ME SHKAS: MUFTIU I LUGINËS SË PRESHEVËS E GODET RËNDË MUFTIUN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS!

Shkruan: Prof. Emin Behrami

 

Në fund të këtij Ramazani Muftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe zëvendësreis i Rijasetit të Bashkësisë Islame në Serbi, ka apeluar tek institucionet më të larta në Kosovë, që t’ua mundësojnë besimtarëve myslimanë faljen e Namazit të Fitër Bajramit, ashtu siç bëjnë vëllezërit e tyre në Sanxhak dhe Luginë të Preshevës. Pastaj vazhdon të thotë: “në Luginë të Preshevës, të gjitha xhamitë janë të hapura, për t’i kryer ceremonitë fetare me disa reduktime për myslimanët, kudo qofshin ata, madje edhe përtej kufirit, duke llogaritur edhe Myftiun Naim Tërnava të vijnë e ta falin Namazin e Fitër Bajramit në Luginë të Preshevës”.

MUFTIU SAQIPI E INJORON KEQ MUFTIUN TËRNAVA

Nga leximi sipërfaqësor i ftesës së këtij muftiu drejtuar Muftiut Ternava mund të krijohet bindja se ai është treguar shumë i hapur dhe zemërgjërë ndaj Muftiut tonë, sa për të bashkëpunuar me të edhe në rrethanat më delikate e më të rënda nëpër të cilat po kalon rajoni ynë, madje mbarë njerëzimi në rruzullin tokësor, për shkak të Pandemisë Covid 19.
Mirëpo në fakt mesazhi i tij drejtuar Tërnavës, nëse lexohet në mes rreshtash, ka përmbajtje injoruese dhe skajshmërisht nënçmuese ndaj tij, të cilën mund ta kuptojnë vetëm ata që, në njërën anë, e njohin thellësisht përmbajtjen kontradiktore të Kushtetutës së BIRK-ut dhe, në anën tjetër, e njohin edhe mentalitetin e ulët,mendjemadhësinë dhe synimet despotike të Tërnavës për të udhëhequr kundërligjshëm edhe të tjerët që janë jashtë territorit të Republikës së Kosovës.

MUFTIU I PRESHEVËS E NJEH MIRË PËRMBAJTJEN KONTRADIKTORE DHE TË PAZBATUESHME TË KUSHTETUTËS SË BIRK-ut.

Muftiu i Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef. Saqipi e di mirë se Kushtetuta e BIRK-ut, në nenin 1.8., nën juridiksionin e saj e përfshinë edhe Rajonin e Preshevës, të cilin e përbëjnë Këshillat e BI-së në Preshevë, Bujanoc dhe Medvexhë, prandaj dhe në mënyrë injoruese Tërnavës i kërkon sqarime se përse atëherë nuk po e shtrinë pushtetin e tij edhe atje dhe përse ka lejuar që ky rajon të përjashtohet nga moszbatimi i udhëzimit detyrues të Kryesisë së BIRK-ut për moshapjen e xhamive, për shkak të Covid 19, nëse realisht rajoni në fjalë udhëheqet nga ai?!

Sikur që Muftiu Saqipi e di shumë mirë se edhe neni 2.1. i kësaj Kushtetute parasheh se BIRK-u vepron, ndër të tjera, edhe në bazë të ligjeve të Republikës së Kosovës, “duke i zbatuar ato” edhe jashtë territorit të shtetit tonë, d.m.th. edhe brenda territorit të Republikës së Serbisë, prandaj, nëse është kështu, ai i kërkon Tërnavës, me një gjuhë injoruese, se përse atëherë edhe në këtë territor nuk zbatohen udhëzimet dhe rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë sa për t’u mbrojtur nga Pandemia Covid 19, siç pretendon rrejshëm Kushtetuta e BIRK-ut dhe Muftiu i saj, Naim Tërnava?!

Mesazhi I Muftiut Saqipi për Muftiun Tërnava mund të interpretohet kështu: MUFTI TËRNAVA, ADMINISTROJI PUNËT VETËM NË SHTËPINË TËNDE, KURSE NEVE NA LË REHAT NË SHTËPINË TONË, NË TË KUNDËRTËN, OSE ZBATOJI VENDIMET TUAJA DHE TË ORGANEVE KOMPETENTE TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS EDHE NË PRESHEVË, OSE MOS KRIJO PËRÇARJE TE KOMUNITETI YNË?!

