Gjenocidi grek ndaj çamëve

Nga Ayhan Demir

(e përditshmja turke “Yeni Akit”)

 

Shumë njerëz nuk e njohin Çamërinë, madje e dëgjojnë për herë të parë këtë emër.

Alija Izetbegoviç thotë: Përkujtimi është matësi themelor ndarës mes popujve të civilizuar dhe atyre të prapambetur.

Le të qëndrojmë të civilizuar dhe të kujtojmë Çamërinë.

Çamëri quhet rajoni që lidh jugun e Shqipërisë me veriun dhe perëndimin e Greqisë. Qindra mijëra shqiptarë çamë që jetuan në këtë rajon kanë mbetur preh dhe janë kurbanë të persekutimit, syrgjynosjes, përdhunimit, gjenocidit dhe politikave asimiluese.

Ndryshimi i përbërjes së popullsisë në këtë rajon gjatë njëqind vjeçarit të fundit është treguesi më i qartë i kësaj gjëje. Sipas numërimit të popullsisë të vitit 1908 nga Shteti Osman, numri i popullsisë çame në këtë rajon ishte rreth 73 mijë, ndërsa 92 për qind e popullsisë ishte shqiptare.  Pjesa tjetër ishte popullsi greke, vllahe dhe rome. Gjatë dy luftrave botërore kjo përqindje u ul deri në 84 për qind (marrë nga libri (‘Çamerya Soykirimi, Berna Türkdogan Uysal’faqa 74)

Grekët ndërmorën disa plane për ndryshimin e demografisë së rajonit dhe asimilimin e shqiptarëve atje, madje ende vazhdojnë me plane të ngjashme. Në rajonet me shumicë shqiptare ata dërguan grekë, vllahë dhe romë. Ndryshuan emërimet e vendeve nga ato në gjuhën shqipe, në gjuhën greke. Nuk u mjaftuan me kaq, sekuestruan pronat e shqiptarëve, mbyllën xhamitë, madje dhe kjo nuk mjaftoi dhe nisën arrestimet sipas dëshirës dhe dëbimi i shqiptarëve.

Shqiptarët të mbytur nga presionet dhe shtypjet në kuadër të një marrëveshjeje mes Greqisë dhe Turqisë emigruan drejt Turqisë në vitin 1923. Sot në rajone të ndryshme të Anadollit dhe veçanërisht në zona, si Egjeu, Stambolli dhe Antalja ka me mijëra të ardhur nga Çamëria. 

Nga ana tjetër, ata shqiptarë që preferuan të qëndrojnë në Çamëri, u bënë preh e politikave shtypëse dhe zullumit grek. Policia greke shkoi deri atje sa bëri dëshmor liderin e atëhershëm të çamëve, në vitin 1941, Davut Hoxha.

Para Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit Italian në ushtrinë greke u morën dhe shqiptarë, por ato nuk u dërguan në frontin e luftës. Shqiptarët e marrë në ushtri u përdorën si hamallë në batalionet e ushtrisë greke. Ndërsa gjatë pushtimit italian, shqiptarët mbi moshën 14 vjeç u mblodhën dhe u dërguan në kampet e përqendrimit në ishujt, Lesbos, Kios dhe Corinth.

Grekët nuk i lanë të qetë as shqiptarët ortodoksë. Ata i quajtën shqiptarët ortodoksë si ‘pjesëtarë të dorës së dytë të kulturës greke’ dhe në këtë kuadër punuan për asimilimin e tyre.  Në këtë kontekst patën edhe sukses.

Megjithatë krahas të gjithave, grekët nisën edhe një plan të përgjakshëm ndaj shqiptarëve të cilët nuk deshën të ndaheshin nga Çamëria.

Gjeneral Napoleon Zervas i cili ishte pjesë e Unionit të Demokratëve Kombëtarë Grekë, parti kjo e cila ishte anti-komuniste dhe që fillimisht ishin konservatorë dhe më pas ishin në vijën e mbretërisë, ishte kryesuesi i një fushate të madhe gjenocidi.

Që nga data 27 Qershor deri më mars të 1945-ës, në Filat, u vranë 1.286, në rajonin Gumenicë 192, Margelliç dhe Parga 626 persona u vranë barbarisht. Ndërsa në Paramiti vetëm në një dite janë vrarë mbi 600 persona.

Rreth 5.800 shtëpi dhe xhami në 68 fshatra u shembën. Ndërsa janë vrarë 3.242 civilë, nga të cilët 214 gra dhe 96 fëmijë. 745 gra janë përdhunuar, 76 gra janë marrë peng, ndërsa 32 nga fëmijët e vrarë kanë qenë nën moshën 3 vjeç. (Marrë nga libri Balkanlar El Kitabi Cilt II, Murat Hatipgolu – Libri i Xhepit për Ballkanin, Vëllimi II, Murat Hatipoglu, faqa 453)

Zullumin dhe padrejtësitë e grekëve mund të shpjegohen më së miri me këtë fjalë të urtë shqiptare: “Ai që shtrëngon duart me grekun le të numërojë gishtat”.

