Njihu me historinë Islame (Islami në ishullin e Siçilisë) 2

Njihu me historinë Islame (Islami në ishullin e Siçilisë) 2

Depërtimi i myslimanëve në Siçili


Kjo gjë ka ndodhur në kohën e kalifes abasi El-Ma’mun nëpërmjet guvernatorit të Kajruanit princit të El-Egalibe Zijadetullah në vitin 212 të hixhretit.
Princi Zijadetullah mbledh një ushtri dhe i jep drejtimin e saj dijetarit dhe kadiut të Kajrauanit Esed bin El-Furat.
Imam Dhehebiu thotë: “Esed bin El-Furati ishte luftëtar dhe komandant i Zijadetullah El-Eglebij princit të Kajrauanit dhe ka çliruar një vend që quhet Siçilia. Ai ishte burrë trim dhe mbreti i Siçilisë erdhi kundër tij me një ushtri të përbërë me 150 mijë ushtarë. Disa thonë se e kemi parë Esedin duke mbajtur në dorë flamurin dhe duke lexuar suren Jasin pastaj u vërsul së bashku me njerëzit dhe Allahu i mundi mushrikët. Ata thonë: Esedit kur mbaroi beteja i kemi parë gjakun që kishte rrjedhur nëpër vijën e flamurit mbi parakrahun e tij dhe ishte tharë”. 
Ibn Adharij (historian i njohur i vdekur në vitin 695H) në librin “El-Bejan El-Mugrib” thotë: “Në vitin 212H Zijadetullah sulmoi Siçilinë me 70 anije që mbanin 700 kuaj. Kadiu Esed bin El-Furat i kërkon Zijadetullahut për të marrë pjesë dhe ai ia jap atij drejtimin e ushtrisë duke ia miratuar edhe postin e kadiut bashkë me udhëheqjen e ushtrisë. Ai doli bashkë me fisnikët e Afrikës të përbërë prej: arabëve, ushtarëve, barbarëve, andaluzianëve dhe dijetarëve në një mobilizim dhe përgatitje të madhe në muajin Rabij El-Euuel” 
 Ibn El-Ethir thotë: “Në vitin 212 të hixhretit ushtria e myslimanëve mbërrin në qytetin Mazzara të Siçilisë dhe u ndeshën me Palatën (sundimtarin e ishullit) në një betejë të ashpër të cilën e fitojnë myslimanët duke mundur romakët dhe duke fituar shumë plaçka, pasuri dhe kafshë ndërsa Palata largohet për në Kalabri dhe atje vritet”. 
Pra, depërtimi i myslimanëve në Siçili ka ndodhur në vitin 212H nën drejtimin e dijetarit Esed bin El-Furat dhe me mbështetjen e prijësit Zijadetullah El-Eglebij dhe fitorja e tyre mbi Palatën u hapi rrugën për zgjerimin e zotërimeve të tyre në ishull.

Tradhtia e Fimit.
Ibn El-Ethir tregon: “Myslimanët arritën të marrin në dorë disa kështjella në ishull dhe mbërritën te një kështjellë e cila njihet me emrin Kështjella e Kurathit në të cilën ishin mbledhur shumë njerëz. Ata e mashtruan kadiun Esed bin El-Furat komandantin e myslimanëve dhe iu nënshtruan mirëpo Fimi kur i pa, anoi nga ata dhe u dërgoi lajm që të qëndrojnë dhe të ruajnë vendin e tyre. Ata i dhanë Esedit haraçin dhe i kërkuan që të mos afrohej dhe ai pranoi dhe u largua për disa ditë. Ata kështu u përgatitën për rrethim dhe e kundërshtuan Esedin dhe ai e filloi përsëri luftën me ta”. 
 Përfundimi i Fimit ka qenë në kështjellën e Ennas në vitin 213H dhe ja çthotë Ibn El-Ethir: “Myslimanët arritën te kështjella e Ennas së bashku me Fimin dhe banorët e saj i dolën atij përpara dhe i puthën token para këmbëve të tij dhe i premtuan se do ta bënin prijësin e tyre dhe kështu e mashtruan pastaj e vranë”.

Vdekja e Esed bin El-Furat -Allahu e mëshiroftë-!
Në vitin 213 të hixhretit kur Esed bin El-Furat po mbante të rrethuar Sirakuzën, në anën e myslimanëve ishte shfaqur një epidemi dhe për shkak të saj vdiqën shumë njerëz mes tyre dhe Esed bin El-Furati.
Esed bin El-Furati -Allahu e mëshiroftë- në këtë kohë ishte afro 70 vjeç por megjithatë me besim te Allahu dhe vullnet të fortë mori përsipër një punë shumë të vështirë dhe i hapi dyert e Sicilisë për një epokë të re që do të zgjaste për 250 vjet me radhë.

