“O besimtarë, nëse u nënshtroheni jobesimtarëve…”

Falënderimi qoftë për Allahun e Madhërishëm, prej të cilit kërkojmë ndihmë, falje dhe udhëzim. Bekimet e Allahut qofshin për Muhamedin a.s. për familjen e tij, për shokët e tij dhe për të gjithë ata që e ndjekin rrugën dhe mësimet e tij deri në amshim.

Të dashur vëllezër besimtarë;

Kur e dëgjojmë ajetin që fillon: “O besimtarë”, duhet të jemi krenar, sepse Allahu pikërisht na drejtohet neve, na flet neve, të drejtohet ty vëlla i dashur dhe mua, neve që themi dhe deklarojmë se jemi besimtarë, muslimanë.

Kur e dëgjojmë ajetin që fillon “O besimtarë”, atëherë duhet mirë të koncentrohemi dhe të dëgjojmë se çka dëshiron të na thotë i Plotfuqishmi, në çka don të na tërheq vëmendjen, dhe Ai, në thirrjen e Tij të 16 në Kuran, neve besimtarëve, na porosit:

“O besimtarë, nëse u nënshtroheni jobesimtarëve, ata ju kthejnë prapa aty ku ishit (në kufër) dhe atëherë do të jeni të humbur.” (Alu Imran, 149)

Ibn Xhurejxh për këtë ajet ka thënë: “Kjo do të thotë, që prej hebrenjve dhe të krishterëve mos kërkoni këshilla në lidhje me fenë dhe të mos u besoni asgjë sa i përket fesë suaj.”

Një njeri kishte shkuar në Bizant dhe kishte ra në dashuri atje me një vajzë, jomuslimane. Kishte shpreh dëshirë që të martohet me të, por familja e saj nuk e kishin lejuar derisa ai ta pranonte krishterimin. Në ndërkohë, vajza filloi të interesohej për fenë e tij, kurse ky i gjori aq shumë ishte dashuruar sa që ishte i gatshëm ta ndërronte edhe fenë e tij për shkak të saj. Dhe para priftërinjve u bë i krishterë, kurse vajza i doli përpara dhe i tha: “I mjeri ti! E ke lënë fenë e së Vërtetës për një pasion kalimtar, e si mos ta lë unë fenë e mashtrimit për shpërblimin e përjetshëm?! Unë dëshmoj se vetëm Allahu është Zot dhe se Muhamedi është i Dërguari i Tij!”

Pejgamberi (savs) ka thënë: “Kush në mëngjes ngrihet dhe i thotë këto fjalë, unë i garantoj, përkatësisht, e kapi për dore dhe e futi në xhenet: „Reditu bil-lahi Rabben, ve bil-Islami dinen, ve bi Muhamedin, sal-lallahu ‘alejhi ve sel-lem, nebijjen ve resulen.“

/Jam i kënaqur që Allahu është Zoti im, Islami është feja ime dhe Muhamedi (savs) pejgamberi dhe i dërguari im.”

Vëllezër të dashur,

A bëjmë pjesë ne në grupin e njerëzve që janë të kënaqur që Allahu është Zoti i tyre, Islami feja e tyre dhe Muhamedi (savs) pejgamber, model, udhëheqës në jetën e tyre, pavarësisht nga koha, vendi dhe situata ku janë, apo ne i përkasim atij grupit tjetër të njerëzve të cilët për vete thonë se janë muslimanë, besimtarë, ndërsa janë të gatshëm ta shesin edhe fenë, edhe shtetin edhe nderin, madje edhe nënën, që i ka lindur për shkak të letrave gjermane, pozitës, parave, ose për ndonjë përfitim tjetër të kësaj bote.

Të dashur vëllezër,

Nëse jemi të kënaqur me Allahun, me Islamin dhe me të dashurin dhe udhëheqësin tonë Muhamedin (savs), atëherë ne duhet t’i bindemi asaj që na kanë thënë. Nëse jemi të kënaqur me Allahun, Islamin dhe Pejgamberin, atëherë nuk është e mjaftueshme vetëm të themi se unë jam musliman, unë jam besimtar, por ne këtë duhet ta dëshmojmë me veprimet tona, përndryshe do të jemi hipokritë, munafikë, do të jemi më të këqij se jobesimtari, sepse tjetër flasim, e tjetër veprojmë.

Të dashur vëllezër,

A jemi ne besimtarë apo hipokritë, nëse për vitin e ri Gregorian, ose për 1 Maj bëjmë gosti, ndejë, gazmend, ndërsa kur vjen ramazani apo muaji i mevludit dmth. lindja e Pejgamberit tonë të dashur Muhamedit (savs), themi se nuk kemi para për t’i ftuar njerëzit për iftar apo për mevlud, ndërsa mirë e dimë se Pejgamberi (savs) ka thënë: “Kush e ushqen një agjërues, do të ketë shpërblimin e njëjtë si agjëruesi, pa iu zvogëluar aspak shpërblimi i agjëruesit.”

