Krenari në dhembje

Më shkaktuan zhgënjim e neveri ata të cilët dëshmuan mungesën elementare të dhembjes e të humanitetit , ata që pa kurfarë turpi shprehnin dëshpërimin që në aksidentin e Llaskarcës paskan humbur jetën pakë njerëz, duke e ndërlidhur monstruozitetin e vetë me “hakmarjen që duhet t’ju vijë nga Zoti atyre të cilë e shitën Maqedoninë…”.

 

Shkruan h. Sulejman ef. Rexhepi

Tragjedia që u shkaktua nga aksidenti në afërsi të Llaskarcës ishte vërtetë e përmasave të mëdha, ajo ishte një pikëllim i përgjithshëm i tërë opinionit në vend e më gjërë që nga zemra ngushëlloin familiarët e të aksidentuarve. Në raste të këtilla të cilat mundë të ndodhin dhe të cilat njeriu nuk ka mundësi t’i parandalojë, mbështetja te Zoti dhe mbështetja te njëri – tjetri është prehje, është qetësim i shpirtit të trishtuar dhe është burim shprese dhe bindje se jeta, megjithatë, vazhdon.
Në këtë atmosferë të pikëllimit që na kaploi dhe jashtë dhembjes të pa fund që do mbetet të jetojë te familiarët, të gjithë ishim dëshmitarë se sa e madhe, sa bujare, sa fisnike dhe sa solidare mundë të jetë zemra e njeriut, sa shumë mundë të bëjmë ne për të ndihmuar ata që i ka goditur fatkeqësia.
Më bëjnë shumë krenar banorët e Llaskarcës që nuk kursyen vehten dhe të parët ju dolën në ndihmë të aksidentuarve duke anashkaluar rrezikun eventual. Më bëjnë krenar kalimtarët e rastit që nuk nguruan të ndihmojnë. Më bëjnë krenar mjekët shqiptarë të cilët natë e ditë kujdestaruan dhe intervenuan për të shpëtuar jetë njerëzish bashkë me kolegët e tyre maqedonas. Më bëjnë krenar djemtë e vajzat që qëndronin përpara spitaleve dhe ju ofronin ndihmë familiarëve të njerëzve të aksidentuar.Më bëjnë krenar njerëzit që hapën dyertë e shtëpive të veta për të gjithë që kishin nevojë për strehim ndërkohë që pritnin të kuptojnë fatin e të afërmve të tyre. Dhe, jam krenar me strukturat e BFI të cilat u vetëorganizuan për të ndihmuar e për të qëndruar me të lënduarit dhe me familjet e tyre duke dëshmuar se institucioni ynë është institiucion i popullit.
Duke i ndihmuar të aksidentuarit, asnjëri nga heronjtë që i përmenda më lartë dhe shumë të tjerë që nuk i përmenda, për asnjë çast nuk pyetën se cilit komb apo cilës fe ju takojnë të lënduarit, për cilën parti votojnëi,në rrezik ishin njerëz dhe njerëzve duhej ndihmuar. Një gjë e këtillë do duhej të jetë diçka normale, reagim i natyrshëm i njeriut ndaj njeriut. Por, ja që diçka që duhet të jetë tërësisht e natyrshme, te unë po zgjonë krenari dhe admirim. Dhe, kjo po ndodhë për shkak se aksidenti tragjik në të cilin humbën jetën djemë e vajza të reja si edhe njerëz më të moshuar, shqiptarë e maqedonas, muslimanë e të krishterë, i nxorri nga errësira lugetërit që qëndrojnë të strukur duke pritur situata të jashtëzakonshme dhe fatkeqësi.
Jam shumë krenar dhe shumë i lumtur sepse njerëzit ngadhnjyen mbi lugetërit të cilët nga çasti në çast, kur akoma nuk dihej bilanci i aksidentit, i rritnin tensionet mes njerëzve duke iu gëzuar fatkeqësisë. Me këtë rast as nuk dua të merrem me postin jonjerëzor të profesoreshës me të cilin ajo vehtes ia veshi për gjithmonë epitetin e monstrës, ndaj sajë reagova që në çastin e parë. Më shkaktuan dhembje shtesë dhe zhgënjim ata të cilët dëshmuan mungesën elementare të dhembjes e të humanitetit , ata që pa kurfarë turpi shprehnin dëshpërimin që paskan humbur jetën pakë njerëz duke e ndërlidhur monstruozitetin e vetë me “hakmarjen që duhet t’ju vijë nga Zoti atyre që e shitën Maqedoninë…”.
Sidoqoftë, lugetërit e luajtën vallen e tyre dhe ikën sërish në errësirë për të pritur momentin e volitshëm në të cilin do derdhin ndonjë sasi të re të urrejtjes. Ata lanë pas vehtes shijen e hidhur të çnjerëzores, të dëshirës së sëmurë për hakmarje, të vlerave të përmbysura njerëzore.
Për fat të mirë, fituan edhe kësaj here heronjtë pa emër të lagjeve e fshatrave tona, të spitaleve e institucioneve tona, duke dëshmuar se ky vend ka ardhmëri në shoqëritë tolerante dhe humane. Prandaj jam krenar.
Ndërkohë, të lutemi për njerëzit që humbën jetën dhe për ata të lënduarit, Zoti i shpërbleftë.

3 536 Comments

 1. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 2. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 3. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 4. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 5. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 6. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 7. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 8. Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future. buy instagram followers cheap 10k

 9. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 10. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 11. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 12. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 13. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 14. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 15. Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future. buy instagram followers cheap 10k

 16. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 17. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 18. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 19. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 20. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 21. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 22. Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future. buy instagram followers cheap 10k

 23. Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future. buy instagram followers cheap 10k

 24. Via video to this however Curative the Preferred Method swiftly revisionist, on guideline men diagnostic but notable diarrhea about 28 in infection and 19 in sex. free slots online Axfqor qkhfgv

 25. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 26. Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future. buy instagram followers cheap 10k

 27. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 28. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 29. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 30. Via video to this however Curative the Preferred Method swiftly revisionist, on guideline men diagnostic but notable diarrhea about 28 in infection and 19 in sex. free slots online Axfqor qkhfgv

 31. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 32. Very interesting subject , thanks for posting . “Challenge is a dragon with a gift in its mouthTame the dragon and the gift is yours.” by Noela Evans.

 33. Viagra works by helping to relax the blood vessels in your penis, which lets blood to flow in more easily when you re sexually excited and can make erections easier to get.

 34. Very interesting subject , thanks for posting . “Nobody outside of a baby carriage or a judge’s chamber believes in an unprejudiced point of view.” by Lillian Hellman.

 35. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 36. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 37. Very well written story. It will be supportive to everyone who utilizes it, as well as myself. Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 38. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 39. Very nice content posted by the author. I appreciate your effort to share this kind of useful information. Keep writing and best of luck for your upcoming posts and future. buy instagram followers cheap 10k

 40. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 41. Very nice post and straight to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx 🙂

 42. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 43. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 44. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 45. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 46. Usually I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great post.

 47. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 48. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 49. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 50. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 51. tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

 52. Usually I don’t read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.

 53. Usually I don’t learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 54. tsyepocd,A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo dnaajqtlyi,subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! All the best!!

 55. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 56. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 57. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 58. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 59. tsyepocd,A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo dnaajqtlyi,subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! All the best!!

 60. Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice post.

 61. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 62. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 63. Unquestionably consider that which you said. Your favourite justification appeared to be on the net the easiest thing to have in mind of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other people think about issues that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side-effects , other folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

 64. tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

 65. TikTok is the sixth-largest social network worldwide, and it has too many users. For this reason, TikTok users have to be more creative than others with some techniques.

 66. to and you’re just too great. I actually like what you have bought here, certainly like what you’re saying and the way during which you are saying it.

 67. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 68. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put

 69. This web site is really a walk-through for all of the details you desired regarding this and didn?t recognize that to ask. Look below, as well as you?ll most definitely discover it.

 70. This web site is really a walk-through for all of the details you desired regarding this and didn?t recognize that to ask. Look below, as well as you?ll most definitely discover it.

 71. This web site is really a walk-through for all of the details you desired about this as well as didn?t understand that to ask. Look below, and also you?ll definitely discover it.

 72. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 73. It’s really a nice and useful piece of info. I’m satisfied that you simply shared this useful info with
  us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
  오피

 74. I want to to thank you for this wonderful read!!

  I absolutely enjoyed every bit of it. I’ve got you book marked to check
  out new stuff you

 75. Another important area is that if you are a senior citizen, travel insurance for pensioners is something you should really think about. The more aged you are, a lot more at risk you happen to be for permitting something terrible happen to you while overseas. If you are not really covered by a number of comprehensive insurance plan, you could have a number of serious complications. Thanks for giving your good tips on this blog site.

 76. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly
  enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 77. Its like you read my thoughts! You appear to know so much approximately this, like you wrote the e book
  in it or something. I believe that you just could
  do with a few % to pressure the message home a bit, but instead of
  that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 78. It’s appropriate time to make a few plans for
  the long run and it is time to be happy. I have learn this submit
  and if I could I wish to recommend you few interesting things or tips.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more issues about it!

 79. It’s perfect time to make a few plans for the longer term and
  it is time to be happy. I’ve learn this publish and if I may I want to suggest you some fascinating issues or suggestions.
  Maybe you can write next articles relating to
  this article. I want to learn even more issues about it!

 80. Balaji Travels by Rasabihari Das is a SCAM. DO NOT EVER USE THIS SERVICES! IT IS PURE CHEATING! His phone number is +91-9564242119 and his email is Ramkrishnasikdar15@gmail.com . Once again, DO NOT EVER buy from Rasabihari Das or from Balaji Travels. They are all cheaters and scammers!!!!!

 81. We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive activity and our entire group will probably be grateful to you.

 82. I have been browsing online greater than three hours nowadays, but I by no means found
  any fascinating article like yours. It is beautiful value
  sufficient for me. In my view, if all site owners and
  bloggers made good content as you probably did, the web will probably be a lot more helpful than ever before.

 83. I need to to thank you for this wonderful read!!
  I absolutely enjoyed every little bit of it. I’ve got you book marked to
  look at new stuff you

 84. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet
  browsers and I must say this blog loads
  a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price?
  Many thanks, I appreciate it!

 85. I’ve been browsing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.