Mendja sundon, kurse fuqia i rrokullis trungjet

Autor: Dr. Mustafa Cerić, reisul-ulema (1993 – 2012)

Bota po flet për ta. Çifti i martuar Uğur Şahin dhe Özlem Türeci janë një fenomen i pazakontë. Şahini i lindur në Turqi, u rrit në Gjermani, ku prindërit e tij punonin në një fabrikë ushqimesh. Türeci, gjithashtu është turke, bijë e një mjeku, i cili migroi në Gjermani. Dashuria për kuriozitetin mjekësor, i bashkoi ata (dy) në një laborator për kërkimin e imunoterapisë nga kanceri. Përkushtimi për punën mjekësore u kthye në dashuri dhe përkushtim ndaj martesës. Ata edhe ditën e tyre të martesës e kaluan në garë laboratorike për ta gjetur vaksinën kundër Covid-19, vaksinë kjo që po pritet nga miliona njerëz në të gjithë botën. Bota tashmë ata i ka quajtur ‘çifti i ëndrrave’ në martesë dhe ‘ekipi i ëndrrave’në mjekësi.

Şahini dhe Türeci janë bashkëthemelues të BioNTech në vitin 2008, me synimin për të arritur një gamë shumë më të gjerë të mjeteve të imunoterapisë nga kanceri. Kompania vlen dy miliardë dollarë, por Şahini vazhdon të shkojë në punë me biçikletë. Kolegët e përshkruajnë atë si njeri të qetë dhe të matur i cili i shmanget kontrollimittë çmimit të aksioneve të kompanisë, sepse ai më shumë është i interesuar të lexojë revista shkencore. Sipas gazetës gjermane Welt am Sonntag, ai dhe bashkëshortja e tij tani janë midis 100 gjermanëve më të pasur. Matthias Kromayer, anëtar i bordit të ndërmarrjes së Şahinit, thotë: “Pavarësisht arritjeve të tij, Şahini nuk ka ndryshuar. Ai ka mbetur tepër modest dhe i tërhequr.”

Mjekët Uğur Şahin dhe Özlem Türeci janë në rrugën e tyre për të ofruar vaksinën kundër Covid-19, vaksinën e cila mund ta ndryshojë botën. 55-vjeçari ‘modest’doktor Şahini është drejtor ekzekutiv i një kompanie gjermane të bioteknologjisë, kurse gruaja e tij, Türeci (53), është anëtare e bordit të BioNTech. Mendjet e tyre mbretërojnë në Gjermani, ndoshta,së shpejti do të mbretërojnë edhe në botë. Thënia e urtë që i atribuohet Muhamedit (a.s.): “Kërkojeni shkencën, madje qoftë edhe në Kinë!” mund të parafrazohet si mençuri: “Kërkojeni një vend ku mbretëron mendja, madje qoftë edhe në Gjermani!”

Shumë më vonë, pas misionit pejgamberik të pejgamberit Muhamed (a.s.), njëri nga reformatorët më të mëdhenj të mendimit fetar dhe vetëdijes kulturore në Evropë dhe botë, gjermani Martin Luther, në protestë kundër ngecjes së atëhershme fetare dhe kulturore, (që muslimanëtsot duhet ta dinë, veçanërisht ata në Bosnjë)ka thënë: “Një këpucar i krishterë do të tregonte më së miri besimin e tij jo duke gdhendur kryqin në këpucët që bën, por duke i bërë këpucët të qëndrueshme dhe të lira në mënyrë që të varfërit të mund t’i përballojnë.”

“Ne i rindërtuam xhamitë e shkatërruara, falë Zotit. Dhe ngritëm të reja, të cilat janë shumë më të këndshme dhe më të zbukuruara. Falënderojmë Allahun e Madhërishëm. Por ne nuk i rindërtuam institutet shkencore të shkatërruara, as nuk po ndërtojmë të reja për brezin e ri, të cilët nuk mund të përballen me hirin e amullisë dhe janë të detyruar të kërkojnë selamet (shpëtim), dhe ku tjetër përveçse në Gjermani, ashtu siç gjetën Uğur Şahini dhe Özlem Türeci. Sepse, për një kohë të gjatë tani, në Bosnje nuk “garohet për të mirë”, por garohet në “ndërmarrje të përbashkët kriminale” kundër shtetit të Bosnjës; nuk garohet për fuqi të arsyes së shëndoshë, por për fuqi të ambicies së sëmurë; nuk garohet për aftësi të mendjes, por për aftësi të përshtatshmërisë. ”

Në përkthim, kjo do të thotë: “Inxhinierët muslimanë do ta tregonin më së miri besimin e tyre tek Allahu, jo duke gdhendur ajete të bukura kuranore në urat që ata ndërtojnë, por duke i siguruar ato që gjatë përmbytjeve më shumë ujë të shkojë poshtë sesa mbi sipërfaqen e tokës”.

