Sprovat, urtësi dhe mësime

Falënderimi i takon Zotit të  botëve, Atë e madhëron dhe falënderon  çfarë ka tokë e në qiej , Atij i takon sundimi e Madhëria , vetëm Atij i përkulemi dhe vetëm prej Tij  falje e magfiret kërkojmë.

Salatet e selamet tona qofshin për më të mirin e njerëzisë ,Zotëriun e të gjitha krijesave, të dashurin e Perëndisë , Vulën e gjithë Pejgamberisë, hazreti Muhamed Mustafanë , familjen e tij të pastër e fisnike e shokët e tij besnik .

Të nderuar vëllezër besimtarë!

Është kjo xhumaja jonë e parë, pas një shkëputjeje kohore  prej dhjetë javësh, për shkak të rrezikut të shfaqur nga  virusi COVID-19 I cili arrit ne shkallë të pandemisë globale,   andaj  sot themi me gjithë shpirt e më zemër dhe me  gojën plot themi  elhamdulilah , falënderojmë Zotin fuqiplotë që na mundësoi t’i kthehemi shtëpive të Zotit dhe ti kthehemi normalitetit dalëngadalë .

Xhemat i nderuar!

Për ne, si besimtarë, sprovat kanë kuptim të veçantë. Ato janë momente reflektimi e vet llogaritje .

Allahu i madhëruar na ka paralajmëruar  në Kuranin fisnik se gjatë jetës tonë Zoti i plotfuqishëm  do të na vërë nëpër sprova nga me te ndryshmet, Ai na ka thënë:

“Gjithsesi do t’ju vëmë nëpër sprova me frikë e uri, me humbje të pasurisë e humbje jetësh dhe begative , por ti( o Muhamed )përgëzoji durimtarët

Sprovat duhet të na shërbejnë si momente reflektimi, jo shkëputjeje e dëshpërimi Ne besimtarët, nuk guxojmë te humbim besimin në shpresën dhe ndihmën e Zotit pavarësisht sprovave dhe vështirësisë së tyre, sepse kemi bindjen e thelle ne fajlet e pejgamberit a.s i cili na mëson : se besimtari ne sprova e sëmundje

–           pastrohet nga mëkatet; dhe besojmë fuqishëm dhe pa asnjë mëdyshje ne fjalën e Zotit fuqiplotë i cili ne librin e tij Fisnik  Kuran na premton dhe fjala e Tij është Hak kur thotë ne Kuran ” se me të vërtetë pas vështirësisë vjen lehtësimi” dhe se pas përmirësimit vjen mirëqenia .

–           Këto dimensione fetare sprovën e shndërrojnë në moment reflektimi e përfitimi për besimtarin. Jo vetëm durimi  por edhe mundësitë për reflektim personal e familjar.

Allahu deshi që kjo sprovë e madhe të jetë në muajin e Ramazanit, agjërimi si ibadet ci lini na mëson sakrificën dhe solidaritetin ne rend të parë na kalit edhe me tepër durimin dhe qëndrueshmërinë, prandaj  ishte një lehtësim shumë i madh për ne që këtë sprovë ta kalojmë më lehtë përmes mësimeve dhe përfitimeve që na sjellë ramazan. Vlerësimet e pothuajse çdo besimtari se ‘Ramazan më të lehtë nuk kemi përjetuar që moti’ janë dëshmia më e mirë për mirësinë e Zotit gjatë kësaj sprove.

–           Pandemia nuk na ktheu në pikën zero por në rrënjë, në bazë, në vendin ku gjejmë prehjen shpirtërore më të madhe, në familje.

Ndonjëherë obligimet dhe dinamika e  jetës na pamundësojnë që t’i përkushtohemi familjes, kështu që kjo sprovë na kompensoi humbjen me dashurinë dhe ngrohtësinë familjare  sikur edhe Na ktheu tek përgjegjësia më e madhe shoqërore.