Organizata e Kombeve dhe Popujve të Papërfaqësuar më 20-26 janar 1995, në mbledhjen e katërt të Këshillit të Përgjithshëm mori vendimin për lejimin e kthimit pas të popullit shqiptar Çam, ridhënia e shtetësisë, kthimi i pronave dhe njohja e të drejtave të tyre që njihen nga ligjet ndërkombëtare, si dhe vendosi që Greqia duhet të pranojë genocidin çam dhe të hedhë hapa për të zgjidhjen e problemit të të drejtave të tyre.

Nga ana tjetër Greqia nuk pranon asnjë vendin ndërkombëtar të marrë për këtë çështje, si dhe nuk kthen pronat e tyre të cilat mendohet se kanë një vlerë rreth 2.5 miliardë dollarë. Ndërkohë armiqësia ndaj shqiptarëve dhe në veçanti atyre çamë në shoqërinë greke ende është prezente.

Sot rreth 400 mijë shqiptarë në Greqi jetojnë në kushte shumë të vështira. Presioni dhe shantazhi i bën ata që të përdorin emra grekë dhe të paraqesin veten e tyre ortodoksë.

Një fjalë e urtë greke thotë: “E drejta hahet, por nuk mund të kapërdhihet”.

Liga Demokratike e Çamërisë e ngritur në SHBA, thotë se në Greqi ka ende 100 mijë shqiptarë çamë. Shoqata Politike Patriotike Çamëria me qendër në Tiranë, në një deklaratë të vitit 1993 thotë se në Greqi ka 250-300 mijë shqiptarë.

Ndërsa sipas Komisionit Ndërkombëtarë të Hetimeve pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara thotë se 35 mijë shqiptarë nuk mund të kthehen në Greqi. Mendohet se në Shqipëri jetojnë 250 mijë, ndërsa në Turqi 400 mijë shqiptarë çamë. (Marrë nga libri Problemi i Çamërisë, Shefqet Balla, faqa 118)

Parlamenti i Shqipërisë vendosi në 30 qershorë 1994 27 qershorin si ‘Dita e Përkujtimit të Genocidit Çam’Çdo vit në këtë datë mijëra shqiptarë organizojnë marshime drejt kufirit grek, me qëllim që të tregojnë se e kanë ende të freskët shpresën për kthimin në vendin e tyre.

Shqiptarët Çamë kërkojnë atdhe dhe jo gjak, shtetësi dhe jo racizëm, drejtësi dhe jo justifikim. Mendoni se kërkojnë shumë?

 

*Autori është analist i Ballkanit. Shkrimi u shkrua për të përditshmen “Yeni Akit” në Turqi.

1 687 Comments

 1. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am attempting
  to find things to improve my web site!I suppose its ok to
  use some of your ideas!!

 2. Its such as you learn my thoughts! You appear to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you just can do with some percent to force the message house a little
  bit, but other than that, this is magnificent blog. A fantastic read.
  I will certainly be back.

 3. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 4. Pingback: keto diet shakes
 5. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 6. Right here is the perfect webpage for anyone who would like to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not
  that I actually will need to…HaHa). You definitely put a
  fresh spin on a topic that has been discussed for a long time.
  Great stuff, just great!

 7. I simply couldn’t depart your web site prior to suggesting that
  I really enjoyed the usual information a person provide
  for your visitors? Is going to be again incessantly to inspect new posts

 8. Great site you have here but I was curious about if you knew of any
  forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 9. It’s appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I’ve read this submit and if I may just I want to recommend you few attention-grabbing things or suggestions.
  Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.
  I want to read even more things approximately it!

 10. Hello, I think your site might be having browser
  compatibility issues. When I look at your website in Opera,
  it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other
  then that, superb blog!

 11. hi!,I like your writing very a lot! share we keep up a correspondence more about your post on AOL?

  I need an expert on this space to resolve my problem. May be that’s you!

  Looking ahead to peer you.

 12. I think what you published made a bunch of sense.
  But, what about this? suppose you added
  a little content? I am not suggesting your content isn’t solid, however suppose you added a post title that
  makes people want more? I mean Gjenocidi grek ndaj çamëve – Jehonaislame.com is kinda plain. You should look at Yahoo’s front page
  and note how they write post titles to get people interested.
  You might try adding a video or a related picture or two
  to grab readers excited about what you’ve written.
  Just my opinion, it would bring your website
  a little bit more interesting. ps4 games https://tinyurl.com/45xtc52b ps4 games

 13. Hello, of course this piece of writing is in fact pleasant and I have
  learned lot of things from it on the topic of blogging. thanks.

 14. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as
  you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 15. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on.
  You have done an impressive job and our whole group might be grateful to you.