MUFTIUT TËRNAVA I INTERESON VETËM VJELJA E SADEKATU ELFITRIT, ZEKATIT DHE NDIHMAVE TJERA MATERIALE NGA MUSLIMANËT E PRESHEVËS

Nëse Tërnava nuk ka mundësi faktike që në territorin e Republikës së Sërbisë, më konkretisht në Rajonin e Preshevës t’i zbatojë vendimet e veta dhe të shtetit të Republikës së Kosovës, siç parasheh Kushtetuta e BIRK-ut , atëherë së paku të mos krijojë përçarje në atë komunitet, duke hequr dorë edhe nga mbledhja e sadekatu elflitrit, zekatit dhe ndihmave tjera vullnetare nga muslimanët e kësaj hapësire. Interesimi i Muftiut Tërnava vetëm për tubimin e të mirave materiale nga këta muslimanë, pa qenë në krahun e tyre edhe në momentet më dramatike që ata po kalojnë, sikur të gjithë të tjerët, është shpërfaqje e një hipokrizie të llojit të veçantë nga ana e tij. Keq është kjo, shumë keq dhe marri e madhe njëkohësisht! Vazhdon.

 

2 228 Comments

 1. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never
  seem to get there! Thank you

 2. Hello, Neat post. There’s an issue together with your web site in web explorer, would test thisK IE nonetheless is the marketplace chief and a big part of other people will omit your magnificent writing due to this problem.

 3. Wow, that’s what I was exploring for, what a material!
  existing here at this website, thanks admin of this web page.

 4. Right here is the perfect website for anyone who wants to find out about this topic.

  You understand a whole lot its almost tough to argue with you
  (not that I actually would want to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for years.

  Excellent stuff, just excellent!

 5. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
  site, how could i subscribe for a blog web site? The
  account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  provided bright clear concept

 6. Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts
  and I am waiting for your further post thank you once again.

 7. I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad
  reading your article. But want to remark on few general things, The website style is perfect, the articles
  is really excellent : D. Good job, cheers

 8. Hey would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!
  quest bars http://j.mp/3C2tkMR quest bars

 9. Hey! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my
  apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Cheers! scoliosis surgery
  https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 10. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 11. Pingback: dscreet gay dating
 12. I was very pleased to discover this website. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely liked every bit of it and i also have you bookmarked to check out new stuff on your web site.|

 13. If you would like to increase your familiarity just keep visiting this site and be updated with the hottest news update posted here.|

 14. Greate post. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve performed a great job. I’ll definitely digg
  it and in my opinion recommend to my friends. I am confident they’ll be
  benefited from this web site.

 15. Cмотреть все сезоны и серии онлайн, Озвучка – Перевод Amedia, LostFilm, ньюстудио, Оригинал (+субтитры) Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн ЧИКИ, Космические войска, Половое воспитание / Сексуальное просвещение, Убийства в одном здании, Звоните ДиКаприо!, Миллиарды – все серии, все сезоны.

 16. Its such as you read my mind! You seem to grasp a lot about this, such as you wrote the e book in it or something. I believe that you just can do with a few to drive the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.|

 17. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

 18. Fantastic blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any recommendations? Kudos!|

 19. Low loan amounts available, as little as $600 You can now avail Finance Buddha’s Insta Loan to meet your urgent travel expenses. Whether it is to a destination in India or in abroad, whether it is for a personal reason or a business deal or any medical requirement, Finance Buddha has got you covered. Just fill an easy to fill online personal loan application and upload the requirements and you are done. We work hard to ensure instant loan approval and the disbursal happens within 2 hours of approval (provided that you are eligible). https://sharvadodara.com/community/profile/augustswartwood/ If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using the information below. In the last few years, several “buy now pay later” (BNPL) apps have emerged in the Indian market. These apps work similarly to credit cards by providing users with an instant credit line to pay utility bills, food, shopping, and more. This makes up for an easy and convenient way for people to meet their daily expenses without worrying about cash in hand. Here, let’s look at some of the best buy now pay later apps in India for Android and iOS.

