Myftiu Tërnava priti një delegacion nga Bejtu-Zzekah të Kuvajtit

13 nëntor 2019

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, priti në takim një deklegacion nga Bejtu-Zzeka, të kryesuar nga Muhamed Fexhi Muragibi dhe Hejat Abdulaziz Suud el Mindi. Myftiu Tërnava së pari u shprehu mirëseardhje mysafirëve, pastaj i njohu me aktivitetin dhe organizimin e jetës fetare që bën Kryesia e BIRK-ut në vend. Myftiu Tërnava po ashtu falënderoi qeverinë dhe popullin e Kuvajtit që kanë kontribuar shumë për përmirësimin e infrastrukturës së BIRK-ut dhe theksoi se Kuvajti vazhdimisht ka ofruar ndihmë dhe mbështetje për shtetin e Kosovës gjatë luftës, por edhe pas përfundimit të saj dhe për këtë populli i Kosovës asnjëherë nuk do ta harrojë këtë mirësi nga ta.

Nga ana e tij, Muhamed Fexhi Muragib, u shpreh se është shumë i gëzuar që po viziton Kosovën dhe theksoi se populli i Kosovës është një popull shumë i dashur dhe Kuvajti ka kuptuar nevojat që ka populli i Kosovës dhe është munduar që sado pak të ofrojë ndihmë vëllazërore dhe se do të angazhohet edhe më për integrimin e Kosovës në mekanizmat rajonalë dhe ata ndërkombëtarë.

19 Comments

  1. We stumbled over here different page and thought I should check things out.
    I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out
    your web page again.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.