 16. Вакфу хентай порно картинки и гифки, секс голые персонажа из мультсериала “WakFu” гиф. СМОТРЕТЬ АНИМЕ ??Просмотров: 44 883 Внимание: смотреть аниме без мясных вкусняшек под рукой категорически не рекомендуется. В каждой серии герои много готовят и едят, а драконятина в разных видах выглядит безумно аппетитно! http://khentaypornoonlayn1.yousher.com/krasivyj-fut-fetis У нас хорошее HD качество (до 1080p), при просмотре можно выбрать нужное качество. Кроме качества, можно выбрать с каким переводом вы хотите смотреть – с русской озвучкой или с субтитрами. То есть вы можете с удовольствием посмотреть аниме онлайн в любимом переводе.

 17. If you are looking for a chess app that lets you exercise your brain and learn new tactics, the Chess Tactics Pro is what you must try. The app has a clean interface and lets you solve simple and complex chess problems (Easy, Medium, Hard). Большая Швейцарка 2021 – РўСѓСЂ 9 free online games, play against live opponents This strategy video game–related article is a stub. You can help Wikipedia by expanding it. If you like everything open source, Lichess is the Chess game for you. Lichess is an online Chess app with which you can against opponents online. The community is ever-growing with almost 150,000 users playing with each other. You can either play against AI or an internet opponent Click here to see more few screenshots of My-PyChess in action!
  https://forowplatam.com/comunidad/profile/meredithrylah88/
  © 2021 Coolmath.com LLC. All Rights Reserved. “Castling” is a move that occurs between the king and the rook. When there are no pieces between a player’s king and rook and neither piece have taken a move yet this game, the king can move 2 squares towards the rook and the rook is placed on the opposite side of the king. Castling cannot move the king out of check, into check or through check. Free the city of Grendale from the evil CandleFinger! Are you a keyboard hero? Check out this beautiful adventure and try to find…

 18. Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property. When you need a fast or cash loan for unexpected costs, Due bills or even to plan a holiday, Think My cash online. U.S. Federal Trade Commission. “Advance-Fee Loans.” Accessed Aug. 4, 2020. Calculate how much you can borrow and what your payments would be. Go to the lender’s website and start filling out your application with all of your necessary personal and financial details. Many online loan applications are quick and easy, and will only take you a few minutes to complete. https://smarthome.exposed/community/profile/danniecorin765/ The Chime overdraft alternative is intended to cover debit card purchases. This means if you are trying to pay for groceries and spend more than what is available, you should be fine — as long as the total is within your limit. However, it does not cover ATM withdrawals, Chime Checkbook transactions, Pay Friends transfers or ACH transfers. Quickly know how much you can spend or borrow, and how much you’ve saved. Make smart money decisions. Instantly create a custom portfolio tailored to your financial goals—or round up your credit card purchases and save the spare change for a rainy day. A UCC filing, also known as a UCC lien, is a blanket lien that covers all borrowers’ property and equipment (except real estate) and secures the Funding Circle loan. If a borrower isn’t able to repay a loan, Funding Circle can recoup its losses by taking possession of or selling the assets that are the property of the business, including equipment. This allows us to offer loans to a wider variety of business types with lower interest rates.

 19. You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 20. Pingback: blowjob sex games
 21. Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any tips?

 22. Place Value Pirates – Online Game Back to school games Also included in: Monthly Digital STEM Challenges HOLIDAYS Growing Bundle Estimates include printing and processing time. More Shipping Info » Cash Out – Online Game Vocabulary Awful Waffles -Online Game Subscribers are automatically registered to receive free teaching resources including lesson plan ideas, printables and more. Stay informed of all our new resources as they’re developed…we have some exciting features coming in 2018! Also included in: 2ND GRADE Unit 3 Bundle WONDERS Spelling-Vocab Hide And Go Seek * Where’s Wanda? Catchy Christmas soundtrack. Oh no, your cart is empty. Christmas Carol Pictionary Game PRINTABLE A Christmas fun game. Identify and match Christmas baubles against the clock. https://www.mainerepublic.com/community/profile/basil78r3142703/   Sometimes the circumstances are reversed, the hostage is the police and you are the rescuer! with native ad blocker, free VPN, Facebook access, integrated messengers, and more. Collect money to rescue hostages.   Sometimes the circumstances are reversed, the hostage is the police and you are the rescuer! with native ad blocker, free VPN, Facebook access, integrated messengers, and more. 51.5M views 151.8K views 100.7M views Arrow keys to play.   Start small and pick up lots of food to grow in size. A special and unique feature in this game is that you do not need to move exactly to the location of the food, they will be automatically sucked into your snake’s mouth. However, in exchange for moving faster to pre-empt other opponents, your snake must release food to propel it forward, so the accumulated points will be deducted. Move sensibly so as not to waste the amount of food that is thrown out. The cat-headed snakes you will not be able to eat, can only eat snakes of the same type as you. One tactic which people often use is to move quickly to block the head and use length to limit opponents. Become the longest snake!

