CNN: Shpikjet myslimane që i dhanë formë botës moderne

Shkruan: Olivia Sterns Mendoni për origjinën e atij elementi kryesor të jetës moderne, siç është një filxhan kafeje, dhe mendja shkon menjëherë tek Italia. Por në fakt, është Jemeni, vendi ku fara... Read more »

Arabia Saudite gradualisht do rifillojë pelegrinazhin e Umres që nga 4 tetori

Arabia Saudite do të lejojë pelegrinët që jetojnë brenda vendit të realizojnë pelegrinazhin Umrah, duke filluar më 4 tetor, pas një pauze shtatë-mujore për shkak të pandemisë COVID-19, ka raportuar agjencia e... Read more »

Myftiu Tërnava uroi Komunitetin Musliman Shqiptar të Zvicrës

Prishtinë, 25 shtator 2020 Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava ka uruar Komunitetin Musliman Shqiptar të Zvicrës, gjegjësisht kryetarin e Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare të Zvicrës, Mehas... Read more »

Ambasadori i Katarit Ali bin Hamad Al-Marri priti Myftiun Tërnava

Më datën 24 shtator, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, vizitoi ambasadën e Katarit në Tiranë, ku u prit nga ambasadori Ali bin Hamad Al-Marri. Tërnava fillimisht falënderoi... Read more »

Kulti i individit dhe devalvimi i institucionit

Nga Nexhmedin Saqipi Krijimi i kultit të individit te shqiptarët, në këto vitet e fundit, sikur ka marrë një dimension të ri, shumë më të dëmshëm dhe më të rrezikshëm se sa... Read more »

Gjenocidi grek ndaj çamëve

Nga Ayhan Demir (e përditshmja turke “Yeni Akit”)   Shumë njerëz nuk e njohin Çamërinë, madje e dëgjojnë për herë të parë këtë emër. Alija Izetbegoviç thotë: Përkujtimi është matësi themelor ndarës mes... Read more »

Sprovat, urtësi dhe mësime

Falënderimi i takon Zotit të  botëve, Atë e madhëron dhe falënderon  çfarë ka tokë e në qiej , Atij i takon sundimi e Madhëria , vetëm Atij i përkulemi dhe vetëm prej... Read more »

Kontestimi politik i vendeve të shenjta

Nga Nexhmedin Saqipi Nënshkrimi i marrëveshjes për normalizim e marrëdhënieve ekonomike midis Prishtinës dhe Beogradit në Washington, nxiti debate edhe rreth pikës në të cilën parashihej hapja e ambasadës kosovare në Jerusalem,... Read more »

Zhvillohet konferenca ndërkombëtare me temë: “Objektivat e larta të paqes në Islam”

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, mori pjesë në Konferencën ndërkombëtare me temë: “Objektivat e larta të paqes në Islam”, e organizuar online nga Këshilli Botëror i Komuniteteve Myslimane... Read more »

Roli i Tolerancës Fetare në parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm

Komiteti Shqiptar i Helsinkit zhvilloi ditën e sotme në ambientet e “Hotel Rogner” workshipin me temë: “Roli i Tolerancës Fetare në parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm”. Në këtë aktivitet morën pjesë përfaqësuesit... Read more »