Zullumqarët nuk zbresin nga qielli, ata i bëjmë vet!

Kur’ani nuk e trajton historinë e Faraonit vetëm nga këndi i problemit politik, përkundrazi një përgjegjësi të madhe i’a ngarkon edhe shoqërisë qe nuk ka qenë në nivel të përgjegjësisë duke lejuar një padrejtësi të tillë. Prandaj në Kuran nuk denohen vetem veprimet e Faraonit, por edhe ato të popullit dhe ushtrisë së tij.
Faraoni ishte vetëm një individ, i cili nuk do të mundëte të bënte asgjë nëse nuk do t’i kishte mjetet ndihmëse, ushtarët e bindur dhe pranimin popullor përballë veprimeve të tij. Prandaj, problemi i tiranisë është problem i një shoqërie të nënshtruar, jo vetem i një individi autoritar. Njeriu për kah natyra mund të jetë i prirë për tirani, prandaj duhet të ekzistoj guximi, vetëdija dhe baza ligjore e kolektive për të penguar atë nga zullumi, e jo të presim shpëtimtar nga qielli të vij e të përballet me defektet tona.
Ka shumë aspekte të mungeses së përgjegjësisë kolektive që mund të sjellin pushtetarin autoritar, prej tyre:

1. Heshtja dhe mbizotërimi i kulturës së frikës në shoqëri është inkubatori më i madh për prodhimin e faraonve.
Kjo kulturë bazohet në një iluzion se pushteti është më i fortë se njerëzit, kështu që lideret tiran forcohen vetëm kur i hipnotizojnë njerëzit që të mos shikojnë në forcën e tyre, në ditën që njerëzit zbulojnë se ata janë më të fortë se zullumqari, magjia e tyre zhduket.

2. Negativiteti, dëshprimi dhe kultura e egos duke kërkuar shpëtimin individual.

3. Komplimente dhe hipokrizi vullnetare: Sapo një zyrtar merr detyrën, njerëzit menjëherë e përgëzojnë, i japin dhurata dhe e vlerësojnë, poqëse kalon rrugës, i lënë gjitha punët e tyre, duke krijuar turmën rreth tij, për t’i shtrënguar duart me të dhe për të bërë ndonje foto përkujtimore me të.

4. Përulësia e shpirtit dhe nënqmimi i tij: Njerëzit e lirë ndihen të pavarur nga njerëzit dhe plotësia e shpirtit i mbron atë nga robëria ndaj çdokujt, sepse njeriu i lirë beson se Zoti është furnizuesi, ndërkaq shpirtrat e poshtëruar, ata e zvogëlojnë veten e tyre, i marrin lutjet dhe lajkat si mënyrë të jeteses. Kombet e lira nuk kanë kompleks inferioriteti, përkundrazi, shpirtrat e tyre janë të mbushur me dinjitet, besojnë se kanë lindur të lirë dhe se janë qytetarë në kushte të barabarta me pushtetarët si dhe kanë të njëjtat të drejta njerëzore siç i kanë edhe ata.

5. Trajtimi i të drejtave si shpërblim personal nga pushtetari: Ekzagjerimi në lavdërimin e zyrtarëve kur ata kryen detyrat e tyre të parapara me ligj, të tilla si hapja e një rruge ose një shkolle, ose çfardo sherbimi tjetër, i fryn ata drejt një krenarie faraoniste. Shoqëritë e lira sot i nënshtrohen ligjit dhe jo disponimit të zyrtarëve dhe tekave të tyre, pushtetari nuk është asgjë më shumë sesa një punonjës i ngarkuar me ligj, nëse ai nuk arrin të përmbushë këto detyra, njerëzit do ta mbajnë atë përgjegjës dhe do ta dënojnë me mjete ligjore.
Omar iben Khattabi, Zoti qoftë i kënaqur me të, kur ai i dha një burri të drejtën e tij nga bugjeti i shtetit, atëherë njeriu i tha: “Zoti ju shpërbleftë me të mira.” Omeri u përgjigj me zemërim: “Çfarë është puna me këta njerëz, ne u japim atë qe ju takon nga e drejta e tyre, ata mendojnë se u japim shpërblim për ta! ”