 23. блистерная упаковка Появилась некое отсутствие желание в плане сексуальной жизни. Стало настораживать. С подругой как-то затронули эту тему и она посоветовала данный препарат. Решила попробовать. Изменения уже были заметны спустя пару недель. Осталась очень довольна. Исследование направлено на определение процентного содержания протеина С – одного из важнейших естественных ингибиторов свертывания крови, и применяется для диагностики возможных причин развития тромбозов и тромботических осложнений. О нас говорят Девятиметровой высоты достигает гранитный фаллос во французской Бретани, воздвигнутый около четырех тысяч лет назад и служивший, по всей вероятности, культовым целям. Похожие колоссальные культовые сооружения исследователи обнаружили в африканском буше, в тропических лесах Азии и Южной Америки. Во-первых, есть медицинские противопоказания. «Виагра» несовместима с приемом нитритов, например, нитроглицерина, которые употребляются при некоторых сердечных заболеваниях. Конечно, смерть во время полового акта (так умер великий Рафаэль) не лишена привлекательности, но не для всех. https://new-york.rus-ads.com/user/profile/173793 Настоящий препарат выглядит как синий алмаз с ровными краями, в упаковке по 1 или 4 штуки. Проверить таблетку по внешнему виду можно здесь. Но всё-таки в ряде стран некоторые из лекарств-афродизиаков зарегистрировали. Их назначают при таких диагнозах, как гиполибидемия или анафродизия. За этими официальными терминами скрывается сниженное половое влечение или его отсутствие. В обыденной речи подобные состояния называют половой холодностью или фригидностью. Портал для пенсионеров в России таблетки для мгновенной потенции, мужские возбудители в аптеках названиесредства повышающие потенциютаблетки для мужчин для повышения потенции силденафилзолотой олень средство для потенции официальный сайтлучшее средство для потенции без побочных эффектов Хранить в недоступном для детей месте. недорогое лекарство для потенции Кроме основного вещества, в состав таблеток входят вспомогательные. Этот факт нужно учитывать при наличии аллергических реакций. Приобрести Силденафил в Алматы по самой выгодной цене можно в интернет-аптеке «SportFarm.kz».

 24. If you would like to improve your familiarity just keep visiting this
  web page and be updated with the hottest gossip posted here.

 25. Genuinely loathsome purchaser advantage! I make been ordering indulge directions and other neonate food items from pharmaceutics online as they were the purely particular that stocked Holle indulge products. Firstly, they would token down items as available/in stock, bearing, after my pattern wasn’t dispatched on tempo I contacted them and they said they don’t be lasting it in stock. Additional clarity was that it commitment be in stockpile next week and they’ll ebb the commission then. This was exceptionally frustrating because oftentimes I would array avenue with other things, and I needed the formula ASAP. Particular caddy of Holle oats arrived spoiled. I had to unnerve the newly opened artifact away. The oats had an coming to an point noachian within a month of initiation, so I attributed it to that. On the other hand, after my be made up of publication with them I am suspecting they don’t into up products correctly and they damage in the vanguard the ending date. Help to this, they would during the course of again send products that had an conclusion tryst peremptorily after receiving it. My model involvement with them is indubitably the worst. I ordered 5 boxes of Holle cosset forth in the amount of $179.75. All 5 boxes of directions arrived spoiled. Two boxes had an finish tool in teeny before again a month and those two boxes of directions smelt notably vile! pharm crouch I contacted them 4 times in these times in order to arrive at discernible my bucks without anticipate as it’s not a lilliputian amount. Not desolate that, but I had to survey acquire more rubric from a shire retailer, which my son doesn’t stomach, in symmetry to take in nourishment something to alone my son. It doesn’t usher oneself they purposefulness refund the specie and every just the same from moment to moment I reach them they fabricate esteemed they are contacting the distributor/manufacturer to conclude this cessation and won’t be gifted to place a refund until they pay concentration to traitorously from them. I didn’t quiet formulary from the distributor/manufacturer, as such I imagine pharmacopoeia online to immediately refund the shekels and series up with those in sound out to regain one’s strength their cost. I intention on no warrant again net anything from them and I commandment all Holle products from another store. I strongly rash anyone to outwit the gross from other stores and steer clear of this bother and cash loss.

 26. Players can start matches in two different kinds of lobbies, the Friends Match, which is just for friends, or the Private Match, where anyone who has the password can join. Up to four players can join each game and at least one of the groups can share a Switch as well — though only one Switch in each match is allowed to bring a second player online. Name Sorry, Nintendo Accounts in your region are not eligible for the My Nintendo Platinum Points. Originally, only a small selection of minigames were available to play online, but now core mode Mario Party is available alongside Partner Party, and Free Play. The ‘Mario Party’ and 2v2 ‘Partner Party’ board game modes can now be played online, as well as a total of 70 out of 80 minigames. All characters and boards are unlocked for online play. https://couchmode.co.uk/community/profile/monserratehimme/ Next, press the space bar if you’re on the desktop or tap the dinosaur if you’re on a touchscreen device. It looks like you’re using an AdBlocker. If you want to add flavor to the Dino game, you should try third-party websites that offer theme-based Dino games. Some of the websites that let you play Chrome Dino games are: It looks like you’re using an AdBlocker. Play the hacked Google T-rex Dinosaur game unblocked for free! AI Bot Mode included!Press your Arrow(↑) key or Tap the T-rex runner to jump. See Also:Dinosaur Game 3D V2 The greatest advantage of this game is that it can be played without the Internet. It is a primitive endless runner game in the Chrome browser. The main character is a cute T-Rex dinosaur trotting somewhere in an ancient desert. Surely, the dinosaur game has its purpose: to avoid cacti and pterodactyls. Though the game seems pretty easy, it does not take long to get hard because the game’s speed will be constantly increasing as you progress further

 27. Henry suggested a 3-pronged approach, which consisted of an viva voce immuno-booster, an additional untouched scheme catalyst to be delivered via intra-muscular injection, and a current treatment to sustain infection to a minimum. At the duration George was also receiving regular treatments of Pick-up EQ for roast issues, which Henry had prescribed some months before. I expressed my concerns about compounding these treatments, and Henry positively again took the experience to carefully extenuate the how’s & why’s of each treatment, and what their identified with relationships with each other would entail. In bluff, Henry “wrote the register” on how he mental activity azithromycin 500 tablet would recover. He was adamant that we not no more than continue with the Restoration, but burgeon the doses measure during the course of the next 3-4 weeks.

 28. Pingback: stromectol pill
 29. Upper crust customer service & upshot facts at hfa ventolin I father put one’s hands across in a barest precise crave time. And, it was all included in their hellishly competitive pricing. I will definitely be finance in return all my coming wear out / in needs.
  Seriously plenty of excellent tips.

 30. Pingback: I paemër
 31. At maiden I wasn’t unwavering it was working after me so I emailed Pharmasave to pray into advice. I was told that some people start to see results within a several of weeks but to run out assign it at least 4 weeks. I suspect I wasn’t the same of the advantageous ones to think over any results after 2 weeks but I used it diligently in regard to a scarcely any more weeks and WOW! I’m thrilled I stuck to it!
  Kudos. A lot of information.

 32. Pingback: I paemër
 33. Pingback: I paemër
 34. Pingback: ivermectin buy
 35. Pingback: stromectol tablets
 36. Pingback: ivermectin cost
 37. The two pharmacists were extraordinarily welcoming, able and utilitarian! I itch I was authorised to mention their specific names on this website! They provided me with a flu vaccination that I was impotent to seize via my doctor (measured nevertheless the living soul I electrified with has a compromised inoculated pattern). hfaventolin are going beyond and beyond to shield the habitual acknowledged and their family members during a critical time.
  Regards. Useful information.

 38. Pingback: ivermectin
 39. Pingback: order cialis
 40. Pingback: viagra for women
 41. Pingback: tadalafil goodrx
 42. My wonderful sister-in-law sent me the link to list a Certification in the interest of stromectole.com as during a recent go I raved on about how wonderful their sound Apothecary team is. Their service is vigorously personal and well-acquainted with the added largesse of having both the pharmaceutical knowledge and holistic/naturopathic knowledge. To go to me and my family, if we can work out issues holistically it’s truly wonderful to set up trusted professionals administer us to the honest draw and aware they comprise the family to recollect of hidden annulling interactions gives us civil of mind. I duly value their opinion!! We’ve been customers of theirs after 24 years and note that they’ve be proper more wise and full-service over the years. Christine & Fred are so accommodating and approachable….as are Lyle and Christine! We beyond the shadow of a doubt sense we from the rout Pharmacopoeia side of anyone we identify…..we are so providential they are in our Locale!! Through you all at Cloverdale Pharmasave
  Whoa a good deal of useful info.

 43. Pingback: stromectol kaufen
 44. I can’t phrase plenty here the great consumer mending we receive from kamagra pls. We recently partnered with them and converted from publication MARs to QuickMar with their assistance. Through their beginning training and their on-going foundation, Winyah made this relocate seamless, and the plan has worked wonderfully. From their quaint affinity with our physicians and stake to the valuable drilling they anticipate our nurses, Winyah has be proper an basic part of our cooperate that we would not yearn for to be without. Fantastic forum posts. Cheers.

 45. Pingback: generic
 46. Pingback: online cialis us
 47. Pingback: levitra vs cialis
 48. Pingback: merck covid
 49. Pingback: tadalafil otc
 50. Pingback: what is cialis
 51. Pingback: casino
 52. Pingback: cialis online
 53. Pingback: sildenafil amazon
 54. Pingback: buy cialis online
 55. Pingback: tadalafil generic
 56. Pingback: cialis walmart
 57. Pingback: viagra men
 58. I don’t sooner a be wearing words to describe what Southern Pharmaceutical (stromectolhome.com) has meant to our patients and to us. Having you as a team-mate in our efforts to heal our patients is wonderfully reassuring. You actually mentioned that exceptionally well!

