Martesa e Mulla Sulës!

Nga Fatmira Lami – Në vigjilje të përgëzimeve me rastin e festës së Bajramit, plasi në Shkup si një “bombë e Zaevit”, martesa e Reisit të madh, Haxhi Sulejman ef. Rexhepit, kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë Veriore.

Rrëfim interesant

Në vigjilje të përgëzimeve me rastin e festës së Bajramit, plasi në Shkup si një “bombë e Zaevit”, martesa e Reisit të madh, Haxhi Sulejman ef. Rexhepit, kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë Veriore.

Gëzimet ndër besimtarët shqiptarë, të cilët nuk arritën ta kremtojnë festën e Bajramit të Madh, njësoj nëpër institucionet fetare, për shkak të pandemisë dhe vendimeve të institucioneve, u përzien edhe me një lajm jo të zakonshëm për një martesë, të cilën disa njerëz të caktuar e llogaritin të përçudshme, të tepruar, madje edhe skandaloze.

U ngrit opinioni në Shkup, si ta kesh dridhur tërmeti i vitit 1963, sepse Mulla Sula u bë me nuse të re, plasi kiameti! U mbushën faqet e gazetave, portaleve dhe medieve të tjera, lokale e rajonale, se Reisit Sulejman ef. Rexhepit, në moshën 74 vjeçare qenka martuar me një nuse fare të re e moshës 24 vjeçare, jo më pak se 50 vjet diferencë!

Mes lajmeve të mëdha si ajo e pandemisë, festave të ndaluara fetare, protestave për pushtet etj., në botën informative dhe në gojën e njerëzve zuri vend edhe një lajm që ka të bëjë me një martesë të zakonshme. Çudi! Çfarë paradoksi?! Kjo vetëm te ne ndodh dhe askund në botë! Të krijohen rrëfime për martesa me prapavijë, qoftë edhe ajo e Mulla Sulës!

Lidhja martesore

Të gjithë e dinë dhe askush nuk e konteston se lidhjet martesore janë bashkëjetesat ligjore, që lidhin çiftet e martuara, pavarësisht nga mosha, raca e kombi. Thjesht, martesa është kurora e mbrojtjes së një femre, e cila sot për fat të keq është katandisur në të gjitha anët.

Merrni si shembull, sa e sa femra sot divorcohen, ikin nga vendi e përfundojnë në bordelet e Evropës, sa e sa femra fare të reja, shiten nëpër dyert e kazinove e lokaleve të natës për lek, sa e sa femra na u dhunuan para syve tanë e s’patëm forcë t’ua mbrojmë nderin dhe dinjitetit, sa e sa femra sot aranzhohen për një vizë pune në shtetet perëndimore, duke braktisur vendlindjet përgjithmonë e bëhet nami, pse një krye imam paska marrë një nuse të re, të njëjtit vend, të njëjtit komb e të njëjtës fe!

Të shkojmë pak më larg, kujtoni disa shembuj që sot janë kthyer në mit e histori si ajo e Profetit Muhamed, i cili është martuar me Ajshen me një diferencë shumë të madhe, për t’i treguar botës se martesa legjitime është një kurorë e shenjtë, pa marrë parasysh moshën, shëndetin, gjendjen sociale dhe autoritetin.

Kësi rastesh kemi edhe më të vonshme, si ajo e martesës së Vasilikës me Ali Pashë Tepelenën, e cila pas vdekjes se Aliut, nuk pranoi të martohet edhe pse ia kërkuan dorën të gjithë të pasurit nga ana e vezirëve, po ajo nuk deshi t’ia tradhtonte krenarinë burrit të saj, duke mbrojtur respektin e mbretit shqiptar.

Kemi edhe shumë shembuj të tjerë, të cilët nuk duhet vetëm t’i kujtojmë, por edhe t’i zbatojmë në jetë. Nuk duhet të ulemi në paragjykime të mbrapshta, duke u marrë me shpifje të natyrave politike, për t’i përbaltur, njollosur, bastarduar e denigruar njerëzit e mëdhenj e autoritativ, duke i preku në çështje personale, si kjo e martesës së Reisit te madh, H.Sulejman ef. Rexhepi.

