Liria e shprehjes: I tha ke gruan plakë!- Ja si reagoi makron ndaj presidentit të Brazilit

Kur presidenti Brazilian Bolsonaro foli për bashkëshorten e makronit 66 vjeçare, ky i fundit u prek, u ofendua, u indinjua dhe u ndje i fyer; kështu ai filloi një luftë frontale me... Read more »

Politikani holandez Doorn: Mjaft më, përfundimisht ka ardhur koha që muslimanët të zgjohen

ABDULLAH AŞIRAN Ish-anëtari i Partisë holandeze të së djathtës ekstreme të Lirisë, Arnoud Van Doorn, i cili pranoi Islamin dhe u largua nga kjo parti, reagoi ndaj sulmeve franceze që u bëhen... Read more »

Lideri i opozitës franceze: Macron ka humbur kontrollin

Paris Lider i opozitës franceze, Jean-Luc Melenchon, ka deklaruar se presidenti i vendit të tij, Emmanuel Macon, ka “humbur plotësisht kontrollin e situatës” në grindjen me Turqinë mbi islamafobinë, transmeton Anadolu Agency... Read more »

Myftiu Tërnava priti në takim drejtorin e “Qatar Charity” z. Mahmud Abas Shakir

Prishtinë, 22 tetor 2020 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, priti sot në takim drejtorin e Organizatës Bamirëse “Qatar Charity”, z. Mahmud Abas Shakir. Myftiu Tërnava në këtë... Read more »

ALSAR I DHURON BOTIMET E TIJ BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS

Në kuadër të projektit “Libri, dhurata më e çmuar” Fondacioni “ALSAR” ka dhuruar Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës 13 botimeve të Fondacionit “ALSAR” me një numër prej 1530 kopje librash. Me... Read more »

Myftiu Tërnava priti në takim Myftiun e Tetovës, Qani ef. Nesimin

Prishtinë, 22 tetor 2020 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, i shoqëruar nga një pjesë e kabinetit të tij, sot ka pritur në takim Myftiun e Tetovës, Qani... Read more »

Erdogan: Qëllimi i iniciativave të udhëhequra nga Macron, të lajnë hesapet me Islamin dhe muslimanët

Presidenti i Turqisë, Recep Erdogan, tha se retorika antiislame dhe antimuslimane sot është mjeti më i përdorshëm i politikanëve perëndimorë për të mbuluar dështimet e tyre, transmeton Kosova Post. Erdoğan i ka dërguar... Read more »

Erdoğan: Evropa me frontin kundër muslimanëve po përgatit fundin e saj

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të shpëtojnë sa më parë nga kjo sëmundje e islamofobisë”, tha Erdoğan ANKARA-... Read more »

Karikatura në funksion degradimi të figurave të shenjta

Nga Nexhmedin Saqipi Këtyre ditëve, përsëri u gjet në fokus të kritikave gazeta satirike Charlie Ebdo nga Franca, për shkak të publikimeve të karikaturave të saj provokative ndaj Profetit Muhamed. Kjo nuk... Read more »

Ofendim me karikaturë, pse?

Shkruan: Metin Izeti Vlerat që kanë karakterin e së shenjtës, domethënë konsiderohen të shenjta, sigurisht që janë faktorët më me ndikim të çdo kulture dhe bashkësie në mjedisin kulturor ku jetojnë. Ne... Read more »