Sicilia pas Esed bin El-Furatit.
Çlirimi i Siçilisë nuk u bë njëherazi dhe kjo për dy arsye: 
E para: Siçilia ishte ishull dhe bizantët i sulmonin myslimanët herë pas here nga deti duke rritur kështu rezistencën e banorëve vendas. Sirakuza, Enna dhe Taormina ishin qytetet që kanë pasur rezistencën më të madhe.
E dyta: Egalibët sundimtarët e Kajruanit të cilët kishin në dorë çështjen e Siçilisë shpesh herë detyroheshin ta ndërprisnin mbështetjen e tyre për luftëtarët në Siçili për tu përballur me trazirat e brendshme në Afrikë.
Në vitin 216 të hixhretit çlirohet Palermo dhe çlirimi i saj u bë shkak për vazhdimin e më tejshëm në plotësimin e çlirimit të ishullit sepse edhe vendi kishte pasuri të vetat por edhe ndihmat nga Afrika u vinin më lehtë.
Në vitin 244 të hixhretit u çlirua Enna që arabët e quajnë Kasrujana.
Në vitin 264 të hixhretit u çlirua Sirakuza nën udhëheqjen e prijësit Xhafer bin Muhamed.
Në vitin 289 të hixhretit u çlirua Taormina që arabët e quajnë Tabermin.
Gjatë kohës së sundimit të myslimanëve në Sicili ka pasur edhe zgjerime në pjesët e tjera të Italisë si Kalabria e cila pothuajse ishte nën ndikimin e tyre. Po ashtu për disa kohë ata ndërhynë në Napoli, Otranto, Brindisi dhe Bari madje Bari u qeveris për 25 vjet prej tyre në kohën e Khulfun El-Berberij. Ata gjithashtu shtinë në dorë edhe Maltën në vitin 256H.
Gjatë kohës së sundimit të tyre pati edhe trazira të brendshme siç ishin ato të ndryshimit të pushtetit nga Egalibët te Fatimijinët pastaj te Beni Kelbët, apo ato pas rënies së pushtetit të Beni Kelbët siç pati sulme të jashtme nga bizantët të cilat ua dobësonin pushtetin.

Rënia e Sicilisë.
Sicilia arriti t’i mbijetojë sulmeve të jashtme derisa në skenë shfaqet një armik i ri dhe ata ishin normanët.
Normanët ishin fise vikinge të Evropës veriore që u dynden në drejtim të Evropës jugore. Ata në nga viti 400H-444H po shtinin në dorë Italinë jugore Pulian dhe Kalabrinë.
Në vitin 444H një kryengritës nga Siçilia me emër Ibn Eth-Thimne pasi dështon në kryengritjen e tij shkon dhe u kërkon ndihmë normanëve dhe ja çfarë thotë Ibn El-Ethiri në librin El-Kamil fij Et-Tarikh:
“Ibn Ethimne kur pa se kryengritësit e tij u shpartalluan i nxitur nga mllefi shkoi t’ju kërkojë ndihmë jomyslimanëve ……. ai shkoi te Rugero dhe i thotë: Të premtoj sundimin e ishullit! Ai i thotë: Nuk kemi mundësi sepse atje ka shumë ushtarë. Ibn Ethimne i thotë: Ata janë të përçarë dhe shumica e tyre ma dëgjojnë fjalën dhe nuk më kundërshtojnë. Kështu ata u nisen me të në vitin 444H për të pushtuar ishullin”.
Normanët më pas filluan të zgjeroheshin në ishull derisa në vitin 484H marrin nën sundim të gjithë ishullin dhe kështu mbyllet epoka islame e sundimit të Sicilisë edhe pse prezenca e myslimanëve në ishull vazhdoi edhe pas rënies së tij. Këtë e tregon shtegtari i njohur andaluzian Ibn Xhubeir që ka jetuar 540H-614H dhe që ka mbërritur në këtë ishull në vitin 580H (dmth: afro 100 vjet pas rënies së sundimit të myslimanëve) në kohen e sundimit të mbretit Ëilliam i dytë. Ja çfarë thotë Ibn Xhubeir në librin e tij:
“Nuk ka në Missina (qytet i Siçilisë) prej myslimanëve veçse një numër i vogël zejtarësh prandaj dhe një mysliman i huaj –si unë- ndihet i vetmuar. Qyteti më i mirë i tyre është qendra e pushtetit të tyre të cilën myslimanët e quajnë Medine, kurse të krishterët e quajnë Palermo. Aty banojnë myslimanët e civilizuar të cilët kanë xhami, tregje të veçanta dhe kopshte”
Pastaj tregon: “Për sa i përket robëreshave të mbretit……që të gjitha ishin myslimane. Prej gjërave më të çuditshme që më ka treguar shërbëtori i tij Jahja bin Fitjan Et-Tarraz i cili bënte punën e qëndisjes te mbreti: Frënget e krishtera kur hyjnë në pallatin e tij kthehen në myslimane. I kthejnë ato në myslimane robëreshat e përmendura gjë të cilën e bënin në fshehtësi nga mbreti dhe ishin shumë të çuditshme në veprimin e punëve të mira. Ai më tregoi se një herë ra termet në ishull, gjë që e frikësoi këtë mbret mushrik dhe ai kur nxirrte kokën nga pallati i tij nuk shihte veçse njerëz që përkujtonin Allahun dhe profetin e tij prej shërbëtoreve dhe shërbëtorëve të tij. Ata frikësoheshin kur e shihnin atë por ai i qetësonte duke u thënë: secili ta kujtojë të adhuruarin e tij sipas asaj që beson”. 
Ai tregon gjithashtu se gratë e krishtera në ishull visheshin si myslimanet: “Veshjet e grave në këtë qytet ishin si veshjet e grave të myslimanëve. Ato flisnin gjuhë të pastër, mbuloheshin dhe vinin perçe në fytyrë”.

