Dorëheqja e Reisit Sulejman Rexhepi, akt i lartë moral e intelektual

Myftiu i Luginës së Preshevës Nexhmedin ef. Saqipi, i cili njëherit është edhe z/reis i Rijasetit të Bashkësisë Islame në Serbi, e ka përshëndetur dorëheqjen e homologut të tij Sulejman Rexhepi, nga posti i Reisul Ulema të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut, duke e vlerësuar akt të lartë moral, fetar e intelektual, të cilën mund ta bëjnë vetëm njerëzit e mëdhenj të kalibrit botëror.

“Sulejman Rexhepin e kam pasur mik e bashkudhëtar në rrugën e zhvillimit dhe afirmimit të institucioneve fetare në Maqedoninë e Veriut dhe Serbi (Lugina e Preshevës), në drejtim të përparimit, unitetit, tolerancës, solidaritetit midis besimtarëve myslimanë kudo qofshin ata”, u shpreh Myftiu Saqipi.

Gjithashtu,  Sulejman Rexhepin e njohim si një veprimtar të zellshëm dhe parimor jo vetëm në aspektin fetar. Ai, për katërdhjetë vjet rresht, la gjurmë të pashlyeshme në veprimtarinë jetësore, në ngritjen cilësore të arsimit fetar në Maqedoninë e Veriut, për unifikimin e faktorit fetar rreth ngritjes, mbrojtjes së stabilitetit të kreut institucional fetar, duke qenë shembull bashkëpunimi edhe me Bashkësitë tjera fetare në Shqipëri, Kosovë e Luginë të Preshevës, thekson midis tjerash Myftiu Saqipi.

Sulejman Rexhepi, si teolog dhe intelektual i mirëfilltë, për punën e tij shumëvjeçare në Bashkësinë Fetare Islame të Maqedonisë së Veriut, për angazhimet e tij në ngritjen e institucioneve fetare, në hapjen e Fakultetit të Shkencave  Islame, në kultivimin e arsimit fetar etj, jo rrallë mori mirënjohje, certifikata e dekorata siç ishte ajo e fundit nga administrata amerikane e njeriut më të fuqishëm në botë e Presidentit Tramp.

Myftiu Saqipi, uron që Bashkësia Fetare Islame në Maqedoninë e Veriut, të vazhdojë fuksionimin në përputhje me rregullat dhe normat e këtij institucioni të lartë fetar, në shërbim të besimtarëve myslimanë në të gjitha drejtimet, thuhet në mesazhin e Myftiut të Luginës së Preshevës, Nexhmedin ef, Saqipi, njofton Jetapress.

349 Comments

 1. This is a unique place for fashionable women’s clothing and accessories.
  We offer our clients women’s clothing, jewelry, cosmetics and health products, shoes, bags and much more.
  https://fas.st/Ujfha

 2. associate doctors are prescribing hydroxychloroquine shrug [url=https://hydroxychloroquined.online/ ]hydroxychloroquine and azithromycin evidence[/url] placebo effect new hydroxychloroquine study

 3. A professional and reliable online store founded in 2012, which specializes in the sale of electronics: set-top boxes, smartphones, tablets, video recorders and other gadgets (more than 10,000 products in 14 main categories).
  The team is focused on the needs of customers, their satisfaction and tries to exceed their expectations.
  https://fas.st/08vxXA

 4. On the site you can order women’s clothing wholesale and retail from the manufacturer as cheaply as possible.
  A variety of models and a wide range of sizes for the owners of any shape are our strengths that distinguish us from our competitors.
  https://fas.st/iwuYc

 5. On the site you can order women’s clothing wholesale and retail from the manufacturer as cheaply as possible.
  A variety of models and a wide range of sizes for the owners of any shape are our strengths that distinguish us from our competitors.
  https://fas.st/iwuYc

 6. I would say that what is most appreciated is if a girl is used to being told she is pretty, say how intelligent she is. If the girl is used to being thought a brain, tell her that you find her so attractive.
  You will stand out if you don’t state the obvious but go a little deeper. Comment positively on something she said in class or something nice you saw her do. It shows that you are paying attention to her, in a good way.
  카지노사이트

 7. She isolates these people, the last group, into a infinitesimally miniscule compartment of her life, popularly called “trash”, and reallocates the amount of brain matter previously held by this group to something more constructive.
  girls are confusing man, they will tell you that they like a nice guy and all and one that isn’t commanding. However if they were actually put in a situation were they had to pick one of the two, Actually they want non veg comment . I should not say this but this is truth Bro.
  바카라사이트

 8. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 9. I personally have never been to the store myself, unfortunately very far) But I made a purchase far from a single one, I was insanely happy with the purchases .. the quality is gorgeous
  http://offeramazon.ru/zg5p

 10. I love this store !!! Once I have discovered it for myself, I no longer waste time on shopping malls. There is no such assortment anywhere else! Moreover, it is being updated at a breakneck speed.
  http://offeramazon.ru/p65u

 11. I am the owner of an expensive women’s clothing store, and the quality of the assortment is very important to me. Having visited the warehouse of the company Bad character of a fashionable lady, I was pleasantly surprised by the collections. A good choice, beautiful graceful models, good quality for the price.
  http://offeramazon.ru/nxa4

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.