Myftiu Tërnava priti në takim z. Sabri Akpolat, anëtarin e Këshillit të Lartë për Çështje Fetare në Dijanetin e Turqisë

13 nëntor 2019

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, priti në takim z. Sabri Akpolat, anëtar i Këshillit të Lartë për Çështje Fetare në Dijanetin e Turqisë, i cili po shoqërohej nga z.Nevzat Sabri Akın, këshilltar për çështje fetare në ambasadën turke. Me këtë rast, Myftiu Tërnava u shprehu mirëseardhje mysafirëve dhe i njohu me aktivitetin dhe organizimin e jetës fetare që bën Kryesia e BIRK-ut në vend. Myftiu Tërnava po ashtu u ndal tek toleranca fetare që kanë komunitetet fetare në Kosovë duek veçuar kontributin e veçantë të BIRK-ut që po jep që në Kosovë që të ketë një ambinet të qetë, ku të gjitha komunitetet fetare të jetojnë në paqe, harmoni, bashkëjetesë dhe me respekt të ndërsjellë. Për këtë, Kosova e ka dëshmuar veten edhe në të kaluarën. Myftiu po ashtu falënderoi popullin dhe qeverinë turke e në veçanti DIJANET-in që po përkrah dhe po mbështet Kosovën në shumë projekte që janë në të mirë të popullit të Kosovës, në veçanti për restaurimin e objekteve fetare-kulturore.

Nga ana e tij, z. Sabri Akpolat-i, anëtar i Këshillit të Lartë për Çështje Fetare në Dijanetin e Turqisë, falënderoi Myftiun Tërnava për mikpritjen dhe çmoi kontributin e Kryesisë së BIRK-ut dhe në veçanti të Myftiut Tërnava, që janë duke dhënë në proceset nëpër të cilat po kalon Kosova, por edhe në kultivimin e mirëkuptimit dhe të tolerancës fetare, për të cilat dallohet shoqëria shqiptare.

Ai po ashtu premtoi se ndihma e DIJANET-it nuk do të mungojë në bashkëpunimin dhe koordinimin e aktiviteteve të përbashkëta që kanë dy bashkësitë fetare.

165 Comments

 1. If you would like to improve your experience just keep visiting
  this site and be updated with the most recent news
  update posted here.

 2. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website :).

 3. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you develop this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m trying to create my very own website and would
  like to find out where you got this from or exactly what the
  theme is called. Kudos!

 4. Greate article. Keep posting such kind of info on your site.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done a fantastic job. I’ll definitely digg
  it and for my part suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this site.

 5. I’m now not sure where you are getting your information, but good
  topic. I needs to spend a while learning more or working
  out more. Thank you for wonderful information I was on the lookout for
  this information for my mission.

 6. Great website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of community where I
  can get suggestions from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.

  Cheers!

 7. I need to to thank you for this excellent read!!
  I definitely loved every little bit of it.
  I have you bookmarked to look at new things you post…

 8. Undeniably believe that which you stated. Your favorite
  reason appeared to be on the web the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while
  people think about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks quest bars http://bitly.com/3C2tkMR quest bars

 9. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or
  blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m glad to express that I have a very excellent uncanny feeling I
  discovered just what I needed. I such a lot unquestionably will make sure to
  do not fail to remember this site and provides it
  a look regularly. asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.