Zhvillohet aktiviteti “Feja në shoqëri: Modeli Shqiptar”

Instituti i Bashkëpunimit për Integrimin dhe Zhvillimin në bashkëpunim me komunitetet fetare të vendit tonë, zhvilluan sot në ambientet e “Muzeut Historik Kombëtar” aktivitetin me titull: “Feja në shoqëri: Modeli Shqiptar”.

Ky eveniment, i cili do të vijojë me aktivitete të tjera ndërmjet komuniteteve fetare në dy ditët e ardhshme, synon të promovojë dhe kultivojë një vlerë të shquar dhe të dallueshme të shoqërisë shqiptare, bashkëjetesën në diversitetin e bashkësive fetare shqiptare në harmoni, paqe dhe integritet.

Në takimin e sotëm ishin të pranishëm përfaqësuesit më të lartë të komuniteteve fetare të vendit, si Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Fortlumturia e tij Anastas Janullatos, Kryetari i Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, Arqipeshkvi i Tiranë – Durrës, Mons. George Frendo, përfaqësues i Kryegjyshatës Bektashiane, Kryetari i Vëllazërisë Ungjillore të Shqipërisë, Pastor Ylli Doçi, sekretari i përgjithshëm i Këshillit Ndërfetar Dr. Genti Kruja, Nunci Apostolik në Tiranë Charles John Brown, Drejtor i Muzeut Historik Kombëtar Dr. Dorian Koçi, dekani i Fakultetit të Shkencave Humane nga Universiteti Bedër Prof. Asoc. Rahim Ombashi, nënkryetari i Bashkisë Tiranë, si dhe përfaqësues të lartë të institucioneve të ndryshme.

Aktiviteti u hap me fjalët përshëndetëse të organizatorëve, duke filluar me fjalën e Drejtorit Ekzekutiv të ICID Albania, Prof. Assoc. Reis Mulita, për të vijuar më tej me referimin e krerëve të komuniteteve fetare. Aktiviteti u përshëndet gjithashtu dhe nga Kryetarja e Komitetit Shtetëror për Kultet znj. Loreta Aliko, drejtori i AQSH-së z. Ardit Bido, si dhe përfaqësues të tjerë nga institucione të ndryshme publike, si Bashkia Tiranë dhe ajo Kurbin.

Në fjalën e tij Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, z. Spahiu, u ndal në harmoninë dhe bashkëjetesën fetare të vendit tonë si një vlerë e veçantë në traditën e vendit tonë prej shekujsh, duke theksuar se në të gjithë historinë e saj Shqipëria ka ditur ta ruajë këtë aset të çmuar, duke qëndruar edhe sot e kësaj dite një model unikal në të gjithë botën.

“Kurani dhe tradita e Profetit Muhamed a.s, janë burimet kryesore të fesë Islame dhe që të dy me normat dhe rregullat e tyre e trajtojnë në mënyrë reale çështjen e harmonisë dhe të lirive fetare. Kurani i porosit myslimanët të jenë tolerantë, zemërgjerë, harmonik dhe komunikues me besimtarët e feve të tjera”- tha Kryetari Spahiu gjatë fjalës së tij.

Aktiviteti vazhdoi më tej me referimin e krerëve të lartpërmendur të cilët prekën dhe njëherë asetin më të çmuar të vendit tonë, tolerancën dhe harmoninë ndërfetare si një model për t’ia përcjell të gatshëm botës, e parë kjo në këndvështrimet përkatëse të 5 përfaqësueseve fetarë të komuniteteve të ndryshme.

Në fund të aktivitetit pjesëmarrësit vizituan në ambientet e Muzeut Kombëtar ekspozitën e besimeve dhe vlerave ndërfetare të Shqipërisë ndër vite, ku dhe KMSH kishte standin e vet me libra dhe botime të vjetra Kur’ani, ruajtur me kujdes gjatë periudhës së komunizmit dhe një ekspozitë të bashkëjetesës ndërfetare, realizuar nga Drejtoria e Kulturës pranë institucionit dhe Departamenti i Shkencave Islame, Bedër.

278 Comments

 1. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It is pretty worth
  enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as
  you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 2. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to
  be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that
  they plainly don’t know about. You managed to hit the
  nail upon the top and also defined out the whole thing without
  having side-effects , people could take a signal. Will probably
  be back to get more. Thanks

 3. It’s truly very complicated in this active life to listen news on TV, thus I simply use world
  wide web for that reason, and take the latest information.

 4. No matter if some one searches for his necessary thing, therefore
  he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over
  here.

 5. What i don’t realize is if truth be told how you are not actually a lot more neatly-favored than you might be right now.
  You’re very intelligent. You understand thus significantly when it comes
  to this matter, made me individually imagine it from so many varied
  angles. Its like women and men are not interested unless it is one thing to do with Girl gaga!
  Your individual stuffs excellent. All the time maintain it up!

 6. Hi there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 7. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the
  net will be much more useful than ever before.

 8. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!
  Very useful information specially the final phase 🙂 I handle such information much.

  I used to be seeking this certain info for a very long
  time. Thanks and best of luck.

 9. Hiya! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.

  If you have any suggestions, please share. Appreciate it!
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 10. It’s the best time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have learn this submit and if I could I desire to suggest you some
  interesting issues or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more issues about it! scoliosis surgery
  https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis
  surgery

 11. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to take into account of. I say to you, I definitely get annoyed even as people consider issues that they just don’t understand about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the entire thing with no need side-effects , folks can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 12. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective fascinating content. Make sure you update this again very soon.|

 13. Hello there, simply become alert to your blog via Google, and found that it is truly informative. I’m going to be careful for brussels. I’ll appreciate for those who continue this in future. Numerous people can be benefited out of your writing. Cheers!|

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.