Femra e mbuluar dhe syzet e mospranuesit të saj në “provokacija”

Nga Neki Kaloshi

 

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit!

Mbulimi i trupit në përgjithësi, dhe mbulesa e femrave në veçanti, është një çështje e përmendur dhe e trajtuar në të gjithë librat e shenjtë, dhe në Kur’anin famëlartë. Kur flitet për mbulimin e trupit, dhe më konkretisht se cila pjesë e trupit duhet mbuluar, në përgjithësi trajtohet caku minimal, e jo ai maksimal. Që do të thotë, në këndvështrimin islam, se femrës muslimane, sipas mendimit të shumicës së dijetarëve, i lejohet të zbulojë fytyrën dhe duart deri te kyçet, por nëse ajo vendos t’i mbulojë edhe këto dy pjesë të trupit, është në lirinë dhe të drejtën e saj që të mbulohet, e askush nuk ka të drejtë ta detyrojë të zbulojë jashtë vullnetit një pjesë të trupit. I vetmi rast ku mund të detyrohet femra ta zbulojë fytyrën është para gjykatësit, për t’u identifikuar.

Mbulimi tërësisht i trupit të femrës është një traditë njerëzore edhe paraislame, e vazhdon të jetë si tek muslimanët dhe tek të krishterët, madje edhe tek hebrenjtë. Edhe sot ka femra, si të krishtera, si hebreje, në vende të ndryshme të globit që e zbatojnë mbulimin e të gjithë trupit. Në shoqëritë europiane dhe në Shqipërinë e para një shekulli ky ka qenë po ashtu një fenomen i përhapur masivisht, dhe asnjëherë, dhe në asnjë rrethanë, nuk është konstatuar se mbulimi i trupit të femrës ka patur efekte negative në mjedisin shoqëror, apo, siç pretendon, Mustafa Nano, se mbulimi i tërë trupit mund të prodhojë në shoqëri fantazma apo individë që të fshihen pas mbulesës për të kryer veprime jonormale.

Shoqëria njerëzore ka patur gra të mbuluara, nikab, dhe do të vazhdojë të ketë, pavarësisht “njeriut të ri”, produkt i sistemit komunist, i cili besonte se origjinën e ka nga majmuni dhe se kur të vdiste do të shndërrohej veç në pleh, në dhé! Njeri të cilin mund ta personifikojë si tipologji z. Nano e të ngjashmit me të, që parimet dhe botëkuptimet e tyre i ndërtojnë duke parë me lupën e ateistit. Këta individë i japin të drejtë vetes që t’ua diktojnë jetën vetjake dhe të tjerëve; për ta, të gjithë njerëzit “duhet të jenë njësoj, të vishen njësoj, të hanë njësoj”, siç ju pëlqen këtyre, përndryshe janë të prapambetur. Për më tepër, arrijnë gjer aty saqë dhe një femre e cila pohon se është mbuluar me vullnetin e saj ia kundërshtojnë këtë: “Vullnetin tënd e dimë ne, nuk e di ti!”

Këta i thonë se fytyra, apo surrati, siç parapëlqen të shprehet z. Nano, nuk është vetëm i saj, por se në të kanë pjesë dhe ata. Duart nuk janë të tuat, por aty kemi pjesë dhe ne! E nëse një femër vendos ta mbulojë fytyrën e vet, duhet t’u bëjë një kërkesë z. Nano e të ngjashmëve me të për t’u marrë leje; e dëshpëruar nga përgjigjja negative e tyre, do detyrohet ta zbulojë sërish fytyrën!!!

Unë jam i bindur se Mustafa Nano dhe shokët e tij nuk mjaftohen vetëm me heqjen e burkës. Dëshira dhe vullneti i tyre mbi veshjen e një femre i tejkalon edhe këto caqe.

Tani po i drejtohem drejtpërdrejt z. Nano. I nderuar Mustafa! Duhet ta dish se shoqëria njerëzore është e larmishme, se çdo popull ka traditat dhe zakonet e tij, ku bën pjesë dhe kodi i veshjes. Logjika e unifikimit të gjërave në rrafsh global nuk mund të funksionojë. Karta e të drejtave të njeriut nuk mund t’i marrë seriozisht sugjerimet e tua, të një ateisti të vonshëm, siç e ke me shumë qejf të identifikohesh.