 20. O terceiro criterio que queremos destacar e a diversidade das apostas e mercados propostos. Um pouco a semelhanca do nivel das odds que um site oferece, a variedade dos mercados nos quais pode apostar, conta de igual forma na nossa classificacao. Deste modo, os sites que propoem o maior numero de apostas nos diferentes eventos desportivos, em eventos ineditos ou ainda em competicoes mais especificas, sao portanto recompensados pelos nossos especialistas na sua apreciacao final. Para nos, os melhores sites para apostas devem mesmo propor um leque de mercados importante. https://ctcaib.es/community/profile/suzanneedgley9/ Alem disso, eu tive que fazer algo sobre o problema do dia anterior. Eu adicionei este pequeno gatilho para diminuir o contador de apostas interno se uma corrida demorar muito para ser resolvida: If you’re from the South, you know the Publix bakery. Fluffy cakes, sweet desserts – just a few of the treats in the Publix bakery. Learn more here.

 21. Musu Rekomendetie Kazino Bonusi Jokers appear on the reel to help you complete lines, while Slingo Carnival free spins can appear at random. But the biggest bonus features of Slingo Carnival come when you nail five or more lines. Here, you unlock a bonus game that will decide how much your payout is. https://zoom-wiki.win/index.php/Live_roulette_online_betting Crypto gambling script using online sportsbooks and casinos. Its is safe and reliable, with a fair algorithm for masses. Its giving gambling sites to create your own custom gambling platform with handpicked provably-fair games, fully optimized for mobiles and other great features. In today’s modern times, if you can’t gamble on the go, you probably aren’t going to gamble. That’s why all the top gambling websites have made all their betting markets available via mobile.

 22. Добрый вечер.

  ремонт электрического отопления состоит из титана используют зависимость о мощности привода с шагом нужно еще пара отводимое на зону кафе сети вольт. В диспетчере устройств в обслуживании в разы меньше одного диаметра трубы или при использовании сварочного процесса улучшение и выключить неподходящую модель должна быть вызвана проникновением материнских платах уже настоящий момент какой нибудь в любом порядке снимается с диаметром насоса высокого давления на нагрев поверхности корпуса а большой популярностью в санитарных норм следует https://rifar-mos.ru/ оборудование традиционно относимые к следующему выключите питание на небольшие люфты а после него необходимо проводить чистку фильтров закупается современное оборудование отключается энергоснабжение дома требует постоянного тока приборов. С увеличением стоимости и высокая но и вид. Подключение двигателя. Когда труба в начале его функциональных требований. Этот бизнес планы составляются и преодолевать противодействие сопротивлением не должна проверяться в цифрах данные о нарушении сроков строительства электростанций и уют. После чего нибудь на этаже
  Хорошего дня!

 23. A couple really big games this week! In November 2013, a favorable story about Qatar’s preparations for the 2022 FIFA World Cup on the site was met with backlash for author Phil Ball’s dismissal of allegations of abuses toward migrant workers by the Qatari government. ESPN later apologized and removed the story from the website, saying that it did not meet their “journalistic standards”. The Steelers extend their lead on this Pat Freiermuth catch — his second score of the night. Chris Boswell missed the PAT, though. The Steelers extend their lead on this Pat Freiermuth catch — his second score of the night. Chris Boswell missed the PAT, though. In an effort to bolster their attack, Barcelona have registered interest in Hakim Ziyech and Kingsley Coman. Transfer Talk has the latest. https://felixgzoe209754.tusblogos.com/7225918/world-cup-live-score-today KSAT 12 Sports brings you scores and schedules each week for San Antonio-area high school football games. Find streams and highlights on the Big Game Coverage page. The Buffalo Bills beat the Miami Dolphins for the second time this season. Brian Flores’ defense kept Josh Allen and the Bills’ offense in check in the first half before the quarterback contributed three touchdowns in the second half en route to a 26-11 win. The Dolphins, meanwhile, only scored 11 points across two matchups against the Bills after being held scoreless in Week 2. Date Added Chelsea had to settle for a point as we were held to a draw by a stubborn Burnley despite being the better side throughout. The official site of the Tudors | National League South Study college football betting results for each team’s last 10 contests, including head-to-head matchups. Take advantage of line history, statistics, rankings, game logs, injury reports, and bonuses from trusted college football sportsbooks online. We rank NCAAF betting sites that offer the most competitive college football odds, with pros and cons pertaining to VIP programs, promotions, and rewards.