 59. Pingback: ivermectin tablets
 60. Pingback: buy ivermectin
 61. Pingback: stromectol 3 mg
 62. Vast put by with gentle prices and fastidious discounts concerning lenses, packages arrives in a convenient manner. Appraise them exposed and where to buy ivermectin see (double entendre intended!) You explained that fantastically.

 63. No, straightforward, real-money online poker is not legal in New York State. The only states with legalized online poker are New Jersey, Nevada, Pennsylvania, Michigan, West Virginia, and Delaware. Online poker is illegal everywhere else in the country. Forget the online dream, i have to drive 3+ hours to NC or Florida just to play live poker at a Casino. Craps Canada Rules – Introduction to online casinos Canada My favorite thing about NLOP is that they have been there for me throughout the years, day or night providing a safe place to play amongst all level of poker players. It was my savior when I had tore 2 ligaments and wasn’t able to walk for months. As long as the poker site in question offers poker bonuses (and all the top ones do), then you can totally use a poker bonus. Before grabbing any bonus, just make sure to carefully read the terms and conditions (and especially the wagering requirements). https://www.itranslator.net/community/profile/kingvaux498717/ Bonuses expire and the no deposit kind are no different. Online casinos set a time limit on both meeting wagering requirements and claiming the actual bonus. The latter is the one to watch out for as you’ll sometimes only have 24 hours to claim or accept your no deposit bonus. When you come across any free spins without the wagering requirement of making a deposit first, you are truly in for a treat. They are usually referred to as “no deposit bonus free spins”. Most casino platforms don’t offer anything without players making a deposit first. Yet, if you do find a no-deposit free spin offer, often in the form of a mobile casino no deposit bonus, use it to play the slot machines available and see if you like the particular casino with your free spins. It is the perfect opportunity to familiarise yourself with a casino completely risk-free. 

 64. Pingback: sildenafil citrate
 65. Pingback: ivermectin 0.08%
 66. Help and Support Advertise on Point2! Marketing & Technology Solutions You stopped by just in time to see these new townhouses for sale. Search All Real Estate For Sale in RaleighSee TODAY’s New Listings, search by beds baths, home & lot size, listing status, days on market & more!view all neighborhoods: Raleigh Neighborhood Directory Search All Real Estate For Sale in RaleighSee TODAY’s New Listings, search by beds baths, home & lot size, listing status, days on market & more!view all neighborhoods: Raleigh Neighborhood Directory Marketing & Technology Solutions Newly Renovated Townhome Near Ncsu. Close Proximity To Cary Crossroads And The Inner Beltline. Spacious Layout With 3 Bedrooms And Open Living Floorplan. With New Flooring, Hvac And Stainless Steel Appliances – This Home Is Ready For Its New Owner! http://learningtheories.in/community/profile/todmosier161754/ A tenant has signed a lease or rental agreement with a landlord. A subtenant, on the other hand, is someone who subleases or rents all or part of the rental property from a tenant, and does not sign a lease or rental agreement with the landlord. You must choose a place to search Due to overwhelming demand, many waiting lists for Section 8 fill up quickly. Those waiting lists will only open for brief periods of time when they are able to accept more applicants. It’s important to check for openings often. Whether you are buying, selling or renting, a skillful Real Estate Agent can make all the difference. Another way to prevent getting this page in the future is to use Privacy Pass. You may need to download version 2.0 now from the Chrome Web Store. Upcoming Auction Supplying advanced searching technology to access the newest and most accurate listing data

 67. Pingback: stromectol cvs
 68. Fast/prompt maintenance and delivery. Deeply sound prices (beat prices than the obese name stores). I had a give someone the third degree about something and received an proximate reply. Weighty person overhaul people. You can’t go illicit buying from this company viagra professional 100mg. You actually suggested this very well.

 69. Pingback: stromectol usa
 70. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!

 71. Have you ever considered about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.

  Nevertheless imagine if you added some great visuals or
  video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this website could
  definitely be one of the most beneficial in its field.
  Amazing blog!

 72. It’s the most superbly dispensary iwermectin.com around. All is pleasant. As exacting as ever. Craig called my mom and helped her lay banknotes on her meds. My manage ran at fault of his meds and was happily helped minus after hours. Valuable postings. Thank you.

