Inaugurohet Xhamia e re Arrameras në Fushë-Krujë

Është inauguruar këtë të premte xhamia e re në Arrameras në Fushë-Krujë.

Në një atmosferë të ngrohtë shpirtërore, me lexim Kur’ani, ilahi dhe me përshëndetjen e të ftuarve u hapën dyert e xhamisë më të re në Fushë-Krujë.

Në ceremoninë e hapjes ishin të pranishëm kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë së Veriut, z. Sulejman Rexhepi, myftiu i Krujës, z. Erjol Haxhiu, myftiu i Tiranës, z. Lauren Luli, sekretari i përgjithshëm i Bashkisë së Krujës, z. Florin Cerhozi, përfaqësues të shoqatave të ndryshme, myftinj, imamë dhe besimtarë të shumtë.

Ceremonia e inaugurimit filloi me lexim Kur’ani nga Egzon Ibrahimi, i cili me zërin e tij i shtoi atmosferë këtij aktiviteti.

Më pas ishte myftiu i Krujës i cili falënderoi të pranishmit dhe kontribuesit si dhe theksoi rëndësinë dhe vlerën e kësaj xhamie për besimtarët e zonës.

Në fjalën e tij përshëndetëse kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu falënderoi donatorët, institucionet dhe të gjithë kontribuesit për ndërtimin e kësaj xhamie. Ai shtoi se xhamia është një vatër edukimi dhe në themelin e saj qëndron dashuria, respekti dhe adhurimi i Allahut.

“Xhamia është një vatër edukimi dhe në themelin e saj qëndron dashuria, respekti dhe adhurimi i Allahut. Kjo xhami gjithashtu do të vlejë edhe për qytetarët e kësaj zone duke qenë në shërbimin e tyre. i lutem Zotit që kjo xhami të frekuentohet nga besimtarët e zonës, le të shërbejë për të ushqyer mendjen, shpirtin dhe zemrën me adhurim dhe besim”, tha ndër të tjera kryetari Spahiu.

Kryetari i BFI-sw të RMV-sw, z. Sulejman Rexhepi u shpreh se kjo xhami do të jetë burim mirësie dhe do të shërbejë për të predikuar mesazhet e pastra të paqes dhe të vërtetës.

Pjesë e përshëndetjeve ishte edhe sekretari i përgjithshëm i Bashkisë së Krujës, z. Florin Cerhozi i cili tha se kjo xhami është një vlerë e shtuar për qytetin.

Protokolli i përshëndetjeve është mbyllur nga kryetari i Shoqatës Urtësia, investitor i xhamisë z. Gëzim Abdishahu i cili falënderoi të gjithë faktorët të cilët kanë ndihmuar në fillimin e punimeve dhe ndërtimin e kësaj xhamie.

Më pas është prerë shiriti i inaugurimit dhe është thirrur ezani i ditës së Xhuma.

Pas ezanit është mbajtur hytbeja nga Kryetari i KMSH-së, H. Bujar Spahiu./KMSH/

249 Comments

 1. I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 2. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

  Here is my blog; buy online (Albertha)

 3. I take pleasure in, cause I discovered exactly what I used
  to be taking a look for. You have ended my four day long hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye

  Feel free to visit my web-site; ipad discount (Annette)

 4. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from.
  kudos

  my blog :: massage certification (Erma)

 5. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 6. I precisely wanted to appreciate you yet again. I do not know
  the things I would’ve achieved without the entire tricks shared by you concerning
  this question. It truly was an absolute horrifying difficulty in my opinion,
  but seeing this professional form you solved it made me to jump
  for joy. I am just thankful for your assistance and as well , hope you realize what a powerful job you
  are always accomplishing teaching the others via your websites.
  Probably you’ve never got to know all of us.

  Here is my web page … massage certification

 7. I don’t even know the way I stopped up right here, but I assumed this publish used to be good.
  I don’t realize who you are but certainly you are going to a famous blogger if you
  happen to are not already. Cheers!

  Stop by my blog post; practice tests

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.