A jemi ne besimtarë apo hipokritë, nëse qëndrojmë zgjuar natën deri vonë duke shënuar Helloweenin, dmth. natën e shtrigave, natën e magjisë, Okultizmin, ndërsa në të njëjtën kohë nuk mund të zgjohemi për t’i falë dy rekate namaz të natës, dhe mirë e dimë se Pejgamberi (savs), ka thënë: “Dijeni se nderi i besimtarit është falja e tij gjatë natës, kurse krenaria e tij është pavarësia nga njerëzit.”

A jemi ne besimtarë apo hipokritë, nëse për shënimin e ditës së Shën Valentinit, ose për 8 Mars, harxhojmë me dhjetëra euro për lule, mjaltë dhe dhurata të tjera, ndërsa kur na thuhet jepni për xhami, për rrugë, për shkollë, për ambulantë, për ujë, atëherë themi se nuk kemi, dhe mirë e dimë se Allahu i Plotfuqishëm, ka thënë: “E drejtë e përkujdesjes së xhamive të Allahut është vetëm e atij që i ka besuar Allahut dhe ditës së fundit e që e falë namazin, jep zekatin e nuk i frikësohet askujt pos Allahut. Të tillët do të jenë të udhëzuarit (në rrugën e drejtë).” (et-Tevbe, 18)

Pejgamberi (savs) thotë: “Prej veprave të tij të mira që njeriu (besimtar) do të ketë shpërblim pas vdekjes, janë:  dituria që e shpërndanë, fëmija i mirë që e lë, mushafi që e lë në trashëgimi, xhamia që e ndërton, musafirhana që e ndërton, uji të cilin e sjellë, sadaka të cilën e jep nga prona e tij derisa është i shëndetshëm dhe gjallë – shpërblimi i tyre do t’i vjen edhe pas vdekjes së tij.”

Të dashur vëllezër, nëse ne jemi muslimanë, besimtarë, atëherë le të fillojmë ta duam dhe ta lidhim zemrën për atë që është e jona dhe islame, jo për atë që nuk ka bazë as në besimin tonë të bukur dhe as në traditën tonë.

Pejgamberi (savs) ka thënë: “Do ta ndiqni rrugën e atyre qe kanë qenë para jush, hap pas hapi, e pëllëmbë pas pëllëmbe, madje sikur ata të hyjnë në vrimë të hardhucës, ju (edhe atje) do t’i ndiqni.” Ne i thamë: O i Dërguari i Allahut, a janë ata të krishterët dhe hebrenjtë?” Ai tha: “Po kush tjetër?”

Hutben e sotme do ta përfundojmë me fjalët e të Plotfuqishmit:

“Sot ua përsosa dispozitat e fesë suaj dhe ua plotësova dhuntinë Time ndaj jush. Jam i kënaqur që feja islame të jetë fé e juaja.” (el-Maide, 3)

“Çdo lavdërim i përket Allahut, Zotit të Gjithësisë! – Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! – Sunduesit të ditës së Gjykimit! – Ty të adhurojmë dhe prej Teje ndihmë kërkojmë! – Udhëzona në rrugën e drejtë! – Në rrugën e atyre që u ke dhuruar mirësi. E jo në (rrugën) e atyre që kanë shkaktuar pezmin (Tënd), as në rrugën e atyre që janë të humbur! (El-Fatiha) Amin !!!

Përshtati: Miftar Ajdini

4 265 Comments

 1. I like the helpful info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 2. Pingback: keto meal plan
 3. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest
  you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 4. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I
  thought I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 5. I love what you guys tend to be up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the superb works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 6. I will immediately seize your rss feed as I can not
  to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please permit me recognize so that I may subscribe.
  Thanks.

 7. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting
  things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I desire to read more things about it!

 8. Hello there! This post could not be written much better!
  Reading through this article reminds me of my previous
  roommate! He always kept talking about this. I am going to send this information to him.
  Fairly certain he’s going to have a very good read.
  I appreciate you for sharing!

 9. Ahaa, its fastidious discussion about this post at this place at this website,
  I have read all that, so at this time me also commenting here.

 10. Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 11. I always used to study paragraph in news papers but now as
  I am a user of internet therefore from now I am
  using net for articles, thanks to web.

 12. Thank you for every other great article. The place else may just anybody get that kind of information in such an ideal means of writing?

  I’ve a presentation subsequent week, and
  I’m at the look for such information.

 13. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or
  advice. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I want to read more things about it!

 14. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to check out
  your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how
  fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just
  3G .. Anyhow, excellent site!

 15. Thank you for being my personal lecturer on this area. I enjoyed your current article a lot and most of all liked the way in which you handled the issues I thought to be controversial. You’re always really kind to readers really like me and aid me in my existence. Thank you.

 16. I’ve been browsing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners
  and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 17. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re
  utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot
  quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a honest price?
  Thanks, I appreciate it!

 18. We absolutely love your blog and find most of your post’s
  to be just what I’m looking for. Do you offer guest writers to write
  content for you personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of the subjects you write about here.
  Again, awesome site!