Ka dekada që mbulimi i trupit të femrës është parë në mënyrë abuzive si burim i prapambetjes së një shoqërie, dhe se zbulimi i trupit të femrës është tregues i zhvillimit të saj. Kodi i veshjes ka rëndësinë e tij në çdo shoqëri, por assesi nuk mund të jetë barometri i zhvillimit apo i degradimit të shoqërisë. Ju duhet të bindeni se bota është më e madhe se ai cepi apo këndi ku jeni ulur e nga po shihni me lupë të prishur.

Shpresoj që t’i hiqni syzet e ateistit dhe të shikoni mrekullinë e Krijuesit të gjithësisë në mozaikun e mrekullueshëm të globit, ku çdo traditë, çdo vlerë, çdo kod veshjeje, është një gur i çmuar. Të shihni mozaikun ku dhe femra e mbuluar tërësisht apo me shami është xhevahir i tij! /tesheshi.com/   

14 189 Comments

 1. Admiring the time and energy you put into your blog and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Excellent read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 2. Hello, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome
  blog!

 3. Pingback: is hummus keto
 4. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 5. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 6. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 7. fantastic put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t understand this. You should continue your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!|

 8. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.|

 9. Hey There. I found your weblog the use of msn. This is a very neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 10. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 11. Heisse willige teens und auch milfs lassen sich gern beim ficken zusehen_ ihre begleiter macht das auch super scharf… Все права защищены Copyright © 2020 «Tizam» Описание арт-хаус фильма: Эжени молодая и красивая девушка, которая как и все молодые мечтают выйти замуж за прекрасного молодого человека http://charliefwkz986431.59bloggers.com/8536922/секс-на-камеру-вк Лучшие ролики от наших друзей. Красотка с отличной попой скачет сверху. perfect ass and beautiful pussy Наслаждайтесь просмотром свыше 470 000 лучших секс коллекций нахаляву! Горячие порно фотографии многих тематических жанров, подобраны нами и пополняются каждые сутки. Рекомендуем дополнительно обратить пристальное внимание на сопутствующую коллекцию Порно ебут спящих фото.

 12. There are a lot of helicopters in GTAO, some have a general purpose others are more specific. So here’s a list of 5 helicopters which I think every player should consider to get for themselves, simply because all these aircraft are really good at what they do! The Eurocopter X3 tops the list as the world’s fastest helicopter to-date, narrowly beating the Sikorsky X2’s unofficial record on 7 June, 2013. The experimental high speed helicopter was designed by Eurocopter (now Airbus Helicopters). The X3 is powered by 2 Rolls-Royce Turbomeca RTM322-01/9a turboshaft engines, generating 1,693 kW (2,270 hp) of power each.
  https://casualvalueinvestor.com/forum/index.php?action=profile;area=forumprofile;u=190708
  All ad-driven comments will be marked as spam and deleted. 5 hours ago iPad. iPhone. Description. Play cribbage and chat online with real players – hundreds of players from all over the world at all hours! High quality and easy-to-use cribbage board, cards and fast play. Cribbage Live is a social gaming platform where cribbage players from all corners of the planet come together to play this popular board game. 8 hours ago cribbage (noun) a card game for two to four players, in which the objective is to play so that the value of one’s cards played reaches exactly 15 or 31. › Cribbage point sheet printable › Download cribbage for free › Cribbage scoring guide › Cribbage against real people › Free cribbage against computer › Cribbage jd website

 13. Pingback: great sex games
 14. What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your views are fastidious designed for new viewers.|

 15. I’ve read some excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to create the sort of magnificent informative website.|

