Kontestimi politik i vendeve të shenjta

Nga Nexhmedin Saqipi

Nënshkrimi i marrëveshjes për normalizim e marrëdhënieve ekonomike midis Prishtinës dhe Beogradit në Washington, nxiti debate edhe rreth pikës në të cilën parashihej hapja e ambasadës kosovare në Jerusalem, pas njohjes nga shteti izraelit.

Ndër të parat që ngritën zërin e zemërimit rreth hapjes së Ambasadës së Kosovës në Jerusalem, Liga arabe dhe Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë dhe reagime të tjera të kësaj natyre, të cilat nuk kaluan edhe pa tone të ashpra kritike.

Të jemi të sinqertë, kudo që përzihet politika, nuk shkojnë punët në terezi. Nuk thuhet kot se politike dhe feja janë si dy skajet e litarit. Aty kur i fut hundët politika në fe, gjërat marrin drejtimin jo të duhur.

Politika

Pse të mos thuhet e vërteta sado që është e dhembshme. Palestina nëse është vend i shenjtë vetëm për  popullin palestinez, pse atëherë kërkon ndihmë nga besimtarët myslimanë  në emër të fesë? Pse atëherë Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë ka heshtur dhe nuk ka kërkuar që përfaqësuesit e shtetit Palestinez të jenë të vëmendshëm ndaj shtetit te Kosovës? Çfarë  deri më tani ka bërë Liga  Arabe për ta  përkrahur njohjen e Kosovës, fundi-fundit, Palestina  nuk ka të drejtë morale të flas kundër Kosovës dhe se ajo nuk e ka pranuar e bile i ka nënçmuar myslimanët shqiptarë me deklaratat kundër shtetit  më të  ri në Ballkan, etj.

Një duhet ta kemi të qartë se vendet e shenjta të besimtarëve janë të të gjithë besimtarëve, kudo qofshin ata. Shembull kemi Qaben, ajo është e shenjtë për të gjithë besimtarët e botës, ndërsa nuk është vetëm i shtetit saudit, ajo e ka mbikëqyrjen dhe kjo konsiderohet privilegj nga Zoti  për ta. Madje Jerusalemi dhe Mesxhidi Aksa është i shenjet për besimtarët monoteist, që pranohen nga Abrahimi deri te Isus, të cilat nuk janë vetëm te  shtetit Palestino- Izraelit, po kështu edhe Vatikani është i besimtarëve katolikë e jo vetëm i Italisë, si dhe Muri i Vajit nuk është vetëm i popullit izraelit, por i të gjithë besimtarëve jevrej e kështu me radhë.

Çdo vend të shenjtë, nuk ka të drejtë askush ta uzurpoj dhe ta përvetësoj për qëllime të caktuara. Nëse një vend është i shenjtë në emër të fesë, ai mbetet i shenjtë për të gjithë besimtarët pa dallime përkatësie kombëtare, shtetërore e racore, pavarësisht se ku gjenden dhe nga kush mbikëqyren.

Shenjtëria

Po e zëmë si Qabja, Jerusalemi e Vatikani edhe kishat, xhamitë e sinagogat, janë të shenjta dhe nuk i përkasin vetëm një shteti, por janë të besimtarëve dhe askush nuk ka të drejtë në emër të tyre  t’i uzurpoj, t’i përvetësoj, ose të bëjë politikë me to. Të gjitha vlerat e shenjta e kanë  statusin e shenjtë, ngase kanë të bëjnë me kulturën shpirtërore dhe se shpirti nuk ka vend, tokë  dhe pozitë dhe është më i madhe dhe më i gjerë.

Prandaj, ne dot duhet t’i kuptojmë mirë këto vlera të shenjta në mënyrë profesionale pa ngjyrime politike. Në këtë drejtim feja, drejtësia, profesionalizmi, vlerat, integrimet, paqja, dija dhe shkenca, janë të shenjta dhe janë të të gjithëve, për mbarë njerëzimin pa dallim race, nacionaliteti, shteti, pozite dhe vendi.