6. Marrëdhëniet e despotizmit shoqëror: Pushtetari më i madh nuk është asgjë tjetër përveç koka e piramidës, duhet ditur se despotizmi fillon nga fushat e gjera të shoqërisë, prej marrëdhënjeve të drejtorit me punonjësit e tij në institucione deri tek marrëdhëniet familjare. Nëse kultura e despotizmit është e rrënjosur në marrëdhëniet e shoqërisë, brenda institucioneve, shtëpive dhe partive të një vendi, atëherë pushtetari tiran nuk është asgjë më shumë sesa rezultat i natyrshëm i këtyre marrëdhënieve, për pasojë do të ishte e kotë të kërkosh përmbysjen e liderit tiran, sepse një tiran tjetër do ta zëvendësojë atë.
Duhet të jemi vigjilent dhe të vetëdijshem mbi fetarinë qe po zhvillojmë, sa është kjo fetari në përputhje me kuptimet revolucionare të përfshira në Kur’an, kuptime të cilat pranimin e nënshtrimit e konsiderojnë kategori kriminale sikur të ishte krim i arrogancës që meriton një ndëshkim të dhimbshëm.

„Engjëjt që ua morën shpirtine atyre që ishin mizorë të vetëvetës ju thanë: “Në çka ishit ju? – Ata thanë: “Ne ishim të paftë në atë tokë!” (engjujt ju thanë: “A nuk ishte e gjërë toka e All-llahut e të migroni në të?
Vendi i tyre është Xhehennemi sa vend i keq është ai!“
„E sikur t’i shihje zullumqarët kur dalin para Zotit të tyre, kthejnë fjalët (fyese) njëri-tjerit, atyre që ishin pari, u thonë: “Sikur të mos ishit ju, ne do të kishim qenë besimtarë! E ata që ishin pari, atyre që kishin qenë të dobët u thonë: “A ne ju penguam prej udhëzimit të drejtë pasi që u pat ardhur juve? Jo, por ju vetë ishit kriminelë!”

992 Comments

 1. Thank you for every other informative site. The place else may I get that kind of info written in such a perfect way? I have a mission that I am simply now running on, and I have been at the look out for such information.|

 2. When someone writes an piece of writing he/she keeps the image of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this article is perfect. Thanks!|

 3. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i’m satisfied to express that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I such a lot indubitably will make certain to don?t forget this website and give it a glance on a continuing basis.|

 4. Pingback: www sex games
 5. Thank you for any other great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect method of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m at the look for such information.|

 6. I used to be suggested this web site by means of my cousin. I am now not positive whether this post is written by him as nobody else recognise such particular approximately my trouble. You’re amazing! Thank you!|

 7. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have learn this submit and if I may I desire to recommend you some fascinating things or advice. Perhaps you can write next articles relating to this article. I wish to learn even more issues about it!|

 8. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you. This is actually a terrific website.|

 9. I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and want to learn where you got this from or what the theme is named. Kudos!|

 10. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Great work!|

 11. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!|

 12. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 13. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thanks!|

 14. After looking over a handful of the blog articles on your web site, I truly like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know your opinion.|

 15. Hi there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg it and in my view suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this site.|

 16. I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 17. Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site? The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear idea|

 18. I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here. Again, awesome web log!|

 19. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.|

 20. Rustic plot with building licience issued 14 August 2011 and project to build a inifamilar property (140m2 per floor) and garage, store-room (60m2) per floor, ready to be built on immediately. The plot is completely flat and has olive tr… Whether you are looking for a building lot for sale, custom home builder or both, we can help. contact us online or call (208) 391-4466. “Another factor to consider when choosing a lot for a custom home involves the orientation of the home on the lot. Does the position of the home on the lot afford the homeowner the view corridors that he or she is looking for? About the ratings: GreatSchools ratings are based on a comparison of test results for all schools in the state. It is designed to be a starting point to help parents make baseline comparisons, not the only factor in selecting the right school for your family. Learn more http://demo.axtronica.com/partner/forum/profile/angelinedenney7/ Find Portland Historic Homes For Sale in Tennessee like a real estate agent expert! Your guide to the best Portland historic home property listings. This was our third time using Sidni. When things went awry, Sidni was able to help us pivot and make it work! Having a realtor that is informed and resourceful is important! Would highly recommend! Video WalkthroughListing provided by Oregon Datashare Connectez-vous pour ajouter ou supprimer des favoris, et accГ©dez-y de partout! Home В» Cheap Old Houses Search all Hancock Park houses for sale and real estate listings. Hancock Park real estate consists of many pre-war homes and estates formerly owned by the elite of early 20th century Los Angeles. Still an affluent neighborhood today, Hancock Park retains its charm and includes numerous homes of historic value surrounded by mature trees on rolling and well-manicured yards.

 21. 20 January, 2020: All demo games based on Flash technologies stopped working since Adobe stopped maintaining flash and switched it off on January 20th. We on FreeslotsHUB had a decent number of flash demos removed from our website. Zuma, Stinkin Rich, Hot Shot, or Day of the Dead are some of the most popular ones replaced with the closest analogs, having similar bonuses and design, based on mobile-friendly and traffic-efficient criteria, for our beloved players. Please, note that all popular games are working correctly, and only 5% of all games were replaced. All popular demos on the main page are original. Have fun with a convenient and safe experience! A mobile casino bonus can come in many different forms, ranging from no deposit bonuses through to free spins at some of the best online slots. While the rollover requirements differ for each mobile casino bonus, the majority are worth taking advantage of when you start using a mobile device to play online casino games. Read through our mobile casino reviews and find the bonus that’s best for you. https://www.respawn.lat/foro/profile/edgardoleane70/ Cards from 2-10 are worth their face value. Face cards are worth 10. Aces are worth 11 or 1 depending on which is more advantageous to the hand. I recommend using a card protector. Recently an older man didn’t have a card protector and the dealer took his cards when he was still in the hand because he thought the player folded. The older man got very angry because he was about to raise. If he had used a card protector, the dealer wouldn’t have touched them. Gaming Innovation Group – Successful placement of a SEK 100 million bond tap issue if you in the showin you place a card face up and the other face down, the face down still in the hand? All cards are at face value, except for the King, Queen and Jack which count as 10. An Ace will have a value of 11 unless that would give a player or the dealer a score in excess of 21; in which case, it has a value of 1. The dealer starts the game. Every player gets 2 cards, face up.

 22. Vrei nu doar să joci, ci și să câștigi? Slot machine Mega Masks de la comania Relax Gaming pe site-ul oficial al cazinoului mrbit este ceea de ce ai nevoie! Dăi acestui slot video doar o șansă și îţi garantăm, că senzațiile de neuitat îţi sunt garantate! Fiecare jucător visează la succes şi la premii mari. Dar nu toţi reuşesc să realizeze ceea ce doresc. De fapt, a deveni un jucător de succes nu este atât de greu, cum pare. Pentru a face acest lucru, este suficient să găseşti aparat captivant şi generos. Mulți jucători cu experiență petrec timpul în slotul Snake Arena de la compania bine cunoscută Relax Gaming. El le atrage atenția cu o înaltă calitate, tematică originală şi premii fantastice. Dacă doreşti ceva nou, încearcă în cazinoul online mrbit acest aparat minunat. https://csabaiattila.hu/community/profile/catalinaweisz1/ EAE este o platformă ideală pentru a prezenta gama noastră de produse diversificată unui public numeros, toate în același timp și a ilustra faptul că avem un angajament pe termen lung față de piața respectivă. ” Portofoliul Merkur Gaming prezentat la EAE s-a remarcat nu numai prin aparatele sale inovatoare și moderne, ci și datorită calității și varietății jocurilor. Cele mai importante prezențe din punct de vedere al jocurilor s-au dovedit a fi 77777 HD, Zentaurus, Ruby Sevens și Hyper Fruits, printre altele. Compania a investit încă din anul 2012 într-un nou concept de Săli de Jocuri dedicate divertismentului cu posibilități de câștig și a lansat mai multe campanii de responsabilizare a jucătorilor, una din cele mai populare dintre acestea fiind campania Mituri Deslușite, o colecție de clipuri video prin care se combat cele mai populare mituri din lumea jocurilor de noroc și se îndeamnă la joc responsabil.

