Roli i Tolerancës Fetare në parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm

Komiteti Shqiptar i Helsinkit zhvilloi ditën e sotme në ambientet e “Hotel Rogner” workshipin me temë: “Roli i Tolerancës Fetare në parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm”.

Në këtë aktivitet morën pjesë përfaqësuesit e komuniteteve fetare të vendit, ndër ta edhe Nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Taulant Bica, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë, z. Genti Kruja, Përfaqësuesja e Komitetit Shqiptar të Helsinkit njëkohësisht edhe moderatorja e këtij workshopi, znj. Miriam Neziri Angoni, përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë, etj.

Në fjalën e saj hapëse, znj. Angoni, pasi falënderoi të pranishmit për pjesëmarrjen shtroi rëndësinë e organizimit të platformave të tilla në përpjekjen e vazhdueshme për të kultivuar më tej mirëkuptimin dhe dialogun e ndërsjelltë ndërmjet komuniteteve fetare.

Ndërsa Nënkryetari i KMSH-së, z. Bica, në fjalën e tij përshëndetëse ndau me të pranishmit rëndësinë e bashkëpunimit në çrrënjosjen e radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm nga çdo sferë e shoqërisë, duke i konsideruar këto fenomene si kërcënim për vlerat e larta morale e njerëzore.

“Fryma e besimit i mëson njeriut të jetë respektues me të tjerët, pranues i të ndryshmes dhe diversitetit, bashkëpunues me qëllimin e përbashkët zhvillimin e vendit dhe shoqërisë. Besimet e ndryshme fetare  kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë akoma një element bashkues dhe jo ndarës ndërmjet shqiptarëve.” – theksoi ai gjatë fjalës së tij.

Workshipi vijoi më tej me fjalën e të pranishmëve, të cilët prekën aspekte të ndryshme të temës në fjalë, duke nxjerrë kështu përfundime të vlefshme në ruajtjen dhe dërgimin më tej të misionit të përbashkët të harmonisë ndërfetare të vendit tonë.

 

198 Comments

 1. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays..

 2. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance”
  between superb usability and visual appeal. I must
  say you’ve done a superb job with this. Additionally,
  the blog loads very quick for me on Safari.
  Outstanding Blog!

 3. I think this is one of the most vital info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really
  great : D. Good job, cheers

 4. Article writing is also a fun, if you be acquainted with
  afterward you can write otherwise it is difficult to write.

 5. each time i used to read smaller content which as well clear their
  motive, and that is also happening with this post which I am reading now.

 6. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually
  something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 7. If you are going for most excellent contents like me, just pay a visit this
  website daily for the reason that it gives quality contents, thanks

 8. What i don’t understood is in fact how you’re not really much more neatly-favored than you may be right now.

  You’re so intelligent. You realize therefore significantly in the case of this topic, produced me in my view believe it from so many numerous angles.
  Its like men and women aren’t fascinated except it is one
  thing to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice.
  All the time take care of it up! cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.