Ministri i Jashtëm i Turqisë, z. Mevlut Çavusoglu vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava priti sot në takim ministrin e Jashtëm të Turqisë, z. Mevlut Çavusoglu. Myftiu Tërnava falënderoi ministrin Çavusoglu për këtë vizitë, duke shprehur falënderimet më të sinqerta për qeverinë turke, presidentin e Turqisë, z. Rexhep Tajip Erdogan dhe DIJANET-in për ndihmën e pakursyer që po japin për Kosovën dhe popullin e saj. Ai vlerësoi lart marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Turqisë.

Më pas, Myftiu Tërnava njohu mysafirin me aktivitetet e BIRK-ut dhe rolin e këtij institucioni që ka për jetën fetare në vend, duke theksuar se ky institucion ka dhënë dhe po vazhdon të japë maksimumin që vendi ynë të jetë një vend i qetë dhe ku të gjithë pjesëtarët e komuniteteve fetare të jetojnë në harmoni dhe në paqe ndërmjet vete. Myftiu po ashtu përmendi edhe bashkëpunimin e ngushtë që ka me ambasadoren e Turqisë në Kosovë, znj. Kivilcim Kiliç.

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm i Turqisë, Melvut Çavusoglu falënderoi Myftiun Tërnava për pritjen dhe çmoi lart angazhimin e BIRK-ut dhe të Myftiut për prosperitet dhe përmirësimin e jetës së qytetarëve. Ai premtoi se ndihma e Turqisë për popullin e Kosovës do të vazhdojë edhe më tutje dhe se bashkëpunimi ndërmjet Kosovës dhe Turqisë do të intensifikohet edhe më shumë.

157 Comments

 1. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a totally
  different topic but it has pretty much the same page
  layout and design. Outstanding choice of colors!

 2. I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again!

 3. Pingback: your keto diet
 4. Helpful information. Lucky me I found your site accidentally, and I am surprised why this twist
  of fate did not came about earlier! I bookmarked it.

 5. Tremendous things here. I am very satisfied to look your post.
  Thanks so much and I am taking a look forward to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 6. If some one wants expert view about blogging and site-building afterward i suggest
  him/her to go to see this weblog, Keep up the fastidious work.

 7. You made some really good points there. I checked on the internet to
  find out more about the issue and found most people will go along with your
  views on this website.

 8. It’s hard to find well-informed people for this topic, however, you seem
  like you know what you’re talking about!

  Thanks

 9. It’s in reality a great and useful piece of information. I’m happy that you shared this helpful info with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for
  sharing.

 10. An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this subject, it may not be a taboo subject but typically people
  do not speak about such issues. To the next! Kind regards!!

 11. you’re truly a excellent webmaster. The website loading pace
  is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique
  trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful activity in this topic!
  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 12. Hello there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!
  cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.