Politikani holandez Doorn: Mjaft më, përfundimisht ka ardhur koha që muslimanët të zgjohen

ABDULLAH AŞIRAN

Ish-anëtari i Partisë holandeze të së djathtës ekstreme të Lirisë, Arnoud Van Doorn, i cili pranoi Islamin dhe u largua nga kjo parti, reagoi ndaj sulmeve franceze që u bëhen Islamit dhe muslimanëve. Ai tha se “është tepruar” dhe se më në fund ka ardhur koha që muslimanët të zgjohen.

Në një deklaratë për Anadolu Agency (AA), Doorn, udhëheqësi i partisë së Unitetit, foli mbi sulmet e fundit nga qeveria e presidentit francez Emmanuel Macron ndaj muslimanëve, si dhe sulmet ndaj objekteve fetare muslimane.

Duke deklaruar se sulmet e tanishme ndaj muslimanëve në Francë nuk janë diçka që nuk është parë më parë, Doorn paralajmëron se ato janë gjithnjë e më alarmante.

“Lufta kundër ekstremizmit është vetëm një justifikim. Ajo që po ndodh nuk ka të bëjë me ekstremizmin, por me Islamin. Për Macronin, ky mund të jetë material zgjedhor, por është një agjendë evropiane që synon posaçërisht krijimin e një kuptimi ‘modern, ‘liberal’ ose një kuptim ‘perëndimor’ të Islamit. Qëllimi i një kuptimi të tillë të Islamit është asimilimi i plotë i muslimanëve dhe shkatërrimi i identitetit islam”, thotë Doorn.

Ai vuri në dukje se Franca, së bashku me Holandën, Danimarkën dhe Hungarinë, është vendi që udhëheq shpifjet ndaj muslimanëve në Evropë.

“Qëndrimi i Francës nuk bën përjashtim lidhur me këtë çështje. Franca ka hequr maskën e ‘lirisë’ dhe ‘barazisë’ duke pushuar hoxhallarë, duke mbyllur xhami dhe duke vendosur shkollat ​​muslimane nën kontrollin e drejtpërdrejtë të shtetit. Për këtë arsye, Franca duket se është një poligon për testimin e planeve politike evropiane antimuslimane. Mbështetja e hapur e kryeministrit (holandez) Rutte për deklaratat antimuslimane të Macronit e dëshmon këtë. Holanda është ndër tre vendet kryesore antiislame”, theksoi Doorn.

Më tej, ai shprehet se vendet e botës islame duhet të ndërmarrin hapa shumë seriozë.

“Vazhdoni të bojkotoni produktet franceze dhe mos iu nënshtroni presionit diplomatik francez. Nëse është e nevojshme, thërrisni ambasadorët. Tregoni se muslimanët janë seriozë këtë herë. Mjaft më”, tha Doorn.

Ai nënvizon se “është koha që muslimanët të zgjohen përfundimisht”.

“Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se ka shumë njerëz në komunitetin tonë të cilët në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë i shërbejnë programit të qeverisë për para ose status. Për të luftuar minimin e të drejtave muslimane dhe për të mbrojtur identitetin islam, ne duhet të bashkohemi dhe të ngrisim kolektiva që veprojnë në fusha të tilla si ligji, media, politika dhe arsimi”, përfundoi Doorn.

Pas vrasjes së një mësuesi në Francë më 16 tetor, i cili u tregoi nxënësve karikaturat në klasë që përqeshin Profetin Muhamed, Macron paraqiti një seri pikëpamjesh që për objektivë kishin kryesisht Islamin dhe muslimanët. Këto fjalë dhe karikatura me fyerje të Profetit Muhamed, që u shfaqën në disa ndërtesa individuale, provokuan një seri reagimesh dhe protestash në botën islame.

Në shumë vende, përfshirë Katarin, Kuvajtin, Algjerinë, Sudanin, Palestinën dhe Marokun, ka filluar bojkoti i produkteve franceze. Përveç kësaj, duke rikujtuar se ka një bojkot të produkteve turke në Francë, presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan i bëri thirrje popullit turk të bojkotojë produktet franceze.

1 447 Comments

 1. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 2. I precisely had to thank you very much yet again. I am not sure
  what I could possibly have implemented without those suggestions documented by you directly
  on that field. It actually was an absolute difficult scenario in my opinion, however ,
  seeing the specialized approach you treated the
  issue made me to leap for gladness. I’m grateful for this
  service and as well , hope you realize what an amazing job that
  you are carrying out educating some other people through a site.
  Probably you have never met all of us.

  Also visit my web-site – a+ certification test
  (Richie)

 3. Admiring the time and effort you put into your blog
  and detailed information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my
  Google account.

  Also visit my web page :: pmp certificate

 4. Hi my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with almost all significant infos.

  I would like to peer more posts like this.

  Here is my blog post actual exam (Wally)

 5. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 6. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 7. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 8. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 9. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 10. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 11. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 12. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 14. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 15. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 16. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 17. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 18. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 19. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 20. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 21. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 22. hello there and thank you for your information ? I have definitely picked
  up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site
  many times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective
  exciting content. Make sure you update this again very soon.

