BASHKËSIA FETARE ISLAME NË RMV ZGJODHI REISU’L ULEMA H. HFZ. SHAQIR EF. FETAHUN

Sot, më datë 18 nëntor 2020 në selinë e BFI në Shkup, një ditë pas përfundimit të afatit për dorëzimin e kandidaturave për Reisu’l Ulema të BFI në RMV, nën mbikëqyrjen dhe organizimin e Komisinit Zgjedhor për zgjedhjen e Reisu’l Ulemasë, u zhvilluan zgjedhjet për këtë post udhëheqës.
Kryetari i Komisionit zgjedhor Muamer ef. Veseli, pas përfundimit të procesit doli para mediumeve prezente dhe deklaroi se sot “në bazë të procesit zgjedhor të mbajtur në Bashkësinë Fetare Islame për zgjedhjen e Reisu’l Ulemasë, Kryetarit të BFI-së, i cili në periudhën e ardhshme do të organizojë, udhëheqë dhe përfaqësojë BFI-në dhe muslimanët e vendit, në një atmosferë të qetë dhe në mënyrë të hapur e të lirë, të drejtë, islame dhe demokratike, trupi zgjedhor për zgjedhjen e Reisu’l Ulemasë ka përzgjedhur mes dy kandidatëve të mundshëm, Muftiut të Gostivarit, Prof. Hfz. Shaqir ef. Fetahut dhe Muftiut të Tetovës, Prof. Dr. Qani ef. Nesimit.”
Pas numërimit të votave të trupit votues që me vullnetin e tij përzgjodhi për njërin nga dy kandidatët, rezultati i arritur shënonte 18 vota për Muftiun e Gostivarit, Prof. Shaqir ef. Fetahun dhe 3 vota për Muftiun e Tetovës, Dr. Qani ef. Nesimin.
Me këtë rast, Komisioni Zgjedhor për zgjedhjen e Reisu’l Ulemasë të BFI në RMV, Reisu’l Ulema të ardhshëm të BFI shpalli Muftiun e deritashëm të Gostivarit, Haxhi Hafiz Shaqir ef. Fetain.
Prezenca dhe sjellja e kandidatit të dytë për Reisu’l Ulema, Prof. Dr. Qani ef. Nesimit, tregoi se Bashkësia Islame është një trup i vetëm. Reisu’l Ulema, Shaqir ef. Fetahu ndër të tjera, për bashkëkandidatin e tij, siç e cilësoi ai, shprehu fjalë miradije dhe e falënderoi për kontributin e tij të vazhdueshëm që e jep qe 6 vjet për të krijuar kështu një Bashkësi Fetare edhe më të fuqishme, më transparente, më bashkëkohore në shërbim të të gjithëve. “Prof. Dr. Qani ef. Nesimi me vetëdijen më të lartë dha kontributin e tij që ne sot të jemi këtu për ta ecur përpara BFI-në, një organizatë shumë e rëndësishme, shumë e madhe dhe shumë me ndikim në shoqërinë tonë.” – u shpreh Reis Ulema, H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu.
Në fjalimin e tij para mediumeve prezente Reisul Ulemaja theksoi se sot është një ditë e madhe për të gjithë muslimanët e vendit. Sot, tha ai, fitoi Bashkësia Fetare Islame e RMV. “Sot, fituam të gjithë. Fitoi shpirtërorja, moralja, njerëzorja dhe konstruktivja. Por, prej sot kemi amanet me një përgjegjësi të madhe, të prezantojmë Islamin dhe vlerat e tij në frymën burimore dhe tradicionale me qëllim që ky opsion të prezantojë frymën e fjalës së Zotit, paqes, tolerancës dhe bashkëpunimit me të gjithë, për të qenë subjekt kreativ dhe konstruktiv në shoqërinë tonë dhe më gjerë.”
Shtylla të veprimtarisë së Reisit të ri do të jenë dija, konsultimi, toleranca, transparenca dhe puna e palodhshme në shërbim të çdo besimtari e qytetari. Ai po ashtu premtoi se do të ndërtojë bashkësi serioze me të gjitha elementet që i kërkon koha në të cilën ne jetojmë. Bashkësia Fetare Islame, tha Kryetari i ri i BFI-së, do të jetë një institucion i cili me mençuri dhe maturi do t’u përgjigjet të gjitha sfidave që i sjell koha dhe vendi.
Në fund të fjalës së tij, Kreu i BFI-së falënderoi të gjithë imamët për maturinë e treguar gjatë fazës paraprirëse të zgjedhjeve, falënderoi Komisionin Zgjedhor të përbërë nga Muamer ef. Veseli – Kryetar, Dr. Selver ef. Xhemaili – anëtar, dhe Irsal ef. Jakupi – anëtar, falënderoi Rijasetin që me vetëdijen e lartë arsyetuan përfaqësimin e të gjithë muslimanëve nga territori i BFI-së në gjithë shtetin, si dhe shprehi mirënjohje dhe respekt të veçantë për përfaqësuesit e mediave dhe portaleve të ndryshme, që i dhanë një frymë demokratike këtij procesi dhe formuan një ambient jashtëzakonisht të gjallë. Për herë të parë, tha Reis Ulemaja, BFI-ja u prezantua ashtu siç duhet duke hapur mendime të ndryshme, koncepte dhe në këtë mënyrë gjithë opinioni i RMV në përpikshmëri u njoftua me proceset e zgjedhjeve në BFI.
H. Hfz. Shaqir ef. Fetahu, u zgjodh sot Reis Ulema pas ushtrimit të detyrës së të njëjtit funksion për rreth gjashtë muaj.

