Erdoğan: Evropa me frontin kundër muslimanëve po përgatit fundin e saj

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të shpëtojnë sa më parë nga kjo sëmundje e islamofobisë”, tha Erdoğan

ANKARA- Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan ka deklaruar se “Aktualisht vëllezërit tanë azerbajxhanas po përparojnë drejt territoreve nën pushtim. Kanë filluar t’i rimarrin”.

Erdoğan gjatë një fjalimi në Kongresin e 7-të të zakonshëm të Partisë AK në qytetin Kayseri tha se ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev i cili ndau me të momentet e një prezantuese në televizion e cila qan teksa prezanton lajmet.

“Azerbajxhani po përparon drejt territoreve të tij që ndodhen nën pushtim. Kanë filluar t’i rimarrin territoret. Nuk shpëton asgjë nga besimi dhe vullneti. Nëse paraqitet vullnet pjesa tjetër i takon Allahut. Ja edhe ky popull i madh kështu po gjallërohet”, tha Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

Më tej në fjalën e tij, Erdoğan tha se “Vërejmë se janë përshpejtuar përpjekjet për një formësim të ri terrorist në kufirin e Sirisë me Irakun. Ka një përpjekje për formimin e një shteti terrorist atje. Turqia nuk do të lejojë kurrë formimin e një kënete të tillë terroriste në rrëzë të kufijve të saj. Do të bëjmë atë që është e nevojshme dhe do ta thajmë këtë kënetë terroriste”.

Duke iu referuar presidentit francez Macron, presidenti Erdoğan parashtroi pyetjen “Çfarë problemi ka Macron me Islamin dhe muslimanët?.”

Erdoğan në vijim tha se: “Macron ka nevojë për një trajtim në pikën mendore. Çfarë mund t‘i themi një kreu të shtetit përveçse të kontrollohet nga pikëpamja mendore, sepse ai nuk e kupton lirinë e besimi dhe sillet në këtë mënyrë për miliona anëtarë të besimit të ndryshëm që jetojnë në vendin e tij. Një e dy merret me Erdoğan-in. Nuk fiton asgjë që merret me Erdoğan-in. Madje, pas një muaji ka zgjedhje dhe do ta shohim fatin e tij në zgjedhje”.

“Nuk mendoj se rruga është e largët. Pse? Sepse ai nuk ka arritur ndonjë fitore për Francën që të arrijë fitore për veten e tij. Qëndrimet tona parimore do të vazhdojnë kategorikisht edhe pas kësaj. Aktualisht këto qëndrojnë edhe pas katastrofës, pas këtyre pushtimeve në Azerbajxhan. Ndodheni brenda treshes së Minskut. Çfarë keni bërë deri tani? A i keni çliruar territoret azerbajxhanase nga pushtimi? Jo. Vetëm i dërgoni armë Armenisë dhe mendoni se do të ndërtoni paqe me armët që u keni dërguar armenëve. Nuk mund ta ndërtoni, sepse nuk jeni të sinqertë”, tha Erdoğan.

Lidhur me bastisjen policore në xhaminë Mevlana në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, Erdoğan tha se “Fashizmi evropian ka kaluar në një fazë të re me këto lloj sulmesh kundër popullatës muslimane të cilët janë shtetas të tyre”.

Pasi vuri theksin se po përballen me shenja të reja dhe shqetësuese të islamofobisë e cila kohët e fundit është përshkallëzuar në Evropë, presidenti turk theksoi se “Bastisja e kryer në mënyrë të pa respektueshme nga qindra policë në një xhami në Gjermani nuk mund të shpjegohet as me shqetësimin për siguri dhe as me ndonjë arsye tjetër. Emri i kësaj është drejtpërdrejt islamofobi”.

Erdoğan tha se nuk duhet të harrohet se çdo islamofobi në Evropë në të njëjtën kohë është armiqësi kundër turqve.

“Sepse për perëndimorët muslimani është turk dhe në të njëjtën mënyrë turku është musliman. Me hipokrizinë e treguar kundër anëtarësimit të vendit tonë, ne tashmë e kemi parë mentalitetin fanatik dhe fashist për të cilin përpiqen t‘ia impresionojnë botës si ‘vlera të BE-së‘. Kjo ecuri e rrezikshme është shenjë se ende nuk i kanë ardhur mendtë Evropës e cila bëri masakrat më të mëdha në historinë njerëzore në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore”, potencoi Erdoğan duke shtuar se:

“Evropa me frontin që ka hapur kundër muslimanëve po përgatit fundin e saj. Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të shpëtojnë sa më parë nga kjo sëmundje e islamofobisë brenda trupave të tyre. Në të kundërtën kjo sëmundje do të shkatërrojë nga brenda të gjithë Evropën, përfshirë nga Franca e deri tek Gjermania”.

1 601 Comments

 1. Hello, i believe that i saw you visited my website thus i came to “return the want”.I am trying to to find things to improve my web site!I suppose its adequate to use some of your ideas!!

 2. I’ll immediately snatch your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.|

 3. I was suggested this website through my cousin. I am now not positive whether this publish is written through him as nobody else understand such precise about my difficulty. You’re amazing! Thank you!|

 4. Thank you for any other excellent post. Where else may just anybody get that type of information in such a perfect approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.|

 5. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having issues with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 6. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.

