Patrioti që komb e fe i shkriu në një kauzë!

Një burrë i hipur mbi kalë, me pushkë në krah e allti në brezë, ju printe shqiptarëve në mbrojtjen e kufirit.

“Porsa të jepet kushtrimi, vraponi në kufi. Lërini sillat shtruar dhe kufomat mbi dhe. Ejani në kufi se kemi në rrezik kombin, atdhenë e fenë” ishte thirrja e Hoxhë nga xhamia në ditën e Bajramit. Pasi që në natën e Bajramit të Madh shtabi i ushtrisë komuniste jugosllave ja msyu kufirit të Kosovës për pushtim në vitin 1944.

Hoxha dhe patrioti i madh shqiptar, thirri popullin për mbrojtjte të Atdheut edhe pse shokët e tij të Lëvizjes Kombëtare ja kishin vrarë komunistët enverist siç ishte Iljas Agushi dhe Muharram Fejzën komunistët sllav.

Hoxha e dinte shumë mirë se komunizmi sllav dhe ai enverist janë e keqja më e madhe e shqiptarisë, prandaj thirri kundër partisë duke thënë; Liria e vatanit nuk fitohet me parti e as me shkije të veshur shqiptarçe”.

Komunistët sllav dhe ata shqiptar Hoxhën e detyruan për pesë vite të fshihet në shtëpinë e Sadikajve ndërsa fëmijët e tij dhe gruaja e tij i nënshtroheshin terrorit dhe dhunës si të zënë peng.

Me 22 nëntor 1949, pas rrethimit të Hoxhës, si vishet, rregullohet, vë çallmën dhe dorëzohet para armiqëve.

Veprimtaria e tij, karizmi i tij, guximi i tij e mbi të gjitha besimi i tij i nxiti sllavët të mos kënaqen vetëm me vrasjen e tij por e dogjën dhe ja fshehën eshtrat.

Rahamet paç shehid mulla Idriz Gjilani.

3 nga 29 burrat e mëdhenj shqiptarë e besimtarë që do ti rikujtojmë gjatë këtij muaji!

88 Comments

 1. I seriously love your site.. Great colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m planning to create my very own blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is called.

  Cheers!

 2. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off
  the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue
  or something to do with internet browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Kudos

 3. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us
  so I came to give it a look. I’m definitely loving
  the information. I’m book-marking and will be tweeting
  this to my followers! Exceptional blog and superb design and style.

 4. An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more about this subject, it might not
  be a taboo subject but usually folks don’t discuss such topics.
  To the next! All the best!!

 5. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a
  quick heads up! Other then that, very good blog!

 6. Ahaa, its pleasant dialogue about this paragraph here at this weblog, I
  have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 7. Hi, Neat post. There is an issue along with your
  website in internet explorer, would test this? IE still is the marketplace leader and
  a large element of people will miss your fantastic writing because of this problem.

 8. This design is spectacular! You obviously know how to
  keep a reader amused. Between your wit and your
  videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 9. Thanks for another informative site. The place else may I get that type of information written in such a perfect
  method? I’ve a venture that I am simply now working on,
  and I’ve been on the glance out for such information.

 10. hey there and thank you for your info –
  I’ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced to reload the website a lot of times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK?

  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out
  for a lot more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon. scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 11. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 12. Pingback: s

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.