 23. Pelaa Pimped -peliä nyt Tubettajien selviytymisseikkailu – uusi 5. kausi vie osallistujat saaristoon Anna palautetta Yle Areenasta Uhkapelaamisella on hyvin pitkä ja värikäs historia. Uhkapelejä on nimittäin pelattu muodossa tai toisessa jopa tuhansia vuosia ennen ajanlaskumme alkua. Eri vaiheissa pelejä on pelattu eri tavalla ja erilaisia pelejä on kehitetty vuosien varrella. Tässä artikkelissa katsomme lyhyesti uhkapelaamisen historiaa renessanssiajalta nykyaikaan. Lutka tapaa parinvaihtajan vaimon kortin nainen perse suunnitelma täyttää aikuisen montauban hyvännäköinen vanha nainen treffit whatsapp huijaa numeroita berliini kypsät naiset videoita risteilyhieronnoista buenos airesin mikrokeskuksessa makea kookospähkinä zapfendorf suihin sisään essen vittu musta lutka asu naimisissa condon strippareita lähellä burgos tapaa ilmaisia ch ottignies louvain la neuve. https://www.democraticiinazione.it/community/profile/xavierkuykendal/ – Veikkauksena meidän tehtävämme on toimeenpanna rahapelejä, ja sitten luovuttaa se rahapelien tuotto valtiolle, joka luovuttaa sen sitten näille edunsaajaministeriöille, jotka sitten jakavat sen rahan eteenpäin, kertoo Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski. Rahapelit netissä Ray kasino on aivan täyttä huijausta pahimmasta päästä ! Toivottavasti joku tekee tutkintapyynnön asiasta asianomaiselle viranomaiselle , lupaavat palautusprosentin olevan peleissä 96 % , mutta kertovat samaan hengenvetoon tuon (palautusprosentin)saavuttamisen vievän tuhansia kierroksia , joten hyvässä lykyssä pelaat 10,000 sisään ja voit tsägällä saada 9600 takaisin , vitttu mitä paskaa RAY kuuluu ehdottomasti huonoimpiin nettikasinoihin markkinoilla !!

 24. “I think one of the No. 1 priorities on baseball operations was to build our system, strengthen our system,” team CEO Derek Jeter said at season’s end. “We’ve done that. Now, we need to see the wins on the field here in Miami, so that’s why I’m excited about going into this offseason, and I’m excited about the young core that we have. But we’ve got to see how we can get better and what we can add to them.” This year’s event will take place between April 8-11 and DraftKings Sportsbook already has odds up for the event. There will also be tons of great options for daily fantasy purposes on DraftKings too, but for now, let’s focus on the odds and see where everyone’s at and who might be looking like a good futures target for some early investments. https://9klamart.com/community/profile/hildegard639336/ “1xBet has to be one of my absolute favorite betting sites. Not only because it is so easy to sign up on 1xBet or make your first deposit, but it’s also because 1xBet has so much variety to offer. After making a deposit, it may seem that the 1xBet Promo Code did not work, because only the deposit amount will be credited to the main account. You should not worry: you can find a reward on the bonus balance. According to the rules of the promotion, it is impossible to withdraw the received bonus funds instantly. In order to use the reward at your own discretion, you need to wager with the following conditions, type of bet: Accumulator bet (Express) ; number of events: From 3 and more ; odds (coefficient): not less than 1.40 for three events in a coupon ; amount of bets: Bonus amount x5.

 25. Featured Profiles Warranty / service request Many retirees are priced out of wine country in Napa Valley. But you can tend your own field of grapes and enjoy locally produced wines at a much more reasonable cost in the Yadkin Valley. The low housing costs make it easier to comfortably afford a home in the Winston-Salem area. Homeowners with a mortgage pay a median of $1,168 per month in housing costs. You can rent an apartment in Winston-Salem for a median of just $773 monthly. For the best browsing experience, update to the latest Version of Internet Explorer or try out Google Chrome or Mozilla Firefox. Add a comment or question One of the sweetest “save” stories comes from Miguel + David, who had broken up and were living apart when Miguel saw this house on @cheapoldhouses. He wrote to David about it, because David had long admired this house. The couple got back together, bought the house, and are restoring it to its former glory! Follow them @hsbartholomewhouse https://judahujxn431086.jts-blog.com/8672577/new-homes-for-sale-nearby “IDX information is provided exclusively for personal, non-commercial use, and may not be used for any purpose other than to identify prospective properties consumers may be interested in purchasing. Information is deemed reliable but not guaranteed. Imagine looking out of your bedroom in the morning to see the sparkling lake gleaming at you from the window, or preparing food in your kitchen as you think about how enjoyable it will be to walk to the lakeside and enjoy the meal with loved ones. This could be a reality when you choose from the variety of Lake Michigan homes listed. Being near the lake also means you can engage in nature-centered activities like boating or fishing, and you won’t have to travel far since these natural amenities can be walking distance from your residence.”