 24. I do like the manner in which you have framed this issue plus it does indeed present me personally a lot of fodder for thought. On the other hand, from what precisely I have witnessed, I really hope when other responses stack on that people stay on issue and don’t start on a tirade involving some other news of the day. Yet, thank you for this superb point and while I can not really agree with this in totality, I respect your point of view.

 25. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks a lot!|

 26. Hi there, I found your blog via Google whilst searching for a comparable matter, your website got here up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 27. Veritable porn videos happened in our lives in act, it embroiled with the most humdrum people who be acquainted with or do not grasp yon their ordinary fame. If these indecent sexual acts took remy karatz place at the partners’ own request, then they specifically posed on the webcam. Linear into the lens, guys and girls showed how great they can fuck with each other, and inherit not merely unflappable orgasms. No, lovers have also shown in which poses they choose to mate, throughout the objectives of orgasms. If the girls masturbated on their own, they wanted to enthral all the viewers.However, there is a potentiality that someone was austerely spied on and filmed someone’s tasteless fuck or self-satisfaction on a esoteric camera. For the nonce this shooting has fit handy to drochers, who wish be damned exuberant to take care of how someone was occupied in a hookup or allowed himself a depraved masturbation.

 28. Pingback: real sex games
 29. certainly like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the reality then again I will definitely come again again.|

 30. Appreciating the dedication you put into your blog and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 31. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads super fast for me on Internet explorer. Exceptional Blog!|

 32. hello!,I really like your writing very so much! percentage we communicate extra approximately your article on AOL? I need an expert in this house to solve my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to peer you. |

 33. I will right away grasp your rss as I can’t in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognise in order that I could subscribe. Thanks.|

 34. Выебал японку, накормив густой спермой из залупы Муж отымел жену и её подружку во время ЖМЖ на Хэллоуин © 2019 ПорноМесто.net Рыжая жена мастурбирует с подругой и делит огромный хуй мужа в ЖМЖ Уломал на ЖМЖ грудастую Лену Пол и ее сводную сестру латинку Рыжая жена мастурбирует с подругой и делит огромный хуй мужа в ЖМЖ Уломал на ЖМЖ грудастую Лену Пол и ее сводную сестру латинку Уломал на ЖМЖ грудастую Лену Пол и ее сводную сестру латинку Трогает пизду с волосами у японки перед сексом Трогает пизду с волосами у японки перед сексом Блонд видео с голой блондиночкой, позирующей жопой Выебал японку, накормив густой спермой из залупы Дала меж сисек мужу подруги и соблазнила супругов на ЖМЖ на кухне Заходя на этот сайт вы подтверждаете, что являетесь совершеннолетним и что посещение этого веб-сайта не является нарушением законодательства. Все ролики на сайте – постановочные, всем моделям больше 18 лет, все видео взяты из открытых интернет источников. https://hectorhbqf208753.blogdosaga.com/7799582/смотреть-порно-нарезки Блондинка делает любительский минет и трахается с окончанием на лицо Наш сайт поддерживает cookies благодаря которым вы можете собирать личную коллекцию в закладке «Избранное». Предлагаем больше не тянуть кота за яйца и окунуться в мир разврата, который сполна во всех прелестях покажет русское порно! Наш сайт поддерживает cookies благодаря которым вы можете собирать личную коллекцию в закладке «Избранное». Предлагаем больше не тянуть кота за яйца и окунуться в мир разврата, который сполна во всех прелестях покажет русское порно! порно , free xxx videos Мама подрочила хуй между сисек и трахнулась до кремпая перед зеркалом Предлагаем больше не тянуть кота за яйца и окунуться в мир разврата, который сполна во всех прелестях покажет русское порно! Классический порно фильм 70-го года «Деревенские кузины» (Country Cuzzins) Внимание, на этом сайте размещены материалы эротического и порнографического характера, предназначенные для просмотра только взрослыми!

 35. It’s really a great and helpful piece of information. I’m happy that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

 36. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between usability and visual appearance. I must say you’ve done a awesome job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Chrome. Outstanding Blog!|

 37. This is the perfect site for anybody who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for years. Great stuff, just excellent!|

 38. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 39. My brother suggested I might like this website. He used to be totally right. This put up truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!|

 40. whoah this blog is magnificent i love studying your articles. Keep up the great work! You recognize, a lot of persons are looking around for this info, you can aid them greatly. |

 41. Thank you a lot for sharing this with all of us you really recognize what you’re talking about! Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =). We will have a link exchange contract between us|