  Feel free to surf to my web blog :: mblex practice exams (Christopher)

 23. Хей – про бій Усика і Джошуа | Бокс © Останні новини боксу Александр Усик Энтони Джошуа смотреть онлайн Усик — Джошуа. Олександр Усик проведе “бій мрії” з Ентоні Джошуа. В кінці вересня українських любителів боксу чекає супербій Олександр Усик (18-0, 13 KO) — Ентоні Джошуа (24-1, 22 КО). Українець, в

 24. Бой Энтони Джошуа – Александр Усик состоится 25 сентября в Джошуа Усик смотреть онлайн Обязательный претендент на титул wbo в супертяжелом весе Александр Усик уверен, что они с чемпионом мира по версиям wba, wbo, ibo и ibf Энтони Джошуа устроят поединок, который навсегда останется в истории.

 25. Джошуа больше, богаче и авторитетнее Усика, но может проиграть. Сравниваем участников одного из главных поединков года. В субботу, 25 сентября, в Лондоне состоится поединок за звание Энтони Джошуа Александр Усик Рен ТВ Усик вирушив до Лондона на бій із Джошуа. Усик видел самое неприятное поражение Джошуа в карьере. Тогда он понял, что британец будет чемпионом. Усик зі своєю командою відправився до Лондону

 26. Усик оказался легче Джошуа на 8 кг Последние новости Усик Джошуа дивитися онлайн Энтони Джошуа и Александр Усик прошли процедуру взвешивания перед боем, который состоится 25 сентября. Прямой эфир на телеканале Рен-ТВ. Вес: Александр Усик — 100,2 кг; Энтони Джошуа — 108,9 кг ПРЯМАЯ ССЫЛКА НА ВИДЕО В этом

 27. Олександр Усик проти Ентоні Джошуа. Інформація, реакція, прогнози на бій 25 вересня в Лондоні на стадіоні Тоттенгем. Фото, відео, реакція соцмереж і думки експертів JoshuaUsyk Усик “вынесет” Джошуа. Такой прогноз на поединок чемпиона мира по версиям wba, ibf, wbo и ibo в тяжелом весе и претендента на титул wbo сделал украинский боксер Иван Редкач. По его словам, у британца

 28. I simply needed to say thanks all over again. I
  am not sure the things that I would have done without those
  advice documented by you regarding such subject. It seemed to be the traumatic
  dilemma in my opinion, however , seeing a expert
  tactic you dealt with that forced me to cry
  with delight. Now i’m thankful for the help and thus wish you are
  aware of a great job that you are carrying out instructing most people with the aid of
  your webblog. I am sure you have never encountered
  all of us.

  Take a look at my web site; microsoft exams (Marianne)

 29. hello there and thanks in your information – I have definitely picked up anything new from right here. I did alternatively expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website many instances prior to I could get it to load properly. I have been puzzling over if your web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading cases occasions will very frequently have an effect on your placement in google and can harm your quality rating if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m including this RSS to my email and can glance out for a lot extra of your respective interesting content. Ensure that you replace this once more very soon..

 30. I every time used to read post in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web.|

 31. continuously i used to read smaller articles that
  also clear their motive, and that is also happening with this
  article which I am reading at this place.

  Check out my web site: fail the exam, Hanna,

 32. Wow, superb blog layout! How lengthy have you been blogging for? you made blogging glance easy. The full look of your site is wonderful, let alone the content material!

 33. Cмотреть новая серия и сезон онлайн, Озвучка – Перевод Amedia, Jaskier, алексфильм, байбако Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Проект «Анна Николаевна», Чернобыль, Игра престолов, Мистер Корман, Гранд, По ту сторону изгороди – все серии, все сезоны.

 34. Cмотреть сериалы онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, Jaskier, алексфильм, Оригинал (+субтитры) Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн Мир! Дружба! Жвачка!, Острые козырьки, Черное зеркало, Убийства в одном здании, Гранд, Бумажный дом – все серии, все сезоны.

 35. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo subject but usually people do not speak about these issues. To the next! Best wishes!!|

 36. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 37. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my search for something regarding this.|

 38. Thanks , I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the best I’ve found out so far. However, what concerning the bottom line? Are you certain in regards to the source?|

 39. Hey there! I’ve been reading your site for some time
  now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas!
  Just wanted to tell you keep up the great job!

  Here is my web blog :: test content (Jillian)

 40. Действие фильма «Армия воров» происходит перед печальными событиями армии мертвецов https://bit.ly/films-Army-of-Thieves Действие фильма «Армия воров» происходит перед печальными событиями армии мертвецов

 41. Admiring the time and effort you put into your site and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same out of date rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

  Here is my webpage – ccna boot camp

 42. I do agree with all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are very short for newbies. May just you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.|

 43. Greetings! Very useful advice in this particular article! It is the little changes that produce the most important changes. Thanks a lot for sharing!|

 44. I do believe all of the concepts you’ve presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for newbies. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thanks for the post.|

 45. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this sensible post.|

 46. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!|

 47. Hello my loved one! I want to say that this post is
  amazing, nice written and include almost all important infos.
  I would like to peer extra posts like this.

  Look into my webpage police careers (Eden)

 48. Hi, Neat post. There is an issue with your website in web explorer, might test this? IE still is the market leader and a good component of other people will omit your excellent writing because of this problem.|

 49. Hi, Neat post. There’s an issue together with your website in web explorer, would test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a large component of people will miss your great writing due to this problem.|

 50. Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.|

 51. Appreciating the commitment you put into your blog and in depth information you offer.

  It’s awesome to come across a plus certification, Leonardo, blog every once
  in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent
  read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.