MYFTIU SAQIPI: URON TËRNAVËN PËR RIZGJEDHJE NË KRYE TË BIK-Ut

Kryetari i Bashkësisë Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Myftiu Nexhmedin ef.  Saqipi, uron rizgjedhjen për të katërtën herë të Myftiut Naim Tërnava, në krye të Bashkësisë Islame të Kosovës, duke i... Read more »

Naim Tërrnava fiton mandatin e katërt në BIK

Sërish në krye të Bashkësisë Islame të Kosovës do të jetë Naim Tërrnava, njofton Klan Kosova. Ai mori 52 vota nga trupi zgjedhor i cili përbëhej nga 28 delegatë të Kuvendit, 28... Read more »

Kreu i KMSH-së zgjidhet si anëtar i Këshillit të Lartë Drejtues të Ligës Botërore Islame

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Skënder Bruçaj, është përzgjedhur për një mandat pesëvjeçar si anëtar i Këshillit të Lartë Drejtues të Ligës Botërore Islame (Rabita). Ky këshill përbëhet nga liderët... Read more »

KMSH dhe BIK bashkëpunojnë në ringjalljen e trashëgimisë kulturore Islame në trevat shqiptare

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Haxhi Skender Bruçaj priti sot në një takim pune Myftiun e Kosovës z. Naim Ef. Tërnava, i cili shoqërohej nga sekretari i përgjithshëm i Bashkësisë Islame... Read more »

Ministri i Jashtëm i Turqisë, z. Mevlut Çavusoglu vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava priti sot në takim ministrin e Jashtëm të Turqisë, z. Mevlut Çavusoglu. Myftiu Tërnava falënderoi ministrin Çavusoglu për këtë vizitë, duke shprehur falënderimet... Read more »

Kush mbjell erë, korr furtunë !

Në vend të reagimit   Kampanja shpifëse dhe denigruese e disa personave të papërgjegjshëm kundër institucionit më të lartë fetar në Kosovës, siç është Bashkësia Islame dhe Medreseja “Alauddin”, ka ngritur shqetësimin... Read more »