KOLUMNË DËRDËLLISJET E “EKSTREMIT KATOLIK”

Dëshiroj që paraqitja e fundit e “ekstremistëve katolikë” të mbetet vetëm një dërdëllisje individuale dhe derdhje frustracionesh nga ana e dy njerëzve që kanë humbur udhën në obor, por nëse pas tyre fshehet ndonjë dirigjent, atëherë duhet të gjithë të jemi të vetëdijshëm se ai dirigjent është skajshmërisht i djallëzuar dhe armiqsor ndaj kombit tonë.Sidoqoftë, plazhet shqiptare do vazhdojnë të frekuentohen nga shqiptarët muslimanë të Kosovës e të Maqedonisë së Veriut dhe ne do vazhdojmë të mbajmë në zemër Shqipërinë, sikundër do jemi edhe më të hapur e më mikpritës për shqiptarët e Shqipërisë, qofshin katolikë a ortodoksë…

Shkruan h. Sulejman ef. Rexhepi

Jo një herë kemi dëgjuar në internet dërdëllisjet e “ ekstremistëve “ të ndryshëm shqiptarë të cilët kanë ofenduar pjesëtarët e komuniteteve të ndryshme fetare që ekzistojnë dhe bashkëjetojnë në trungun tonë kombëtar. Dhe, gjithmonë ato ekskursione ekstremiste të individëve të trullosur nga një bindje a ideologji defektuoze kanë marrë përgjegjen e duhur nga opinioni shqiptar dhe nga intelektualët tanë.
Në këtë vazhdë, ditëve të fundit, opinionin tonë e trazuan deklaratat e dy shqiptarëve të cilët sipas emrave duket se i takojnë besimit katolik. Këta dy individë të cilët u cilësuan si “ekstremistë katolikë” derdhën mllefin e vetë të jotolerancës dhe fillimisht i shanë e i ofenduan shqiptarët muslimanë të Maqedonisë e të Kosovës duke u kërcënuar se do i vrasin e do i zhdukin po erdhën në plazhet shqiptare. Në paraqitjen e tyre të dytë ata e zgjëruan gamën e frustracioneve të veta edhe mbi shqiptarët muslimanë të Shqipërisë.
U shqetësuan njerëzit tanë të rëndomtë, u dëgjuan muhabete të cilat përherë dëgjohen pas përhpajes së thashethënave, lexuam komente të papërmbajtura të “ekstremistëve” të palës tjetër.Por, për fat, shteti shqiptar dhe organet kompetente e cilësuan drejtë paraqitjen e dy “ekstremistëve katolikë” dhe ndërmorën aksion serioz për t’i parandaluar këta përhapës të urrejtjes ndërfetare. Mbetet të shohim çfarë do zbulojnë më tepër organet shqiptare të sigurisë, a do detektojnë ata ndonjë celulë ekstremiste. Nëse këto paraqitje janë të nxitura nga ndonjë organizatë, gjë të cilën askush nga ne nuk e dëshiron, atëherë, pa dyshim, kemi të bëjmë me një vepër të rëndë kriminale që mëton të ngjallë urrejtje mes shqiptarëve. Pra, le të veprojnë ligji dhe organet e sigurisë, sikurse veprojnë kur janë në pyetje ekstremistët e fshehur nën petkun e Islamit.
Më ka rastisur shpesh të flas e të deklarohem për veprime të këtilla të cilat rerezikojnë harmoninë fetare aq të njohur të shqiptarëve. Dhe, asnjëherë nuk kam nxituar të gjykoj e të përgjithsoj gjërat, asnjeherë nuk kam drejtuar gishtin nga një komunitet i tërë fetar për shkak të veprimit të disa individëve që kanë folur e vepruar në emër të atij komuniteti. Edhe kësaj here nuk po bëj ashtu sepse në të kundërtën,logjikisht, do më duhej të pajtohem me përpjekjet shumëvjeçare të qarqeve të ndryshme që të anatemojnë fenë time sepse ndonjë pjestar i sajë paska ide ekstremiste ose qenka i radikalizuar. Jo, veprimi i pa matur i disa individëve, qofshin muslimanë, katolikë apo ortodoksë, nuk e dëshmon përcaktimin e të gjithë pjesëtarëve të atyre besimeve. Këtë bindje e kam të ndërtuar në bazë të parimeve islame dhe këtë përpiqem t’a dëshmoj.
Por, duke marrë parasyshsë shpejtësinë marramendëse të përhapjes së dezinformatave e të nxitjes së urrejtjes që , mjerisht, po i mundëson sot elektronika dhe teknologjia, mendoj që në raste të këtilla është i domosdoshëm veprimi dhe shprehja e menjëhershme e qëndrimit kundërshtues nga ana e të gjithë neve që udhëheqim me bashkësitë fetare në të cilat janë të organizuar shqiptarët.
Sepse, ne krerët e bashkësive fetare, duke folur në emër të komuniteteve tona, në mënyrën më efikase do të parandalojmë mundësinë e nxitjes së përçarjeve duke e spjeguar tolerancën që e urdhëron feja, sepse ne më mirë se çdokush tjetër jemi të vetëdijshëm që keqpërdorimi i fesë dhe manipulimi me ndjenjat fetare të besimtarëve është shtegu që shpie drejtë humnerës. Ne, zyrtarët e bashkësive fetare, e kemi të qartë më shumë nga të tjerët se sa përpjekje kanë bërë parardhësit tanë dhe sa shumë po përpiqemi ne vetë për të vazhduar kultivimin e përbashkësisë dhe tolerancës ndër shqiptarë. Andaj,para së gjithash dhe mbi të gjitha, mbi ne bie detyrimi për të mbrojtur pastërtinë e fesë nga njerëz që nuk ia kanë idenë se çfarë udhëzon dhe çfarë urdhëron feja.
Dëshiroj që paraqitja e fundit e “ekstremistëve katolikë” të mbetet vetëm një dërdëllisje individuale dhe derdhje frustracionesh nga ana e dy njerëzve që kanë humbur udhën në obor, por nëse pas tyre fshehet ndonjë dirigjent, atëherë duhet të gjithë të jemi të vetëdijshëm se ai dirigjent është skajshmërisht i djallëzuar dhe armiqsor ndaj kombit tonë. Është krim mbi krimet të sulmosh harmoninë ndërfetare shqiptare që ndër shekuj e kanë kultivuar muslimanë, ortodoksë e katolikë,andaj të gjithë ne duhet të reflektojmë në këtë drejtim.
Sidoqoftë, plazhet shqiptare do vazhdojnë të frekuentohen nga shqiptarët muslimanë të Kosovës e të Maqedonisë së Veriut dhe ne do vazhdojmë të mbajmë në zemër Shqipërinë, sikundër do jemi edhe më të hapur e më mikpritës për shqiptarët e Shqipërisë, qofshin katolikë a ortodoksë.Ky le të jetë reflektimi ynë nismëtar, për të tjerat le të reflektojë shteti shqiptar.
Dhe, të mos harojmë: Zoti urdhëron dashurinë dhe mirëkuptimin mes të gjithë njerëzve,kurse dashuria dhe mirëkuptimi mes vëllezërve të një gjuhe e të një kombi është i vetëkuptueshëm.

2 441 Comments

 1. Greetings! Very useful advice within this post! It is
  the little changes which will make the largest changes.

  Thanks for sharing!

 2. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly loved browsing your blog posts. After all I will be subscribing on your feed and I hope you write again very soon!

 3. My spouse and I stumbled over here different web address and thought I might as
  well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to exploring your web page repeatedly.

 4. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse your website on my iphone
  during lunch break. I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

 5. Fine way of telling, and fastidious piece of writing to obtain information about my presentation subject matter, which i am
  going to convey in academy.

 6. wonderful submit, very informative. I ponder why the opposite specialists
  of this sector don’t understand this. You should continue your writing.
  I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 7. Hi, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing data, that’s actually fine, keep up writing.

 8. Thanks , I’ve just been looking for information approximately
  this subject for a while and yours is the best I’ve found out so far.
  But, what concerning the bottom line? Are you sure in regards to the source?

 9. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 10. Смотрите тизеры всех серий сериала «Чернобыль», а также узнайте, где можно посмотреть финальный эпизод Сериал чернобыль. Смотреть новые сериалы бесплатно.

 11. Este codigo promocional Liga dos Campeoes da 1xbet tem os seguintes Termos & Condicoes: Palpites de futebol, dicas de apostas e estatisticas de futebol para mais de 100 ligas nos principais mercados. Compare as visualizacoes, analises e tendencias. Alguns palpites na Liga dos Campeões sugerem mudanças – pagam mais, mas são mais arriscadas, obviamente. No entanto, sabemos que sempre vale a pena analisar todas as possibilidades quando estamos em busca das melhores oportunidades. http://lnx.movimentobirra.it/mobi/community/profile/larhondaborowsk/ Para Apostas Combo, cada selecao deve possuir cotacao minima de 1.60. Somente a primeira aposta feita em dispositivo movel sera considerada para esta promocao, desde que atenda aos requisitos de qualificacao. A FreeBet sera creditada em sua conta dois dias apos a data da aposta. FreeBet tem validade de 7 dias apos ser creditada. O valor da FreeBet deve ser apostado em uma aposta simples, com cotas de pelo menos 1.60, em qualquer evento esportivo, exceto corridas de cavalos.

 12. An award-winning team of journalists, designers, and videographers who tell brand stories through Fast Company’s distinctive lens Then I read a description of another IBM program, Watson, and its ability to play Jeopardy and to beat human opponents. What happens is that the Jeopardy questions are flashed on a screen to the humans and to Watson’s chips. But Watson can react within six milliseconds. No human is that fast. So Watson gains a big advantage just by its circuitry, over and above its intelligence. Our ChessMatec App is built with all the lessons that will teach children how to play Chess from the very basics and up to very advanced levels – all created in a gamified, animated and colorful fashion that makes it easier for the kids to learn.
  https://elliottleuk320986.ourcodeblog.com/6926340/fun-games-for-friends-online
  Шукаєте сторінку Microsoft Store для такої РјРѕРІРё та країни/регіону: Ukraine – українська? There are currently no plans to add multiplayer features to the game. Anime and Manga Games Plays.org published this game in Physics Ragdoll Swimming 0 Comments Detective Games Play online, access classic Super NESв„ў games, and more with a Nintendo Switch Online membership. As you play, your focus is to clear the enemy’s health bar in order to win. Not only do you have to survive, but if you want to have 3 stars you will also need to do some other stuff like winning in a certain amount of time and having a specific amount of health left. All these little things are exciting because you are always pushing the boundaries and trying to make the gameplay a lot more immersive.

 13. Pingback: games for sex
 14. Mars Casino The Legend of Shaolin Welcome to the official website of the Mississippi Lottery Corporation. Sign up to get all the latest Mississippi Lottery information, including launch dates, jackpots, new games, winners and more. Fill the crossword solver with the word your are looking for. Use ‘?’ for unknown letters. For society as a whole, if such a thing exists anymore, there are benefits as well as costs to legal gambling. The chief benefit is that there’s a lot of money to be made, for governments and businesses both. The primary cost is that many unlucky and vulnerable people are destroyed. American society has accepted that trade-off—big money now for social crisis later—on any number of fronts: in its banking sector, in its housing markets, in its health-care industry. The rise of gambling is simply one example of our boundless desire for risk. http://ricardoyncp542086.total-blog.com/fast-bitcoin-dice-31226787 Bitcasino down Still wondering if Bitcasino is a good option for cryptocurrency gambling? Then go create an account and test this fabulous online gambling platform by yourself. You’ll be dazzled by all the amazing features such as the exclusive VIP Club, the peerless sports betting section, and the wide range of Bitcoin pokie games. Sign up at Bitcasino now and give luck a shot! Ce que pensent les joueurs de Bitcasino ?? Notre avis sur Bitcasino est important, nous testons des casinos quotidiennement et nous sommes specialiste sur ce sujet(a la fois celle de “a la roue” : la valeur) ou vous devriez un apropriГ©tГ© par l’Г©quipement de la vie de la vidГ©o. Before throwing yourself into the tantalizing Bitcasino games, you first need to create an account. The process is very straightforward, and in just a few steps, you’ll be ready to spin the reels. Check this step-by-step guide to sign up at Bitcasino.

 15. Really great information can be found on website . “I know of no great men except those who have rendered great service to the human race.” by Francois Marie Arouet Voltaire.