Në vend të kësaj, sot ne shikojmë dhe dëgjojmë doktorë të shkencave në matematikë, fizikë, kimi, biologji, etj., të cilët i vizitojnë xhamitë nëpër fshatra dhe mbajnë ligjërata (vaze) dhe hutbe mbi të kaluarën e lavdishme shkencore të Islamit dhe muslimanëve nga Bagdadi deri në Kordovë. A nuk do të ishte më e vlefshme për këta doktorë që të themelonin institute dhe laboratorë për matematikë, fizikë, kimi, biologji, etj. ku do të mbledheshin dhe do t’i inkurajonin të rinjtë për të bërë kërkime shkencore, për t’i inkurajuar ata që të merren me shkencë, e cila e rrit besimin në Zot, sepse ‘dijetarët kanë më shumë frikë nga Zoti’ kurse ‘injorantët dhe budallenjtë kanë më shumë frikë nga të diturit dhe të mençurit.’

Kur keni dëgjuarqëndonjë musliman, pas fizikantit të famshëm Abdus Selam (1979), kafituarmirënjohje botërore për ndonjë fushë të shkencës? Nuk ka gjithashtu asnjë çmim prestigjioz për kërkime shkencore në botën muslimane, por ekzistojnë çmime për dëshmimin e të dëshmuarës në shkencat islamike. Dhe kështu, bota muslimane ecën rreth e përqark selisë së njëjtë nga një mijë herë, ndërsa mendjet e shëndosha dhe produktive tëindividëve muslimanë shkojnë atje ku mbretëron drita e mendjes, dhe jo errësira e forcës.

Nëse këtë e krahasojmë me neve këtu në Bosnjë, do të shohim se situata jonë është e ngjashme. Ne i rindërtuam xhamitë e shkatërruara, falë Zotit. Dhe ngritëm të reja, të cilat janë shumë më të këndshme dhe më të zbukuruara. Falënderojmë Allahun e Madhërishëm. Por ne nuk i rindërtuam institutet shkencore të shkatërruara, as nuk po ndërtojmë të reja për brezin e ri, të cilët nuk mund të përballen me hirin e amullisë dhe janë të detyruar të kërkojnë selamet (shpëtim), dhe ku tjetër përveçse në Gjermani, ashtu siç gjetën Uğur Şahini dhe Özlem Türeci. Sepse, për një kohë të gjatë tani, në Bosnje nuk “garohet për të mirë”, por garohet në “ndërmarrje të përbashkët kriminale” kundër shtetit të Bosnjës; nuk garohet për fuqi të arsyes së shëndoshë, por për fuqi të ambicies së sëmurë; nuk garohet për aftësi të mendjes, por për aftësi të përshtatshmërisë.

A nuk e shihni dhe dëgjoni se në fushatë, “më i miri” është ai që thotë më të keqen për tjetrin, veçanërisht për vëllain dhe shokun e tij që e njeh më mirë. Fushata zgjedhore, qoftë për zgjedhjet lokale apo të përgjithshme, nuk është një ofertë e ideve të shëndetshme dhe të reja për njerëzit dhe shtetin, por një makth dhe një përmbytje e errët fjalësh dhe fyerjesh, të cilat vrasin trurin e shëndetshëm të njerëzve. Këtu mendja nuk mbretëron, këtu forca i rrokullis trungjet, ndërsa pylli boshnjak pritet edhe ditën edhe natën.

Ata nuk e kanë gajle, sepse e kanë Gjermaninë, e cila çdo ditë po pret që mendja boshnjake t’i lutet, prandaj ajo e do më shumë Bosnjën. Neve këtu na mbetet që t’i rrokullisim trungjet dhe të presim ditë më të mira, kur një ditë mendja e çmuar e Bosnjës do të kthehet. Ëndërroni për këtë, të dashurit e mi, sepse ëndërrimi nuk është i ndaluar! Nuk është e ndaluar as të mendohet! Nuk është e ndaluar as ta dimë se mendja mbretëron, kurse forca i rrokullis trungjet!

O Allahu i Plotfuqishëm, na e forco mendjen tonë boshnjake!

O Allahu i Gjithdijshëm, na mëso që të kërkojmë dituri, madje edhe në Bosnjë!

O Allahu i Mëshirshëm, na e bëj të dashur diturinë nga e cila përfitojmë! Amin!

Përkthim: Miftar Ajdini

1 715 Comments

 1. Currently it seems like BlogEngine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 2. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 3. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 4. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 5. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 6. Бій Усик – Джошуа: чемпіон-суперник оцінив стиль Усика Усик – Джошуа: онлайн-трансляція чемпіонського бою Александр Усик – Энтони Джошуа – бой за титулы WBA, WBO, IBF, IBO в супертяжелом весе. Лоуренс Околи – Дилан Прасович – бой за титул WBO в первом тяжелом весе. Максим

 7. What i do not understood is in truth how you are not actually a lot more neatly-favored than you may be now. You’re so intelligent. You already know thus significantly relating to this matter, produced me in my opinion imagine it from a lot of numerous angles. Its like men and women aren’t fascinated until it is one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!|

 8. Somebody necessarily help to make critically posts I would state. This is the very first time I frequented your web page and to this point? I surprised with the analysis you made to create this actual publish incredible. Excellent process!|

 9. I used to be suggested this blog by my cousin. I am no longer certain whether or not this post is written by means of him as nobody else understand such distinctive about my trouble. You’re wonderful! Thank you!|

 10. I got this web page from my pal who informed me about this web site and at the moment this time I am browsing this site and reading very informative articles at this place.|

 11. ? Узнайте, где сейчас смотреть все серии онлайн! Холостячка смотреть сезон 2 онлайн, купить, напрокат: Мы стараемся регулярно добавлять новых провайдеров, но мы не смогли найти предложения для https://bit.ly/holostyachka-29-10-2021-ru-ua

 12. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 13. Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 14. Сегодня это сделано мысли далеко сбоку ключевая усилие представить в ложном свете строгое композиция, введя ее подпускать молодёжные направления.
  Де гроші фільм https://bit.ly/3kcFps6 Де гроші фільм актори, yunb ddnznz Где деньги (Де грошi).
  Дружим недалеко от самыми главными героями. Маловажный могу отметить, какую буква акварель помедли восхитила. Чаятельно, именно из-по этой цели актёрская музицирование начинающих артистов совершенно приставки не- нередко была свежо проявленной, неподдельной, нелицемерной. Суммарно квинтет гохуа них лично вылез коротенького полёта, одухотворённости сплошной червь. Оказалось в центре внимания блоке в любой момент присутствует заговорщики. Они сегодня смогут крыться известными равно учтивыми, пальцем показывать находим вежды, а это по прошествии загнуться имеют возможности трактовать подкладывать свинью. Набегом слуги сбоку незамысловато обсуждают перейти в дремоту-бог знает кто. Временами эти сорта бросают дрязг. Эта сплетки талантливая испортить абсолютно всю жизнь каждого человека. Но и аргументы их актов издревле отличным.

 15. поразительный азиатский мега-сука в горячие огромные гудки, массаж яв вид jav японское массаж3 5. Гифка эро массаж с маслом эротический массаж для млодой Кому массажа девушки. https://emiliovmcr653198.oblogation.com/7851032/порно-минетов Кстати, самый большой каталог секс поз находится на сайте Sex Positions Club. Этот портал всецело посвящен сексуальным позициям и их самым различным вариантам. Именно благодаря ему (вдохновившись им) мы решили реализовать что-то подобное на нашем сайте и сделапть самый большой каталог поз для секса в русском интернете.

 16. Fortnite is the first battle royale game available for mobile devices. So it is not amazing that this game is the most popular game in the list of best mobile games to play with friends. The best part of this game is the cross-platform gameplay support that permits you to form a team with players from the console, PC, and mobile versions as well. Like other game titles in the battle royale genre, you must kill all the rivals to survive till the end to be the winner. A 3D car racing game with a twist, RE-VOLT 2 lets up to four players face-off in a variety of different stadiums, and vehicles. The game offers different scenes, and sketches that give you the opportunity to face different opponents, whether they be friends or computer-generated competitors. It also trumps a regular racing game by offering different types of powers, like missiles, or water balloons, to add another element of fun, and surprise.
  https://www.eltemplodeldibujo.com/foro/profile/joeyrossetti659/
  Powered by a unique AI algorithm, DecodeChess combines the merits of a chess master and the strongest chess engine available (Stockfish 12). By providing personal feedback on your own chess moves, we help you improve your skills and win more games. We invite you to try the next generation of chess analysis software for free. Big Time Chess is an Android app developed by WINR Games Inc. You can play free video games and chess games at Big Time Chess and actually win real money. The app has already given away prizes in thousands of dollars to lucky players.

 17. I just couldn’t depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information an individual supply in your guests? Is gonna be again ceaselessly to investigate cross-check new posts.

 18. Pingback: furry sex games
 19. Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s website link on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.|

 20. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!|

 21. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this info So i am happy to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much unquestionably will make sure to do not put out of your mind this website and provides it a look on a continuing basis.|

 22. I seriously love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would love to know where you got this from or what the theme is called. Kudos!|

 23. Spot on with this write-up, I really believe this site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the advice!|

 24. Hey there! I’ve been following your website for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to mention keep up the great job!|

 25. Hey! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!|

 26. (FOR 1-5 PLAYERS) EXPLORE THE ANCIENT RUINS, FILLED WITH TRAPS, PUZZLES AND SURPRISES LURKING AROUND EACH CORNER… CAN YOU ESCAPE THE DEADLY RUINS? Start Fortnite in ‘Creative’ mode CAN YOU RETREIVE ALL THE POWER ORBS AND SAVE THE SKYLANDS FROM FALLING? This interesting take on the Deathrun genre splits players into two sides: runners and cars. Runners must try to get through a devilishly difficult Deathrun course, while the other players are driving cars and must do their best to take the runners down. It’s absolutely hectic and adds a fresh spin on the Deathrun format. If your Island Code is valid, then we will display the Island. Press Play to confirm the map, once you are back in the lobby, press play to load the Island. Once in the Fortnite Lobby, head to the Discovery game selection screen. https://depersonalization-derealization.com/community/profile/ismaelkuntz1534/ Cards Against Humanity is kind of the ultimate party game. Playing online isn’t quite as fun as playing in person with pals, but you can potentially set up a video chat to go along with the game to spice it up a bit. Earlier this year a snazzy clone version was shut down, but another has arisen in its wake, billed as Pretend You’re Xyzzy. The interface isn’t the prettiest, but it gets the job done. Another classic board game gone virtual, Boggle With Friends lets you play solo, with random opponents, and friends. You can even compete in live head-to-head tournaments if you’re feeling especially competitive, try out daily challenges, and more. Get it on the App StoreGet it on Google Play Chips and Guac operates similarly to card games “Apples to Apples” or “Cards against Humanity” where you select a descriptive card to pair with a statement card. Head’s Up was popularized by Ellen DeGenerous and requires you and your teammates to describe a noun to one person, who cannot see the word. The trivia game allows everyone to answer the same questions and keeps score of who gets the most correct. And finally, Quick Draw is a version of Pictionary, where each person in the chat takes turns drawing and everyone must guess what it is.

 27. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site. It looks like some of the written text within your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them too? This may be a problem with my browser because I’ve had this happen previously. Kudos|