–           Kjo Sprovë na bëri më solidarë se kurrë më parë. Ndihmuam dhe ngushëlluam njëri-tjetrin me aq sa patëm mundësi. Kjo ka rëndësinë e vet pasi vepra e mirë dhe solidariteti  konsiderohet treguesi më i mirë  i kthimit kah Allahu, është tregues pendimi, dhe rrjedhimisht është shenjë e parë e largimit të sprovës.

Vëllezër të nderuar!

Kjo sprovë na ka dhënë edhe dy mësime, pa të cilat jeta shoqërore nuk mund të funksionojë natyrshëm. Është fjala për konceptin e lirisë së veprimit, i cili nuk është i pakufizuar. A nuk kemi me qindra shembuj se si virusi u shpërnda thjesht për shkak të shpërfilljes së përgjegjësisë. Nga perspektiva fetare, moskushtëzimi i lirive nënkupton ekspozimin e shoqërisë para shkatërrimit të përgjithshëm. Pejgamberi a.s., ka marrë shembull anijen, në të cilën, nëse i lihet mundësia dikujt të bëjë ndonjë vrimë në të, atëherë do të fundosen të gjithë. Me fjalë të tjera, nëse ne lejojmë njerëzit që, duke u mbështetur në liritë personale të veprojnë çfarë të duan, do të shkatërrohemi të gjithë.

Mësimi tjetër ka të bëjë me respektimin e autoriteteve. Po të mos respektonim masat e ndërmarra nga autoritetet tona fetare dhe ato shtetërore, gjendja do të ishte shumë më keq. Për këtë shkak, Kurani na mëson që qendrës vendimmarrëse t’i drejtohemi dhe ta respektojmë, veçmas në momente të vështira .

Të dashur vëllezër!

Ne ende jemi duke u ballafaquar me këtë sprovë dhe këtyre mësimeve që fillimisht kemi marrë prej saj duhet t’u kushtojmë rëndësi maksimale edhe më tej. Edhe më tej na duhet t’i respektojmë masat, t’u referohemi autoriteteve tona dhe të respektojmë vendimet e tyre, të tregojmë solidaritet e humanizëm, ta këshillojmë njëri-tjetrin dhe të urdhërojmë për të mirë e kundër së keqes.

Kështu, me ndihmën e Allahut xh.sh., do t’ia dalim!

2 110 Comments

 1. hello!,I love your writing so a lot! share we keep in touch extra about your post on AOL?
  I need an expert in this space to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

 2. Pingback: keto slow cooker
 3. Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever been blogging
  for? you made blogging glance easy. The total glance of your website is wonderful, let alone the content
  material!

 4. Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to create a really good
  article… but what can I say… I put things off a whole lot
  and never manage to get anything done.

 5. I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit
  this weblog on regular basis to obtain updated from most up-to-date news.

 6. Hello there, I found your blog by means of Google at the same time as looking for a similar topic, your site got here up,
  it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply turned into aware of your blog via Google, and found that
  it is truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will be grateful for those who proceed this in future.
  A lot of people will likely be benefited from your writing.

  Cheers!

 7. I like what you guys are usually up too.
  This sort of clever work and reporting! Keep up the great works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.

 8. It’s nearly impossible to find knowledgeable people on this subject, but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

 9. Hey there I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident,
  while I was browsing on Yahoo for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say
  thanks a lot for a fantastic post and a all round enjoyable blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to browse
  it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read more, Please do keep up the superb work.

 10. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times
  it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you have done a amazing job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Exceptional Blog!

 11. I enjoy, cause I discovered just what I used to be taking a look for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

 12. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would
  enjoy your work. If you are even remotely interested,
  feel free to send me an e mail.

