Bie teoria për zbulimin e “ujit të rrjedhshëm” në Mars

Shkencëtarët kanë njoftuar se linjat e errëta të thella në sipërfaqen e Marsit nuk janë ujë, por gjurmë të rërës transmeton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarët nga Universiteti i Arizonës, Universiteti i Durhamit... Read more »

Historia e familjes së Imranit a.s

Pas kushedi sa vitesh e shekujsh, mes Benu Israilëve shfaqet një familje e mirë dhe e ndershme, pasardhës së Jakubit dhe Ibrahimit a.s. Kjo familje ishte ajo e Imranit, e cila ceket... Read more »

Reagim: Bardhyl Mahmuti si pjesë e shërbimeve serbo-sllave

Ia bëjmë me dije mbarë kombit shqiptar se, kohëve të fundit, ka filluar një fushatë antinjerëzore kundër Reisul Ulemasë, H. Sulejman ef. Rexhepit. Fatkeqësisht, kësaj fushate i është bashkangjitur edhe Bardhyl Mahmuti,... Read more »

Historia e Ademit a.s

Të gjithë lavdet dhe falënderimet ia dedikojmë Zotit të gjithësisë, paqja dhe përshëndetjet më të sinqerta ia dedikojmë profetit Muhamed a.s dhe të gjithë atyre që ndjekin rrugën e tij gjer në... Read more »

Dy këshilla si të qëndroni të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Muaji i Ramazanit për besimtarët myslimanë është thuajse në fund.Më poshtë dy këshilla si të qëndroni të shëndetshëm gjatë kësaj kohe. Merrni mjaftueshëm lëngje Për të shmangur dehidratimin, që mund të shkaktojë... Read more »

Coca Cola bën reklamë për Ramazan (Video)

Muaji i Ramazanit është shumë i rëndësishëm për besimtarët myslimanë. Këtë e di edhe një nga kompanitë më të mëdha në botë, Coca Cola, e cila i ka kushtuar një nga reklamat... Read more »

T’i ruajmë vatrat e dijes dhe t’i dëbojmë keqbërësit

“Ata dëshirojnë ta fikin dritën (fenë) e Allahut me gojën e tyre, por Allahu ka vendosur vetëm që ta përsosë dritën e Vet, edhe sikur mohuesit ta urrejnë këtë gjë”.  (Et Teube,... Read more »

Amerikani fiton titullin e recituesit më të mirë të Kuranit (Video)

Ahmed Burhan Muhammad, një shtetas amerikan me prejardhje nga Somalia, ka fituar konkursin e 22-të ndërkombëtar të Kur’anit në Dubai. Trupa e jurisë e zgjodhën atë si fitues nga 103 pjesëmarrës nga... Read more »

Politikani i njohur britanik shërben iftar, ja cfarë fjalësh i ka përzgejdhur për besimtarët e vendit të tij (Foto-Video)

Politikani britanik Jeremy Corbyn, i cili sherben edhe si kreu i Partisë Laburiste, ka qenë i pranishëm në një mbledhje iftar në Londër. Në një postim në Facebook, Corbyn ka shkruar: “Ishte... Read more »

Donald Trump Shtron Iftar Në shtëpinë e Bardhë: Të respektojmë traditën e njërës nga fetë më të mëdha në botë

Presidenti amerikan Donald Trump ka shtruar iftar në Shtëpinë e Bardhë, me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit. Trump u ka uruar myslimanëve në mbarë botën agjërim të lehtë, dhe siç... Read more »