Një nga historitë e veçanta të Umer bin Khatabit radijallahu anhu

Një nga historitë e veçanta të Umer bin Khatabit radijallahu anhu

Erdhën dy të rinjë tek Emiri i Besimtarëve Umer ibn Khatabi (رضي الله عنه), i cili ishte në një mexhlis. Këta djelmosha sollën një burrë nga shkretëtira (beduin) të cilin  e vendosën përpara Emirit të Besimtarëve (رضي الله عنه).

Umeri (رضي الله عنه) tha: “Si është puna me të?”

Thanë: “O Emiri i Besimtarëve, ky na ka vrarë babanë tonë.”

E pyeti Umeri burrin: “A është e vërtetë që e ke vrarë atë?”

Ai tha: “Po, e kam vrarë.”   “Po si e vrave”, e pyeti Umeri (رضي الله عنه).

Ai tha: “Hyri me devenë e tij ne tokën time, dhe unë tentova ta largoj atë, po ai nuk u largua. Atëherë unë e gjuajta me  një gurë dhe i ra në kokë; kështu që ai vdiq.”

Umeri tha: “Ndëshkim… të vritet…, vendimi u mor megjithëse pa shkruar; e ai gjykoi drejt dhe nuk kishte nevojë për diskutim. Gjithashtu, Umeri (رضي الله عنه) nuk e kishte pyetur atë për familjen e tij (nëse kishte familje apo jo); apo nëse ishte nga ndonjë fis fisnik; nëse kishte familje të fortë; dhe po ashtu nuk kishte pyetur se çfarë pozite kishte në shoqëri. E gjitha kjo nuk i interesonte Umerit (رضي الله عنه) ai sepse nuk favorizonte ndokënd kur vinte puna tek gjykimi i Allahut; dhe as nuk mbante anën e askujt në dëm të sheriatit të Allahut, edhe po të ishte ai vrasës djali i tij.

Burri tha: “O Emir i Besimtarëve, të lutem për hir të Atij që është krijuesi i qiejve dhe i tokës, që të më lejosh një natë të vetme të shkoj tek familja ime –gruaja dhe fëmijët në shkretëtirë, që  t’i lajmëroj se ti do të më dënosh me vrasje, pastaj do të kthehem. Betohem në Allah se ata nuk kanë askënd që t’i ushqejë përveç Allahut, e pastaj mua.

Umeri (رضي الله عنه) tha: “Kush i del dorëzan këtij burri që të shkojë tek familja e tij  deri sa të kthehet?”

Heshtën të gjithë njerëzit; ata as nuk e njihnin  atë, as emrin e tij, as familjen e tij, as fisin e tij, as shtëpinë se ku e kishte. Si mund t’i dilnin garant atij përderisa nuk bëhej fjalë për dhjetë dinarë, as për një copë tokë, dhe as për një deve; në të vërtetë ajo ishte garanci për kokën e cila do të hiqej me shpatë?!

E kush mund ta kundërshtontë Umerin (رضي الله عنه) në lidhje me zbatimin e sheriatit të Allahut?! E kush mund të ndërhynte tek ai?! E kush mund të mendonte që të fuste ndërmjetës dikë  tek Umeri?!

Sahabët heshtën të gjithë, e Umeri (رضي الله عنه) ishte shumë i prekur dhe ishte në hezitim (nga kërkesa e burrit që askush nuk po i dilte për dorëzan).

Çfarë të bënte Umeri?! A ta vriste atë, ndërkohë që fëmijët e tij po vdisnin urie?! Apo ta lejontë atë të shkonte tek ata pa askënd garant, e të mos lahej gjaku i të vrarit?!

Përsëri njërëzit po heshtnin, kurse Umeri uli kokën. Më pasi ai iu drejtua dy të rinjve dhe i pyeti: “A do e falni këtë burrë?”.

Ata thanë: “Jo. Ai që na ka vrarë babanë tonë, patjetër duhet që të vritet o Emir i Besimtarëve.”

Umeri tha sërish: “A do t’i dalë kush për garant këtij burri??!

U ngrit Ebu Dherr El-Gafari (رضي الله عنه), dhe me burrërinë, devotshmërinë, dhe sinqeritetin e tij tha:

“Unë do t’i dalë për garant atij”.

Umeri i tha: “Duhet ta dish se ai ka vrarë! A e njeh atë?”

“Jo”, tha Ebu Dherri.

“Po si i del atij për garant?”, e pyeti sërish Umeri.

Ebu Dherri tha: “Sepse pashë tek ai çehren e besimtarit. Pashë se ai nuk gënjen, dhe inshaAllahu ai do të kthehet.”

Umeri tha: “Nëse ai do të vonohet më shumë se tre ditë, atëherë do të të vras ty në vend të tij.”

Ebu Dherri ia ktheu: “Allahul mustean, o Emir i Besimtarëve…”.