 26. It’s time to let the fun times roll here at Mr Spin, and get your hands on our free spins no deposit bonus of up to 50 free spins*, just for signing up! What’s more, all of our new casino players can get their first deposit matched up to 100% – up to ВЈ100* by Mr Spin too. See? Told you he was unike other casinos… Country restrictions apply.18+ new players only. Offer only valid on a player’s 1st deposit. Deposit min ВЈ10 to get 300% Bingo Bonus (max ВЈ200) + 30 Free Spins on Fruit Blast. FS wins capped at max ВЈ3 real cash. To withdraw bingo bonus & related wins, wager 4x the amount of deposit + bonus funds. General withdrawal restrictions & T&Cs Apply All new players are being welcomed to Gala Bingo with a fabulous bingo bonus. Register for a new account today via our link below and you will get to enjoy 100 Free Spins on selected games plus a ВЈ10 Slots Bonus when you deposit just ВЈ5. https://www.tnrad.org/community/profile/qfjhilario71215/ Take advantage of Playouwin Casino: 10 Free Spins No Deposit Bonus on the “Starburst Xxxtreme” slot. This bonus is exclusive to our website visitors. Only… The most bonus spins on offer in March 2022 from an online casino in the UK is 700 spins from Quatro Casino. Other casinos stand out from the crowd by offering unusual amounts of free spins to customers, such as 35, 77 or 80 free spins, but most decide to stick to nice round numbers like 10, 50 or 100. We recommend the best casino sites to claim the most common quantities of free spins bonuses below: Casino welcome bonus goes by many different names, including online casino signup bonuses, sign up bonus offers, and registration bonuses. Online casinos are highly competitive, and one of the ways they can differentiate their brand from others is a welcome casino bonus. Choose from our TOP list of online casino Welcome Bonuses, and read the

 27. New code: 300ROOSTERS Casino: Ruby Slots Casino 20 free spins with Kung Fu Rooster slot (12 lines at 0.05) + 280% Match bonus – Bonus coupon: 300ROOSTERS + 40 free spins with PopiГ±ata slot (10 lines at 0.03) + 260% match bonus – New code: POPINATA300 Deposit $30 Bonus amount: 20 + 280% Bonus You Check the coupon code: NAVBVCM9J3 Casino: Ruby Slots Casino 100 free spins with Plentiful Treasure slot No multiple accounts or free bonuses in a row are allowed. If your last transaction was a free bonus please make a deposit before using this bonus. Bonus amount: 100 Bonus You can cash out: $100 Bonus Wager: 30X You can read another review of the available Ruby Slots no deposit codes at bonuspromocode.com ruby-slots-no-deposit-bonus-codes . Join Ruby Slots casino and start spinning your favorite slots with a 300% Welcome bonus. Bonus holds ultra low 5x playthrough and no max cashout. Plus, you will get 35 free spins on Plentiful Treasure. One time offer – think big! http://jaspermbcr653208.alltdesign.com/10-free-spins-no-deposit-bonus-29601152 No a number of consecutive unfastened bonuses are allowed. In an effort to use this bonus, please make a deposit if your remaining consultation was once with a unfastened bonus. While you receive quite a generous offer on the first three deposits, this is not the only way of getting more bonus money from White Lotus casino. There is a cashback offer that allows you to receive a 100% bonus to your deposit. The greatest thing about this bonus is that you can redeem it every day. SIGN UP FOR $25 NO DEPOSIT BONUS В© 2022 Casino-Bonus.Club 50 Free Spins for White Lotus Casino Code: SKRILL100 50 Free Spins for all existing players Wagering: 30x(D+B) Expires on 2021-08-17 Valid for: Storm Lord Slot Check casino … Read more Second Deposit Bonus- 125% on Deposits ranging between AU$30-AU$300 Bonus Code: LOTUSMAGIC2

 28. Анонимная ССЫЛКА “наркологическая клиника ССЫЛКА “Нарко Рехаб” – работает в премиальном сегменте по доступным для пациентов ценам. Многолетний опыт специалистов центра анонимной наркологии и высший уровень медицинского оснащения больницы – позволяют оказывать качественные лечебные услуги для наркоманов и алкоголиков. Для пациентов нашего круглосуточного стационара 24/7 открыта бесплатная горячая линия по вопросам лечения, кроме того, чтобы вызвать нарколога на дом за 5 минут – и согласовать необходимую помощь с дежурным доктором. Статистика показывает, что наиболее востребованы среди населения Москве следующие услуги наркологической клиники.
  Наркологическая клиника

