Myftiu Tërnava në vizitë zyrtare në Arabinë Saudite

18 nëntor 2019

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim ef. Tërnava, me ftesë nga ministri për Çështje Fetare të Arabisë Saudite, po qëndron në vizitë zyrtare disaditore në Arabinë Saudite. Në ditën e parë të vizitës zyrtare, Myftiu Tërnava u prit në takim nga ministri për Çështje Fetare të Arabisë Saudite dr. Abdul-latif Al-Shejh.

Nikoqiri i dëshiroi mirëserdhje Myftiut dhe e falënderoi për vizitën. Ministri saudit theksoi se Arabia Saudie, me popullin, qeverinë dhe me mbretin  e saj Selman bin Abdulaziz  AL Saud dhe trashëgimtarin e Fronit Muhmed bin Selman janë të përkushtuar për bashkëpunim, mirëqenie dhe prosporitet për të gjithë popujt e botës.  Ai theksoi se populli i Kosovës ka vend të veçantë në zemrat e popullit saudit.

Ministri për Çështje Fetare i Arabisë Saudite e njohu Myftiun me punën madhore që po bën Arabia Saudite në luftimin e ektremizmit, terrorizmit dhe radikalizmit dhe me kontributin e madh që po jep për t’u respektuar të gjitha besimet dhe për një bashkëjetesë të të gjithëve pa dallim feje, race, gjuhe dhe etnie.

Myftiu Tërnava falënderoi Mbretërinë e Arabise Saudite për përkrahjen ofruar Kosovës në periudha të ndryshme dhe në sfera të ndryshe. Ai gjithashtu e njohu nikoqirin me punën dhe aktivitetin e BIK-ut duke theksuar përkushtimin e Bashkësisë Islame për kultivimin e bashkëjetesës dhe tolerancës ndërfetare ndërmjet qytetarëve të Kosovës.

Nga ana e tij, ministri saudit çmoi punën dhe kontributin e BIK-ut në Kosovë dhe vlerësoi shumë angazhimet e Myftiut dhe të BIK-ut  për ta afirmuar shtetësinë e Kosovës në arenën ndërkombëtare. Ai potencoi gatishmërinë e qeverisë së Arabisë Saudite për të thelluar bashkëpunimin me Kosovën në fusha të ndryshme dhe gatishmërinë e ministrisë që ai udhëheq për bashkëpunim me BIK-un.

Në fund të takimit, të dy palët nënshkruan memorandum bashkëpunimi. Ministri saudit dhe Myftiu Tërnava i dhuruan njëri-tjetrit dhurata simbolike./BIK/

347 Comments

  1. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

  2. Pingback: gay dating profile
  3. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.