1 924 Comments

 1. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the
  internet the simplest thing to be aware of. I say to you,
  I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 2. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog.
  I’m hoping to see the same high-grade content by you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my own site now 😉

 3. You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through something like
  that before. So nice to find someone with some original thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This website is something that’s
  needed on the internet, someone with some originality!

 4. I’m curious to find out what blog platform you’re working with?
  I’m having some small security issues with my latest website and I’d like to find something more
  safe. Do you have any recommendations?

 5. Great items from you, man. I’ve have in mind your stuff previous to and you
  are simply too excellent. I actually like what you have obtained here, certainly
  like what you are stating and the way in which in which you
  are saying it. You’re making it entertaining and you still take care of to
  keep it wise. I can not wait to learn far more from you.
  That is really a great site.

 6. Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that make the most
  significant changes. Thanks a lot for sharing!

 7. I was wondering if you ever thought of changing the layout of
  your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one
  or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 8. Please let me know if you’re looking for a writer for your
  site. You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write
  some articles for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Thank you!

 9. Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or
  maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog discusses a lot of the same topics as yours and
  I feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested
  feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you!
  Wonderful blog by the way!

 10. I loved as much as you’ll receive carried out
  right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter
  stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come further formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
  quest bars http://j.mp/3jZgEA2 quest bars

 11. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this
  article i thought i could also create comment due
  to this good post.

 12. Pingback: free slots for mac
 13. Pingback: write good essays
 14. Hi there it’s me, I am also visiting this site on a regular basis, this site is truly good and the visitors are really sharing fastidious thoughts.|

 15. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 16. Pingback: peach sex games
 17. Absolutely composed subject matter, thank you for entropy. “The earth was made round so we would not see too far down the road.” by Karen Blixen.

 18. Pingback: cum sex games
 19. Pingback: porn 3d sex games
 20. Hi there, You have done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they’ll be benefited from this website.|

 21. real sex dolls Insert Vagina or Inherent Vagina ? Instructions to choose Kazuki789 and his WM Dolls 170cm H-Cup Doll with Head #56 Life Story Of EsDoll’s Customers Living With 12 real sex dollss Silicone real sex dolls arrangement 150cm Japanese genuine doll

 22. Just want to say your article is as amazing. The clarity on your put up is simply spectacular and that i can think you are knowledgeable on this subject. Well along with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay up to date with imminent post. Thank you one million and please keep up the rewarding work.|

 23. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic site!|

 24. Hola! I’ve been following your blog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic job!|

 25. Wow, awesome blog layout! How lengthy have you been running a blog for? you made running a blog glance easy. The whole glance of your website is great, let alone the content!

 26. After looking over a handful of the articles on your web page, I really like your way of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know how you feel.|

 27. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable task and our whole group might be thankful to you.|

 28. Pingback: 1philips
 29. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more about this issue, it may not be a taboo matter but generally people don’t discuss such topics. To the next! Many thanks!!|

 30. I want to to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new things you post…|

 31. I was curious if you ever considered changing the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 32. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 33. Hi I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.|