Të jetosh me terorizmin

Shkruan h. Sulejman ef. Rexhepi

 

      Ditëve që shkuan, dëgjuam se MPB kishte organizuar një aksion për të penguar një aktivitet terrorist dhe pastaj u paraqit edhe ambasada amerikane në Shkup e cila i paralajmëroi qytetarët e vetë të jenë të vëmendshëm sepse mundë të ndodhë ndonjë sulm terrorist. C’ është e vërteta, opinioni nuk kuptoi më shumë detaje lidhur me aktivitetin e MPB dhe paralajmërimin e ambasadës amerikane por, mbetet fakti se e tërë ajo punë nuk mundë të ishte ndonjë hajgare. Thjeshtë, sepse me terorizmin nuk bëhet hajgare.

A është terorizmi “specialitet islamik”

Sidoqoftë, reagimi i opinionit me këtë rast ishte shumë disonant. Cuditërisht, një pjesë e “analistëve dhe ekspertëve”, përfshirë këtu edhe njohësit shqiptarë të kësaj lëmie, mbetën të heshtur anipse në raste të tjera nuk ngurojnë të analizojnë bile edhe borën që kishte rënë vitin e kaluar në këtë kohë. Ata që megjithatë u deklaruan, kryesisht mbanin qëndrimin se Maqedonia nuk qenka e rrezikuar nga terorizmi që mundë t’a nxitin luftëtarët që po kthehen nga fushëbetejat e ISIL. Ndërkaq,bashkësia internetiste e fejsbukiste që vepron si zakonisht nga erësira, konstatoi se “Shqiptarët po n’a e sjellin ISIL-in në Maqedoni për të n’a tmeruar e për të na larguar nga vendi” dhe kërkuan shfarosjen  e “mjekroshave” me farë e fis. Disa, si proevropianë të dëshmuar që qenkan, ia mbajtën gajlen Evropës që qenka e rrezikuar nga depërtimi i Isilistëve përmes Maqedonisë.

Edhepse po mbisundon një bindje tjetërfare, dua të theksoj se terorizmi kursesi nuk është “specialitet” eksluziv i muslimanëve sepse shumë përpara se të paraqiten Al Kaeda dhe Isil, botën dhe Evropën në veçanti, e kanë tronditur akte të shumta teroriste të kryera  nga organizata që nuk kanë pasur kurfarë lidhje me Islamin.

Kështu, Irgun Zvai Leumi dhe Lehi ose Banda e Shternit janë organizata hebreite që kanë bërë aksione teroriste qysh në kohën e krijimit të shtetit të Izraelit. ETA(Euskadi ta Askatasuna) dhe IRA((Irish Republican Army)janë organizata që përbëheshin nga katolikë. RAF(Rote Armee Fraktion)ka qenë organizatë majtiste gjermane e ngjajshme me Brigadat e Kuqe(Brigate Rosse) që vepronin në Itali.Babar Kalasa është grup militant i Sikëve kurse Tigrat Tamilë janë nga Shri Lanka.

Të gjitha këto organizata e kanë mbajtur Evropën nën ethe në vitet e shtatëdhjeta e tetëdhjeta, kurse kronoogjia e sulmeve teroriste nëpër Evropë dëshmon se brënda 45 vjetëve kanë humbur jetën mbi dhjetëmij njerëz. Kjo,sipas bazës botërore të terorizmit që gjendet në Universitetin në Merilend e që e përcjellë me përpikshmërinë më të madhe këtë dukuri .

Pra, terorizmi nuk është diçka e re për Evropën dhe botën sepse bombat e kurdisura dhe vdekjet e njerëzve të pafajshëm kanë qenë gjëra që kanë sunduar lajmet dhe kanë mbushur morgjet shumë përpara daljes në skenë  të terorizmit të ashtuquajtur “islamik”.Por, duhet thënë se duke u përballur që moti me sulme teroriste, Evropa i ka ndërtuar mekanizmat e vetë mbrojtës dhe organizativ, paçka që praktika ka dëshmuar se mbrojtje e sigurtë nga terorizmi nuk ekziston.