 

Shkroi: Dr Abdullah Nabolli

2 402 Comments

 1. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little research
  on this. And he actually ordered me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanks for spending some time to discuss this matter here on your
  web site.

 2. Thanks for another informative site. The place
  else may just I get that kind of information written in such an ideal means?
  I have a venture that I’m just now operating on,
  and I’ve been on the glance out for such info.

 3. What i don’t understood is actually how you are now not really much more smartly-favored than you may be right
  now. You are very intelligent. You realize therefore considerably with regards to this matter, made me
  individually consider it from so many various angles.
  Its like women and men don’t seem to be fascinated except it’s something to accomplish with Girl gaga!
  Your individual stuffs excellent. At all times handle it up!

 4. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where
  u got this from. appreciate it

 5. An intriguing discussion is worth comment.
  I do think that you ought to write more about this topic, it may not
  be a taboo subject but generally people don’t talk
  about such subjects. To the next! Cheers!!

 6. We stumbled over here different website and thought I should check things out.

  I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page for a
  second time.

 7. Hi my friend! I want to say that this post is amazing, great written and include approximately all
  vital infos. I’d like to look extra posts like this .

 8. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m looking to start my own blog soon but I’m having
  a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something
  unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 9. Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp so much about this, like you wrote the
  e book in it or something. I think that you just can do with some % to power
  the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back. cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap
  flights

 10. I was curious if you ever thought of changing the page layout of your
  blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or 2 images. Maybe you could space it out better? quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest bars

 11. Whats up very cool web site!! Guy .. Beautiful ..

  Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to seek out a lot of useful information here within the
  put up, we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . . ps4 games https://bit.ly/3z5HwTp ps4

 12. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 14. Сериал и фильмов о Чернобыль было очень много, все они по-своему интересны. Однако именно американский канал HBO создал действительно интересный. Чернобыль сериал. Новые сериалы в хорошем качестве.

 15. Hi, after reading this awesome piece of writing i am too delighted
  to share my experience here with mates.

 16. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 17. I just like the valuable info you supply on your articles. I’ll bookmark your blog and test again right here frequently. I’m relatively sure I will be informed many new stuff right right here! Best of luck for the following!|

 18. Great weblog here! Additionally your website lots up very fast! What host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink to your host? I desire my website loaded up as fast as yours lol|

 19. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 20. continuously i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.|

 21. Hi, always i used to check weblog posts here in the early hours
  in the morning, as i love to find out more and more.

 22. Thank you a lot for sharing this with all people you really understand
  what you are speaking approximately! Bookmarked.
  Kindly also visit my site =). We may have a hyperlink exchange agreement
  between us

 23. Are you looking for a convenient way to cover a bill or emergency expense in between paychecks? You’ve probably heard about payday loans but may not be sure how they work in New Mexico. In this complete guide, we’ll provide the information you need to use payday loans responsibly in New Mexico. If you have a complaint about a payday lender, contact us for help or call toll free within North Carolina at 1-877-5-NO-SCAM. The same time with Payday Champion we would have the ability to process your pay day loan application! Our task should be to connect anyone to a trusted loan provider that is payday. This is actually the 3 action procedure. Anyone can face a financial emergency. When you face a situation where you need quick cash, you can find a reliable direct lender to borrow a $100 loan. Borrowing a $100 payday loan helps you respond quickly to your problems. It’s a suitable solution that anyone with bad credit should consider as most direct lenders don’t review your credit history to approve you for a $100 loan. http://www.zenmacro.com/forum/profile/maureenatlas61/ Under PPP, the loans are predominantly aimed at covering payroll costs (up to $100,000 per employee) but can be used to address other expenses as well, including utilities, rent, and interest on mortgage payments. Loans, of which 75 percent are used to cover payroll costs are 100 percent forgivable at the end of the eight-week period during which they are used, but if more than 25 percent of the money is used for other expenses, that portion of the funds will not be forgiven. The Paycheck Protection Program and the Economic Injury Disaster Loan Program are the two main options small businesses and nonprofits have to obtain financial support during the coronavirus outbreak. (It’s worth noting that organizations can receive both loans and that an EIDL loan can also be refinanced into a PPP loan.)