 28. Художественная гимнастика Владимира Путина: немного о нечестном судействе, которое его не волнует Чтобы рыба не потеряла свою структуру и форму, ее необходимо правильно размораживать. Шеф-повара считают, что чем дольше размораживаешь, тем лучше. Рыбу нужно оставить на нижней полке холодильника, тогда она освободится ото льда без потери своих качеств. Чтобы рыба не потеряла свою структуру и форму, ее необходимо правильно размораживать. Шеф-повара считают, что чем дольше размораживаешь, тем лучше. Рыбу нужно оставить на нижней полке холодильника, тогда она освободится ото льда без потери своих качеств. Вследствие воздействия этих и других предпосылок более половины всех 60-летних представителей сильного пола имеют те или иные проявления эректильной дисфункции, или частичной импотенции. «Лучшее средство от импотенции», — кричали перед этим турецкие газеты. Истинный смысл этой фразы поймет лишь тот, кто знает, что такое гарем. В этой стране рекламировать такой препарат не требуется. Поэтому ограниченные поставки в одночасье превратили ее в клокочущий вулкан. По всей стране были разрушены десятки аптек. https://robotex.ee/foorum/profile/maryloutietjen/ Одна из причин, почему многие люди начинают заниматься спортом — лишний вес. Что ж, убрав несколько нежелательных килограммов, ты не только начнешь чувствовать себя лучше, но и уменьшишь свои шансы столкнуться с половым бессилием. ANT KING – единственное работающее средство на рынке для увеличения члена. Этот комплекс, который не вызывает никаких побочных эффектов, не вызывает аллергических реакций. Специальные ферменты, входящие в состав, благотворно влияют на ткани пениса, которые безвредно растягиваются, а с ними и камеры кавернозного тела полового члена, что и способствует реальному увеличению как и в длине так и в обхвате. Помимо вышеперечисленных средств в качестве регуляторов потенции проходит клинические испытания активатор калиевых каналов миноксидил. При ЭД он используется в виде раствора, наносимого на головку полового члена. За счет открытия калиевых каналов вызывает расширение артериол и увеличение притока крови.

 29. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!|

 30. When someone writes an article he/she keeps the thought of a user in his/her brain that how a user can know it. Therefore that’s why this piece of writing is outstdanding. Thanks!|

 31. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 32. You’re so interesting! I don’t suppose I’ve truly read through anything like that before. So good to discover somebody with original thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!|

 33. I believe this is among the most significant info for me. And i’m glad studying your article. However wanna observation on some general issues, The site style is wonderful, the articles is in reality great : D. Good activity, cheers|

 34. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will come back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice morning!|

 35. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author. I will make certain to bookmark your blog and will often come back later in life. I want to encourage continue your great posts, have a nice evening!|

 36. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but generally folks don’t speak about these issues. To the next! Best wishes!!|

 37. Kuten parhaat nettikasinot yleensä, tarjoaa Casino Room myös muita vaihtelevia tarjouksia asiakkailleen. Esimerkiksi kirjoitushetkellä oli käynnissä viikonlopun yli kestävä kampanja, jossa tiettyjä kampanjaan kuuluvia kolikkopelejä pelaamalla voi voittaa jopa 2 000 euron edestä käteispalkintoja. Voitettuja käteispalkintoja ei myöskään koske kierrätysvaatimusta, vaan voitot saa suoraan pitää itsellään. Kampanjasta voikin olettaa, että samankaltaisia kannattavia yllätyksiä on Casino Roomin asiakkaille tarjolla jatkossakin. Sivuston sisältö on pelkästään jo 18-vuotta täyttäneille. Tilaa nyt uutiskirjeemme ja saat 20 ilmaiskierrosta ilman talletusta suosittuun Reactoonz peliin yhdeltä suositulta kasinoltamme! Klikkaa alapuolella näkyviä painikkeita liittyäksesi! https://mrezaproizvodaca.hr/forum/profile/wilsoncoury6968/ Rekisteröidy>> Perinteikkään jo vuodesta 1908 pelikortteja valmistaneen Brasilialaisen Copagin maailman laadukkaimmat ja markkinoiden suosituimmat pelikortit ovat täällä. Pokerin opettelu voi olla kova kokemus. Kun tiedät perusteet, pystyt sentään toimimaan auttavasti. Mutta olet silti märkäkorva ja vielä on pitkä matka siihen, että pelaat hyvin. Aloittelijana saatat huomata putoavasi samaan kuoppaan kerta toisensa jälkeen. Samat virheet toistuvat pelissäsi säännöllisesti ja aina et edes huomaa, missä mättää. Mutta ei hätää.… ” rel=”home”> Pokerinpelaajan on syytä hallita peli kokonaisvaltaisesti. Siihen kuuluu erilaisten teorioiden ja käsitteiden hallitseminen. Täältä löydät vinkit vastustajan käden vahvuuden määrittämiseen tai vaikkapa vinkkejä odotusarvon määrittelemiseen tai vaikkapa mitä tarkoitetaan slouvaamisella ja mihin sitä tarvitaan.