Shansi i dytë

Dhe, tani po i kthehem Maqedonisë për të thënë fjalë-dy:

Pikësëpari, më duhet të përsëris faktin e mirënjohur se gjatë muajve në vijim pritet deportimi dhe riatdhesimi i një numri luftëtarësh nga Maqedonia të cilët kanë luftuar në Siri dhe Irak e të cilët për momentin janë të burgosur në shtete të ndryshme. Cfarë do bën Maqedonia në një sitruatë të këtillë ?

S’do mend se kjo përgjegje ju takon atyre të cilët janë të thirur të menaxhojnë situata të këtilla.Por,jam i sigurtë se vetëm ligji ekzistues i Maqedonisë së Veriut që sanksionon qytetarët tanë që kanë marrë pjesë në luftëra të huaj nuk mjafton për t’ia dalë në krye me ata.Besoj thellë se çdokush në jetë meriton shansin e dytë, besoj në mundësinë e resocializimit të njerëzve të cilët kanë rënë ndesh me ligjin. Dhe, mbi të gjitha besoj dhe jam i bindur se familjet e atyre njerëzve, gratë dhe fëmijtë nuk guxojnë të paragjykohen po përkundrazi duhet t’ju mundësohet funksionimi normal në shoqëri.    

As që dua të merrem me bilmezët që thonë se “mjekroshët duhet të zhduken me farë e fis kur të kthehen…”, e as me ata të cilët mendojnë se “shqiptarët po e sjellin Isilin në Maqedoni për t’i elimnuar maqedonasit…”. Nuk merrem me ata sepse ata përveç mungesës elementare të qëndrimit human ndaj njerëzve, e kanë problem edhe mendjetrashësinë .

Po them edhe sot, siç kam thënë shumë herë :Nuk ka asnjë dyshim se veprimet e grupeve të caktuara radikale që parapëlqejnë veshjen me petkun e Islamit, kanë ndikuar dukshëm në nxitjen e islamofobisë dhe në gatimin e imazhit sipas të cilit “ Islami dhe muslimanët e refuzojnë progresin dhe tolerancën,të drejtat e njeriut dhe principet  demokratike…”. Por, po ritheksoj se edhe islamofobia është terorizëm dhe islamofobët janë po aq  teroristë të rrezikshëm sikurse “radikalët islamik”.

Për momentin,ekziston një diskurs negativ politik, medial, internetist e fejsbukist që Islamin dhe muslimanët i  paraqet dhe i konsideron si cak mbi të cilin mundë të zbrazen frustracionet dhe dështimet e individëve e grupacioneve që kanë dështuar të kyçen në rrjedhat pozitive e progresive të shoqërisë.

Ky diskurs, përfudimisht, nuk është ai që  ofron zgjidhje në  luftën për parandalimin e përhapjes së veprimtarisë radikale e teroriste në Maqedoni. Zgjidhje ofron vetëm veprimi i mençur e ineteligjent i shoqërisë në përgjithësi, kyçja e organizatave joqeveritare në projekte të ndryshme të cilat synojnë tejkalimin dhe jo thellimin e ndasive mes pjesëtarëve të etnive dhe feve të ndryshme.

Në këtë vazhdë, po përkujtoj se Bashkësia fetare Islame e Maqedonisë së Veriut qysh para disa vitesh, kur akoma nuk bëhej fjalë për ndërprerjen e luftimeve në Siri e Irak, e përgaditi një projekt shumë serioz dhe gjithëpërfshirës lidhur me resocializimin e atyre që kthehen nga luftërat. Ai projekt besoj se është bazë e mirë për tejkalimin e rrezikut të shpërthimit të radikalizmit në Maqedoni, posaçërsiht sepse u prit me shumë konsideratë edhe nga faktori ndërkombëtar.

Maqedonia nuk e ka luksin e të jetuarit me terorizmin, ajo duhet të kërkojë e të gjejë mënyrat për të bërë dialog e për të tejkaluar situatat që prodhojnë dhunë.

5 128 Comments

 1. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  There has to be a way you are able to remove me from that service?
  Cheers!

 2. I think this website has got some very great information for everyone. “The best friend is the man who in wishing me well wishes it for my sake.” by Aristotle.

 3. Hi to every single one, it’s in fact a nice for me to pay a
  visit this site, it contains helpful Information.

 4. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this paragraph i
  thought i could also create comment due to this brilliant post.

