Njihu me historinë Islame (Islami në ishullin e Siçilisë) 1

Njihu me historinë Islame (Islami në ishullin e Siçilisë) 1

Islami në Siçili

Siçilia, ishulli i njohur dhe më i madhi i detit Mesdhe i cili sot është i Italisë. Ky ishull për një periudhë kohore mbi 250 vjeçare ka qenë nën sundimin e myslimanëve të cilët depërtuan në ishull nëpërmjet Afrikës veriore.

Nga viti 212H-296H është sunduar nga sundimtarë të shtetit të El-Egalibe.
Nga 296H-336H është sunduar nga sundimtarë të shtetit të El-Fatimijin.
Nga viti 336H-444H është sunduar nga familja Beni Kelb.
Nga 444H-484H provinca të ndara me sundimtarë lokal.
Në vitin 484H myslimanët humbin plotësisht sundimin e ishullit në favor të normanëve në kohën mbretit të tyre Ruggero i parë.
Shkaku se pse e zgjodha këtë temë për të shkruar rreth saj është se para disa kohësh duke kërkuar për një çështje fetare, kërkimi më lidhi me emrin e një shkencëtari të njohur mysliman në fushën e gjeografisë i cili mban llagapin “Babai i Gjeografisë” Al-Idrisi (493H-560H) dhe që ka jetuar në ishullin e Siçilisë. Kjo gjë më kujtoi disa lexime të miat të hershme rreth historisë së ishullit dhe se ky ishull në një periudhë të hershme të historisë ka qenë nën sundimin e myslimanëve, gjurmët e të cilëve gjenden akoma sot e kësaj dite. Studiuesit e konsiderojnë Sicilinë, Andaluzinë dhe anën

Egjiptit me Shamin si tre portat më të hershme të depërtimit të civilizimit islam në Evropë para se t’ju shtohej atyre edhe porta e Ballkanit në kohën e osmanlinjve. Shumë dijetarë të islamit mbajnë emra familjesh që tregojnë prejardhjen e tyre nga këto vende. Kështu, para gjithë këtyre fakteve e ndjen detyrë të hedhësh pak dritë mbi këtë periudhë të harruar të historisë sonë.

Si depërtuan myslimanët në Siçili?

Historia e depërtimit të myslimanëve në Siçili është e lidhur ngushtë me qytetin e njohur të Kajrauanit në Tunizinë e sotme dhe me shtetin e Egalibeve që sundoi Afrikën veriore nga viti 184H-296H.

Kajrauani është qytet i vjetër dhe fillimet e tij si qytet dhe si qendër e madhe i ka në vitin 50H kur e themeloi atë komandanti i famshëm mysliman, tabiini i njohur Ukbe bin Nafi’. Ukbe bin Nafi’ -Allahu e mëshiroftë- është prej komandantëve ushtarakë më të spikatur të tabinëve duke e mbajtur atë post në kohen e katër kalifëve të mëdhenj: Umerit, Uthmanit, Aliut, dhe Muavijes -radiallahu anhum-. Sundimi i Kajrauanit dhe Afrikës veriore ka kaluar në duart e shumë prijësve myslimanë deri sa vjen viti 184H kohë kjo kur sundimi kalon në duart e Egalibeve.

Çliruesit e Siçilisë janë nga prijësit e Kajrauanit të shtetit të Egalibeve.
Në vitin 184 H një komandant mysliman që quhet Ibrahim bin El-Egleb nën vartësinë kalifit Harun Er-Rashidit -Allahu e mëshiroftë- bëhet vali i Afrikës dhe për qendër merr qytetin e Kajrauanit. Ai më pas formon një dinasti që quhet dinastia e Egalibeve. Ibrahimi vdiq në vitin 195H dhe vendin e tij e zuri i biri i tij Abdullah bin Ibrahim bin El-Egleb i cili qëndroi në pushtet deri sa vdiq në vitin 201 H. Pastaj në pushtet vjen vëllai i Abdullahut Zijadetullah bin Ibrahim bin El-Egleb i cili është dhe çliruesi i Siçilisë.
Në kohën e Zijadetullah bin Ibrahim ka jetuar një dijetar shumë i njohur me shumë ndikim në çlirimin e Siçilisë dhe që është Esed bin El-Furat. Esed bin El-Furati -Allahu e mëshiroftë- është nxënësi i imam Malikut -Allahu e mëshiroftë-. Ai në vitin 172H pati një udhëtim për në vendet e lindjes së kalifatit islam dhe mori dije drejtpërdrejt nga imam Maliku në Medine pastaj kaloi në Irak dhe mori dije prej dy pasuesve të imam Ebu Hanifes: Ebu Jusufit dhe Muhamed bin Hasen Esh-Shejbanit -Allahu e mëshiroftë- dhe pastaj kaloi në Egjipt dhe u takua me Ibn El-Kasim nxënësin e madh të imam Malikut -Allahu e mëshiroftë-. Ai pas kthimit të tij u bë mësues i medhhebit të imam Malikut dhe prej duarve të tij doli një tjetër dijetar i këtij medhhebi Sehnun bin Said ku që të dy së bashku kanë pjesë te libri bazë i medhhebit të imam Malikut “El-Mudeuune”. Ja çfarë thotë historiani Imam Dhehebiu: “Përsa i përket librit El-Mudeuueneh origjina e tij janë pyetjet e Esed bin El-Furat që ia ka bërë Ibn El-Kasimit. Pastaj kur Sehnuni shkoi te Ibn El-Kasimi dhe ia paraqiti atij (për së dyti), ai saktësoi shumë prej tyre, i sistemoi ato dhe i ndau në kapituj duke përmendur për shumë çështje të saj edhe argumentet”.
Esed bin El-Furati në vitin 204 H bëhet kadiu i Kajruanit nën vartësinë e Zijedetullah bin Ibrahim bin El-Egleb.