Shantazhet

Të parët që e plasuan lajmin për martesën e Reisit, Sulejman ef. Rexhepi, janë, kundërshtarët e tij, mjerisht, klerikë fetarë, të cilët janë të njohur për shantazhe dhe shpifje, jo vetëm për këtë rastin e fundit, por edhe më herët, kur u ngritën në këmbë për ta rrëzuar nga fronti i kreut të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë Veriore. Pastaj, vijnë me radhë disa gazetarë gazetash e portalesh, të paguar mirë nga këta klerikë fetarë, për të bërë zhurmë mediale kundër Reisit Sulejmani, njeriut me mandate të shumta në drejtimin e kreut të këtij institucioni të lartë fetar, i cili gjatë karrierës së tij mori me merita shumë nderime, certifikata, mirënjohje, për paqe e tolerancë fetare, si ajo e Presidentit Tramp.

Këto shpije e denigrime nuk e kanë të gjatë, ato do të pushojnë se vijnë nga njerëz, që e kanë ushqim propagandën, e cila me t’u zbuluar prapavija, shuhen, zhduken si flluska sapuni.

Ne kemi shumë probleme më të mëdha se sa kjo e martesës së Mulla Sulës, probleme që ia shkojnë një martese të zakonshme, të ligjshme, me rend e me vend. Bile, një martesë të tillë duhet ta marrim si shembull edhe për të tjerët, që kanë vullnet e dëshirë, për t’u ndërprerë rrugën divorceve e dukurive të tjera të shëmtuara, të cilat po e dëmtojnë bërthamën tonë familjare dhe po i japin hije të zezë shoqërisë sonë shqiptare.

Injoranca

Kohëve të fundit, në shoqërinë tonë ka zënë vend injoranca si një dukuri e dëmshme dhe e rrezikshme. Injorantët e tipit të atyre që thurin intriga, shpifin e tallin, shantazhojnë dhe përbaltin personalitete, për interesa të ndryshme, janë kanceri i shoqërisë sonë.

Forcimi i institucioneve, që vijë duke u falënderuar votës së lirë dhe demokratike, do t’ua mbyll gojën me rrugë ligjore injorantëve e do t’i sanksionojë me ligj ato medie, që shkelin etikën profesionale, duku u dhënë hapësirë informative grupeve të tilla mafioze e kriminele.

E vërteta e një martese të tillë me të gjitha tiparet e një bashkëshortësie të mbarë dhe qytetëruese, do të jetë një shuplakë në fytyrën dhe ndërgjegjen e atyre individëve, të cilët për qëllime politike apo materiale, mundohen t’u hedhin hije të zezë veprimeve të drejta e njerëzore.

Martesa është kurorë e shenjtë! Le të na shtohen sa më shumë martesa, e le të pushojnë sa më shumë divorce, për të ruajtur bërthamën familjare, shtyllën e shoqërisë sonë.

Për hajër i qoftë martesa Reisit Sulejman ef. Rexhepi! Shëndet e mbarësi!

9 445 Comments

 1. I do trust all of the ideas you’ve presented to your post. They’re really convincing and can certainly work.

  Still, the posts are too short for newbies. Could you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 2. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know
  my viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 3. Good post however , I was wanting to know if you could write a
  litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Bless you!

 4. Thanks for every other magnificent article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal manner
  of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the
  look for such info.

 5. Hello There. I discovered your blog using msn. This
  is an extremely neatly written article. I’ll make sure to bookmark it
  and return to learn extra of your helpful info. Thanks for the post.

  I’ll definitely comeback.

 6. I do accept as true with all of the concepts you have presented on your post.

  They are very convincing and will certainly work. Still, the posts
  are very brief for newbies. May you please prolong them a bit
  from next time? Thanks for the post.

 7. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 8. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 9. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 10. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 11. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 12. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 14. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 15. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 16. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 17. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 18. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 19. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 20. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 21. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 22. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 23. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 24. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 25. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 26. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 27. МАТРИЦА 4. Дата старта релиза в России: 16 декабря 2021 года. Матрица 4 kino Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 28. Раскрыты первые официальные подробности «Матрицы 4» Матрица 4 2021 Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 29. Премьера «Матрицы-4», которая, по слухам, называется «Воскрешение», выйдет на большие экраны 16 декабря 2021 года Матрица 4 кино Вся информация о фильме: дата выхода, трейлеры, фото, актеры.

