Racionaliteti në Filozofinë Islame

Nga Majid Fakhry   Diskutimi i racionalitetit sot mund të kryhet vetëm përkundrejt sfondit troshitës të sulmit postmodernist dhe dekonstruksionist mbi “fortesën e arsyes”, siç e ka shprehur së fundmi një autor.... Read more »

Myftiu i BIPBM-se reagon ndaj vendimit të Gjykatës Themelore të Shkupi

Lajmi se Gjykata Themelore e Shkupit ka nis procedurën për largimin  nga pozita e kreut të  Bashkësisë Fetare Islame, Sulejman ef. Rexhepi, ka nxitur reagimin e menjëhershëm të Myftiut nga Lugina, Nexhmedin... Read more »

Mbështesim institucionet e BFI të RMV në krye me reisin H. Sulejman ef. Rexhepin

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon ashpër tentimin për destabilizimin e Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Bashkësitë fetare janë autonome në organizimin e tyre, andaj tentimi që,... Read more »

KMSh-ja dënon përpjekjet për destabilizimin e Bashkësie Fetare me në krye, Reisin H. Sulejman ef. Rexhepi.

Deklaratë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë në lidhje me ngjarjet e fundit në Bashkësinë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Nisur nga ngjarjet e fundit të ndodhura në Bashkësinë Fetare... Read more »

Drejtori për Diasporë priti në takim drejtorin e Arsimit të Ankarasë z. Tamer Kirbac

Në Prishtinë, më18 prill 2019, Drejtori për Diasporë në Kryesinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, z. Ekrem Simnica priti sot në takim drejtorin e Arsimit të Ankarasë z. Tamer Kirbac, i cili... Read more »

Kryetari i KMSH-së, H. Bujar Spahiu viziton Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, vizitoi sot Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta. Në fjalën e tij, Presidenti Meta e përgëzoi Kryetarin Spahiu me rastin e zgjedhjes së... Read more »

Mblidhet Këshilli i Presidencës i Këshillit Ndërfetar

Këshilli i Presidencës të Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë ka mbajtur mbledhjen e radhës dhe të parën për vitin 2019. Në mbledhjen e zhvilluar, merrnin pjesë krerët e pesë komuniteteve fetare në vend,... Read more »

Promovohet libri “Ilmihal i zgjeruar”

Në amfiteatrin e Fakultetit të Studimeve Islame në Kosovë është promovuar vepra “Ilmihal i zgjeruar”, me autorë: Ali Zaimi, Resul Rexhepi dhe Jusuf Zimeri. Ky botim është rezultat i bashkëpunimit të Komunitetit... Read more »