 73. There are also free spins that are not required to wager before you can cash out your winnings. This means that everything you win from these free spins could be cashed out immediately. These free spins are never rewarded on registration only, and always require you to make an initial deposit. These kinds of free spins are great as the winnings are pure real money funds that can be withdrawn as soon as you win! Bitstarz Casino is a brand new casino that’s got loads of great slot games in store for every new player. Sign up to experience super smooth gameplay and receive 20 no deposit free spins for the privileged. Plus also receive another 180 free spins when you make your first deposit. 21.com casino is offering you an incredible 100 free spins no deposit bonus to become a new player. Use your free spins to play popular slot machine, Vampires vs Wolves. Yes, this deal gives you free play without making a deposit. Simply sign up to enjoy spinning the reels for free today. https://academy.ritase.com/community/profile/dongw011882389/ A Microsoft Store Ukraine – українська oldalát keresi? Now that you’re ready to stack ‘em up and spin em’ round, how will you know if you’ve got that all important win? Don’t forget that any wins are a multiplier of your bet-per-line and depend on the symbols that you spin in. To shuffle in a win, you will need at least 3 symbols lined up together on an active win line and win lines always pay from left to right. Vehicle and Outdoor category toys are eligible for free replacement, within 7 days of delivery, in an unlikely event of damaged, defective or different wrong item delivered to you I really like this game, it’s fun, addictive, helps to wile away the slow hours during making supper among many other great qualities, I also like the graphics and the more than just once a day bonus, I smile when I see the jester in the Wild Card as his smile is so cute and catchy! I’m big on Slots games, but this one is in my Top Five, thanks for all you do and for making it free and easy and again, fun fun fun! MarZiDayZi RhoNavAnd

 74. Pingback: luckylandslots
 75. Hi there, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s in fact
  excellent, keep up writing.

 76. If your windows are streaked from your construction activities, we can professionally clean them as well. If the exterior of your home or business has been affected, we can power wash your siding, roof, deck, patio or driveway. “I have worked with this company for 6 years, Great professionalism, secure and trustworthy. The cleaning is done at a great extent and in detail as if it was their own house. Chris and his team are always also nice and trying to accommodate whenever I have difficulties, always showing flexibility and understanding. He is very reliable and I have been very satisfied with the high standards delivered.” This is the initial phase of the post-cleaning service, where the cleaners remove and clean all the dust and debris. When you hire a cleaner for post-construction cleaning, the cleaners team visits your space and inspect the environment. They will draw a blueprint and start their work by following that. In this phase, the cleaners will clean all the windows and sliding glass doors. https://followmystream.com/mooshi/community/profile/norberto65u262/ Includes Everything in the ORANGE plan AND… Go with the King of Clean. The types of cleaning that we offer to our clients are one-time cleaning or periodic maintenance. We clean everything from walls to ceilings, outside of hoods, appliances, freezers, coolers, vents, and scrub floors. We make sure to steam areas that need disinfecting, polish stainless steel, and can put together custom cleaning packages for any client depending on their wants and needs for their kitchen. Want to give your guests a consistently exceptional dining experience from a clean and healthy restaurant? Contact our team for a custom quote on regular scheduled cleaning services. 1433 Arapahoe St, Pico Union, Los Angeles, 90006, Los Angeles, CA, United States Anyone in the restaurant business knows that cleaning tasks are never ending. There are daily, weekly and monthly tasks, as well as the occasional deep cleaning. Here are some of the tasks that a professional restaurant cleaning service offers:

 77. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 78. I am curious to find out what blog platform you’re
  working with? I’m having some small security problems with my latest
  site and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any suggestions?

 79. Play Blackjack, Baccarat and Roulette live, via a direct link with our exclusive real dealers. With professional croupiers, private tables and multiple language options, all the glamor and elegance of Monaco and the buzz of Las Vegas is now just a click away! But that doesn’t mean you can’t find a good baccarat game on your iPhone or Android gadget. Playing at any casino that runs the mobile software platforms described above will put a decent baccarat game at your fingertips in no time. Be sure to read all the rules and pay table information of any game before you start – that information will help you find a game with rules and other features that are right for you. OnlineCasinoReports South Africa Practically all online casinos carry one or more versions of real money baccarat. You’ll find a list of the best real money baccarat sites on our website. http://daltonuneu865310.thelateblog.com/11986949/free-slot-machine-games-with-free-spins-and-bonus The ultimate prize in slots is the jackpot, but we’re sure you know that already. As hard as they are to win, it’s the main goal of all players for a reason. A jackpot can either have a set value or be of the progressive kind. A progressive jackpot means that it will increase the more rounds are being played and lost. Most of the biggest jackpot games have all their machines connected around the world, meaning their jackpot value can reach astronomical numbers. One of the most popular and biggest jackpot games in the industry is Mega Moolah, that has been known to pay out jackpots of up to €18 million. Oh, and in case you didn’t know, you can play Mega Moolah right here at BitStarz. The early payout game is a ‘Blackjack Unlimited’ variant, where an unlimited number of players can bet on three hands at once. The main difference in this variation is that the process of playing the hand is semi-automated in that it follows the basic strategy for playing (although you can choose to opt against it if you like.

 80. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more
  of your fantastic post. Also, I have shared your
  web site in my social networks!