 19. magnificent submit, very informative. I wonder why the
  other experts of this sector do not realize this. You must continue your writing.
  I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 20. Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to
  get guidance from someone with experience. Any help
  would be greatly appreciated!

 21. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 22. Hey there! I’ve been reading your web site for a long time now
  and finally got the courage to go ahead and give you a
  shout out from Kingwood Texas! Just wanted to tell you keep up the good work!

  My webpage; certification questions [http://rxru.ru]

 23. I really like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the superb works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 24. Hi there exceptional website! Does running a blog similar to this take a lot of work?
  I’ve very little expertise in programming but I
  was hoping to start my own blog soon. Anyways,
  if you have any recommendations or techniques for new blog owners
  please share. I understand this is off subject but I simply needed to
  ask. Cheers! quest bars http://bitly.com/3C2tkMR quest bars

 25. Hello, i feel that i saw you visited my weblog so i came
  to ?return the want?.I’m attempting to to find issues to improve my site!I guess its good enough to use
  a few of your ideas!!

  Have a look at my blog: actual exam (Madie)

 26. Today, while I was at work, my cousin stole
  my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis
  surgery

 27. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers
  would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.
  scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis surgery

 28. I don’t even know how I finished up here, but I assumed this submit was
  great. I don’t know who you’re however certainly you are going to a well-known blogger for
  those who aren’t already. Cheers!

  Here is my web-site … certification exams; Ronny,

 29. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for
  your blog you might be interested in hearing. Either way, great
  blog and I look forward to seeing it improve over time.

  My blog post … exam preparation

 30. hey there and thank you for your info ? I have definitely picked
  up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this site, since I
  experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances
  times will often affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot
  more of your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.

  Look into my web-site: ccie certification

 31. Hello, i believe that i noticed you visited my site thus i got here to ?return the favor?.I’m trying to in finding issues to enhance my web site!I guess its good enough
  to use some of your ideas!!

  Feel free to surf to my page gamsat practice tests tips (Elana)

 32. Pingback: casual gay dating
 33. Fenomenlerin tercihi olan 2018 yılından beri bu yana kesintisiz hizmet sunan takip2018.com ile hemen takipçi alabilir
  dilediğiniz kadar takipçilere sahip olma şansını yakalayabilirsiniz.

  Takipçi almak için aşağıdaki linkten iletişime geçin :
  Takipçi Satın Al

 34. Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to check out
  and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

  Feel free to surf to my website … nortel certifications learning [Dwain]

 35. Generally I do not learn post on blogs, however I wish
  to say that this write-up very pressured me to try and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thank
  you, quite great post.

  my website :: answering questions (Brittny)

 36. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this blog with my Facebook group.

  Talk soon!

 37. You have made some good points there. I looked on the internet to learn more about the issue and found most individuals will
  go along with your views on this website.

 38. I visit day-to-day some websites and websites to read posts, however this web site offers
  feature based articles.

  Here is my web-site: certiport certification (Berenice)

 39. Приготовили для Вас пять последних
  сериалов для фанатов дедективов.
  Чики смотреть онлайн серия 9,10..17,
  1-18..100 все серии, смотреть онлайн.
  Выбирайте по премьере, Сериалы жанра “Детектив”.
  Опять же тут мы предоставляет список каналов 360°, HD Футбол 1,
  4K Футбол 1, прямой эфир ТНТ, трансляция Украина.

 40. Greate post. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You have performed a fantastic job. I’ll certainly digg it
  and for my part recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited
  from this site.

 41. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and
  the rest of the website is extremely good.

  My homepage; online pmp exam preparation (Silas)

 42. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & assist other customers like its helped me. Good job.|

 43. I have read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you set to make this sort of magnificent informative web site.

 44. I pay a visit day-to-day a few blogs and websites to read
  articles or reviews, except this weblog presents feature based
  articles.

  Look into my homepage – police exam – Jose,

 45. I simply needed to thank you so much once again. I am not sure the things that
  I would’ve sorted out without the actual tactics
  discussed by you over my area of interest. Completely was
  a fearsome difficulty in my circumstances, but looking at a specialized style you resolved the issue made me to weep
  with joy. Now i’m happy for your help and then believe you recognize what an amazing job
  that you’re doing teaching the mediocre ones by way of your blog post.

  I know that you have never got to know any of us.

  Feel free to surf to my web page california bar exam – Kellie

 46. Hello outstanding website! Does running a blog like this take a great deal of work? I’ve no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I simply wanted to ask. Thanks a lot!|

 47. I blog frequently and I really appreciate your content. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.|

 48. Hey there! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas! Just wanted to say keep up the great job!|

 49. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However
  I am having troubles with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody else getting similar RSS problems?

  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

  Feel free to surf to my web blog; elective exam (Neal)

 50. You are so interesting! I don’t believe I have read a
  single thing like this before. So good to discover another person with original thoughts on this subject.
  Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with
  some originality!

  my blog: networking Exams centred (https://Hackerone.com/)