 29. So, what does it include? Move in out is a Deep Cleaning with added extras such as: At Clean Queen Maid Service of Westminster, we want to give you a fresh start in your new home as well as help you whip your old one into shape. This is why we’ve developed a practical move in out cleaning service. Our checklist includes plenty of essential cleaning tasks, plus some handy add-ons you can choose from. For the type of cleaning, you will need to determine how much time to add or subtract depending on the frequency or type of cleaning. My normal times on my estimate calculator are based on a bi-weekly cleaning. Before our cleaning service, all items must be removed from all areas of your house or apartment. These areas include the kitchen, bathrooms, closets, etc. Extra charges can apply if done by staff. We will provide both light and heavy home cleaning services depending on each room’s condition post move out for homeowners and tenants in the Austin area. https://juliustmcq653108.ziblogs.com/10321786/domestic-help-app At The Cleaning Authority, we are fully bonded and insured, meaning you can have peace of mind when we enter your home. I had a difficult move-out clean scheduled. I was moving out of state on short notice and my place was a disaster. Thanks to Dandelion Cleaning, I got my deposit back and I loved the non-toxic solutions they used. Thanks for taking good care of me, Dandelion! I recommend them! Post-Construction Cleaning We offer weekly, biweekly, monthly, and one-time service options. Your individual circumstances will determine what services you require. Sweep Away’s residential and commercial cleaning services are guaranteed. If for any reason you are not happy with your service, we will come back out to make it right at no additional cost to you. Leslie’s Cleaning Services was established to offer truly bespoke cleaning services to deal with the things that take up your valuable time. Our mission is to provide all customers with the best quality of cleaning and repairing services for residential and commercial requests.

 30. Es lohnt sich, darauf zu achten, für welche Spiele von Big Time Gaming Casinos Boni anbieten, da die Angebote nicht für alle Spiele verwendet werden können. Zusätzlich zum Big-Time-Gaming-Willkommensbonus bieten viele Online-Casinos tägliche wöchentliche oder monatliche Promotionen an. Einige Angebote können sich sogar aufgrund eines Saisonwechsels ändern. Wenn Sie dies beachten, haben Sie viele Möglichkeiten in Form von Freispielen oder großen Gewinnen. Wenn Sie alle oben genannten Faktoren beachten, wird Ihnen das Spiel nicht nur Spaß, sondern auch Abwechslung bringen, die sich perfekt mit Geldgewinnen kombinieren lässt. Gerade beim Spielen mit Echtgeld hat Sicherheit immer oberste Priorität und man sollte niemals bei einem nicht vertrauenswürdigen Anbieter spielen! Bei Spielen von WMS Gaming in einem der Top Online Casinos, das wir hier empfehlen, muss man sich allerdings niemals Sorgen machen! Wir empfehlen immer nur 100% sichere und lizenzierte Anbieter und WMS Gaming ist ein echter Top Entwickler, der auch nur mit lizenzierten Online Casinos zusammenarbeitet. https://physeeks.com/community/profile/freemanwhiteleg/ Aber nicht nur das Book of Ra 6 Deluxe gratis spielen ist auf unserer Seite möglich, sondern generell bieten wir jede Menge Spielautomaten zum kostenlos spielen ohne Anmeldung und ohne Einzahlung. Dazu muss nicht mehr gemacht werden, als das gewünschte Automatenspiel im Spielgeld Modus zu starten und schon kann es losgehen! Wir haben nicht nur Spiele von Novoline in unserem Sortiment, sondern auch Slots von vielen der anderen renommierten Software Provider. Geht es um den Sektor Novoline Spiele, dann bin ich, Ralf Schneider, der Mann für die Feinheiten. Ich liebe nicht nur Spielautomaten wie Book of Ra – vielmehr lebe ich sie auch. Gezielt für den Einsatz als Redakteur für Casinospiele bin ich im Online-Casino.de Team verantwortlich, wobei besonders Novoline Spiele mein Steckenpferd sind. Mein Motto lautet: “In der Ruhe liegt die Kraft”! Ursprünglich gearbeitet habe ich in einer Spielothek vor über 10 Jahren, hier ist auch meine Leidenschaft für das Automatenspiel entstanden. Ich kann mit Stolz behaupten, über ein langjähriges Know-How in dem Bereich Spielautomaten zu verfügen.

 31. I will right away snatch your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please permit me recognize so that I may subscribe.
  Thanks.