Martesa e Mulla Sulës!

Nga Fatmira Lami – Në vigjilje të përgëzimeve me rastin e festës së Bajramit, plasi në Shkup si një “bombë e Zaevit”, martesa e Reisit të madh, Haxhi Sulejman ef. Rexhepit, kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë Veriore.

Rrëfim interesant

Në vigjilje të përgëzimeve me rastin e festës së Bajramit, plasi në Shkup si një “bombë e Zaevit”, martesa e Reisit të madh, Haxhi Sulejman ef. Rexhepit, kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë Veriore.

Gëzimet ndër besimtarët shqiptarë, të cilët nuk arritën ta kremtojnë festën e Bajramit të Madh, njësoj nëpër institucionet fetare, për shkak të pandemisë dhe vendimeve të institucioneve, u përzien edhe me një lajm jo të zakonshëm për një martesë, të cilën disa njerëz të caktuar e llogaritin të përçudshme, të tepruar, madje edhe skandaloze.

U ngrit opinioni në Shkup, si ta kesh dridhur tërmeti i vitit 1963, sepse Mulla Sula u bë me nuse të re, plasi kiameti! U mbushën faqet e gazetave, portaleve dhe medieve të tjera, lokale e rajonale, se Reisit Sulejman ef. Rexhepit, në moshën 74 vjeçare qenka martuar me një nuse fare të re e moshës 24 vjeçare, jo më pak se 50 vjet diferencë!

Mes lajmeve të mëdha si ajo e pandemisë, festave të ndaluara fetare, protestave për pushtet etj., në botën informative dhe në gojën e njerëzve zuri vend edhe një lajm që ka të bëjë me një martesë të zakonshme. Çudi! Çfarë paradoksi?! Kjo vetëm te ne ndodh dhe askund në botë! Të krijohen rrëfime për martesa me prapavijë, qoftë edhe ajo e Mulla Sulës!

Lidhja martesore

Të gjithë e dinë dhe askush nuk e konteston se lidhjet martesore janë bashkëjetesat ligjore, që lidhin çiftet e martuara, pavarësisht nga mosha, raca e kombi. Thjesht, martesa është kurora e mbrojtjes së një femre, e cila sot për fat të keq është katandisur në të gjitha anët.

Merrni si shembull, sa e sa femra sot divorcohen, ikin nga vendi e përfundojnë në bordelet e Evropës, sa e sa femra fare të reja, shiten nëpër dyert e kazinove e lokaleve të natës për lek, sa e sa femra na u dhunuan para syve tanë e s’patëm forcë t’ua mbrojmë nderin dhe dinjitetit, sa e sa femra sot aranzhohen për një vizë pune në shtetet perëndimore, duke braktisur vendlindjet përgjithmonë e bëhet nami, pse një krye imam paska marrë një nuse të re, të njëjtit vend, të njëjtit komb e të njëjtës fe!

Të shkojmë pak më larg, kujtoni disa shembuj që sot janë kthyer në mit e histori si ajo e Profetit Muhamed, i cili është martuar me Ajshen me një diferencë shumë të madhe, për t’i treguar botës se martesa legjitime është një kurorë e shenjtë, pa marrë parasysh moshën, shëndetin, gjendjen sociale dhe autoritetin.

Kësi rastesh kemi edhe më të vonshme, si ajo e martesës së Vasilikës me Ali Pashë Tepelenën, e cila pas vdekjes se Aliut, nuk pranoi të martohet edhe pse ia kërkuan dorën të gjithë të pasurit nga ana e vezirëve, po ajo nuk deshi t’ia tradhtonte krenarinë burrit të saj, duke mbrojtur respektin e mbretit shqiptar.

Kemi edhe shumë shembuj të tjerë, të cilët nuk duhet vetëm t’i kujtojmë, por edhe t’i zbatojmë në jetë. Nuk duhet të ulemi në paragjykime të mbrapshta, duke u marrë me shpifje të natyrave politike, për t’i përbaltur, njollosur, bastarduar e denigruar njerëzit e mëdhenj e autoritativ, duke i preku në çështje personale, si kjo e martesës së Reisit te madh, H.Sulejman ef. Rexhepi.

Shantazhet

Të parët që e plasuan lajmin për martesën e Reisit, Sulejman ef. Rexhepi, janë, kundërshtarët e tij, mjerisht, klerikë fetarë, të cilët janë të njohur për shantazhe dhe shpifje, jo vetëm për këtë rastin e fundit, por edhe më herët, kur u ngritën në këmbë për ta rrëzuar nga fronti i kreut të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë Veriore. Pastaj, vijnë me radhë disa gazetarë gazetash e portalesh, të paguar mirë nga këta klerikë fetarë, për të bërë zhurmë mediale kundër Reisit Sulejmani, njeriut me mandate të shumta në drejtimin e kreut të këtij institucioni të lartë fetar, i cili gjatë karrierës së tij mori me merita shumë nderime, certifikata, mirënjohje, për paqe e tolerancë fetare, si ajo e Presidentit Tramp.

Këto shpije e denigrime nuk e kanë të gjatë, ato do të pushojnë se vijnë nga njerëz, që e kanë ushqim propagandën, e cila me t’u zbuluar prapavija, shuhen, zhduken si flluska sapuni.

Ne kemi shumë probleme më të mëdha se sa kjo e martesës së Mulla Sulës, probleme që ia shkojnë një martese të zakonshme, të ligjshme, me rend e me vend. Bile, një martesë të tillë duhet ta marrim si shembull edhe për të tjerët, që kanë vullnet e dëshirë, për t’u ndërprerë rrugën divorceve e dukurive të tjera të shëmtuara, të cilat po e dëmtojnë bërthamën tonë familjare dhe po i japin hije të zezë shoqërisë sonë shqiptare.

Injoranca

Kohëve të fundit, në shoqërinë tonë ka zënë vend injoranca si një dukuri e dëmshme dhe e rrezikshme. Injorantët e tipit të atyre që thurin intriga, shpifin e tallin, shantazhojnë dhe përbaltin personalitete, për interesa të ndryshme, janë kanceri i shoqërisë sonë.

Forcimi i institucioneve, që vijë duke u falënderuar votës së lirë dhe demokratike, do t’ua mbyll gojën me rrugë ligjore injorantëve e do t’i sanksionojë me ligj ato medie, që shkelin etikën profesionale, duku u dhënë hapësirë informative grupeve të tilla mafioze e kriminele.

E vërteta e një martese të tillë me të gjitha tiparet e një bashkëshortësie të mbarë dhe qytetëruese, do të jetë një shuplakë në fytyrën dhe ndërgjegjen e atyre individëve, të cilët për qëllime politike apo materiale, mundohen t’u hedhin hije të zezë veprimeve të drejta e njerëzore.

Martesa është kurorë e shenjtë! Le të na shtohen sa më shumë martesa, e le të pushojnë sa më shumë divorce, për të ruajtur bërthamën familjare, shtyllën e shoqërisë sonë.

Për hajër i qoftë martesa Reisit Sulejman ef. Rexhepi! Shëndet e mbarësi!

42 Comments

  1. I do trust all of the ideas you’ve presented to your post. They’re really convincing and can certainly work.

    Still, the posts are too short for newbies. Could you please lengthen them a bit from next time?
    Thank you for the post.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.