 5. I was curious if you ever thought of changing the page layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 6. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any suggestions, please share. Thanks!

 7. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your
  website is magnificent, as well as the content!

 8. Hi there! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to fix this problem. If you have any recommendations, please share.

  Cheers! ps4 games https://bit.ly/3nkdKIi ps4 games

 9. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this matter here on your website.|

 10. Thank you for every other informative website. The place else could I get that kind of information written in such a perfect manner? I’ve a mission that I am simply now running on, and I have been at the look out for such info.|

 11. I think this is among the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers|

 12. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My website is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Thank you!|

 13. INVESTMENT AND INSURANCE PRODUCTS ARE: вЂў NOT FDIC INSURED вЂў NOT INSURED BY ANY FEDERAL GOVERNMENT AGENCY  вЂў NOT A DEPOSIT OR OTHER OBLIGATION OF, OR GUARANTEED BY, JPMORGAN CHASE BANK, N.A. OR ANY OF ITS AFFILIATES вЂў SUBJECT TO INVESTMENT RISKS, INCLUDING POSSIBLE LOSS OF THE PRINCIPAL AMOUNT INVESTED Please try again later. Besides the fact that lots of individuals may understand that through carrying out this kind of provide they are confronting high quality definitely big, such corporations but try and present their own managing by articulating that “consumers decide on payday improvements to blanket little bit, startling fees while maintaining a proper point from inflated skipped confirm expenses instantaneous funds personal loans for unemployed belated installment punishments. Payday advancements no fax or credit check no lender savings account pay check changes, no verify pay day loan financing with non-payments. http://laneslap643197.win-blog.com/9978557/can-you-borrow-money 1. A loan is not gross income to the borrower.: 111  Since the borrower has the obligation to repay the loan, the borrower has no accession to wealth.: 111  There are several types of loans currently available in market — be it home, education, personal, car or others. Loans however, are not free of cost. ^For an Instant Loan on Mox Credit of up to HKD25,000 with a repayment period of between 3 and 6 months, the Annualised Percentage Rate (APR) is 0.14% – 1.05%. The fees for Instant Loan will be reviewed from time to time – please refer to the ‘Instant Loan’ Key Facts Statement for details. Thanks for signing up for our daily insight on the African economy. We bring you daily editor picks from the best Business Insider news content so you can stay updated on the latest topics and conversations on the African market, leaders, careers and lifestyle. Also join us across all of our other channels – we love to be connected!

 14. Independentemente da modalidade esportiva, que pode ir do futebol Dutching ate as referidas corridas de cavalos ou galgos, ha varias variantes de apostas disponiveis. Custa ?17.99 por mes, um excelente preco pois o servico garante lucros ate ?1500 por mes e a mensalidade acaba sempre por ser facilmente paga com os lucros obtidos atraves de APOSTAS GRATIS em menos de uma semana de Matched Betting. https://wiki-club.win/index.php/Melhores_apostas_esta_noite_nba O decreto assinado pelo ex-presidente Temer tem um nome especifico para esse tipo de atividade: “cota fixa”. E um formato definido pelo nosso governo como “uma loteria em que o apostador tenta prever o resultado de eventos reais esportivos, como placar, numero de cartoes, quem fara o primeiro gol, etc., em jogos de futebol, mas nao restrito exclusivamente a este esporte”.

 15. US Legal Gambling Guide: Find Everything You Need to Know About Casinos, DFS and Online Sportbooks at Gamblerzz. Okay, now you know how to determine who owns a particular online bitcoin casino and whether it is worth trusting it. But there is another problem. The beauty of the Internet is that you can use any site, from anywhere in the world, but then a problem arises. Any online bitcoin casino has its own specific license and is designed for a specific market, a specific country. The table below shows examples of casinos, their licenses, and restricted countries. https://rizedio.com/community/profile/milagrosspeer1/ Let me simply explain the parameters in the bar() method. The color parameter supports either a single string or a tuple, when it is a tuple, the first colour will be used for colouring the negative values and the second colour is for the positive. Since we’re using two colours, we need to set the bar to be aligned in the middle of the cell.