 30. МАТРИЦА 4. Дата старта релиза в России: 16 декабря 2021 года. Матрица 4 2021 Дата выхода. Россия: 16 декабря 2021 года; США: 22 декабря 2021 года

 31. Фильм продолжает историю избранного по имени Нео Матрица 4 films Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 32. «Матрица-4» вернется к истокам. Первые зрители Матрица 4 films Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 33. Премьера «Матрицы-4», которая, по слухам, называется «Воскрешение», выйдет на большие экраны 16 декабря 2021 года Матрица 4 онлайн Вся информация о фильме: дата выхода, трейлеры, фото, актеры.

 34. Транслятор поединка Усика и Джошуа опубликовал промо-ролик AnthonyJoshua Промоутерська компанія MatchroomBoxing випустила міні-фільм, у якому показала підготовку українського супертяжа Олександра Усика (18-0; 13 КО) до бою проти чемпіона світу за версіями WBA, WBO та IBF Ентоні Джошуа (24-1; 22 КО).

 35. Pingback: tall gay dating
 36. What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this web
  site; this blog contains remarkable and genuinely excellent data in support of readers.

 37. https://bit.ly/osnovanie-osman-67-seriya – Основание Осман 67 серия турецкий сериал русская озвучка Турецкий сериал Основание Осман 67 серия все серии смотреть с русской озвучкой или субтитрами в высоком качестве (2021)

 38. Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!|

 39. My partner and I stumbled over here from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page repeatedly.|

 40. That is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise info… Appreciate your sharing this one. A must read post!|

 41. Cмотреть новая серия и сезон онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, LostFilm, AlexFilm, BaibaKoTV Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Мир! Дружба! Жвачка!, Харли Квинн, Миллиарды, Вампиры средней полосы, Гранд, Нарко – все серии, все сезоны.

 42. Aw, this was a really nice post. Taking the time and
  actual effort to create a top notch article… but what
  can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 43. Hi my family member! I wish to say that this post is amazing, great written and include approximately all significant infos. I would like to peer more posts like this .|

 44. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 45. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.|

 46. I’m very pleased to discover this site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book marked to check out new information on your web site.|

 47. I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a visit this webpage on regular basis to get updated from most recent news update.|

 48. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 49. Hello, Neat post. There’s an issue with your site in web explorer, may test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a huge component of other folks will pass over your magnificent writing due to this problem.|

 50. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 51. It is the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I have learn this publish and if I may I desire to suggest you some fascinating issues or tips. Perhaps you could write next articles regarding this article. I wish to learn even more things approximately it!|

 52. Hey there! I’ve been reading your site for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from New Caney Texas! Just wanted to say keep up the fantastic work!|

 53. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 54. whoah this blog is wonderful i love studying your articles. Keep up the great work! You realize, many people are hunting round for this info, you could aid them greatly. |

 55. Nice blog here! Also your website loads up very fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 56. Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in favor of you.|

 57. you are in reality a excellent webmaster. The site loading speed is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a fantastic activity on this matter!|

 58. Hello there, just become alert to your blog thru Google, and located that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you happen to continue this in future. Numerous other people will be benefited from your writing. Cheers!|

 59. I am curious to find out what blog platform you happen to be using? I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?|

 60. I’ll immediately seize your rss feed as I can’t in finding your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me know in order that I could subscribe. Thanks.|

 61. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.|

 62. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.|

 63. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 64. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you continue your great job, have a nice holiday weekend!|

 65. Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I’d like to look more posts like this .|

 66. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could undeniably be one of the best in its field. Very good blog!|

 67. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I in finding It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something back and aid others such as you aided me.|

 68. We stumbled over here by a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page for a second time.|

 69. Thank you a bunch for sharing this with all people you actually recognize what you’re speaking approximately! Bookmarked. Kindly additionally visit my site =). We can have a link alternate agreement between us|

 70. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!|

 71. Thanks for one’s marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you happen to be a great author. I will make sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice day!|

 72. Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a lot!|

 73. I feel this is one of the so much important info for me. And i am satisfied reading your article. However wanna commentary on some normal things, The site taste is perfect, the articles is in reality great : D. Just right job, cheers|