Siçilia në kohën e çlirimit.
Siçilia në këtë kohë sundohej nga bizantët të cilët kishin gjithashtu nën sundim e tyre disa pjesë të Italisë, Greqinë dhe disa ishujt të tjerë si: Maltën, Sardenjën dhe Korsikën. Ndërsa veriu i Afrikës bashkë me Spanjën, ishujt Belearik dhe Qipron ishin në sundimin e myslimanëve. Kreta një ishull tjetër mes Siçilisë dhe Qipros sapo kishte kaluar edhe ky nën sundimin e myslimanëve në vitin 210H (thuhet gjithashtu se ky çlirim ka qenë në vitin 212H dhe Allahu e di më së miri) nën udhëheqjen e Ebu Hafs Umr bin Isa El-Baluti nga Andaluzia.

Shkaku i depërtimit të myslimanëve në Siçili.
Në librat e historisë përmendet se një komandant bizantin me emër Fimi ka qenë shkak për çlirimin e ishullit duke i ftuar myslimanët të hyjnë në Siçili. Në lidhje me rrethanat që e kanë shtyrë Fimin ta bëjë këtë gjë janë dhënë versione të ndryshme dhe ja disa prej tyre të përmendura në tre libra të ndryshëm:
Ibn El-Ethir (historian i njohur i vdekur në vitin 630H) në librin “El-Kamil fij Et-Tarikh” thotë:
Perandori i Kostandinopojës në vitin 211H emëroi një guvernator për ishullin e Sicilisë me emër Kostandin. Guvernatori kur mbërriti në ishull emëroi admiral për flotën e tij detare një burrë me emër Fimi i cili ishte i trim dhe i vendosur. Ai sulmoi Afrikën dhe qëndroi atje për pak kohë duke plaçkitur dhe marrë robër prej brigjeve të saj disa tregtarë.
Pastaj perandori i shkruan Kostandinit të arrestojë Fimin admiralin e flotës dhe ta dënojë atë. Lajmi mbërrin te Fimi dhe ai i njofton shokët e tij të cilët e ndihmuan të bëjë kryengritje dhe kështu ai niset me anijet e tij dhe pushton Sirakuzën. Kostandini niset drejt tij për ta luftuar por thyhet dhe tërhiqet për në Katania. Atëherë Fimi u nis drejt tij me një ushtri dhe e detyron Kostandinin të largohet në panik dhe shpall veten mbret. Pastaj Fimi emëron një përgjegjës për një skaj të ishullit një burrë me emër Palata mirëpo ai e kundërshton atë dhe në bashkëpunim me guvernatorin e Palermos Mikailin i cili ishte biri i xhaxhai të tij mbledhin një ushtri dhe e mundin Fimin. Fimi bashkë me ata njerëz që kishte hipën në anije dhe shkon në Afrikë për ti kërkuar ndihmë princit Zijadetullah duke i premtuar atij sundimin e ishullit.

Ed-Deuadari (historian i njohur i vdekur në vitin 736H) në librin “Kenz Ed-Durar ue Xhem’ul-Gurar” thotë:
Shkaku i çlirimit të ishullit ishte se princi para Zijadetullahut kishte bërë një marrëveshje me banorët e tij dhe prej kushteve të marrëveshjes ishte që kushdo prej myslimanëve që shkonte atje dhe donte të largohej të mos e pengonin. Zijadetullah merr vesh se ata kishin disa robër të cilët i kishin penguar të largoheshin dhe kështu ai ua paraqet dijetarëve mendimin për çlirimin e saj.