Nuk guxon askush në emër të fesë, apo politikës t’i përvetësojë vlerat e shenjta, sepse, thjesht, ato nuk janë vetëm të tyre. Duhet të ndahen politikat shtetërore nga ato fetare. As Serbia  nuk e ka tradhtuar Kinën e as Rusinë e as Kosova nuk e ka tradhtuar  botën arabe me Izraelin lidhur me firmosjen e marrëveshjes për hapjen e ambasadës kosovare në Jerusalem. Shqiptarëve  dhe serbëve u duhet paqja dhe jetesa në fqinjësi të mirë, si dy shtete të pavarura pranë njëra tjetrës, ngase ato me qindra vjet kanë kaluar në armiqësi dhe gjakderdhje.

Paqja

Marrëveshjes së normalizimit të raporteve ekonomike në mes Prishtinës dhe Beogradit, duhet çdo njeri t’i gëzohet. Shqiptarët dhe serbët me këtë marrëveshje, po dëshirojnë t’i kthehen realitetit, vetvetes dhe stabilitetit, po edhe paqes dhe se këto dy popuj janë gati edhe të japin kontribute për misione paqësore edhe ndërkombëtare, nga se  më mirë se të gjithë e dinë çka do të thotë me jetuar në armiqësi prej shekujsh.

Koha është për paqe, për t’i dhënë fund konflikteve fqinjësore. Çfarë të keqe i sjell Palestinës, hapja e Ambasadës kosovare në Jerusalem? Të gjitha ambasadat e akredituara nëpër botë përfaqësojnë shtete e tyre, jo për luftë e konflikte, por për paqe, komunikim dhe bashkëpunim për ndërtimin e vlerave integruese.

Jerusalemi,  është modeli më i mirë për të gjithë popujt, si jetohet dhe si bashkëpunohet sipas  mirëkuptimit ndër-fetar, të besimit monoteist (myslimanë, jevrej, krishterë) dhe se si  bashkëjetohet mes komuniteteve të ndryshme, duke e respektuar njëri-tjetrin.

Qyteti i Jerusalemit është i lashtë, po aq sa janë të vjetër popujt semit të Lindjes së Mesme dhe Gadishullit arabik, është po aq i shenjtë për besimtarët e tri feve Abrahame, sikur për Jahuditë, po ashtu edhe për të krishterët ortodoksë dhe katolikë, si dhe arabët myslimanë dhe të krishterë, sepse është vendi i lindjes së shumicës së profetëve, që nga Abrahami (Ibrahimi) e deri tek Jesu-Krishti (Isai),.

3 032 Comments

 1. If some one wishes to be updated with newest technologies afterward he must
  be go to see this site and be up to date every
  day.

 2. Someone necessarily assist to make severely posts I would state. That is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the analysis you made to make this actual submit extraordinary. Fantastic task!

 3. After exploring a handful of the blog articles on your website, I seriously
  like your way of writing a blog. I book-marked it to my
  bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 4. F*ckin’ remarkable things here. I am very glad to see your article. Thanks a lot and i am looking forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 5. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information.
  Thanks for the post. I will definitely return.

 6. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having
  a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for getting off-topic but I
  had to ask!

 7. Just desire to say your article is as astounding.
  The clearness to your submit is simply nice and i can assume you’re a professional in this
  subject. Fine with your permission let me to grasp your feed to stay up to date with approaching post.
  Thank you 1,000,000 and please keep up the gratifying work.

 8. I know this website provides quality based articles and extra stuff, is there any other web page which provides these
  kinds of data in quality?

 9. Hey there, You’ve done a great job. I’ll certainly digg it and
  personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this site.

 10. Just want to say your article is as amazing.
  The clearness in your post is just nice and i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 11. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to
  see a nice blog like this one these days.

 12. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?
  I’d certainly appreciate it. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 13. Hi there I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake, while I was
  looking on Askjeeve for something else, Anyhow I am
  here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round interesting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute
  but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the excellent b. ps4 games https://bit.ly/3z5HwTp ps4

 14. Pingback: r gay dating
 15. It’s the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to counsel you few interesting things or advice. Maybe you could write next articles relating to this article. I wish to read even more issues approximately it!

 16. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this information So i’m happy to express that I’ve a very just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I most surely will make sure to do not fail to remember this website and provides it a look regularly.

 17. I am not positive where you’re getting your info, but great topic. I must spend a while learning much more or figuring out more. Thanks for great info I was on the lookout for this info for my mission.|

 18. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable
  job and our whole community will be grateful to you.