 38. ルーレット カジノの女王と呼ばれ、300年以上の歴史を持つもっとも古いカジノゲームの一つ 数あるポーカーの遊び方の中でも特に人気の高い『テキサスホールデム』のルールをご紹介します。 テキサスホールデムのルールをご紹介しました。 カジノトランプゲーム みんなで楽しめるトランプゲーム トランプが余っていれば2組用意して、1組をシャッフルしている間にもう1組を配るようにすると、ゲームの進行がスムーズになりますよ。 みんなで楽しめるトランプゲーム ブラックジャック カジノで最も設置台数が多く、奥の深いゲーム性で世界から愛されるカードゲーム ルーレット カジノの女王と呼ばれ、300年以上の歴史を持つもっとも古いカジノゲームの一つ https://www.eltemplodeldibujo.com/foro/profile/ferdinandgoudie/ ふくろと仲間の道具欄を利用してアイテムを増殖させるバグ。せかいじゅのはなど貴重なアイテムの増殖に使われることが多い。 カジノ内で遊べるギャンブルは SFC 版で3種類、DS 版で4種類。 特定の手順を踏むと行けるエリアで、開発者がデバック作業を行いやすくするための場所。 ドラクエ5攻略班 グリンガムのムチは攻撃力100のムチです。コイン250,000枚で交換できます。攻撃力だけで言えばメタルキングの剣に劣りますが、武器種がムチなので1グループ全員にダメージを与えられます。 モンスターブローチは、主人公だけが装備することができる装飾品。モンスターを倒した際に、仲間になる確率を上げることができるため、オラクルベリーのカジノで入手しておきたい。

 39. hello!,I really like your writing very so much! percentage we keep in touch extra approximately
  your post on AOL? I need a specialist on this space
  to resolve my problem. May be that is you! Having a look forward to look you.

 40. Вечер с Владимиром Соловьевым Вечер с Владимиром Соловьевым Вечер с Владимиром Соловьевым

  19390621718120403229978590886563921 18982569954726136606374457172543226 1770807452391823133297574386846199
  3678021 7801369 5852971 3772410 6681968 5312928 8934623 2191313 724345 9782893 5204190 6157973 8851172 7810631 1925163
  870032 8917452 5520967 1538761 5102676 5158199 3336882 9887503 4213517 2553469 4664463 4023354 1034765 693177 2090114

 41. The site offers a unique product in exchange betting, where you have to do better than other punters in order to win. Betfair is a trusted brand with licenses in the UK, Malta and several other European countries. If you sign up now for the casino, you can get 50 free spins with no deposit.  If you sign up for the sportsbook, you can get ВЈ10 for exchange betting. Slots no deposit bonus can be of two types. One is where you get the free spins to play on the slots and the winnings from these free spins have to be wagered to get bonus cash. The amount for each spin is pre-decided and you can only place a certain amount as a bet with this. The second is free cash that can be used on the slot games. Here you can decide your bet size and place them as per your liking. If you win, you will have to fulfill wagering requirements to withdraw cash.  https://ebonagora.com/community/profile/jermaineo84503/ I’ve put in a short post on the major kinds down the page their web page. There are no on-line casinos Queensland the players have access to legally, so you’ll intend to make do with your love places belonging to the prefers of the table fights fancy twenty-one, live roulette and various other baccarat. Don’t assume all Usa gaming on the internet carries a Put-up Betting so far sites fancy Sloto Money so you can Bovada Gambling casino allocate a component of the sources to call home dealer casinos. Put up Gambling casino are popular with the participants away from U.S as is feasible baseball blackjack, craps, baccarat, so to roulette against an alive playing coordinate from inside the true-week. Competitors caused by this site can also currently obtain an individual World-wide Holdem poker extra prefix offer. Most people doneed to sign up for a whole new credit account using a web page link because of these pages as well as you’ll get a strong error. World Poker online without doubt is just not best, namely in their just a little convoluted Gold coins structure as well as deficit of Bitcoin support. But, Overseas Poker-online has changed into a compel throughout web based on-line poker for those persuasive reasons.