 13. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I
  provide credit and sources back to your site? My blog site is in the very same
  niche as yours and my visitors would truly benefit
  from some of the information you provide here. Please let me know
  if this okay with you. Thank you! cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 14. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 15. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 16. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 17. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 18. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 19. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 20. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 21. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 22. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 23. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 24. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 25. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 26. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 27. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 28. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 29. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 30. Дуелът Джошуа – Усик ще определи кой ще разполага с 3 от 4-те най-престижни колани (wba, wbo и ibf) и кой ще може да се нарича световен шампион. Разбира се, 31-годишният британски състезател е големият Александр Усик Энтони Джошуа Бій Ентоні Джошуа проти Олександра Усика (англ. Anthony Joshua vs. Oleksandr Usyk) — майбутній професійний боксерський поєдинок, який відбудеться між чемпіонами WBA (Супер), IBF, WBO та IBO у важкій вазі Ентоні Джошуа та колишнім

 31. Джошуа: Усик так же хорош, как и Энтони Джошуа Александр Усик Александр Усик. Подготовка к бою с Энтони Джошуа ( Subt. ) September 20, 2021 l Leave a comment l by Boxing Videos. ** FOLLOW US ON TWITTER **. Post navigation. Anthony Joshua vs. Oleksandr Usyk [ LIVE WATCHALONG – w/ Ali Drew, Barry Jones & Don Charles.

 32. Дуелът Джошуа – Усик ще определи кой ще разполага с 3 от 4-те най-престижни колани (wba, wbo и ibf) и кой ще може да се нарича световен шампион. Разбира се, 31-годишният британски състезател е големият Джошуа Усик смотреть онлайн Бій Усик – Джошуа оголошено. Де та коли він відбудеться

 33. Душа 2021 мультфильм смотреть бесплатно Душа Душа мультфильм 2021 смотреть онлайн на телефон

 34. Awesome issues here. I’m very glad to see your post. Thank you a lot
  and I am looking forward to touch you. Will you please drop me a mail?

 35. Cмотреть сериал онлайн, Озвучка – Перевод Амедиа, Jaskier, ньюстудио, Дубляж Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Смешарики. Новый сезон, Настоящий детектив, Теория большого взрыва, Вампиры средней полосы, Гранд, Тьма – все серии, все сезоны.

 36. It’s really a nice and useful piece of info.
  I am glad that you just shared this useful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 37. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to
  “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to
  use some of your ideas!!

 38. Wonderful article! That is the kind of info that should be shared around the internet.

  Disgrace on Google for no longer positioning this post higher!

  Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 39. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly
  enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.

 40. Смотреть мультфильм Семейка Аддамс 2 2021 онлайн в хорошем качестве бесплатно https://bit.ly/39kiPrZ Семейка Аддамс 2 Горящий тур мультфильм

 41. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to swap solutions with other folks, why not shoot me an email if interested.|

 42. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 43. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 44. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!|

 45. Wonderful blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any recommendations? Cheers!|

 46. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 47. Hi everyone, it’s my first pay a visit at this website, and article is in fact fruitful for me, keep up posting these types of articles or reviews.|

 48. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!|

 49. Your style is unique compared to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.|

 50. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!|

 51. Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.|

 52. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!|

 53. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same niche as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Regards!|

 54. You actually make it seem so easy with your presentation but I to find this topic to be actually something which I think I’d by no means understand. It kind of feels too complex and very wide for me. I am taking a look forward for your subsequent put up, I will attempt to get the hang of it!|

 55. My partner and I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write concerning here. Again, awesome site!|

 56. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Cheers!|

 57. My brother recommended I may like this web site. He was once entirely right. This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had spent for this information! Thanks!|

 58. Hi! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 59. Definitely consider that that you stated. Your favorite justification seemed to be at the web the easiest factor to be aware of. I say to you, I certainly get irked even as folks think about issues that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing with no need side-effects , other folks could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

 60. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari. Excellent Blog!|

 61. What you published was very reasonable. However, what about this? what if you were to create a killer headline? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, however suppose you added a title that grabbed a person’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda boring. You could look at Yahoo’s home page and see how they create news titles to get people to open the links. You might add a related video or a related picture or two to grab people interested about everything’ve got to say. In my opinion, it might bring your posts a little livelier.|

 62. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Thanks|

 63. You can certainly see your expertise in the article you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.|

 64. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a really neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your helpful information. Thank you for the post. I’ll certainly return.|

 65. When someone writes an paragraph he/she maintains the idea of a user in his/her brain that how a user can understand it. Therefore that’s why this article is great. Thanks!|

 66. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.|

 67. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is really a tremendous site.|

 68. I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers|

 69. obviously like your web site but you need
  to take a look at the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality however
  I will certainly come again again.

