë copëzat e tij, të cilat mund ta dëmtojnë atë që i prek.

E njëjta gjë ndodh edhe me fjalët që janë të rënda dhe ofenduese. Ato nga goja dalin shpejt dhe lehtë, por dhimbja që shkaktohet prej tyre, qëndron gjatë si plagë në zemër. Prandaj, të flasim vetëm atë që është hajr dhe e dobishme.

Sureja El-Huxhuratë na sjellë disa porosi të arta, sa i përket asaj se si duhet të sillemi në jetë me të tjerët. Ato janë:

-Lajmin verifikojeni mirë!
-Të jeni vëllezër dhe të jetoni të pajtuar!
-Të jeni të drejtë!
-Mos e tallni njëri-tjetrin!
-Mos e shpifni njëri-tjetrin!
-Mos e fyeni njëri-tjetrin me llagape të ulëta!
-Largohuni prej dyshimeve të shumta!
-Mos spiunoni njëri-tjetrin!
-Mos e përfolni njëri-tjetrin!

I nderuari vëlla, e nderuara motër!

Le t’i marrim këto porosi dhe t’i zbatojmë në jetë. Mos t’i harrojmë kurrë. Jo se unë i kam thënë, porse janë porosi të arta që dalin nga libri i artë, Kur’ani famëlartë, të vendosura nga Allahu i Lartë. Këto janë porosi të gjalla, për njerëzit e gjallë.

Ne nuk jemi të obliguar që t’i bëjmë të lumtur të gjithë njerëzit, por jemi të obliguar që asnjë njëri të mos e ofendojmë, të mos e nënçmojmë apo ta përbuzim. Këtu nuk ka përjashtim.

Sureja Huxhurat, dëshiron të na kthej te natyrshmëria jonë, te ajo që na bënë të lumtur, te vetvetja jonë. Ne nuk themi sikur Albert Kamiu, i cili thotë se “njeriu është krijesa e vetme e cila refuzon të jetë ajo që është”, por themi se kush e njeh Zotin dhe jeton me parime e vlera të shëndosha në jetë, ai është dhe mbetet vetvetja.

152 Comments

 1. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thank you, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 2. I really like your writing style, superb information, regards for posting :D. “If a cluttered desk is the sign of a cluttered mind, what is the significance of a clean desk” by Laurence J. Peter.

 3. Hello my family member! I want to say that this
  article is amazing, nice written and include almost all vital infos.
  I would like to look more posts like this .

 4. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard
  work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 5. I’m no longer positive where you’re getting your information, however
  good topic. I must spend a while learning much more or figuring out more.
  Thank you for great info I used to be on the lookout for this information for my
  mission.

 6. Just want to say your article is as astonishing. The clarity
  to your put up is simply cool and i can assume you’re a professional on this subject.

  Fine with your permission let me to grab your feed to stay up to date
  with approaching post. Thank you one million and please keep up the enjoyable work.

 7. You actually make it seem so easy along with your presentation but I in finding this
  matter to be actually something that I feel I’d never understand.

  It seems too complex and extremely huge for me. I am having a look forward
  in your next put up, I will try to get the grasp of it!

 8. Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a entertainment account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we keep
  in touch?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.