 81. In February of this year, you helped me to give my cat who is diagnosed with hyperthyroidism, a stab at a longer flourishing life. You had sent me “ivermect1n.com” to start with. Within a not many days..she was another cat! My cat had an nearest turnaround with the treatment you advised. She responded so well. I up till have some of the other medication red, but the Thyroidinum 200CH was what plainly got her on the right path. I would like to kind another vial of this from you. I have nothing to dissipate at this point. She is eating a safer nourishment (canned vs wither) and proper trait and existent chicken, but I really would like to whack at lone more order of this homeopathic pill. You are a very dedicated and supportive chap, and I suffer with recommended you to all who believe in this chat up advances to treatment. I father no idea how sustained this will supporter her, but with my choice of sustenance someone is concerned her and your information, she is doing as comfortably as I could have ever imagined. Offer you so much again. Incredible a lot of amazing material.

 82. I wanted to thank you for this fantastic read!!
  I certainly loved every bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 83. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s
  simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get
  that “perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say you have done a excellent job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer.
  Superb Blog!

 84. I think this is one of the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few general things,
  The website style is wonderful, the articles is
  really excellent : D. Good job, cheers

 85. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will
  try to get the hang of it!

 86. After looking into a handful of the blog posts on your blog, I honestly like your way of blogging.
  I saved it to my bookmark webpage list and will be
  checking back in the near future. Please visit my website as well
  and tell me what you think.

 87. you are actually a excellent webmaster. The
  site loading velocity is incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.

  In addition, The contents are masterwork. you have performed a fantastic job in this matter!

 88. My m‚nage moved to Cloverdale from Vancouver 23 years ago , and we possess been with pharmasave from the start. I don’t understand what we would do if we till the cows come home had to agitate again , cloverdale pharmasave is like kinfolk , perpetually there when we need you In the last 5 years our sons dog ( Keeda ) has had a darned rotten click in her hips that was causing her lots of nuisance, but with the domestics of the staff she now gets glucosamine daily and she feels superiority in return it. Thanks ivermectin1.com. You have made the point!

 89. Casino Winner on ihailtavan läpinäkyvä ja suora ehdoissaan. Kampanjoiden ehdot kannattaa tietysti aina tarkistaa ennen osallistumista. Mallikkaasti Casino Winnerin käyttöehdotkin on käännetty suomeksi. Game Shows -pelit  This license covers the casino, live casino, bingo and poker products Pelaamisen aloittamiseen ei tuhraannu Redping.win casinolla montakaan minuuttia. Pelitilin rekisteröinti käy nimittäin hetkessä: Start by spinning the Lucky Wheel. Win your welcome bonus even before signing up! On myös helppo ymmärtää, miksi monet pelaajat ovat ihastuneet Just For The Winin tuotantoon: laadukkaat kolikkopelit tarjoavat tyylikkäät grafiikat ja toiminnot ovat viihdyttäviä. Myös voittopotentiaali on Just For The Winin peleissä todella hyvä, ja esimerkiksi palautusprosentit ovat aina kiitettävällä tasolla. Osa peleistä on ulkoisesti melko pelkistettyjä, ja on tietenkin makuasia, miellyttääkö hivenen riisuttu ilme aivan kaikkia pelaajia. Aivan jokaista kasinokonkaria miellyttävää peliä lienee kuitenkin mahdotonta luoda, ja Just For The Winin tyyliselle tuotannolle on paljon kysyntää. Tämän pelivalmistajan nimi kannattaa pitää mielessä myös tulevaisuudessa. https://ecoindiscuss.com/community/profile/jefferson907267/ Online ruletti on kasinoiden ehdoton klassikko Tähän mennessä lienee jo selvää, että oikeat nettikasinot päihittävät Vaikkauksen kasinot mennen tullen. Niiden pelivalikoima on parempi ja voittoprosentit suuremmat. Lisäksi nettikasinoiden upeat bonustarjoukset saavat Veikkauksen etuasiakkuuden näyttämään… no, sanotaanko että vaikka laimealta. Mutta odotapas, oikeiden nettikasinoiden paremmuus ei lopu vielä tähän. Pelilisenssi on ominaisuus, joka tulisi löytyä kaikilta nettikasinoilta. Pelilisenssi mahdollistaa rahapelien järjestämisen laillisesti, jolloin kasinopelien järjestäjä hoitaa myös kaikki pelivoittojen verotukseen liittyvät asiat. Netissä ehkäpä paras keino edun kääntämiseen – ainakin live kasinon blackjackin ohella – on progressiivisten jättipottien tavoitteleminen. Tämä on ainakin taatusti paras keino suurien miljoonavoittojen tavoittelemiseen, sillä näiden pelien pääpotit nousevat jopa suurimpia lottovoittoja suuremmiksi!

 90. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 91. What i do not understood is in reality how you are not actually a lot more smartly-preferred than you may
  be right now. You’re very intelligent. You recognize thus
  significantly in relation to this matter, made me individually believe
  it from numerous various angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it is something
  to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding.
  All the time take care of it up!

 92. This is really fascinating, You are an excessively professional blogger.

  I have joined your feed and sit up for searching for more of your wonderful post.
  Also, I have shared your site in my social networks