 70. What i do not realize is in truth how you’re now not really a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably when it comes to this topic, made me in my view consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated until it’s one thing to accomplish with Woman gaga! Your own stuffs nice. All the time maintain it up!|

 71. I placed my mandate and pattern it was curious that I didn’t suffer a confirmation email after my notes radical PayPal. I then byword this life-span and pretended I would make uncomfortable to velitation my purchase. I received an email the next day from online pharmacy paypal accepted with a tracking load and received my detail the following day. Can simply speak on my savvy which was gigantic and sire nothing evil to translate, remorseful to people who charm specialist otherwise.

 72. Hello there, I found your web site by means of Google even as searching for a comparable topic, your website got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 73. Hey! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does running a well-established website like yours take a lot of work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 74. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any ways to help stop content from being stolen? I’d definitely appreciate it.|

 75. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!|

 76. all the time i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here.|

 77. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very great post.|

 78. Thank you, I’ve just been searching for info about this topic for a while and yours is the greatest I have came upon so far. But, what about the conclusion? Are you certain about the source?|

 79. Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thanks|

 80. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a weblog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered shiny transparent concept|

 81. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!|

 82. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?|

 83. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

 84. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s web site link on your page at suitable place and other person will also do same in support of you.|

 85. Mad about these products Jamieson, Purica, Quantum Hydrox, Flora, Weleda], admiration your value and most importantly love all of your baton azithromycintok Lyle and all the crook be undergoing premised me retire from my attribute of life. Your caring and compassion in requital for your customers health and wellbeing goes more than and beyond anything I organize experienced. I attended a seminar about “hormone replacement” and walked away with data and guidance to escape me stake my life destroy on spoor not simply with menopause but with my comprehensive health. I am so grateful to hold Cloverdale Pharmasave in my neighbourhood.

 86. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 87. you’re actually a excellent webmaster. The website loading pace is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you have performed a great task on this topic!|

 88. Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!|

 89. My brother recommended I would possibly like this website. He used to be totally right. This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 90. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent blog!|

 91. Fantastic web site. Plenty of helpful information here. I’m sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks on your sweat!|

 92. Great site. Plenty of helpful information here. I am sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks for your sweat!|

 93. Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification seemed to be at the internet the simplest factor to take into accout of. I say to you, I certainly get irked while other folks consider concerns that they just don’t recognise about. You managed to hit the nail upon the highest as smartly as defined out the entire thing with no need side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 94. I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Cheers|

 95. Amazing! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!|

 96. There was no fuss at all in dealing with my copy and the member of wand was darned proper and serviceable and she went beyond everything and beyond to help, so if anyone in hfaventolin.com management reads this, then prefer pass on my thanks, and if there is any punishment or benefit scheme then she should definitely be considered.
  Whats new?

 97. Hi there, I discovered your site by the use of Google even as searching for a similar topic, your site got here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 98. Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more from this web site, and your views are fastidious for new viewers.|

 99. I like the helpful information you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Good luck for the next!|

 100. GP tradition had confirmed duplicate remedy issued 5 days ex to my look in on and EMIS webpage patient access stage confirmed this. Pharmacologist at where to buy ivermectin for humans, Market Street, Hoylake, refused to commandeer steady even if assiduous had run out of tablets also in behalf of incontinence – it was against his protocols! Had to get in touch with exigency pharmaceutics on NHS 111 who referred me to a Lloyds druggist’s later that, day who could not have planned been more helpful. What a waste of NHS resources and tolerant time.
  Excellent material. Many thanks!