Mblidhet Këshilli i Presidencës i Këshillit Ndërfetar

Këshilli i Presidencës të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2019.

Në mbledhjen e zhvilluar, merrnin pjesë krerët e pesë komuniteteve fetare në vend, bashkëdrejtues dhe të KNFSH-së, Kryetari i Këshillit Ndërfetar, Fortlumturia e tij Anastas Janullatos, njëkohësisht dhe kreu i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, kryetar i Komuniteti Mysliman të Shqipërisë, Mons. George Frendo, kreu i Konferencës Ipeshkvnore Katolike të Shqipërisë, H. Dede Edmond Brahimaj, kreu i Kryegjyshatës Botërore Bektashiane, si dhe Pastor Ylli Doçi, kryetar i Vëllazërisë Ungjillore të Shqipërisë.

Takimi ndërfetar i mbajtur në Qendrën Sinodike të Kishës Ortodokse është hapur nga Fortlumturia e tij Anastas Janullatos, i cili këtë vit ka dhe presidencën e radhës të KNFSH-së, i cili ka falenderuar të gjithë të pranishmit për pjesëmarrjen në këtë mbledhje. Ai i ka uruar mirëseardhjen të gjithë të pranishmëve dhe në veçanti kreut të ri të KMSH-së H. Bujar Spahiu, për detyrën e tij pas zgjedhjeve në KMSH, si kryetari i ri i këtij institucioni, si dhe për praninë e tij në këtë takim në cilësinë e anëtarit të Këshillit të Presidencës.

Gjithashtu kreu i KNFSH-së, si dhe të gjithë krerët e komuniteteve fetare kanë vlerësuar edhe kontributin e ish-kryetarit të KMSH-së H. Skender Bruçaj në Këshillin Ndërfetar të Shqipërisë dhe në dialogun ndërfetar gjatë drejtimit të tij të KMSH-së.

Më pas mbledhja ka vijuar sipas rendit të ditës, agjendë e cila është bërë e ditur nga Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Ndërfetar Dr. Genti Kruja, ku është bërë një pasqyrë e punës së KNFSH-së në 6-mujorin e fundit (tetor 2018-prill 2019), siç ishte përfundimi i procedurave zyrtare për regjistrimin e ndryshimeve statuore të KNFSH-së, regjistrimi në organet tatimore, pajisja me NIPT, hapja e llogarisë bankare në emër të Këshillit Ndërfetar, hapja e faqes web (knfsh.al) dhe në rrjetet sociale, etj..

Në vijim financierja e KNFSH-së, znj. Shelda Agaraj ka pasqyruar raportin e plotë financiar të detajuar të Këshillit Ndërfetar gjatë 6-mujorit të fundit.

Anëtarët e Këshillit të Presidencës gjatë kësaj mbledhjeje kanë diskutuar për disa problematika shqetësuese për të gjithë komunitetet fetare, siç janë çështja e pronave dhe moskthimi i tyre nga shteti shqiptar, problemi i objekteve të kultit dhe materialeve arkivore të sekuestruara nga regjimi komunist dhe moskalimi i tyre te pronarët e vërtetë, komunitet fetare në Shqipëri, etj.

Në këtë takim është diskutuar edhe rreth konsultimeve, që do të zhvillohen në muajt e ardhshëm për sugjerimet dhe propozimet, që do të dërgojë KNFSH në Asamblenë e X-të Botërore të organizatës ndërkombëtare “Religions for Peace”, e cila do të mbahet në gusht 2019 në Gjermani.

Këshilli i Presidencës ka miratuar gjithashtu dhe themelimin e sektorit të Gruas dhe Rinisë në KNFSH, propozuar në mbledhjen e fundit nga Këshilli Ekzekutiv i KNFSH-së.

Në këtë takim merrnin pjesë gjithashtu dhe Hirësi Asti dhe z. Agron Hoxha, anëtarë të Këshillit Ekzekutiv të KNFSH-së.

5 307 Comments

 1. Hey, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 2. Pingback: keto diet plans
 3. Simply wanna comment on few general things, The website design and style is perfect, the subject matter is really wonderful. “To establish oneself in the world, one has to do all one can to appear established.” by Francois de La Rochefoucauld.

 4. It’s truly very complicated in this busy life to listen news on Television,
  so I only use web for that purpose, and obtain the most recent news.

 5. It’s truly a nice and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 6. Great blog right here! Additionally your web site rather a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link for your host?
  I want my website loaded up as fast as yours lol

 7. I have read a few excellent stuff here. Certainly worth bookmarking
  for revisiting. I surprise how much effort you place to create this type of excellent
  informative website.

 8. A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt
  that that you should write more on this topic, it might not be a
  taboo matter but typically people do not speak about these subjects.
  To the next! Many thanks!!

 9. After going over a handful of the blog posts on your site, I truly like your
  way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be
  checking back in the near future. Please check out my website too and let me know your opinion.

 10. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 11. Admiring the time and effort you put into your website and in depth information you present.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same outdated rehashed information. Excellent read! I’ve
  saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 12. I feel that is among the most significant info for me.

  And i’m happy reading your article. However wanna statement on few normal issues, The web site style is great,
  the articles is truly excellent : D. Excellent process, cheers quest bars http://bitly.com/3jZgEA2 quest bars

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 14. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия