Donte t’i mbante ligjëratat shqip, kush ishte hoxha nga Prishtina që takoi Sulltan Abdul-Hamidin

Në ekranin e një prej televizioneve me të shikuar në trojet shqiptare ka filluar të transmetohet seriali për Sulltan Abdyl-Hamidin, i njohur si njeri modern, vizionar, filantropist dhe inovator i të gjitha kohërave. Sulltan Abdul-Hamidi kishte shumë projekte për ndërtimin e shtetit. Ai kishte planifikuar qysh në atë kohë të ndërtonte tunelin nënujor në Stamboll, i cili u ndërtua në vitin 2017. Ai nuk arriti t’i përfundonte të gjitha projektet e planifikuara si pasojë e disa tradhtarëve brenda pallatit dhe madje edhe brenda familjes së tij.

Ai ishte perandori i fundit për nga rëndësia (sulltani i 34-të) i një dinastie shumëshekullore.

Gjatë udhëheqjes së tij mësimet, ligjëratat fetare janë mbajtur në gjuhën turke. Për këtë arsye, hoxha i xhamisë së Llapit në Prishtinë, Rushë Krasniqi, i cili ligjëratat i mbante në gjuhën turke dhe xhematin nuk e kishte të qytetit por nga fshati, e kryesisht nga Llapi apo Podujeva, e të cilët nuk e dinin gjuhën turke dhe nuk e kuptonin hoxhën, pasi e përfundonte namazin, xhemati e priste në oborrin e xhamisë duke i thënë “hajde tregona në gjuhë shqipe”.

Kjo e shqetësoi shumë hoxhën dhe një ditë kishte thënë “mos qofsha Rushë se pa shku në Stamboll nuk e lë”.

Ai kishte udhëtuar drejt Stambollit me tren për ta takuar Sulltan Abdul-Hamidin dhe për t’i kërkuar që ligjëratat t’i mbajë në gjuhën shqipe.

Këtë rrëfim, në një prononcim të mëhershëm na e sjell nipi i tij nga Prishtina Rashid Krasniqi, i cili edhe ky kishte shërbyer në xhamin e gjyshit të tij.

Thuhet se gjyshi i juaj, Mulla Rushë Krasniqi ishte i pari që mbajti ligjëratën e xhumasë në gjuhën shqipe. Si ka ndodhur?

Kjo ka ndodhur në vitin 1902 dhe siç e dimë Turqia ka vazhduar ta administrojë Kosovën deri më 1912. Siç thashë gjyshi im ka shërbyer si imam 39 vite. Ai ka qenë një njeri i mençur dhe pedant. Ai kur ka mbajtur ligjërata në xhuma dhe bajrame dhe tek ai kanë ardhur pleq e të rinj nga Llapi. Ligjëratat është dashur t’i mbante në gjuhën turke, ndërsa xhemati nuk e kuptonte pasi që të gjithë ishin nga fshati. Pasi e përfundonte hutben, besimtarët e pritnin në oborr e i thoshin hajde tash tregona çfarë ke thënë. Dhe ky një ditë mërzitet nga kjo gjendje. Në një moment ndalet e i thotë vetës “mos qofsha Rushë se pa shku në Stamboll nuk e lë”. Atëherë ka qenë vështirë për të udhëtuar për shkak se deri në Stamboll udhëtimi ka zgjatë dy muaj. Me tren ka shkuar deri në Shkup, e deri në Selanik nuk e di se me çka ka udhëtuar, ndërsa prej Selanikut deri në Stamboll ka shkuar me anije. Një javë është sjellë rreth pallatit të Sulltanit. Në atë kohë sulltan ka qenë Abdul-Hamidi II. Një gjë që është kryesore për kohën është se Bismarku e ka çmuar shumë Abdul-Hamidin e II për të cilin pati thënë: “Nëse bota ka 100 poena të diplomacisë, atëherë Abdul-Hamidi i ka 90 poena, 5 i kam unë dhe 5 i kanë të tjerët”. Këtë fakt mulla Rusha nuk e ka ditur. Mirëpo ai ka patur një koncept sesi t’i marrë leje për të ligjëruar në shqip. Sillet e sillet rreth pallatit të tij dhe pasi që bëhet i dyshimtë e kapin spiunët. Pasi e pyesin se prej nga kishte ardhur dhe përse sillej rreth pallatit, ai u shpjegon se kishte ardhur nga Rumelia për ta takuar Sulltanin përkitazi me një çështje, por po hezitonte ngaqë nuk e dinte se mos Sulltani ishte i zënë apo nuk do të mund ta pranonte.

Megjithatë atij ia mundësuan që ta takonte Sulltan Abdul-Hamidin II. Pastaj ai e pyet se çfarë halli e kishte sjellur këtu, hoxhë Rusha i thotë se kishte një hall të madh ngase i fliste xhematit, ndërsa ata nuk e kuptonin. Sulltani pastaj e pyet sesa xhemat kishte, ndërsa ky i thotë nja 500 veta. Pse nuk flet në gjuhën e tyre e kishte pyetur sulltani? Gjyshi im i përgjigjet se pikërisht për këtë kishte ardhur tek ai, që t’i jepte leje që t’u drejtohej atyre në gjuhën e popullit. Sulltan Abdul-Hamidi II i thotë qatipit që të shkruante: “Që prej sot hoxha do t’i mbajë ligjëratat në gjuhën e popullit, në mënyrë që ata ta kuptojnë atë”. Pasi që vjen nga Stambolli filloi të ligjëronte në gjuhën shqipe, ndërsa xhemati i thoshte se mos e kishin lënë mendtë. Ky ua kthente se nuk e kishin lënë e as që do ta lenin mendtë. Pasi e kuptojnë që hoxha po fliste shqip, i vijnë xhandarët që ta arrestonin duke e akuzuar se po bënte krim. Mulla Rusha u shpjegoi se nuk fliste turqisht pasi që xhemati nuk e kuptonte. Pastaj ua tregoi letrën e Sulltanit me vulë. Më pas e lanë të qetë./tesheshi.com/

7 965 Comments

 1. Nice post. I learn something new and challenging on websites I
  stumbleupon everyday. It will always be interesting to read through
  articles from other writers and use something from other
  sites.

 2. I have recently started a blog, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 3. Howdy would you mind letting me know which web host you’re using?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a
  good web hosting provider at a fair price? Cheers,
  I appreciate it!

 4. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as
  you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 5. I have seen that costs for internet degree professionals tend to be an excellent value. Like a full College Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online provides a Bachelors of Business Administration with a total program requirement of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made taking your certification far more easy because you might earn your degree from the comfort of your house and when you finish from office. Thanks for all other tips I have really learned from your web site.

 6. I’ve been surfing on-line more than 3 hours these days, but I by no means discovered any fascinating article like yours.

  It’s beautiful worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers
  made excellent content as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before.

 7. It’s the best time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve learn this submit and if I may just I want to
  suggest you few interesting issues or advice.
  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn more things about it!

 8. Everyone loves what you guys tend to be up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to
  my personal blogroll.

 9. I’ll immediately seize your rss feed as I can not find your email subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me understand in order that I
  may subscribe. Thanks.

 10. Its such as you learn my thoughts! You appear to know
  a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you simply could do with a few p.c.
  to pressure the message home a bit, but other than that, this
  is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 11. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it’s time to be happy.
  I have learn this post and if I may I want to suggest you few interesting things or tips.
  Perhaps you could write subsequent articles regarding this article.
  I desire to learn even more issues approximately it!

 12. I will right away grab your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you’ve any? Kindly allow me recognise in order that I may subscribe.
  Thanks.

 13. I will immediately seize your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please allow me realize so that I could subscribe.

  Thanks.

 14. Hi would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this
  blog loads a lot faster then most. Can you recommend a
  good internet hosting provider at a fair price? Kudos, I appreciate it!

 15. I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It is pretty worth enough for me.

  In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet
  will be a lot more useful than ever before.

 16. Whoa! This blog looks just like my old one! It’s
  on a entirely different topic but it has pretty much the
  same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 17. It’s appropriate time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I
  want to suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 18. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually realize what you are speaking about!
  Bookmarked. Please also talk over with my web site =).
  We may have a hyperlink alternate contract between us

 19. It’s the best time to make some plans for the longer term
  and it is time to be happy. I’ve read this post and if I may I desire to counsel you few interesting issues or suggestions.
  Maybe you could write subsequent articles regarding this article.
  I desire to learn more things about it!

 20. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 21. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me insane so
  any support is very much appreciated.

 22. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for
  a while but I never seem to get there! Many thanks

 23. I will right away take hold of your rss feed as I can’t to find your email subscription link or newsletter
  service. Do you’ve any? Please permit me understand so that I may subscribe.
  Thanks.

 24. Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to
  generate a very good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and
  never manage to get nearly anything done.

 25. Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different topic but
  it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of
  colors!

 26. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I have learn this post and if I may just I want to suggest you some attention-grabbing things
  or advice. Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.

  I desire to read even more issues approximately it!

 27. I’ll right away take hold of your rss as I can’t
  to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognise so that
  I may just subscribe. Thanks.

 28. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the posts I realized it’s
  new to me. Anyways, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be
  bookmarking it and checking back often!

 29. I just like the valuable info you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once more here
  regularly. I am slightly sure I’ll be informed lots of new stuff proper right here!
  Good luck for the following!

 30. Everything posted was very logical. However, think about this, what if you added a little
  content? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if
  you added a headline that makes people want more? I mean Donte t’i mbante ligjëratat shqip,
  kush ishte hoxha nga Prishtina që takoi Sulltan Abdul-Hamidin –
  Jehonaislame.com is kinda vanilla. You might glance at Yahoo’s
  front page and see how they create post headlines to grab people to open the links.
  You might try adding a video or a pic or two
  to grab readers excited about everything’ve written. Just my opinion, it might bring your
  blog a little livelier.

 31. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is just nice
  and i could assume you’re an expert on this subject.

  Well with your permission let me to grab your feed to
  keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep
  up the rewarding work.

 32. I’ll right away take hold of your rss feed as I can’t to find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that
  I could subscribe. Thanks.

 33. Pingback: canada viagra
 34. Pingback: cost of viagra
 35. Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before but
  after going through some of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly pleased I discovered it
  and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 36. It’s appropriate time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I
  desire to suggest you few interesting things or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 37. Hi there, You have performed a great job. I’ll definitely digg it and for my part suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 38. Howdy! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will send this
  post to him. Pretty sure he’s going to have a great read.
  Many thanks for sharing!