Ofendim me karikaturë, pse?

Shkruan: Metin Izeti

Vlerat që kanë karakterin e së shenjtës, domethënë konsiderohen të shenjta, sigurisht që janë faktorët më me ndikim të çdo kulture dhe bashkësie në mjedisin kulturor ku jetojnë. Ne gjejmë konfirmim për këtë pretendim në efektet e arritura nga agresioni kulturor dhe kulturocidi ndaj të cilave janë të ekspozuara shumë kultura në botën moderne. Sulmet shkatërruese ndaj kulturës së një komuniteti janë po aq efektive sa drejtohen pikërisht në vendet e shenjta si shtyllat më të forta të çdo kulture. Shembja, dobësimi ose thjesht degjenerimi i tyre rrezikon mbijetesën e kulturës dhe të komunitetit në tërësi.

Koncepti eurocentrist I promovuar me revolucionin francez, I cili shumë më tepër se revolucion shoqëror ishte revolucion I ndryshimit të mendjes dhe ndjenjave në Europë dhe më pas në botë, morri në shënjestër të gjitha kulturat e mëparshme dhe u përpoq që ata t’I nënçmojë dhe t’I tregojë si jo të denja për njeriun e kohës së re. Këtë e bëri në fillim me vlerat thelbësore të krishterimit edhe atë pikërisht duke e (keq)përdorur artin. Të gjithë ne I dimë filmat ku është degjeneruar personaliteti I Jezu Krishtit, Shën Mërisë dhe të tjerëve. Qëllimi ishte që nëpërmjet të një fenomeni të shpirtit siç thotë Hegeli, pra me artin, të sulmojë një fenomen tjetër fenë. Arti, që në të gjitha periudhat e mëparshme ka qenë bartëse kryesore e koncepteve metafizike dhe të përshpirshtmes, tash më është kahëzuar të rrënojë shenjtërinë e temës dhe sfondit të vet. Me fjalë të tjera koncepti arrogant eurocentrik, që çdo kënd jashtë kufive të vet e konsideronte si “barbar” , dëshironte që të relativizojë ndjenjat shpirtërore të njerëzve duke u tallur dhe fyer vlerat e shenjta të njerëzve. Ky koncept arriti të shkatërrojë gjenin artistik I cili ishte I përqendruar përreth faltores dhe atë e barti në hapësirën e shthurur të sheshit liberal edhe atë në emër të lirisë së shprehjes dhe lirisë artistike. “Liria e shprehjes” vetëm për ta shkatërruar të shenjtën e skllavëroi imagjinatën e artistit dhe e ngulfati atë në përmasën lëndore. Me fjalë të tjera e mbyti artistin dhe artin me gotën e ujit që pinte.

Çdo vlerë e shenjtë e krishterimit, hebraizmit, kulturave të lindjes së largët u tallën dhe u nënçmuan në forma të ndryshme. E vetmja kulturë e cila arriti ta mbijetoi dhe ta mbrojë shenjtërinë e vlerave të veta dhe mos të inkuadrohet në talljen “artistike” të vlerave esenciale fetare është kultura islame. Ta them më troç, vetëm myslimanët nuk arritën t’i mësojnë të pajtohen me talljen e personaliteteve dhe koncepteve të fesë së tyre. Dhe pikërisht kjo I bën nervoz profetët e eurocentrizmit dhe me të gjitha mjetet përpiqen që të ngacmojnë ndjenjat fetare të myslimanëve me qëllim që ata t’I tregojnë se nuk kanë mirëkuptim për lirinë e shprehjes.

Por çështja nuk është aty dhe as që më bën shumë përshtypje dhe më brengos publikimi I karikaturave të Pejgamberit a.s. nga një i gjorë që ka fluturuar nga Kosova dhe është humbur në Paris. Unë dua ta theksoj çështjen  se nuk guxojmë të pajtohemi me degjenerimin dhe shembjen e vlerave të Islamit dhe shkrirjen e të shenjtës në gotën e trurit të sëmurë me shthurje dhe “liri të shprehjes”. Veçanërisht jo nëpërmjet të artit të cilin nuk e nxë truri dhe gjykimi. Arti është mbi to dhe I drejtohet një hapësire shumë më të gjerë se gjykimi mendor dhe logjika instrumentale. Arti dhe feja janë dy motra tradicionale dhe njeriu bashkëkohor duhet ta ketë vërejtur kolapsin që u ka ndodhur të dyjave në zgjatjen shoqërore pasi që janë hidhëruar me njëra tjetrën.

Arritjet më të fundit të kinematografisë në fushën e filmit historik dhe fetar, por edhe në disa zhanre të tjera, dhe në letërsinë artistike por edhe në art në përgjithësi bazuar në filozofinë materialiste dhe vizionin e botës dhe njeriut liberal, na bëjnë të mendojmë se ka disa plane dhe parashikime afatgjate që e kanë në shënjestër jo vetëm Islamin por fenë në përgjithësi. Mund të jetë, pra, që ne  ballafaqohemi jo vetëm me anti-islamizëm, por edhe me anti-fetarizëm.

Sigurisht, Islami është më i ekspozuar ndaj falsifikimeve dhe fyerjeve sesa feve të tjera. E gjithë kjo po ndodh nën një pretekst themelor të quajtur liri e shprehjse!

Ky anti-fetarizëm bazohet në dy përpjekje themelore:

Riinterpretimi dhe rishikimi i historisë së feve dhe paraqitja e një imazhi të falsifikuar, të shtrembëruar të të dërguarve të Zotit;

Portretizimi i personazheve të profetëve, njerëzve të dashur të Perëndinë dhe besimtarëve të shquar në rrëfime të trilluara, gjoja të rëndësishme historikisht. Ata portretizohen si persona të dobët, jo të besueshëm, të sëmurë dhe të pabalancuar mendërisht, dhe nga ana tjetër personazhet jofetarë portretizohen si personalitete të forta, të guximshme dhe me motive humaniste.

Humanizmi i ngurtë, i mishëruar në rendin socio-politik liberal-demokratik duke mohuar tjetrin dhe të ndryshmen nga vetja, duke e sulmuar fenë dhe universin e shpalljes së Zotit, bën një fushatë gjithëpërfshirëse kundër Islamit si feja e fundit qiellore, e zbritur nga Zoti.

Pse gjuha e artit dhe satirës!?

Çdo ide e përkthyer në një vepër arti ka një shans të zgjasë më gjatë, dhe kjo kohëzgjatje në subkoshiencën e konsumatorëve është gjithnjë më e gjatë nëse është çështje e artit pamor. Shprehja artistike e bën mesazhin që mbart më efektiv dhe më efikas. Nga ana tjetër, në një atmosferë të sunduar nga arsyeja dhe logjika, e vërteta dhe vërtetësia me siguri do të ishin zbuluar dhe analizuar më shpejtë. Prandaj, ithtarët e një ideologjie që e gjen veten të pafuqishëm përpara një ideje më bindëse dhe intelektuale më superiore, përpiqen të zhvendosin konkurrencën e tyre ideologjike në një hapësirë ​​mbi logjike dhe mbi racionale, ose të ndryshojnë rregullat e lojës për të shmangur humbjen dhe dështimin, me fjalë të tjera për të shmangur zbulimin e së vërtetës. Kështu sillen mjeshtrit e ideologjisë liberale sot në relacion me Islamin.

Neglizhimi i nevojës për humor dhe satirë të shëndetshme, në frymën e parimeve etike, hap hapësirë ​​për përhapjen e përmbajtjes amorale satirike dhe humoristike. Kur flasim për humor të shëndetshëm dhe satirë etike, nënkuptojmë që një përmbajtje e tillë duhet të lokalizojë dhe zbulojë fenomenet negative në shoqëri, t’i kritikojë ato dhe të informojë qytetarët për to pa kaluar përtej standardit moral dhe profesional. Shoqëria në përgjithësi dhe bashkësitë e besimtarëve sot përballen me armiq të cilët përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të dëmtuar fenë si të tillë, veçanërisht Islamin.

Nga ana tjetër, respekti për shenjtorët është një parim i përbashkët për të gjitha fetë. Nëse anëtarët e një feje nuk i respektojnë shenjtorët e një feje tjetër, ata mund të presin që shenjtorët e tyre të ekspozohen ndaj poshtërimit dhe sakrilegjës. Prandaj, solidariteti dhe bashkëpunimi ndërfetar, kundërshtimi i përbashkët ndaj akteve të blasfemisë dhe fyerjeve mbi baza fetare mund të nënkuptojë bllokimin e rrugës së ekstremistëve radikalë në të gjitha fetë, të cilët fatkeqësisht e shohin përdhosjen e faltoreve të njerëzve të tjerë si detyrën dhe detyrimin e tyre fetar dhe që kanë filluar historikisht konfliktet dhe luftërat. As Tarry Jons nuk është përfaqësues i krishterimit, as al-Kaeda, Talibanët zëdhënës të Islamit. Sigurisht, as klientët dhe as financuesit e filmave dhe projekteve të tjera të drejtuara kundër Islamit nuk janë përfaqësues zyrtarë të të krishterëve ose hebrenjve. Pas të gjitha rasteve dhe manifestimeve të tilla fshihen kryesisht qëllime të një natyre politike dhe së fundmi, ekziston një anti-fetarizëm. U takon të gjithë njerëzve fetarë, moralë dhe të arsyeshëm në botë të punojnë për të përhapur dhe forcuar respektin dhe vlerësimin e ndërsjellë.

Ne të gjithë jemi përgjegjës. Mirëpo  a mundohemi aq  sa është përgjegjësia jonë?!

1 841 Comments

 1. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is
  written by him as nobody else know such detailed about my problem.
  You are incredible! Thanks!

 2. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece of writing i
  thought i could also make comment due to this sensible piece of writing.

 3. Pingback: keto buns
 4. I all the time used to read paragraph in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using net for posts, thanks to web.

 5. It’s the best time to make some plans for the long run and
  it’s time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I want to recommend you some attention-grabbing things or advice.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn even more issues about it!

 6. Hi there! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the excellent work!

 7. always i used to read smaller articles which also
  clear their motive, and that is also happening with this
  piece of writing which I am reading at this place.

 8. I am extremely impressed with your writing skills and also with the format to
  your blog. Is that this a paid subject matter or did you
  customize it yourself? Either way keep up the nice high quality
  writing, it is rare to look a great blog like this one nowadays..

 9. Excellent blog here! Also your site loads up very fast! What host are you
  using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 10. You could definitely see your expertise in the article you write.
  The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they
  believe. All the time follow your heart. ps4 games https://j.mp/3nkdKIi ps4

 11. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 12. This is really attention-grabbing, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look ahead to in search of extra of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks!

 13. Hello, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 14. My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you write with regards to here. Again, awesome site!|

 15. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really great posts and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write
  some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Thanks!

 16. Cмотреть все сезоны онлайн, Озвучка – Перевод Amedia, LostFilm, ньюстудио, Оригинал (+субтитры) Игра в кальмара 2 сезон 1 серия 257 причин, чтобы жить, Нормальные люди, Игра престолов, Локи, Звоните ДиКаприо!, Энн – все серии, все сезоны.

 17. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!|

 18. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well
  written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful
  info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 19. Can I just say what a comfort to find an individual who genuinely knows what they are discussing on the net. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.|

 20. Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the superb work!|

 21. Fine way of describing, and pleasant piece of writing to get information regarding my presentation subject, which i am going to present in institution of higher education.|

 22. This depends on the crypto casino you play at. One of the things you should explore before creating an account with a crypto casino is their choice of games. However, you shouldn’t have an issue in finding a bitcoin casino with a library of games that suits your taste as we give details of the game selection for each crypto casino we review. Generally speaking, crypto casino games are no different from regular casinos, so any popular game should be available on the large crypto casino sites. https://scientific-programs.science/wiki/Free_slots_no_deposit Valid for: Existing players FREE SPINS NO DEPOSIT © 2021 Casino-Bonus.Club No deposit bonus for Jackpot Wheel Casino and Jumba Bet Casino Use bonus code: 20MONDAY $20 Free Bonus ** Test your luck Your Game Play Jackpot Wheel Casino Play Jumba Bet Casino The casino site has a live chat that can help you directly with all your questions.

 23. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 24. HBO is currently developing a spin-off series titled House of the Dragons, taking place 300 years before Game of Thrones and focuses on the House Targaryens. The offerwall is a rapidly growing method of getting ad units well-suited for idle games. Since the offerwall leverages a player’s motivation to level up in their games, it can attract players who would rather spend time on game progression. Often, this is preferred by advertisers because they have the freedom to “purchase” users in a more cost-effective way since they would only need to pay developers once users complete advertiser events. FXGL based Idle Game The game allows a certain amount of offline progression too. Non-combat skills can be left on while you’re away for quite a few hours, so you’ve always got something interesting to come back to which makes it that little bit sweeter. Melvor Idle makes it easy to become a little obsessed with it and so it’s quite dangerous with your time.
  https://wiki-canyon.win/index.php/Play_free_games_online_without_downloading_for_kids
  That’s a shame because it’s excellent: there are more than 2,000 free boards, 14 free backgrounds and 11 freetile sets. Are you getting the idea yet? It’s all free, with nary a digital coin in sight. Classic Mahjong Holiday Mahjong Dimensions brings Christmas cheer to the classic brain game; enjoy an entirely new set of levels that feature Christmas songs and tiles with Christmas trees, Christmas lights, Christmas ornaments and more! Mahjong rules are quite simple – match any two tiles that are free and have the same symbol. A tile is considered \free\” and clickable only if it is uncovered and unblocked on its left and right sides. Just like Santa Claus

 25. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 26. I do trust all the concepts you’ve presented to your post.
  They’re really convincing and can certainly work. Nonetheless,
  the posts are too quick for starters. May just you please prolong them a little from next time?

  Thanks for the post.

 27. Pingback: nude sex games
 28. I do agree with all the concepts you have introduced on your post. They’re really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. May just you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.|

 29. Hi, Neat post. There is an issue along with your site
  in web explorer, would check this? IE still is the marketplace chief and a large element of other people will pass over your fantastic
  writing due to this problem.

 30. This is the right site for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for years. Great stuff, just excellent!|

 31. Our customers come first. You’ll always get courteous, professional, responsive service from our customer service reps and cleaning service technicians. We’re not happy until you’re 100% satisfied with your service and results. Refund what you paid for the service if you’re still not satisfied after we’ve recleaned. We customize our advanced cleaning solutions, technology, and proven methods to give you a superior clean. You’ll see the difference. Choose COIT and you’ll extend the life of your surfaces and air ducts, and help create a healthier home environment. We customize our advanced cleaning solutions, technology, and proven methods to give you a superior clean. You’ll see the difference. Choose COIT and you’ll extend the life of your surfaces and air ducts, and help create a healthier home environment. https://canadavoisin.com/profile/wendellsturgeon/ Our employees are friendly, professionally trained, background checked, bonded and insured. Our employees are friendly, professionally trained, background checked, bonded and insured. Our employees are friendly, professionally trained, background checked, bonded and insured. We are a multi-award-winning company that is over 15 years in the making. We currently serve over 500 customers each day across the country. Two Maids & A Mop Richmond provides all the cleaning supplies and equipment needed to clean your home. This company is seeking new franchisees throughout the US. Opportunity Benefits Two Maids & A Mop Savannah provides all the cleaning supplies and equipment needed to clean your home. Two Maids & A Mop Round Rock provides all the cleaning supplies and equipment needed to clean your home.

 32. Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Many thanks|

 33. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!|

 34. I think this is among the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 35. Порно с молодым парнем, который помог новой соседке с переездом Межрасовое порно давно завоевало свою огромную аудиторию, которая каждый день смотрит и наслаждается роликами на данную тематику. Если вы любите смотреть как чёрный негр засаживает свой огромный член в белую европейку и доводит её до оргазма или чёрная шоколадная дамочка с удовольствием скачет на белом торчке, добро пожаловать в данный раздел. Именно тут собрано самое отборное порно на межрасовую тему. Сняв красные трусики, девушка садиться анусом на члене парня – Мачеха и пасынок Парень трахается с двумя сучками вместе Межрасовое порно давно завоевало свою огромную аудиторию, которая каждый день смотрит и наслаждается роликами на данную тематику. Если вы любите смотреть как чёрный негр засаживает свой огромный член в белую европейку и доводит её до оргазма или чёрная шоколадная дамочка с удовольствием скачет на белом торчке, добро пожаловать в данный раздел. Именно тут собрано самое отборное порно на межрасовую тему. http://sekssostudentkami12.image-perth.org/onlain-porno-video Внимание, на этом сайте размещены материалы эротического и порнографического характера, предназначенные для просмотра только взрослыми! Посещая этот сайт вы подтверждаете что вам 18 или более лет. Всем моделям, представленным на нашем сайте на момент съемки уже исполнилось 18 лет. Глубокий минет на полу продолжается порно в офисе с парнем. Свингеры устроили межрасовую групповуху с обменом женами Толстая негритянка сочно сосет и ебется раком через дырку в стене Парень после порно с рыжей бабой кончил в рот ей и стонал. После орального и анального порно типок кончил в анал сперму Талантливая мастурбация молодой порно актрисы Свингеры устроили межрасовую групповуху с обменом женами Ебет у бассейна раком темнокожую мачеху, кончая ей на губы Минет порно с толстым мужиком, которому отсасывает брюнеточка Глубокий минет на полу продолжается порно в офисе с парнем. Глубокий минет на полу продолжается порно в офисе с парнем.

 36. Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and great style and design.|

 37. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with useful info to work on. You’ve performed an impressive process and our whole group might be grateful to you.|

 38. Useful information. Lucky me I found your website accidentally, and I am stunned why this accident didn’t happened in advance! I bookmarked it.|

 39. Wonderful web site. A lot of helpful information here. I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you on your sweat!|

 40. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.|

 41. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am going through troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 42. I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?|

 43. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 44. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 45. I am curious to find out what blog platform you’re working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more secure. Do you have any solutions?|

 46. I’m not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 47. Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!|

 48. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible post.|

 49. My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I might check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page for a second time.|

 50. Heya i am for the primary time here. I found this board and I in finding It really useful & it helped me out much. I am hoping to offer something again and aid others like you helped me.|

 51. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 52. Simply desire to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply cool and i could assume you
  are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with
  forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 53. praina How much heat is removed per hour by the moisture in the exhaled breath if the incoming air is dry and the exhaled breath is fully saturated Assume that the water vapor pressure in the saturated exhaled air is torr. sanofi levitra

 54. obviously like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth nevertheless I will certainly come back again.|

 55. No matter if some one searches for his vital thing, therefore he/she wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.|

 56. Very good blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any suggestions? Thank you!|

 57. Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired!
  Extremely helpful information particularly the remaining part 🙂 I handle such info a lot.
  I used to be looking for this particular info for a very lengthy time.
  Thank you and good luck.

 58. Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 59. Hello my friend! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all vital infos. I’d like to peer more posts like this .|

 60. Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this good article.|

 61. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 62. Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and wonderful style and design.|

 63. Pingback: generic stromectol
 64. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 65. Pingback: I paemër
 66. I think everything posted made a lot of sense.
  But, what about this? suppose you were to create a awesome headline?
  I am not saying your information isn’t good, but what if you added a title to possibly get folk’s attention? I mean Ofendim me karikaturë, pse?
  – Jehonaislame.com is kinda plain. You could peek at Yahoo’s home page and see how they write article headlines to grab viewers interested.
  You might try adding a video or a related pic or two to grab readers interested about what you’ve written.
  In my opinion, it could make your blog a little bit more interesting.

 67. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 68. I do not know whether it’s just me or if everybody else encountering problems with your website.
  It appears as though some of the text on your posts are running off
  the screen. Can someone else please comment and let
  me know if this is happening to them as well?

  This could be a problem with my web browser because I’ve had this
  happen before. Cheers

 69. Pingback: I paemër
 70. Pingback: I paemër
 71. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?|

 72. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.|

 73. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I
  am attempting to find things to enhance my site!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 74. Pingback: ivermectin malaria
 75. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today.|

 76. Pingback: tadalafil otc
 77. Hi, i believe that i saw you visited my weblog so i got here to return the prefer?.I’m attempting to in finding issues to improve my site!I assume its good enough to use a few of your ideas!!|

 78. Someone necessarily lend a hand to make severely articles
  I would state. That is the first time I frequented your website page and up to now?
  I surprised with the analysis you made to create this actual put up amazing.
  Great task!