 16. Som vi namnt tidigare i den har recensionen finns det en speciell samling casinospel som kallas Green Exklusives och som gar att hitta i casinot pa sajten. Det ar en samling med spel, bade i casinot och inom live casino, som ar helt exklusiva just for Mr Green och som du darfor inte kan spela nagon annanstans. Det ger saklart ett extra spelvarde. Som ny spelare kan du som sagt forvanta dig att MrGreen ger dig en valkomstgava. Om du valjer casino far du en Mr Green bonus som bestar av free spins pa spannande Book of Dead. Om du istallet valjer att borja med odds far du en bonus inom sport. Bonusarna ar idag mindre avgorande vad galler att valja casino och det som ar viktigare ar hur snabbt och enkelt det ar att spela pa casinot. Aven inom detta omrade far Mr Green hogsta betyg! http://erasmusmatcal.iescalderon.es/foro/profile/elsanxw03492740/ Har under kan du se en jamforelse over casinon utan licens som har bonusar tillgangliga, i rent informativt syfte. Du bor inte “stirra dig blind” pa bonusar. De bonusar icke-licensierade sajter kan erbjuda kan inte licensierade casinon mata sig med. Den svenska staten satter begransningar pa de operatorer som innehar en licens, medan andra operatorer ar mer fria i sin bonussattning. Innan du hoppar vidare till ett casino utan licens i Sverige och oppnar ett konto behover du kanna till riskerna. For som med allt annat finns det aven en viss nedsida med att spela pa casino utan svensk licens. Med det sagt tycker vi att uppsidan med att gora detta vida overvager nedsidan. Men for sakens skull och for transparens redovisar vi anda riskerna har. Om du gillar poker finns det ocksa en vits med att testa ett casino utan licens. Poker ar visserligen ett klassiskt kortspel som finns pa bade casinon med licens och casinon utan licens, men pa casinon utan licens far du mer att valja pa.

 17. We just couldn’t do this story without including the original, console-based Super Mario Kart. It’s here because it’s superfun, but also because there’s no doubt it’s the game on which an entire generation of Gran Turismo and Forza players first cut their digital-racing teeth. Based on Nintendo’s Super Mario Brothers franchise, all Super Mario Kart asks you to do is try to be the first player to the finish line. To accomplish this, though, a player needs slick karting skills as well as the ability to avoid barrages of bananas, Koopa shells, and other deterrents unleashed at the whims of their opponents.
  https://www.metal-archives.com/users/l6glknu370
  Overall, Board Game Arena has a lot of board games available to play for free. The site is easy to use and looks pretty good. There are so many players online at any one time that you can dive straight into a game. I can see why Board Game Arena is the most popular place to play board games online. A free online game website with no pool game is not a website.. right? To even beat that, in the multiplayer section, we’ve added a 8 Ball Pool Multiplayer. How cool is that? As usual – it’s your choice whether to play this online pool game with a friend or a stranger. Multiplayer Games on Pogo.com: Prepare for some serious vintage gaming nostalgia. Every gamer remembers the OG game of them all – Snakes. Slither is an upgraded version of this classy game. Remember how the goal of Snakes was to keep feeding your snake without letting it bump into its own tail? In Slither, you’re tasked with controlling a worm and letting it feed to grow into the longest worm in the game room while your friends compete with you. With special private game rooms, you can play with your friends to see who can last the longest in the arena! Game on!

 18. Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual
  effort to make a really good article… but what can I say… I put
  things off a lot and never seem to get nearly anything done.

 19. I have been surfing on-line more than three hours nowadays, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours. It?¦s pretty price enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 20. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!|

 21. All products featured on SELF are independently selected by our editors. However, when you buy something through our retail links, we may earn an affiliate commission. At NJ’s Cleaning World Inc., our company is determined to please you with our amazing cleaning services. We know how happy it makes you when we come in and clean your home. For this reason, we absolutely love what we do and we love helping our customers! Organizing special events such as a party or a family get-together can be hectic. Maid Complete offers cleaning services for special events allowing you to enjoy the event rather worry about cleaning before or after the event. Wipe down baseboards, window treatments, light fixtures and ceiling fans. Use a telescoping pole or the vacuum cleaner extension attachment to reach high ceilings and corners. Remove and launder the drapes, and clean the windows with glass cleaner. Don’t forget to disinfect door handles! http://www.dellemimose.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2188304 Here are some housekeepers in Cary: We have recently started our house cleaning company, Old Bridge House Cleaning, and came across this article. Really appreciate you taking the time to educate us on this. I’m glad you mentioned the importance of hiring a bonded and insured house cleaning company. Many people do not think about what could happen to their property until it is unfortunately too late. Ask your cleaning company for proof of insurance. House cleaning by no means is an exciting topic to write about, but you did an excellent job keeping it entertaining and not boring. Thanks a ton. Create a free account to access all filters! Thank you for the Awesome Post. Its really help full and informative. A professional home cleaning properly knows how to clean a home waste and junk. If Hiring a home cleaning company They can do clean the home very fast with their advanced equipment.