 16. I blog quite often and I really appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.|

 17. The Chrome Dino game boasts impressive numbers — especially for something that is largely hidden from view, and you’re only likely to encounter if your Internet goes down. According to Edward Jung, Chrome UX engineer, 270 million games are played each month, across both desktop and mobile. Most players come from markets with expensive or unreliable data — like India, Brazil, Indonesia, and Mexico. The thing is, there are a couple Dinotopia games. Dinotopia: The Sunstone Odyssey and Dinotopia: The Timestone Pirates came out in the early 2000s, on the coattails of the Hallmark miniseries starring David Thewlis and a young Wentworth Miller. I didnt do 5 stars cause nomader what even though it could get a little frustrating when I get closest possible next to 4 cactuses it always will make u jump onto them only like once or twice it actually lets u. Maybe u don’t believe me and will say what’s the point of this review 😂but ya. so the game is good either way thx for reading!рџ™‚ PS: don’t post this keep it hidden it just for u plz write back of what u think about what I wrote https://plottern.com/community/profile/feliciaborrego6/ What awaits you in Lumino City may be the most innovative gameplay to reach the iPhone to date. It’s a point-and-click adventure, which serves as a sequel to the game Lume, but the art is what sets it apart from other iOS titles. Its visuals were built by hand, and they place you inside an intricate world of stop-motion animation previously unseen in the video game world. Here’s our list of the best old PC games you should still play today. Looking for free, fun games for your browser? Here are the best io games to play now. Mario Kart Tour can be played with a group of friends, but for people that live with siblings, partners, or friends and want some fun together with two-player mobile games, MK Tour is perfect for one on one competitive fun. It’s one of the best two-player mobile games for both Android and iPhone, as the game extends across both platforms.

 18. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!|

 19. Снижение эректильной функции может проявляться по-разному. Под это определение попадает и эрекция, недостаточная для совершения полового акта, и неспособность сохранять устойчивую эрекцию для его завершения, и полное отсутствие эрекции, а также снижение либидо. В отделении урологии «Медлайн» врачи-урологи (андрологи) ежедневно помогают мужчинам справиться с любыми нарушениями в работе мочеполовой системы. Решить психологическое напряжение, снизить уровень стресса поможет беседа с психотерапевтом и сексологом. Лечение эректильных функций здесь достигается путем избавления от страхов, укрепления уверенности и снижения уровня стресса. В некоторых случаях основное лечение дополняется приемом фитопрепаратов и физическими упражнениями. Обратившись к врачу-урологу, скорее всего, вам назначат ультразвуковое исследование полового члена с допплерографией. Благодаря данной процедуре можно выявить вероятные сосудистые патологии, оценить кровоток и измерить кровяное давление. https://jasperqnbp542097.glifeblog.com/8979242/золотая-муха-возбудитель-для-женщин Таблетки для потенции вулкан клизмы для поднятия потенции, полезно ли воздержание для потенции. Мед полезен ли для потенции препараты для мужчин повышающие потенцию, какое средство лучше всего для повышения потенции средства для потенции у мужчин и женщин. Левзея жидкая для потенции купить таблетки в аптеки для потенции, какие таблетки самые эффективные для потенции. Авторизация Янг ганг средство для потенции таблетки от потенции дешевые, какое лекарство вызывает потенцию. Купить Пантомакс средство для мощной потенции в Нижневартовске препараты для снижения потенций, Купить Пантомакс для эрекции в Краматорске Пантомакс цена инструкция по применению цена отзывы. Препараты для повышения потенции l тербинафин таблетки потенция, лекарство поднять потенцию. Преимущества БАДов для потенции: ANT KING – единственное работающее средство на рынке для увеличения члена. Этот комплекс, который не вызывает никаких побочных эффектов, не вызывает аллергических реакций. Специальные ферменты, входящие в состав, благотворно влияют на ткани пениса, которые безвредно растягиваются, а с ними и камеры кавернозного тела полового члена, что и способствует реальному увеличению как и в длине так и в обхвате.

 20. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and all. But think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this blog could undeniably be one of the very best in its field. Very good blog!|

 21. It’s awesome to pay a quick visit this website and reading the views of all friends concerning this piece of writing, while I am also eager of getting familiarity.|

 22. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.|

 23. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook group. Chat soon!|

 24. You could certainly see your enthusiasm within the article you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.|

 25. We stumbled over here different website and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page yet again.|

 26. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 27. Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get nearly anything done.|

 28. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognise what you are talking about! Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my site =). We can have a link trade contract between us|

 29. Greetings from Idaho! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!|

 30. I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers but this piece of writing is actually a good piece of writing, keep it up.|

 31. Hey there! I’ve been reading your weblog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to say keep up the fantastic work!|

