Kreu i KMSH-së zhvillon vizitë zyrtare në Arabinë Saudite

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërsië, H. Bujar Spahiu, i shoqëruar nga drejtori i Vakf-Investimeve, z. Edison Hoti dhe nga Myftiu i Tiranës, z. Lauren Luli kanë zhvilluar një vizitë zyrtare në Arabinë Saudite.

Kjo vizitë u organizua me nismë të ministrit për Çështjet Islame në Arabinë Saudit, z. Abdul-Latif Al-Sheikh, i cili disa muaj më parë ftoi kreun e KMSH-së për të zhvilluar një vizitë zyrtare në Arabinë Saudite.

Gjatë takimit me z. Abdul-Latif Al-Sheik në ministrinë e Çështjeve Islame është firmosur memorandumi i bërbashkët mes dy institucioneve.

Kryefjala e këtij takimi ishte qëndrimi i qartë në luftën kundër çdo lloj ekstremizmi si dhe interpretimi i saktë dhe i drejtë i Islamit.

Kreu i KMSH-së theksoi në takim se Shqipëria është një shembull i jashtëzakonshëm i përcjelljes së Islamit të drejtë, me vlerat më të larta që ai përfaqëson si dhe u ndal tek harmonia dhe bashkëjetesa fetare.

Ndërsa ministri Abdul-Latif Al-Sheikh përgëzoi kreun e KMSH-së për qëndrimet e sakta dhe ekuilibruese të mbajtura nga institucioni, duke i shprehur edhe mbështetjen e tij institucionale.

Ndër pikat kryesore të marrëveshjes ishin prezantimi i Islamit dhe shpalosjes së vlerave të harmonisë, pjesëmarrja e dijetarëve dhe predikuesve nëpër konferenca dhe simpoziume të mbajtura në dy vendet, bashkëpunimi në fushën e shërbimit ndaj Kur’anit Fisnik dhe Traditës Profetike, përgatitja e programeve të përbashkëta me rastin e festave fetare dhe shkëmbimin e eksperiencave, organizimi i seminareve, simpoziumeve dhe konferencave shkencore, trajnimit të kuadrove dhe organizimit të panaireve të përbashkëta si dhe shkëmbimin e eksperiencave në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e objeteve të kultit./KMSH/

46 Comments

 1. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be
  on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that
  they just do not know about. You managed to hit the nail
  upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.