Kështu që u largua burri pasi që ia kishte dhënë Umeri (رضي الله عنه) tre netë kohë. Ai shkoi e takoi familjen e vet,  për të përgatitur veten për vrasjen që po e priste, dhe për t’u dhënë lamtumirën e fundit fëmijëve e gruas së vet. Pra ai shkoi për t’iu thënë fjalët e fundit atyre, dhe më pas për t’u kthyer.

Tre nëtët kaluan dhe Umeri nuk e po e harronte kohën e caktuar; i kishte numëruar ditët ditë më ditë, e i thirri njerëzit për namazin e iqindisë. Erdhën dy të rinjtë, e bashkë me ta erdhën njerëzit të gjithë; e po ashtu erdhi edhe Ebu Dherri dhe u ul përpara Umerit.

I tha Umeri (رضي الله عنه) atij: “Ku është ai burri?”

Ebu Dherri ia ktheu “Nuk e di o Emir i Besimtarëve?”

E ndërkohë, ngriti shikimin Ebu Dherri (رضي الله عنه) drejt diellit, i dukej sikur ai po lëvizte drejt perëndimit shumë shpejt- ndryshe nga ç’ishte normale.

Sahabët ndërkohë  vetëm po heshtnin. Ata ishin shumë të prekur, e vetem Allahu e dinte se sa.

Është e vërtetë që Umeri e kishte për zemër Ebu Dherrin, dhe po të donte e linte të lirë atë, por ky është sheriati i Allahut, këto janë gjykime hyjnore. Askush nuk mund të luante me gjëra të tilla; askush nuk mund të ndërhynte që të diskutonte me të; askush nuk mund t’ia prishte mendjen Umerit (رضي الله عنه) që ta zbatonte sheriatin sipas rastit, personit a vendit.

Në momentet e fundit pranë perëndimit të diellit paprimas burri u shfaq, e Umeri sa e pa madhëroi Allahun;  bashkë me të që të gjithë besimtarët thanë “Allahu Ekber” .

“O ti njeri, sikur ti të qëndroje tek familja jote atje në shkretëtirë, askush prej nesh nuk e do ta dinte se ku ishe dhe nuk do të kishim gjetur kurrë.” – tha Umeri.

Ai tha: “O Emir i Besimtarëve, unë nuk e bëra këtë nga frika për ty, por për Atë i Cili e di të fshehtën dhe të haptën! Ja ku jam o Emir i Besimtarëve. I lashë fëmijet pa ujë e pa ushqim dhe erdha që të vritem.”

“Sepse kisha frikë se do të thuhej: humbi mbatja e fjalës së dhënë nga njerëzit.”

Umeri e  pyeti  Ebu Dherrin se çfarë të bëri ty të hysh dorëzan për këtë njeri.

Ebu Dherri tha:

“Pata frikë se do të thuhej se iku mirësia nga njerëzit.”

Pastaj Umeri u kthye nga dy të rinjtë dhe u tha: “Hë, çfarë mendoni tani?”

Ata, ndërkohë sytë i kishit të mbushur me lotë, thanë:

“E kemi falur o Emir i Besimtarëve për shkak të sinqeritetit të tij, kishim frikë se mos do të thuhej: vërtetë humbi falja nga njerëzit.”

Umeri madhëroi Allahun –“Allahu Ekber, e lotët e tij po i rridhnin mbi mjekër, tha:

“Allahu ua shpërblftë me të mira o ju dy të rinjë për këtë falje të madhe që bëtë; e Allahu ta shpërbleftë edhe ty o Ebu Dherr për vështirësinë që ia largove këtij burri; e Allahu ta shpërbleftë edhe ty o ti burrë, për sinqeritetin tënd dhe për përmbushjen e fjalës së dhënë.”

Allahu ia shpërbleftë edhe Emirit të Besimtarëve për drejtësinë e tij..

Dikush nga muhadithët ka thënë:

“Vërtetë u varros hareja e Imanit dhe Islamit bashkë me Umerin.”

Kjo histori përmendet në librin Nauadir khulefa(Histori të rralla nga khalifet)  fq 19-23 të autorit Muhamed Dijab el Itlijdi

Përktheu: Sabri Lushi

2 621 Comments

 1. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s
  the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 2. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 3. While they don t keep the same type of statistics for sex as they do for major league baseball otherwise you may not want to see your batting average or on-base percentage , one has to wonder how using such sex PEDs may have altered the perceptions, dynamics, psychology, emotional aspects, and health of sex.

 4. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the good paintings! You already know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 5. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 6. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 7. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 8. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 9. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 10. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 11. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 12. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 13. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 14. When you are ready doing everything we have talked about in the previous paragraphs, which is considering your shopping list with careful planning accuracy, finding the drugs you require remember that we have a great number of sildenafil pills, which are generic Viagra tablets in their different editions, forms and dosages and sending them to the shopping cart, you will be redirected to the page with your personal details.