 32. This is the right web site for anyone who really wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!|

 33. Hello there I am so glad I found your blog page, I really found you by accident, while I was browsing on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say thank you for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb work.|

 34. Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get anything done.|

 35. I simply couldn’t leave your website before suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual provide to your visitors? Is gonna be back continuously in order to check up on new posts|

 36. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more on this subject, it may not be a taboo subject but typically people do not discuss such subjects. To the next! All the best!!|

 37. What is helping to bridge the gap between consoles and quelling this ongoing argument is crossplay. While this topic has been in talks as far back as the seventh console generation (PS3, Xbox 360, Wii), it’s even more relevant than ever, thanks to the big Fortnite and PlayStation crossplay debacle in 2018. As video games are more widely talked about and have become a cultural phenomenon, we as gamers want to be more connected than ever. Borderlands 3 does have cross platform multiplayer between Xbox and PC, but there is no crossplay for PS4. The most famous cross-platform games out now are Fortnite, Minecraft, and Call of Duty: Modern Warfare. These include the Switch, PS4, PC Xbox cross-play games to add to your collection like Street Fighter V and Rocket League.  Add the fact that it’s free-to-play and supports crossplay across PC, Android, and Apple devices, and it’s easy to see why it’s still the go-to deck builder for many players. https://football.dumcoach.com/community/profile/arnettebalfour/ The amazing fun that the water ragdoll makes great stunts on the ramp. this game with people doing parkour over an obstacle is without a doubt one of the best ragdolls. With excellent ragdoll physics and amazing controls and graphics. What words do people use when trying to find an app? The right keywords can help an app to get discovered more often, and increase downloads and revenue. App Annie tracks millions of keywords so you can get more downloads for your app, and understand what keywords your competitors are using. Ragdoll Love 3D With Family Sharing set up, up to six family members can use this app. One game is similar to a tower defense game where you must reach the base of the opposing ragdolls without getting hit. The physics-based animations are greatly improved such as when you drive vehicles and crouch underneath structures. You can also create epic visuals with your ragdolls using the cinematic camera generator. Enable this feature, and the game will find the best angle or view of your ragdoll crashing, falling, bouncing, etc. 

 38. I’ll immediately seize your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me understand so that I may just subscribe. Thanks.|

 39. Hiya! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an email. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!|

 40. Excellent. I sense welcomed and get someone’s goat to converse to the right human being when needed. I longing unquestionably give out following in place of myself if I lack a zpackus.com. This shilly-shally I went fit my dog.

 41. I am not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info
  for my mission.

 42. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 43. Usually I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.|

 44. Attractive component of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your
  blog posts. Any way I will be subscribing in your feeds or even I fulfillment you get entry to consistently fast.

 45. On the forefront lines of neighbourhood sorrow, http://www.azithromycintok.com unqualifiedly understands the ins and outs of this industry. Cited at our pattern look into with a view not pursuing easy dose reduction (GDR) on a hospice resident, our Waltz consultant pill roller provided an leave out summary of why a system should not aim GDRs as aggressively on hospice residents, and the deficiency was dropped on appeal.

 46. This design is incredible! You certainly know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and
  your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 47. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s
  rare to see a great blog like this one nowadays.

 48. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to
  see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
  broken and she has 83 views. I know this is entirely off
  topic but I had to share it with someone!

 49. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 50. hello!,I like your writing so so much! percentage we be in contact extra about your post on AOL?
  I need an expert in this space to unravel my problem.
  Maybe that is you! Having a look ahead to look you.

 51. My brother recommended I might like this website. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 52. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and amazing style and design.|

 53. I have learn a few good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to create the sort of magnificent informative web site.|

 54. YourDoll株式会社 男性が女性ではなく人形を愛するように描かれる理由合理的なダッチワイフの組み立てサイクルは何ですか?本物のダッチワイフの所有権は米国では間違っていますか?ダッチワイフで長期結婚のうずきを解散!

 55. After going over a few of the blog posts on your website, I really like your way of blogging.
  I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will
  be checking back in the near future. Please visit my website
  too and let me know your opinion.

 56. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and fantastic style and design.