 22. Thank you for another great post. The place else may anyone get that kind of info in such an ideal way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.|

 23. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back from now on. I want to
  encourage you to definitely continue your great writing, have a nice
  weekend!

 24. I am extremely impressed with your writing abilities and also with the structure in your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is rare to see a nice weblog like this one these days..|

 25. I’ve been surfing on-line greater than three hours as of late, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It’s pretty value enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content material as you probably did, the internet will probably be a lot more helpful than ever before.|

 26. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.|

 27. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your site in my social networks!|

 28. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.|

 29. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 30. Outstanding post however I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Appreciate it!|

 31. Hey there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 32. I’m no longer sure the place you are getting your information, however great topic. I needs to spend some time studying more or working out more. Thank you for magnificent information I was in search of this information for my mission.|

 33. Just wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just nice and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.|

 34. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both
  educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the
  head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 35. Befitting say of ivermectin cost canada. buy stromectol over the counter is paramount enchanted as a sole measure with a non-restricted drinking-glass (8 ounces) of mineral water on an empty inclination (1 hour in the vanguard breakfast), unless in another situation directed through your doctor. To help clear up your infection, rip off this prescription systematically as directed. Your doctor may desire you to remove another administer every 3 to 12 months. Your doctor may also command a corticosteroid (a cortisone-like panacea) an eye to unspecified patients with river blindness, markedly those with cold symptoms. This is to facilitate reduce the inflammation caused before the extermination of the worms. If your doctor prescribes these two medicines together, it is eminent to imbibe the corticosteroid along with http://www.stro-me-ctol.com. Pilfer them undeniably as directed close your doctor. Do not be nostalgic for any doses. Dosing. The dose of this remedy drive be varied on different patients. Observe your doctor’s orders or the directions on the label. The following word includes at best the average doses of this medicine. If your prescribe is distinguishable, do not shift it unless your doctor tells you to do so. The amount of nostrum that you get depends on the tenacity of the medicine. Also, the number of doses you take each age, the time allowed between doses, and the completely of time you study the medicament depend on the medical problem instead of which you are using the medicine.

 36. I’m extremely impressed with your writing talents as well as with the
  structure on your blog. Is this a paid subject or did you modify it
  your self? Either way stay up the nice high quality writing, it’s
  rare to see a nice blog like this one today..

 37. Go 1to this site to get cooking fever free diamonds

  gh45kkm
  This game is a whole lot more fun when you have as many diamonds as you want.If you enjoy phone games like this you ought to check out this guide

 38. Pingback: cvs viagra cost
 39. Pingback: cialis daily price
 40. Pingback: lilly cialis
 41. Pingback: sildenafil revatio
 42. Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
  You have some really great posts and I believe I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Kudos!

 43. My family has been flourishing to the azithromycin price since we moved to Cloverdale 24 years ago, and I wouldn’t day-dream of prevalent anywhere else. They hold forever taken moving mind a look after of all of us, they know us all through rank, and they are again there to suffer the consequences of c take any of our anaesthetize or health concerns with their superior knowledge. I love their frequent seminars and be infatuated with how labyrinthine associated with in the community they are. If I’m endlessly asked I have and each resolve stand up for Cloverdale Pharmasave. There fully is no improve circumstances!

 44. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for
  book-marking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 45. Definitely believe that which you stated.

  Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing
  to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people
  consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined
  out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 46. I will right away grasp your rss as I can not find your e-mail subscription link or newsletter service.

  Do you’ve any? Please allow me recognize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 47. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

 48. I’ll immediately seize your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me realize so that I may subscribe.

  Thanks.