 15. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the good paintings! You already know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 16. While they don t keep the same type of statistics for sex as they do for major league baseball otherwise you may not want to see your batting average or on-base percentage , one has to wonder how using such sex PEDs may have altered the perceptions, dynamics, psychology, emotional aspects, and health of sex.

 17. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the good paintings! You already know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 18. While they don t keep the same type of statistics for sex as they do for major league baseball otherwise you may not want to see your batting average or on-base percentage , one has to wonder how using such sex PEDs may have altered the perceptions, dynamics, psychology, emotional aspects, and health of sex.

 19. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 20. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the good paintings! You already know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 21. While they don t keep the same type of statistics for sex as they do for major league baseball otherwise you may not want to see your batting average or on-base percentage , one has to wonder how using such sex PEDs may have altered the perceptions, dynamics, psychology, emotional aspects, and health of sex.

 22. When you are ready doing everything we have talked about in the previous paragraphs, which is considering your shopping list with careful planning accuracy, finding the drugs you require remember that we have a great number of sildenafil pills, which are generic Viagra tablets in their different editions, forms and dosages and sending them to the shopping cart, you will be redirected to the page with your personal details.

 23. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 24. whoah this weblog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the good paintings! You already know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 25. Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m satisfied to search out so many helpful information right here within the publish, we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.

 26. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 27. When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 28. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 29. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 30. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thanks!

 31. When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 32. When you are ready doing everything we have talked about in the previous paragraphs, which is considering your shopping list with careful planning accuracy, finding the drugs you require remember that we have a great number of sildenafil pills, which are generic Viagra tablets in their different editions, forms and dosages and sending them to the shopping cart, you will be redirected to the page with your personal details.

 33. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks!

 34. When you are ready doing everything we have talked about in the previous paragraphs, which is considering your shopping list with careful planning accuracy, finding the drugs you require remember that we have a great number of sildenafil pills, which are generic Viagra tablets in their different editions, forms and dosages and sending them to the shopping cart, you will be redirected to the page with your personal details.

 35. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks!

 36. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 37. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 38. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Cheers!

 39. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 40. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Kudos!

 41. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me from that service? Cheers!

 42. Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m satisfied to search out so many helpful information right here within the publish, we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.

 43. Whats up very cool site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally…I’m satisfied to search out so many helpful information right here within the publish, we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.

 44. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 45. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 46. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 47. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service? Many thanks!

 48. What i don’t understood is actually how you’re now not really much more well-favored than you may be now. You’re very intelligent. You realize therefore considerably when it comes to this subject, produced me for my part imagine it from so many various angles. Its like men and women are not involved unless it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs great. Always handle it up!

 49. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 50. If you are determined to sell your car online in Columbus, Ohio, the best option for you is PayTop4Clunkers. Pay4JunkCar is a famous junkyard brand in all over the Ohio State. Junk my car with PayTop4Clunkers in columbus Ohio. Junkyard in Columbus Ohio

 51. Pingback: custom keto diet
 52. Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to
  get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 53. I am not sure the place you are getting your information, however great topic.
  I needs to spend a while studying more or understanding more.
  Thank you for great information I was searching for this info for my mission.

 54. Amazing! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design.
  Excellent choice of colors!

 55. I like what you guys are up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 56. whoah this blog is fantastic i really like
  reading your posts. Stay up the good work! You understand, a lot of individuals are looking round for this info, you
  could aid them greatly.

 57. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s
  new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I
  found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 58. Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking
  at a few of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 59. With havin so much written content do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it
  is popping it up all over the internet without my permission. Do you know
  any techniques to help protect against content from being stolen? I’d genuinely appreciate
  it. scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 60. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 61. Hey! This post could not be written any better! Reading
  through this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept chatting about this. I will forward this article to
  him. Fairly certain he will have a good read.

  Many thanks for sharing!

 62. Cмотреть сериалы онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, лостфильм, NewStudio, HDrezka Studio Украинский Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Рик и Морти, Тьма, Половое воспитание / Сексуальное просвещение, Локи, Бывшие, Тьма – все серии, все сезоны.

 63. Cмотреть новая серия и сезон онлайн, Озвучка – Перевод Amedia, LostFilm, ньюстудио, байбако Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн Проект «Анна Николаевна», Космические войска, Половое воспитание / Сексуальное просвещение, Локи, Триггер, Тьма – все серии, все сезоны.

 64. Cмотреть все сезоны онлайн, Озвучка – Перевод TVShows, лостфильм, ньюстудио, BaibaKoTV Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн Мир! Дружба! Жвачка!, Тьма, Половое воспитание / Сексуальное просвещение, Локи, Гранд, По ту сторону изгороди – все серии, все сезоны.

 65. Hey I am so excited I found your webpage, I really found
  you by error, while I was searching on Askjeeve for something
  else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and
  a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to look over it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do
  keep up the great b.