  Cheers

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any recommendations or
  advice would be greatly appreciated. Cheers

 8. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem
  to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a
  formatting issue or something to do with
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope
  you get the problem resolved soon. Kudos

 9. Greetings! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 10. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 11. Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s weblog link on your page at appropriate place and other person will also do same for you.|

 12. You could definitely see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.|

 13. Hello there I am so happy I found your weblog, I really found you by error, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great b.|

 14. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 15. Hello there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll send this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!|

 16. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.|

 17. I do not even know the way I ended up right here, however I assumed this publish was great. I don’t realize who you are but certainly you are going to a famous blogger for those who aren’t already. Cheers!|

 18. Wonderful website you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!|

 19. Thanks for some other informative web site. Where else may I am getting that kind of information written in such an ideal means? I’ve a undertaking that I’m simply now running on, and I have been on the glance out for such information.|

 20. Please let me know if you’re looking for a writer for your site. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Regards!|

 21. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!|

 22. It’s really a nice and helpful piece of information. I am happy that you just shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.|

 23. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing for your feed and I hope you write once more soon!|

 24. Attractive component to content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to say that I get actually loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing on your feeds and even I fulfillment you get right of entry to persistently quickly.|

 25. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 26. Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired! Extremely helpful information specifically the final phase 🙂 I care for such info much. I was seeking this particular info for a very lengthy time. Thank you and good luck. |

 27. Someone essentially lend a hand to make significantly posts I’d state. That is the very first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this actual put up incredible. Fantastic job!|

 28. I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility issues? A number of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?|

 29. certainly like your web site but you have to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth however I’ll certainly come back again.|

 30. you’re in reality a just right webmaster. The website loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent process on this matter!|

 31. Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your submit is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Fine together with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with coming near near post. Thanks 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.|

 32. Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 33. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is great blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.|

 34. Great blog here! Also your website loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol|

 35. If you are going for most excellent contents like myself, only go to see this website daily because it presents quality contents, thanks|

 36. What i do not realize is in truth how you’re no longer actually a lot more well-favored than you may be right now. You’re very intelligent. You understand therefore considerably in terms of this topic, produced me in my view believe it from a lot of various angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time take care of it up!

 37. After looking over a few of the blog posts on your web site, I truly like your technique of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and let me know how you feel.|

 38. Dysplastic nevus syndrome Numerous atypical molesThese tend to be large with indistinct borders and variations in color. Jnjsur Plaquenil Pboacl Gabapentin Overnight Delivery

 39. Hi there mates, how is the whole thing, and what you desire to say regarding this piece of writing, in my view its actually amazing designed for me.|

 40. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Many thanks|

 41. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person’s web site link on your page at suitable place and other person will also do similar in favor of you.|

 42. I love what you guys are usually up too. Such clever work and exposure! Keep up the great works guys I’ve added you guys to blogroll.|

 43. Hi would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Many thanks, I appreciate it!|

 44. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks!|

 45. Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 46. Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 47. I got this site from my friend who told me on the topic of this website and at the moment this time I am visiting this web site and reading very informative posts here.|

 48. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is just great and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.|

 49. Hi, Neat post. There is a problem together with your web site in web explorer, would check this? IE nonetheless is the marketplace chief and a big section of folks will omit your wonderful writing because of this problem.|

 50. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. kudos|

 51. It’s remarkable to go to see this web site and reading the views of all friends concerning this paragraph, while I am also zealous of getting knowledge.|

 52. I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 53. “Premier Property Management Services helped me to obtain quality tenants in my rental property. Even my tenant had an excellent experience with them and saw the effort they put into the process. I will use Premier Property Management Services going forward as I buy up units and search for tenants!! They are also extremely helpful in providing knowledge around the surrounding area and assist with investment properties. THANK YOU!!” A Wisconsin native and Marquette University graduate, Craig has over 10 years of sales/business development experience, having worked with several high-growth startups (healthcare, technology & real estate), and being responsible for helping to maximize operational/financial growth through technology, improved processes and building relationships with customers, partners, teammates, etc. He’s excited to complete his realtor’s license and help Premier Property Management to continue being the most experienced real estate team in Naples and beyond! https://www.whyhim.love/community/profile/stepanieedwin09/ It’s been months. You aren’t any closer to buying a home than when you started. That’s a big problem. Now, if you’re being overly critical of the homes your agent is showing you, then this could be your fault. But if your agent isn’t showing you any homes whatsoever or, even worse, keeps showing you homes that you’ve already said aren’t right for you, they’re wasting your time. 👉 Sections: The best low commission companies Selling with low commission real estate agents Average commission rates How much can I save? Find low commission agents near me Where an appointment is taking place, there will be some changes to allow us to be COVID-Secure. We will confirm all details ahead of the meeting so that you are aware of what will happen. This process must be followed on all occasions.

 54. You’re so awesome! I do not suppose I have read through a single thing like this before. So wonderful to discover someone with some genuine thoughts on this subject matter. Really.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!|

 55. You actually make it appear so easy along with your presentation but I in finding this topic to be really something that I think I’d by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely wide for me. I am looking ahead on your subsequent publish, I will try to get the cling of it!|

 56. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!|

 57. I keep listening to the newscast speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i find some?

 58. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 59. It’s truly very difficult in this active life to listen news on TV, therefore I simply use internet for that purpose, and obtain the latest news.|

 60. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!|

 61. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness to your put up is simply spectacular and i can assume you’re a professional on this subject. Well along with your permission let me to seize your feed to stay up to date with impending post. Thanks 1,000,000 and please continue the rewarding work.|