 49. I just like the valuable info you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at once more
  here frequently. I’m moderately certain I will be informed many new stuff proper here!

  Good luck for the next!

 50. Attractive element of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to say that I get
  in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing for your
  feeds and even I fulfillment you get right of entry to persistently rapidly.

 51. You could definitely see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.
  Always follow your heart.

 52. I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web
  site style is great, the articles is really excellent : D. Good job,
  cheers

 53. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it
  and individually suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 54. At this time it seems like WordPress is the preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 55. Hello there, just became alert to your blog
  through Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 56. The short term goal is to reduce LDL levels. Plaquenil A history devoid of previous blood product administration does not exclude the possibility of antiIgA antibodies or adverse reactions.

 57. hfa ventolin is the best Druggist’s I oblige still been to. I deliver been a Purchaser as a replacement for a uncommonly large time. My protection recently changed and every time there was a problem they took trouble of it. I would subscribe to them to anyone who is on neediness of a good Pharmacy. The personnel is often balmy and very professional. Bent them.
  Cheers. An abundance of knowledge.

 58. The light of day we develop Businessman it was -42. Which in these times we characterize as was a gift root the blood froze instantly, and clotted up the wound. I safeguard http://www.otchydroxychloroquine.com in our send shack. It’s in excess of freezing in there (where the water burden procedure is), but on some days on the time I got to Salesman it was already starting to clot…which is understandable at -35. Uniform so I hazard it on around twice a week on average…every so often 3 days in a fall out ..then not at all suitable 5 days. The assiduity was all weather dependant. Our horses (9) are on a acreage 6 miles from us, my Husband goes out there every date, and myself (ice-cold suffer wimp) gets far-off there when I can, which is why Trader did not pocket Fiske’s day-to-day!
  Thanks. I value this.

 59. Pingback: I paemër
 60. Pingback: I paemër
 61. Pingback: I paemër
 62. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Thank you

 63. My company ordered a rolling pour chairperson, once received we assembled to realize it was the inexact size. When we inquired in the different size we were told on stromectolice that this outcome was not available in that size. After debate with the maker it if the truth be known is. We requested return information. The output was advanced and conditions used. After convocation we had thrown the master box away thus had to repackage for the come in a distinct box. We received a idea today that Dan is refusing our trustworthiness because the issue was not it latest fettle which is a monotonous at large misrepresentation, it was never used. We will not at all do job with this followers again and I am disputing the charge.
  Truly plenty of terrific facts.

 64. That is really attention-grabbing, You are an overly professional blogger.

  I’ve joined your feed and stay up for seeking extra of your excellent post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks

 65. I’m truly enjoying the design and layout of your
  website. It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you
  hire out a designer to create your theme? Superb work!

 66. I do not even understand how I ended up here, but I assumed this submit used to be great.
  I don’t recognise who you might be however certainly you are going to a well-known blogger should you aren’t already.
  Cheers!

 67. I cherish the nice professional reaction when I baptize with a question. Every tom I on a talk more loudly with at ivermectin horse paste for humans ivermectablets is exceptionally helpful. Thanks in behalf of all you do to serve us and our clients.
  Hello, hows the family?

 68. Pingback: stromectol liquid
 69. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. With
  thanks

 70. Pingback: generic cialis usa
 71. Pingback: cialis costco
 72. In another position I was driven to the buy kamagra 100mg generic viagra near a fellow after a doctor’s appointment. I was not gifted to become infected with old hat of the van so Fred, one of the Pharmaceutical chemist’s came not at home to my van to converse to me respecting the prescription. Wow, what benefit!! Incredible lots of useful facts.

 73. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and
  visual appearance. I must say that you’ve done a amazing job
  with this. Additionally, the blog loads very fast for me on Chrome.
  Excellent Blog!

 74. It’s remarkable to pay a quick visit this site and reading the views of all colleagues
  about this paragraph, while I am also eager of getting knowledge.

 75. Pingback: cialis generic
 76. Incredible! This blog looks exactly like my old
  one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 77. Pingback: cialis tadalafil
 78. Pingback: buy prednisone uk
 79. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic
  but I had to tell someone!

 80. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had
  issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good
  platform.