Ihsan Abasi (studiues bashkëkohor i çështjes së islamit në Siçili) në librin “Arabët në Siçili” thotë: Çlirimi ka qenë për shkak të një ngjarje prej ngjarjeve të përsëritura shpesh në rrafshin politik të Siçilisë. Një burrë me emër Fimi ose Euphemius (sipas gjuhës së tyre) ngrihet kundër Kostandinit patriarkut të Siçilisë sepse patriarku deshi ta kapte për ta dënuar sipas urdhrit të qeverisë së Kostandinopojës. Pavarësisht se Fimi lakmonte për pushtet dhe bëri kryengritje në Sirakuzë dhe dështoi dhe u strehua te myslimanët, apo grabiti një vajzë të bukur e cila strehohej në manastir dhe familja e saj u ankua te perandori, apo deshi Omonizën të cilën ia grabiti guvernatori i Siçilisë, ai shkoi për ti kërkuar ndihmë Kajrauanit. Pra pavarësisht se ishte ky shkaku apo tjetri ai realisht shkoi për ti kërkuar ndihme Egalibeve.

Pra të gjithë historianët janë dakord që Fimi është ai i cili i ftoi myslimanët të hyjnë në Siçili edhe pse ata në lidhje me rrethanat që e detyruan atë ta bëjë këtë veprim japin versione të ndryshme.

Vijon…

Shkroi: Dr Abdullah Nabolli

3 061 Comments

 1. Greetings! Very helpful advice in this particular
  post! It is the little changes which will make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 2. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post
  i thought i could also create comment due to this good paragraph.

 3. I think this internet site has some rattling superb information for everyone. “As we grow oldthe beauty steals inward.” by Ralph Waldo Emerson.

 4. Pingback: keto supplement
 5. Paragraph writing is also a fun, if you be familiar with
  after that you can write otherwise it is complex to write.

 6. Have you ever thought about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable and everything.

  However imagine if you added some great photos or video clips
  to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this website could
  undeniably be one of the most beneficial in its field.

  Awesome blog!

 7. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I desire to read more things about it!

 8. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you are just too excellent. I really like what you’ve
  acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I can not wait to read far more from you.
  This is really a terrific web site.

 9. whoah this weblog is excellent i like reading your posts.

  Keep up the good work! You know, many individuals are
  hunting round for this info, you could help them
  greatly.

 10. excellent put up, very informative. I wonder why the other specialists of
  this sector don’t realize this. You must continue your writing.

  I am confident, you’ve a great readers’ base already!

 11. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad studying your article.
  But should remark on few normal things, The web site taste is perfect, the
  articles is in point of fact great : D. Excellent job, cheers

 12. After exploring a number of the articles on your blog, I really
  appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list
  and will be checking back soon. Please visit my website too and let me know how you feel.

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 14. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 15. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 16. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 17. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 18. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 19. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 20. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 21. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 22. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 23. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 24. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 25. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 26. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 27. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 28. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 29. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 30. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 31. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 32. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 33. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 34. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 35. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 36. Лента получила название “Matrix: Resurrections” (“Матрица: Воскрешения”) Матрица 4 films Вся информация о фильме: дата выхода, трейлеры, фото, актеры.

 37. «Матрица-4» вернется к истокам. Первые зрители Матрица 4 films Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 38. МАТРИЦА 4. Дата старта релиза в России: 16 декабря 2021 года. Матрица 4 films Дата выхода. Россия: 16 декабря 2021 года; США: 22 декабря 2021 года

 39. Warner Bros. представили первый трейлер нового фильма в серии «Матрица», который вызвал больше вопросов, чем ответов. Матрица 4 films Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 40. Фильм будет называться The Matrix: Resurrections («Матрица: Воскрешения»), и сюжетно он близок к первой картине Матрица 4 films Дата выхода. Россия: 16 декабря 2021 года; США: 22 декабря 2021 года

 41. Главные герои картины «Матрица 4» проснулись и начали бороться, после чего появилось сопротивление Матрица 4 2021 Дата начала проката в США: 22.12.2021. Оригинальное название: The Untitled Matrix Film.

 42. Смотрите тизеры всех серий сериала «Чернобыль», а также узнайте, где можно посмотреть финальный эпизод Сериал чернобыль. Смотреть новые сериалы 2021 уже вышедшие.

 43. Ефектне промо до бою Усик – Джошуа (ВІДЕО) | Sportanalytic Усик – Джошуа: онлайн-трансляція Олександр Усик і Ентоні Джошуа вийдуть на ринг 25 вересня в Лондоні, на арені стадіону “Тоттенгема” Українець спробує відібрати у британця пояса wba, wbo, ibf і ibo в суперважкій вазі. Для Усика майбутній бій стане третім у

 44. Думаю, Джошуа было бы намного легче победить Александра 1,5 года назад. Сейчас же украинец имеет в своем активе победу над Чисорой, который является настоящим супертяжем. Джошуа Усик смотреть онлайн Бой Усик Джошуа

 45. It’s actually a cool and helpful piece of information. I’m happy that you shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 46. Глубинные системные расстановки. Метод расстановок. Духовные расстановки. Системно-феноменологический подход. Организационные расстановки. Системные перестановки. Системные перестановки. Системно-феноменологический подход. Метод расстановок. Системно-феноменологический подход. Растановки. Системно-семейные расстановки. Структурные расстановки. Системные перестановки. Структурные расстановки. Метод расстановок. Семейное консультирование и психотерапия. Расстановки по Хеллингеру.

  Любовь должна быть включена в порядок. Порядок является предпосылкой любви. Это действует и в природе: дерево развивается согласно внутреннему порядку. Его нельзя изменить. Оно может развиваться только в рамках этого порядка. То же самое касается любви и межличностных отношений: они могут получить свое развитие только в рамках порядка. Этот порядок задан.
  Второй порядок состоит в том, что между партнерами должен быть баланс между «давать» и «брать». Если один вынужден давать больше, чем другой, это разрушает отношения. Партнерству необходим этот баланс.
  Одной из составляющих хороших взаимоотношений является баланс брать-давать. Это о том, что мы вкладываем примерно столько сил, времени, ресурсов, сколько получаем взамен. Когда мы получаем отклик от мира, от людей, у нас волшебным образом появляются силы и желание давать больше. Мы чувствуем себя нужными, счастливыми, в гармонии с собой и миром.

  Но иногда этот баланс может нарушаться. Человек начинает или слишком много давать, или слишком много брать.

  ——
  Организационные расстановки. Метод Берта Хеллингера. Расстановки по Хеллингеру. Системно-феноменологическая психотерапия. Системно-семейные расстановки. Новые семейные расстановки. Расстановки. Семейное консультирование и психотерапия. Bert Hellinger. Духовные расстановки. Системно-феноменологический подход. Системные расстановки.
  ——
  Истощение накапливается незаметно, медленно, но оно неутомимо приводит к неким последствиям.

  Когда человек даёт больше, чем получает, то со временем в нём накапливается неудовлетворённость всем происходящим: “Я стараюсь, а меня не ценят”, “Я же всё делаю для всех, а чувствую себя таким несчастным”, “Они не благодарны”, “Я последнюю рубаху отдам, а мне никто не поможет” и т. д. И это ожидаемый эффект от такого неуважительного отношения к собственным ресурсам и потребностям.

  Баланс – основа жизни. Он чрезвычайно важен как в природе, как внутри человеческого организма, так и во взаимоотношениях. Желаю всем найти этот баланс и никогда не терять его.

  Если вам требуется помощь записывайтесь на расстановку онлайн: skype: amt777

  Системные перестановки. Системно-семейные расстановки. Системно-феноменологическая психотерапия. Организационные расстановки. Организационные расстановки. Системные перестановки. Bert Hellinger. Растановки. Новые семейные расстановки. Растановки. Bert Hellinger. Системные перестановки. Новые семейные расстановки. Семейное консультирование и психотерапия. Новые семейные расстановки. Расстановки по Хеллингеру. Метод системных семейных расстановок. Метод Берта Хеллингера.

 47. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 48. Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you
  have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so
  I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 49. Cмотреть новая серия онлайн, Озвучка – Перевод Amedia, лостфильм, алексфильм, Дубляж Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Проект «Анна Николаевна», Тьма, Мир Дикого Запада, Вампиры средней полосы, Гранд, Бумажный дом – все серии, все сезоны.

 50. Cмотреть новая серия и сезон онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, лостфильм, алексфильм, HDrezka Studio Украинский Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Рик и Морти, Космические войска, Загрузка, Мистер Корман, Гранд, Энн – все серии, все сезоны.

 51. We stumbled over here different website and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following
  you. Look forward to exploring your web page yet again.

 52. Great blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol|

 53. Thank you for every other excellent article. Where else may just anybody get that kind of info in such an ideal means of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.|

 54. I’ll immediately grab your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please allow me recognise in order that I could subscribe. Thanks.|

 55. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 56. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 57. My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your web page again.|