 24. Apply now and get instant approval for Quick Loan Online Payday loans are small and unsecured short term loans, but can also be referred to as quick loans, personal loans or instalment loans. They are traditionally designed to help you with financial stability until payday and are usually easy to get, but the interest rates can be very high. Our short term loans alternative to direct payday loans allows you to borrow amounts between ВЈ300 to ВЈ1,500, dependent on affordability checks, to be repaid over the course of up to 6 months with flexible repayment terms. This makes them easy to manage and you will have longer to pay the loan back, so our short term loans are more convenient than most payday loans in the UK. https://compagniedelabotte.ch/community/profile/iolacastanon133/ The application process to apply for an immediate or instant cash loan through NIRA is simple. You can apply for an instant cash loan online or through our app. Simply fill in the required details on either our app or our website to get your in-principle decision in 3 minutes. Once you’ve qualified for the credit, you can go ahead and upload the bank statements and ID document. You’ll get a final approval once your documents have been verified. Online loans can be used for a wide variety of purposes. Maybe you’re looking for a loan to help consolidate debt from multiple credit cards, or maybe you need to fund an expensive home improvement or car repair. Also, if you’re looking to turn bad credit into good credit, the right online loan may help you do that.

 25. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 26. It’s actually a great and useful piece of info. I’m happy that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.|

 27. Hi great website! Does running a blog like this
  take a large amount of work? I have no knowledge of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I just had
  to ask. Many thanks!

 28. Simply wish to say your article is as amazing. The clarity for your post is simply great and that i could think you are knowledgeable on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with imminent post. Thank you 1,000,000 and please keep up the rewarding work.|

 29. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back at some point. I want to encourage that you continue your great job, have a nice afternoon!|

 30. Currently it seems like BlogEngine is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?|

 31. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!|

 32. Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get anything done.|

 33. Thank you a lot for sharing this with all of us you really know what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally talk over with my website =). We can have a hyperlink alternate contract among us|

 34. What areas in the Dalton GA area do we provide janitorial services? We offer commercial Janitorial Services to all areas around Rocky Top including: Chatsworth GA, Calhoun GA, Rome GA, Cartersville GA, Ringgold GA, Tunnel Hill GA, Fort Oglethorpe GA, Lafayette GA, Summerville GA and beyond. We have proudly provided janitorial services and commercial cleaning services for the Chattanooga area and beyond for over 20 years. What areas in Huntsville do we service? We offer commercial Janitorial Services to Ooltewah TN, Benton TN, Ocoee TN, Decatur TN, Athens TN, Sweetwater TN, Riceville TN and beyond. Here are some comments from our janitorial service clients: We provides commercial janitorial services for over 4 million square feet per day in the Chattanooga, Cleveland, North GA, Nashville, Knoxville, Cookeville and Huntsville areas. We have a robust staff of employees, supervisors, and seasoned managers – that know the cleaning business inside and out. We are committed to providing our clients with the Best Personnel, Best Products, and Best Price Possible. Reliable Professional Janitorial Services in the Southeast https://depersonalization-derealization.com/community/profile/charleypfaff959/ Small cleaning accounts may require service only once or twice a week. Larger buildings normally require nightly service. Most of the cleaning is performed after business hours. It’s best to start with smaller offices which one or two people can clean in 1-2 hours. Once you are comfortable managing small accounts, you may consider expansion. Simply market your services, add new accounts, and then hire and train more staff. We offer a full complement of office-cleaning services NYC businesses, corporations, and small companies have all come to use and love, with low monthly rates, excellent customer service, and a wide range of janitorial duties. Recognized as one of the top commercial office cleaning companies in the greater New York City metro region, Busy Bee Cleaning Service offers options for all of your commercial cleaning needs.

 35. Thank you, I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I’ve discovered so far. However, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source?|

 36. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks|

 37. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 38. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 39. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any ways to help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate it.|

 40. I’m not sure exactly why but this website is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 41. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your
  excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 42. Great blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any ideas? Thanks!|

 43. I don’t even know how I stopped up right here, but I assumed this post was good. I do not realize who you’re but definitely you are going to a famous blogger for those who are not already. Cheers!|

 44. I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!|

 45. Hello there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers|

 46. Great article! This is the kind of info that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my site . Thanks =)|

 47. Wonderful site you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!|

 48. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea|