Lideri i opozitës franceze: Macron ka humbur kontrollin

Paris

Lider i opozitës franceze, Jean-Luc Melenchon, ka deklaruar se presidenti i vendit të tij, Emmanuel Macon, ka “humbur plotësisht kontrollin e situatës” në grindjen me Turqinë mbi islamafobinë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Melenchon, lider i lëvizjes ‘La France Insoumise’ (Franca e palëkundur) dhe deputet nga një rajon mesdhetar me një popullsi të madhe muslimane, tha se ai disa herë ka mbështetur presidentin Macron, por se “kjo ka mbaruar” dhe nuk do ta mbështesë atë në grindjen me presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan.

“Më e mira që mund të bëj është të hesht. Natën e kaluar, presidenti, për arsye që askush prej nesh nuk mund t’i kuptojë, shpërndau një seri postimesh (në twitter) duke humbur plotësisht kontrollin e situatës”, tha Melenchon për ‘French Radio Inter’.

Melenchon shtoi se Macron “do të bënte mirë të mendonte se cila do të jetë strategjia e tij”.

“Franca po poshtërohet, po përqeshet… çfarë synon të bëjë ai, përveç postimeve”, u shpreh ai.

Më herët këtë muaj, presidenti Macron e përshkroi Islamin si një fe “në krizë” dhe njoftoi planet për ligje më të ashpra për të trajtuar atë që ai e quajti “separatizëm islamik” në Francë.

Macron dënoi vrasjen e një mësuesi francez, i cili shfaqi karikaturat e Profetit Muhammad në orë mësimore, por tha se Franca “nuk do heq dorë nga karikaturat tona”.

Disa vende arabe, si dhe Turqia, Irani dhe Pakistani kanë dënuar qëndrimin e Macron-it ndaj muslimanëve dhe Islamit, me presidentin Erdoğan i cili dje tha se lideri francez ka nevojë për “trajtim psiqik”.

34 Comments

  1. This site was… how do I say it? Suitable!! At last I’ve located anything which helped me. Thanks!

  2. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such excellent info being shared freely out there.

  3. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks Nonetheless I’m experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.