 79. Pingback: stromectol drug
 80. Pingback: ivermectin 1
 81. Pingback: tadalafil 40 mg
 82. Pingback: cialis dosage
 83. Pingback: cialis dosing
 84. Pingback: otc cialis
 85. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.|

 86. Pingback: cdc ivermectin
 87. I’m curious to find out what blog system you’re utilizing? I’m having some small security issues with my latest blog and I’d like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?|

 88. Pingback: tadalafil cost
 89. Pingback: tadalafilo
 90. Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back someday. I want to encourage you to continue your great job, have a nice holiday weekend!|

 91. Hi would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!|

 92. Pingback: tadalafil otc
 93. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to
  my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 94. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 95. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been doing a little research on this. And he actually bought me dinner simply because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here on your site.|

 96. I blog frequently and I really appreciate your information. The article has really peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.|

 97. Pingback: ivermectin trial
 98. Pingback: teva sildenafil
 99. Pingback: generic
 100. Pingback: play casino online
 101. Pingback: viagra tablet
 102. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the
  same topics? Thank you!

 103. Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s webpage link on your page at suitable place and
  other person will also do similar in favor of you.

 104. Pingback: cialis tablets
 105. Pingback: buy viagra online
 106. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap techniques with
  other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 107. Pingback: stromectol tablets
 108. I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 109. Pingback: ivermectina
 110. I was very pleased to uncover this site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every bit of it and i also have you bookmarked to look at new information on your blog.|

 111. Hey I am so grateful I found your blog, I really found you by accident, while I was researching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent jo.|

 112. Pingback: ivermectin generic
 113. Вечер с Владимиром Соловьевым Вечер с Владимиром Соловьевым Вечер с Владимиром Соловьевым

  8894971202097384984284214659162081 5881868513733050986312792695525283 7136027609615588321434663688253052
  3118592 7412122 7851451 3013240 6729292 2804978 2855327 5024736 5699125 1887023 7819916 9570424 6749210 7317586 8796352
  8156488 1193328 2095741 436687 9866845 1092962 7224192 8717809 6874186 6171986 3148052 2476538 3938035 698723 1030497

 114. Pingback: ivermectin 12
 115. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my search for something regarding this.|

 116. I’ll right away take hold of your rss as I can’t find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me know in order that I may just subscribe. Thanks.|

 117. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.|

 118. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 119. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 120. Wow, wonderful weblog structure! How long have you been running a blog for? you made blogging glance easy. The whole look of your site is great, as neatly as the content!

 121. Pingback: mexico ivermectin
 122. Pingback: order ivermectin
 123. I constantly emailed this web site post page to all my contacts, for the reason that if like to read it after that my links will too.|

 124. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to swap solutions with others, why not shoot me an e-mail if interested.|

 125. Wonderful goods from you, man. I have keep in mind your stuff previous to and you are simply too wonderful. I really like what you have obtained right here, certainly like what you are stating and the way in which during which you say it. You are making it entertaining and you continue to take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. That is really a tremendous web site.|

 126. I’m gone to convey my little brother, that he should also go to see this blog on regular basis to obtain updated from most up-to-date news.|

 127. It is not my first time to pay a quick visit this web site, i am visiting this website dailly and get nice information from here every day.|

 128. Hello everyone, it’s my first go to see at this website, and paragraph is truly fruitful in support of me, keep up posting such posts.|

 129. Excellent items from you, man. I’ve take note your stuff prior to and you are just too wonderful. I actually like what you have obtained right here, certainly like what you are saying and the way through which you say it. You’re making it enjoyable and you continue to take care of to keep it wise. I can’t wait to read far more from you. This is actually a terrific website.|

 130. Great web site you have got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!|

 131. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your great post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 132. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you are just extremely wonderful. I really like what you have acquired here, certainly
  like what you’re saying and the way in which you
  say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous site.