Reisul Ulema Rexhepi: Vizita e Papës në RMV është mision i paqes, tolerancës dhe humanitetit

Lidhur me vizitën e Papës Françesku në RMV,me të cilin patën takim krerët e bashkësive fetare, në një deklaratë për Radio Shkupin, Reisul Ulema h. Sulejman ef. Rexhepi, u shpreh:
“ Po jetojmë në një kohë kur popuj të ndryshëm po rrezikohen në vazhdimësi, në veçanti popujt që i takojnë botës Islame. Mendoj se një shprehje e vullnetit të mirë nga ana e udhëheqësit shpirtëror të të gjithë katolikëve të botës për zgjidhjen e krizave botërore, ne veçanti lidhur me krizën e refugjatëve, është një gjë e rëndësishme që mund të prodhojë efekt pozitiv…”
“ Sidoqoftë, gjatë takimit me Papën Francisk, në emër të BFI dhe të të gjithë muslimanëve të vendit unë i shpreha atij mirëseardhje në vendlindjen e Nënës Terezë, që është edhe vendlindja jonë”, shtoi Reisul Ulema Rexhepi.
I pyetur lidhur me mosprezencën në liturgjinë që mbajti Papa në Shkup, Reisul Ulema e shprehu keqardhjen e vetë sepse obligimet e shumta dhe aktivitetet lidhur me muajin e Shenjtë të Ramazanit ia pamundësuan një gjë të këtillë. /jetapress.com/

262 Comments

 1. May I just say what a relief to find an individual
  who actually understands what they’re discussing over the internet.
  You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people should look at this and understand this side
  of the story. I was surprised you’re not more popular given that you definitely possess the gift.

 2. An intriguing discussion is worth comment. I believe that you ought to write more about this subject, it may not
  be a taboo matter but typically people do not speak about these
  issues. To the next! Many thanks!!

 3. I’m extremely inspired together with your writing skills as well as with the structure in your blog.
  Is that this a paid topic or did you modify it your self?

  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to look a great blog
  like this one nowadays..

 4. My family members all the time say that I am wasting my time here at web, but I know I am getting knowledge
  everyday by reading such fastidious articles.

 5. Terrific article! That is the kind of information that should
  be shared around the web. Disgrace on Google for no longer positioning this
  publish higher! Come on over and visit my web site
  . Thank you =)

 6. Hi there, You have done a great job. I’ll certainly digg it
  and personally recommend to my friends. I am confident they
  will be benefited from this web site.

 7. Hi there just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 8. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates. asmr
  https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

 9. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.