Dy këshilla si të qëndroni të shëndetshëm gjatë Ramazanit

Muaji i Ramazanit për besimtarët myslimanë është thuajse në fund.Më poshtë dy këshilla si të qëndroni të shëndetshëm gjatë kësaj kohe.

Merrni mjaftueshëm lëngje
Për të shmangur dehidratimin, që mund të shkaktojë edhe marramendje, duhet të konsumoni sa më shumë pije. Hani supë, dhe ushqime të tjera të lëngshme. Natyrisht përveç ujit, lëngje mund të merrni edhe nga trangujt dhe shalqiri.

Mos qëndroni pa gjumë

Gjumi luan rol të rëndësishëm për agjërim të shëndetshëm, pasi mungesa e tij mund të ndikojë në paraqitjen e përditshme dhe aftësinë për t’u përqendruar. Të rritur duhet të bëjnë nga gjashtë deri në tetë orë gjumë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.