 19. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 20. I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this problem?|

 21. Whats up this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 22. Greetings I am so excited I found your web site, I really found you by accident, while I was searching on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic jo.|

 23. I simply couldn’t go away your website before suggesting that I actually enjoyed the standard information a person supply to your guests? Is gonna be again often to check up on new posts|

 24. I’ll right away clutch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me realize in order that I may subscribe. Thanks.|

 25. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.|

 26. Right now it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?|

 27. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 28. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!|

 29. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to prevent hackers?|

 30. Thank you for every other fantastic article. The place else may just anyone get that type of information in such a perfect means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am at the search for such info.|

 31. Hi there, I discovered your blog by the use of Google whilst searching for a similar subject, your site came up, it seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 32. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. Appreciate it!|

 33. Pingback: free gay dating wv
 34. Pingback: essay steps
 35. Hey there I am so thrilled I found your blog page, I really found you by accident, while I was looking on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great jo.|

 36. Pingback: how to do an essay
 37. I am now not positive the place you are getting your info, however great topic. I needs to spend a while studying more or working out more. Thank you for fantastic info I used to be searching for this info for my mission.|

 38. First off I would like to say great blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I’ve had trouble clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Many thanks!|

 39. Hello there! I simply would like to give you a big thumbs up for the excellent information you’ve got here on this post. I’ll be returning to your web site for more soon.|

 40. What i do not understood is in reality how you’re not really a lot more neatly-favored than you might be right now. You are very intelligent. You recognize therefore considerably in relation to this topic, produced me in my opinion imagine it from a lot of various angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. At all times take care of it up!|

 41. Hi there, simply was alert to your weblog thru Google, and found that it’s really informative. I am going to be careful for brussels. I will appreciate in case you continue this in future. A lot of other folks will be benefited out of your writing. Cheers!|

 42. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 43. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?|

 44. What i do not understood is if truth be told how you’re no longer really much more smartly-favored than you may be right now. You are so intelligent. You already know therefore significantly when it comes to this matter, made me for my part consider it from numerous varied angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it’s one thing to do with Girl gaga! Your own stuffs outstanding. Always handle it up!|

 45. Hello, I believe your blog could be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful website!|

 46. I am extremely inspired along with your writing skills and also with the format on your blog. Is that this a paid topic or did you customize it your self? Anyway keep up the excellent quality writing, it is uncommon to look a nice weblog like this one nowadays..|

 47. great submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector do not realize this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!|

 48. Hi there! This blog post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will send this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. I appreciate you for sharing!|

 49. Hello There. I found your weblog the usage of msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful information. Thanks for the post. I will definitely comeback.|

 50. Hello it’s me, I am also visiting this web site daily, this web site
  is genuinely fastidious and the visitors are actually sharing good thoughts.

 51. Pingback: 2transfer
 52. My family members always say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting experience everyday by reading such fastidious articles.|

 53. Proper use of ivermectin topical. buy ivermectin online for humans is best captivated as a sole measure with a non-restricted drinking-glass (8 ounces) of water on an deserted craving (1 hour in front of breakfast), unless in another manner directed by way of your doctor. To forbear certain up your infection, take this pharmaceutical systematically as directed. Your doctor may want you to carry off another dose every 3 to 12 months. Your doctor may also command a corticosteroid (a cortisone-like medicine) for indubitable patients with river blindness, markedly those with stony symptoms. This is to facilitate lessen the infection caused by means of the death of the worms. If your doctor prescribes these two medicines together, it is noteworthy to imbibe the corticosteroid along with https://stro-me-ctol.com. Take them just as directed about your doctor. Do not be nostalgic for any doses. Dosing. The dosage of this pharmaceutical will be contrastive on particular patients. Bring up the rear your doctor’s orders or the directions on the label. The following poop includes at best the common doses of this medicine. If your prescribe is separate, do not shift it unless your doctor tells you to do so. The amount of nostrum that you arrogate depends on the strength of the medicine. Also, the number of doses you abide each period, the time allowed between doses, and the extensively of without delay you study the medicament depend on the medical imbroglio for which you are using the medicine.

 54. I blog often and I seriously appreciate your content. This article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.|

 55. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your blog.|

 56. I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this
  website on regular basis to take updated from most up-to-date reports.

 57. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?|

 58. Hello there! This post could not be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post
  to him. Pretty sure he’s going to have a very good read.
  Thank you for sharing!

 59. I have been surfing online greater than three hours lately, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It’s pretty price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made
  good content as you probably did, the internet will be much more helpful than ever
  before.