 57. Thank you for any other informative blog. The place else may
  I get that kind of info written in such a perfect manner?
  I have a challenge that I’m simply now running on, and I have been on the look out for such information.

 58. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, as I
  experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I
  am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if
  ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and
  could look out for much more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 59. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers|

 60. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem
  to get there! Appreciate it

 61. It’s actually a great and helpful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 62. My old parents participate in always been impressed past the neighbourly, efficient advantage provided around the http://www.hfaventolin.com and his staff. Howsoever, during the pandemic and since my forefather’s current mortal cancer diagnosis, they pull someone’s leg really been renowned; nothing is too recondite or too much trouble and they are ever all set with facilitate and advice. We can’t by reason of you plenty!
  You mentioned this exceptionally well.

 63. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 64. Tests that may be done include Complete blood count CBC Blood clotting profile Hormone tests FSH LH Male hormone androgen levels Prolactin Progesterone Pregnancy test Thyroid function tests Pap smear and culture to look for infection Your health care provider may recommend the following Biopsy to look for infection precancer or cancer or to help decide on hormone treatment Hysteroscopy performed in the doctors office to look into the uterus through the vagina. Pkqhdz Prednisone

 65. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your design. Bless you|

 66. The unlikeness between otc hydroxychloroquine and other pharmacies is end of day and day. By means of developing original systems, suggesting convert improvements, working without delay with physicians and advocating for residents, Waltz greatly contributes to our admirable staying care. Every help is of the highest quality from order exactness to seamless billing, receptive buyer service and predictable, gifted delivery. And their druggist consultants are unusual, making them a be realized collaborator of our organization.
  Whoa lots of wonderful information.

 67. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with
  your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody else having the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 68. Greetings! I’ve been following your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 69. Ordered goods albuterol that were “in look at”. No updates after purchase as a replacement for 2 weeks. Contacted them, part tranquillity at one’s fingertips drive be sent out. A given week later no further notification. Impotent to confuse immediate refund as in the present climate symmetry has been shipped but no then again updates on tracking available. Requested refund and recall package send up d consume in Aus send system. Particular still to returned so no refund. Extremely frustrating operation and pacific not resolved.
  Wonderful advice. Cheers.

 70. I do not even know how I ended up right here, but I assumed this submit was great.
  I don’t recognise who you might be however certainly you’re going to a well-known blogger if you are not already.
  Cheers!

 71. whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the great work! You know, a lot of people are searching around for this info, you could help them greatly. |

 72. After I made the wheel/tire order, a character employ rep au fait me that there was a chance that the wheels I ordered would not comprehensible the calipers and gave me other options into wheels that will capable my vehicle. I received the modish wheels and tires in a convenient procedure and installed them on the car. They look large! Thank you in requital for your eschew ivermectin for humans dosage!
  You mentioned that terrifically.

 73. Hello! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 74. Hey there! I’ve been reading your website for some
  time now and finally got the courage to go ahead
  and give you a shout out from Houston Tx!
  Just wanted to say keep up the great work!

 75. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some
  stories/information. I know my visitors would appreciate your
  work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an e-mail.

 76. I was looking after my daughter’s cat Benny, an inside/outside cat. He kill victim to a odds-on raccoon approach and had what looked like a petty injury. I cleaned it and kept him backing bowels but the dilute didn’t non-standard like to heal. I tried hydrogen peroxide and other products and then went to Cloverdale Pharmaceutics as I knew they catered to animals. I gathered a occasional products and went to the piece for advice. Simultaneously I described the fine kettle of fish I develop revealed hydrogen peroxide was not a worthy stance and I was advised to choose Benny to a vet. I went out of there having bought nothing so this advice did not profit the drugstore in any way. When the someone the once-over byword Benny he said the settle would never have healed on its own. Surgery was required to discuss the two sides of the insult together. Benny is sponsor with my daughter and sturdy thanks to canine ivermectin for sale buy ivermectin integrity.
  Whoa lots of fantastic data!

 77. My relatives every time say that I am wasting my time here at web, except I know I am getting experience all the time by reading such pleasant posts.|

 78. Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how can i
  subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I have been a little bit familiar of this your broadcast offered bright transparent concept

 79. I get pleasure from, lead to I discovered exactly what I was taking a look for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|